افزونه جلالی را نصب کنید. 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

صنعت فولاد اتحادیه اروپا در خطر تضعیف

شناسه : 58703 29 آذر 1400 - 16:00
به اعتقاد اتحادیه فولاد اروپا (Eurofer) افزایش شدید انرژی و هزینه‌ های کربن و همچنین کربن زدایی صنعت فولاد اتحادیه اروپا را تضعیف خواهد کرد.
صنعت فولاد اتحادیه اروپا در خطر تضعیف
پ
پ

به اعتقاد اتحادیه فولاد اروپا (Eurofer) افزایش شدید انرژی و هزینه‌ های کربن و همچنین کربن زدایی صنعت فولاد اتحادیه اروپا را تضعیف خواهد کرد.

* تهدید صنعت فولاد در منطقه

به گزارش آرتان پرس، اتحادیه فولاد اروپا در ۱۶ دسامبر طی اطلاعیه ای تأکید کرد که افزایش سریع هزینه های انرژی و انتشار کربن در اتحادیه اروپا و برنامه های جاه طلبانه کربن زدایی صنعت فولاد در منطقه را تهدید می کند.

در این راستا، نهاد فوق از مقامات اتحادیه اروپا درخواست نمود که با سرعت بخشیدن به اقدام‌ های خود نسبت به بر آوردن اهداف آب و هوایی به صورت مقرون به صرفه و در عین حال حفظ دوام بخش های صنعتی استراتژیک اطمینان لازم را ایجاد نمایند.

باید گفت، اطلاعیه فوق قبل از شورای محیط زیست که هفته آینده برگزار می شود به شورای اروپا اعلام شد، همچنین مدیر کل یوروفر  در این زمینه خاطر نشان کرد:

«اگر سیاست‌ گذاران در حال حاضر تصمیم‌ های درستی اتخاذ نکنند صنایع کلیدی اروپایی مانند فولاد نمی‌ توانند تمام هزینه‌ های انرژی و آب و هوایی را که امروز تجربه می‌ کنیم و در سال‌های آینده با آن روبه‌رو شویم، را تأمین نمایند».

اتحادیه اروپا باید هدف کربن زدایی خود یعنی کاهش ۵۵ درصدی انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰ را از طریق یک انتقال پایدار دنبال کند که به صنعت اجازه می دهد در سرمایه گذاری و تامین معاش نیروی کار خود و [حمایت از] میلیون ها خانوار وابسته به آن، سرمایه گذاری کند. اکسل اگرت در ادامه سخنان خود اظهار کرد:

«اگر این گذار پایدار نباشد، ما با این خطر که بازار اروپا توسط فولاد «کثیف» ارزان از کشورهای ثالث مانند چین، روسیه یا اندونزی پر شود مواجه خواهیم شد».

* واکنش شرکت های مصرف کننده

در ماه‌های اخیر، شرکت‌ های انرژی بر که بیشتر در معرض افزایش قیمت‌ها هستند و قبلاً مجبور به محدود کردن و یا تعطیلی موقت کارخانه‌ ها شده‌اند، مجبور به نشان دادن واکنش شدند.

 قیمت گاز و برق به طور تصاعدی در حال افزایش بوده و نرخ هایی را چهار تا پنج برابر بیشتر از سال گذشته ثبت کرده است.

 یوروفر معتقد است که به موازات این عمل، افزایش قیمت کربن تا ۸۰ یا ۹۰ یورو تأثیر فزاینده ای بر قیمت برق دارد و در مقابل افزایش هزینه های انرژی تأثیر بیشتری بر اپراتورهای کوره قوس الکتریکی (EAF) که عمدتاً تولید محموله های فولادی بلند در اروپا داشته است، دارد.

* تخمین قیمت ها در سال آینده

به گفته منابع بازار، در سال آینده افزایش هزینه ها زمانی آشکارتر خواهد شد که تعدادی از تولید کنندگان فولاد در مورد توافقات بلند مدت خود برای تامین برق و گاز مذاکره مجدد نمایند. در ماه اکتبر، ArcelorMittal و British Steel به مشتریان خود اطلاع دادند که این شرکت‌ها هزینه اضافه انرژی موقت را روی محصولات فولادی بلند آن اعمال کرده‌اند و سایر تولیدکنندگان فولاد بلند نیز سعی کرده اند به افزایش قیمت پایه دست یابند. در همین حال مقام نام برده اعلام کرد:

«در حالی که این بحران بی‌ سابقه در بازارهای انرژی به ابتکارات فوری بیشتری نیاز دارد، رهبران اتحادیه اروپا نیز باید پیامدهای قوانین آب و هوایی آتی، به‌ ویژه مکانیسم تنظیم مرز کربن [CBAM] و تجدید نظر در اتحادیه اروپا [سیستم تجارت انتشار گازهای گلخانه‌ ای ETS] را در نظر بگیرند».

* قرارداد سبز اتحادیه اروپا

 در ۱۴ جولای سال جاری، کمیسیون اروپا بسته ای پیشنهادی تحت عنوان قرارداد سبز اتحادیه اروپا تصویب کرد که شامل CBAM برای محصولات وارداتی بود و در حقیقت CBAM برای واردات آهن، فولاد و آلومینیوم، همراه با سیمان، کود و برق به اتحادیه اروپا اعمال خواهد شد.

* برآورد هزینه های کربن بر صنعت فولاد در سال ۲۰۳۰

هزینه‌ های مستقیم کربن اضافی برای صنعت فولاد، با اثر ترکیبی CBAM و ETS بر فاز تخصیص رایگان، در سال ۲۰۳۰ با انتشار گازهای گلخانه‌ای معمولی، نزدیک به ۱۴ میلیارد یورو (۱۵.۸۳ میلیارد دلار) خواهد بود.

به گزارش آرتان پرس یوروفر تخمین زده است که اگر این بخش بتواند تا سال ۲۰۳۰ از طریق سرمایه گذاری پیشنهادی ۲۵ میلیارد یورویی در فناوری های پاک، انتشار خود را ۳۰ درصد کاهش دهد، هزینه این صنعت ۸.۴ میلیارد یورو خواهد بود و در عمل، این بدان معناست که در سال ۲۰۳۰، یک شرکت فولاد اتحادیه اروپا که کارخانه خود را با فناوری پاک بازسازی می کند، با ۴۰۰ میلیون یورو هزینه کربن مواجه خواهد شد، در حالی که یک شرکت غیر اروپایی مشابه که فولاد “کثیف” خود را در بازار اتحادیه اروپا صادر می کند، تنها ۳۰ میلیون هزینه، با وجود مالیات CBAM در مرز متحمل خواهد شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.