افزونه جلالی را نصب کنید. 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

فولاد متهم ردیف اول خشکسالی / کاهش آب مصرفی فولاد مبارکه به کمتر از ۵۰ درصد

شناسه : 58716 29 آذر 1400 - 15:00
بحران آب در کشور در وضعیت نگران ‌کننده‌ای قرار گرفته است و اهمیت این مسئله داخلی به‌ گونه‌ای است که بخش زیادی از مسائل و موضوعات کشور و توسعه پایدار، متاثر از وجود آب و منابع آبی است. با این حال، در مواردی انگشت اتهام به اشتباه به سمت صنایع به ‌ویژه فولادسازان گرفته می‌شود. این اتهامات در حالی هستند که بسیاری از فولادسازان بزرگ از جمله فولاد مبارکه در طول سال‌های گذشته برای بهره‌وری هرچه بیشتر در مصرف آب تلاش کرده‌اند.
فولاد متهم ردیف اول خشکسالی / کاهش آب مصرفی فولاد مبارکه به کمتر از ۵۰ درصد
پ
پ

بحران آب در کشور در وضعیت نگران ‌کننده‌ای قرار گرفته است و اهمیت این مسئله داخلی به‌ گونه‌ای است که بخش زیادی از مسائل و موضوعات کشور و توسعه پایدار، متاثر از وجود آب و منابع آبی است. با این حال، در مواردی انگشت اتهام به اشتباه به سمت صنایع به ‌ویژه فولادسازان گرفته می‌شود. این اتهامات در حالی هستند که بسیاری از فولادسازان بزرگ از جمله فولاد مبارکه در طول سال‌های گذشته برای بهره‌وری هرچه بیشتر در مصرف آب تلاش کرده‌اند.

* آسیب‌شناسی مصرف آب صنایع

به گزارش آرتان پرس، هادی نباتی‌نژاد مدیر روابط ‌عمومی شرکت فولاد مبارکه در خصوص شرایط کنونی وضعیت آب کشور و صنایع فولاد عنوان کرد:

 در شرایط کنونی که وضعیت تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت در اضطرار و بحران قرار دارد، نخبگان، افکار عمومی و عامه مردم، ذی‌نفعان و ب ه‌ویژه کشاورزان و سایر آسیب‌دیدگان این وضعیت نابسامان، به دنبال عارضه‌یابی و شناسایی مسببان و عاملان این شرایط و احقاق حق خود هستند.

 در وهله اول به نظر می‌رسد شناسایی علل و عوامل بروز بحران، مسیری اصولی برای آسیب‌شناسی و درنهایت برنامه‌ریزی برای اتخاذ سیاست‌های درست برای رفع بحران است.

 نباتی‌نژاد در ادامه افزود:

 در سال‌های اخیر اتهامات زیادی در شبکه‌های اجتماعی و افکار عمومی به ‌صورت هدفمند درباره کم‌آبی و بی‌آبی در فلات مرکزی کشور متوجه کارخانجات صنعتی و معدنی و شرکت‌های فولادی، از جمله شرکت فولاد مبارکه شده است.

فارغ از اینکه چه جریاناتی در پشت پرده، انعکاس‌دهنده چنین فرضیاتی در جامعه هستند، بررسی این مسئله و استناد به شواهد، آمارهای حقیقی و مستندات واقعی، روشنگر بسیاری از اخبار و اطلاعات منتشرشده در این حوزه و نمایانگر حقیقت و واقعیت این مسئله است.

* کشاورزی یا صنعت؛ بیشترین میزان مصرف آب با کدام است؟

براساس گزارشی از ایراسین، به استناد آمارهای وزارت نیرو، به ‌عنوان متولی اصلی منابع و ذخایر آبی کشور، ۹۰ درصد منابع آب شیرین کشور در حوزه کشاورزی، ۶ درصد آن در بخش شرب و فقط ۴ درصد در صنعت کشور مصرف می‌شود و همین آمار اولیه نشان می‌دهد با وجود اهمیت صنایع و نقش آنها در تولید، اشتغال، کارآفرینی، کسب‌وکار و رونق و رفاه اقتصادی و نقش کلی اقتصاد متاثر از صنعت بر تولید ناخالص ملی و مقایسه تاثیر فزاینده و چشمگیر صنعت بر اقتصاد به نسبت تاثیر کشاورزی بر اقتصاد کشور، حجم بهره‌برداری از این منبع حیاتی برای تولید و شکوفایی اقتصادی بسیار ناچیز است.

 مضاف بر این، صنایع بزرگ و کارخانجات صنعتی علاوه‌بر نقش‌آفرینی در تولید و رونق اقتصادی کشور، نقش بی‌بدیلی در رفع موانع، مشکلات و گرفتاری‌های زیرساختی کشور در تامین انرژی، گشایش اقتصادی، تولید و انجام مسئولیت‌های اجتماعی در عرصه‌های مختلف داشته‌اند.

