افزونه جلالی را نصب کنید. 25 جماد ثاني 1443 Friday, 28 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

ممنوعیت احتمالی صادرات قراضه عیار پایین اتحادیه اروپا به آسیا

شناسه : 58643 28 آذر 1400 - 17:30 منبع : متال بولتن
به گزارش منابع آگاه، قوانین جدید وضع شده احتمالاً منجر به "ممنوعیت کامل" صادرات قراضه عیار پایین اتحادیه اروپا به آسیا از سال 2025 خواهد شد. قوانین مذکور به ویژه بر واردکنندگان عمده قراضه فولاد غیر عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) مانند بنگلادش، هند و پاکستان تأثیر می گذارد و به این معنی است که این کشورها برای تهیه قراضه HMS با مبدا اتحادیه اروپا دچار مشکل خواهند شد.
ممنوعیت احتمالی صادرات قراضه عیار پایین اتحادیه اروپا به آسیا
پ
پ

به گزارش منابع آگاه، قوانین جدید وضع شده احتمالاً منجر به “ممنوعیت کامل” صادرات قراضه عیار پایین اتحادیه اروپا به آسیا از سال ۲۰۲۵ خواهد شد. قوانین مذکور به ویژه بر واردکنندگان عمده قراضه فولاد غیر عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) مانند بنگلادش، هند و پاکستان تأثیر می گذارد و به این معنی است که این کشورها برای تهیه قراضه HMS با مبدا اتحادیه اروپا دچار مشکل خواهند شد.

* سرنوشت صادرات ضایعات فلزی از اتحادیه اروپا

به گزارش آرتان پرس و بر اساس اخبار منتشر شده توسط کمیسیون اروپا به عنوان یکی از چهره های مهم در صنعت بازیافت اتحادیه اروپا، به زودی بازنگری اساسی در مقررات حمل و نقل زباله (WSR) صورت خواهد گرفت و به طور موثر صادرات قراضه عیار پایین از اتحادیه اروپا به واردکنندگان بزرگ آسیایی مانند بنگلادش، هند و پاکستان را طی چهار سال آینده ممنوع خواهد کرد.

رئیس هیئت مدیره فولاد دفتر بازیافت بین المللی (BIR) و مدیر ارشد عملیات بازیافت آلمانی (TSR)، در مصاحبه ای اختصاصی در رویداد آهن و فولاد خاورمیانه در Fastmarkets، خاطر نشان کردند:

«قوانین جدید می تواند باعث شود صادرات قراضه عیار پایین و ضایعات فلزی منسوخ شده از اتحادیه اروپا به کشورهای غیر عضو OECD بسیار دشوار شود».

همچنین، راهکارهای تغییرات اساسی WSR در ماه نوامبر برای عموم منتشر شده و بر اساس دستورالعمل های منتشر شده، کشورهای غیر OECD که نمی توانند معیارهای اضافه شدن به لیست تایید شده را رعایت کنند، سه سال پس از تبدیل WSR جدید، نمی توانند “ضایعات” با مبدا اتحادیه اروپا را وارد کنند.

* ضایعات در تعریف اتحادیه اروپا

باید گفت، تعریف اتحادیه اروپا از “ضایعات” تمام ضایعات فلزی  به غیر از موادی که در رده زباله با کیفیت فوق العاده بالا قرار می‌گیرند را پوشش می دهد.

علاوه بر این طبق پیشنهادات جدید، فروشندگان اتحادیه اروپا همچنان می توانند این مواد با عیار بالا را به کشورهای غیر OECD صادر کنند، مشروط بر اینکه شرکت های آنها توسط حسابرسان اتحادیه اروپا تایید شود.

رویتر در این مصاحبه ادعا کرده است که اگر این پیشنهادها به قانون تبدیل شوند، WSR جدید احتمالاً صادرات قراضه با عیار پایین به خریداران کلیدی در آسیا را به دلیل مشکلی که برای دسترسی به لیست تاییدات با آن مواجه خواهند بود، متوقف خواهد کرد.

اتحادیه اروپا در این زمینه اظهار کرد:

«کشورهای غیر OECD می توانند برای قرار گرفتن در لیست کشورهای مورد تایید درخواست دهند، بنابراین از نظر تئوری می توانند وارد فرآیندی شوند که در صورت موفقیت، منجر به ثبت نام کشور به عنوان یک کشور عضو می گردد».

همچنین رویتر اعلام کرد:

« شرایطی که اتحادیه اروپا در پیشنهادات خود در نظر گرفته‌ به حدی سخت و پیچیده است که در واقع به یک ممنوعیت کامل تقلیل می‌ یابد».