 در این میان، گفت‌وگو با مدیران گذشته منطقه‌ای و ملی و مطالعه آمارهای موجود و اسناد کتابخانه‌ای، گواه این نکته است که تامین منابع مالی و بودجه بخش زیادی از طرح‌های توسعه منطقه‌ای فلات مرکزی بر‌عهده شرکت‌هایی همچون فولاد مبارکه نهاده شده است، تامین اعتبارات چند صد میلیاردی موردنیاز طرح‌های انتقال آب همچون تونل سوم کوهرنگ و همچنین تامین منابع مالی پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس به مرکز کشور، تامین مالی و پرداخت هزینه برای بازسازی و نوسازی تصفیه‌خانه‌ها و شبکه‌های آب و فاضلاب اطراف کارخانه و مشارکت در اجرای پروژه‌های توسعه شبکه نیروگاهی کشور و… فقط بخشی از سرمایه‌گذاری‌هایی است که فولاد مبارکه به ‌تنهایی در راستای رفع معضلات زیست ‌محیطی و زیرساختی کشور انجام داده و قطعا هیچ نهاد، دستگاه و سازمانی در سایر بخش‌ها به این حجم و میزان در رفع مشکلات این حوزه نقش‌آفرینی نکرده‌اند.

 علاوه‌ بر اقدامات یا دشده، در یک دهه اخیر سیاست‌گذاری‌های متعدد، فراگیر و پیچیده‌ای در شرکت فولاد مبارکه به ‌منظور بهینه ‌سازی و کاهش مصرف آب انجام ‌شده، به ‌گونه‌ای که با وجود افزایش چند برابری حجم تولید این شرکت در یک دهه اخیر، حجم میزان آب مصرفی این شرکت به میزان ۵۰ درصد کاهش‌ یافته است.

 اعمال تغییرات بنیادین در فرآیند تولید فولاد با نگاه به کاهش حجم مصرف آب در هر تن فولاد و ثبت رکورد جهانی کمترین مصرف ‌کننده آب به ازای هر تن فولاد در کشور، بازچرخانی آب در شرکت فولاد مبارکه به تعداد ۸ مرتبه، استفاده از پساب ۹ شهر اطراف شرکت فولاد مبارکه در مصارف صنعتی، علاوه‌بر سرمایه‌گذاری‌های متعدد برای طرح‌های انتقال آب همچون انتقال آب از خلیج‌فارس، تنها بخشی از اقدامات انجا‌م‌ شده در راستای کاهش مصرف آب در این شرکت موثر بوده است.

* صرفه‌جویی سالانه در مصرف آب

سید امیر طباطبائیان، مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه نیز در این خصوص گفت:

 از سال ۱۳۹۰ و حتی پیش از آن، رویکرد فولاد مبارکه به صورت مستند در حوزه آبی تعریف شده که شامل ۴ رویکرد کاهش مصرف آب در فرآیند تولید، جاگزینی پساب‌های صنعتی با آب یا همان بازچرخانی آب، استفاده از پساب‌های شهری به جای آب خام در صنعت و جلوگیری از ورود پساب‌های صنعتی و شهری به محیط زیست بوده است.

 طباطبائیان در ادامه اظهار کرد:

 در راستای این رویکردها اقدامات خوبی طی ۱۰ سال گذشته انجام شده است؛ البته فولاد مبارکه از بدو تاسیس دارای تصفیه‌خانه بوده و هیچ‌گاه پساب تصفیه‌ نشده‌ای را در محیط رها نکرده است. حتی از همان ابتدای راه‌اندازی پیش‌بینی شده بوده که قسمتی از پساب نیز دوباره در چرخه تولید استفاده شود. در این راستا با اقدامات انجام‌ شده توانسته‌ایم در سال‌های گذشته میزان مصرف آب در فولاد مبارکه را ۳۰ درصد کاهش دهیم.

مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه در خاتمه افزود:

 این در حالی است که در مقایسه با سال ۹۰ این مقدار به ۵۰ درصد در سال ۱۴۰۰ رسیده است که البته این روند ادامه خواهد داشت. در حوزه بادچرخانی، تصفیه‌خانه و پساب شهری پیشرفت‌های مناسبی داشته‌ایم و می‌توانیم نمره عالی یا خوب را کسب کنیم.

خوشبختانه با توجه به ره‌نگاشتی که تهیه شده و مصوبه کمیته سرمایه‌گذاری برای اجرای پروژه‌هایی که در راستای کاهش مصرف آب گرفته شده است، در این زمینه پروژه‌های جدید سرمایه‌گذاری انجام خواهد شد؛ در مجموع با اجرای این پروژه‌ها مصرف آب باز هم کاهش پیدا خواهد کرد.

 پروژه کاهش مصرف آب با هیبریدی کردن کولینگ‌های واحد احیای مستقیم یک در دستور کار شرکت فولاد مبارکه قرار دارد که با اجرای این پروژه، سالانه ۱.۵ میلیون مترمکعب از میزان مصرف آب در این واحد کاسته می‌شود.

* سخن پایانی

در یک دهه اخیر سیاست‌گذاری‌های متعدد، فراگیر و پیچیده‌ای در شرکت فولاد مبارکه به ‌منظور بهینه‌سازی و کاهش مصرف آب انجام ‌شده، به‌ گونه‌ای که با وجود افزایش چند برابری حجم تولید این شرکت در یک دهه اخیر، حجم آب مصرفی این شرکت ۵۰ درصد کاهش‌ یافته است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.