اگرچه یک دوره انتقالی سه ساله تا اجرایی شدن WSR جدید وجود دارد، اما برای کشورهای غیر OECD برآوردن این الزامات بسیار دشوار خواهد بود و این قوانین به ویژه بر واردکنندگان عمده قراضه فولادی غیر OECD مانند بنگلادش، هند و پاکستان تأثیر می گذارد و در نتیجه این کشورها برای تهیه قراضه HMS با مبدا اتحادیه اروپا دچار مشکل خواهند شد.

* تأثیر قانون جدید بر اعضای OECD

ترکیه به عنوان یکی دیگر از مصرف کنندگان بزرگ HMS و همچنین یکی از اعضای OECD بعید است تحت تأثیر محدودیت های پیشنهادی اتحادیه اروپا قرار گیرد اما اتحادیه اروپا در پیشنهادات خود هشدار داد که بر اساس قوانین جدید، جریان صادرات قراضه به کشورهای OECD را نیز نظارت خواهد نمود و در صورت ایجاد مشکلات زیست محیطی جدی در کشور مقصد، حق مداخله را برای خود محفوظ خواهد داشت.

* تأثیر قانون جدید بر قیمت ها

بر اساس پیش‌بینی رویترز اگر اقدامات فوق بدون تغییرات قابل‌ توجه در چهار سال آینده انجام شود، احتمالاً قیمت‌ های قراضه فولاد محلی اتحادیه اروپا کاهش خواهد یافت. همچنین به پیش‌بینی این منبع، اتحادیه اروپا تخمین زده است که سود اقتصادی برای این بلوک ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون یورو (۲۲۶ تا ۵۶۵ میلیون دلار) از کاهش قیمت مواد خام ناشی از اجرای قوانین جدید خواهد بود.

اما BIR در ۱۸ نوامبر پیشنهادات صادرات WSR را به شدت مورد انتقاد قرار داد و معتقد است که این پیشنهادها نشان دهنده “یک قصد آشکار برای کاهش هزینه مواد در اتحادیه اروپا” به دلیل افزایش عرضه محلی ناشی از مسدود شدن برخی از مسیرهای صادراتی است.

یکی از منابع آگاه بازار در این زمینه به Fastmarkets اظهار کرد:

«به دلیل افزایش در دسترس بودن ضایعات درجه پایین تر در سال های بعد در صورت اجرایی شدن قوانین جدید در کشورهای مصرف کننده کلیدی غیر OECD مانند هند، پاکستان و بنگلادش، محدودیت ها احتمالاً قیمت ها را افزایش خواهند داد».

* شاخص هفتگی Fastmarkets

شاخص هفتگی Fastmarkets برای ضایعات فولاد خرد شده وارداتی cfr بندر قاسم پاکستان در روز جمعه ۱۷ دسامبر ۵۴۱.۲۱ دلار در هر تن ارزیابی شد، در حالی که این شاخص یک هفته قبل ۵۵۳.۹۰ دلار بود.

بر اساس آمار BIR، کشورهای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ میزان ۱.۶۴ میلیون تن ضایعات فولادی به پاکستان و ۱.۸۸ میلیون تن از این نوع مواد را به هند صادر کردند.

یک نکته مثبت برای این کشورها این است که صادرات از بریتانیا به عنوان یکی از فروشندگان عمده تحت تأثیر قوانین جدید اتحادیه اروپا قرار نخواهد گرفت، زیرا بریتانیا دیگر عضو اتحادیه اروپا نبوده و به تنهایی ۹۵۸۰۰۰ تن از کل صادرات اتحادیه اروپا را به پاکستان در سال ۲۰۱۹ و ۷۹۹۰۰۰ تن از کل صادرات اتحادیه اروپا را به هند صادر کرد.

به گزارش آرتان پرس، رویترز در این زمینه معتقد است که حتی اگر محدودیت‌های صادراتی HMS اجرایی شود، رشد ظرفیت کوره قوس الکتریکی (EAF) در اتحادیه اروپا و نیاز به عرضه قراضه بیشتر، در بحبوحه حرکت کربن زدایی این بلوک در سه سال آینده، می تواند تعادل را به نفع قیمت های محلی بالاتر برای اتحادیه اروپا پس از اجرای پروژه های جدید تغییر دهد.

همچنین رویترز معتقد است که با تلاش‌ های انجام شده در رابطه با کربن‌ زدایی، شاهد رشد چشمگیر تقاضا برای قراضه فولاد و افزایش قیمت قراضه در چند سال آینده خواهیم بود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.