افزونه جلالی را نصب کنید. 25 جماد ثاني 1443 Friday, 28 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

افزایش جهانی قیمت سنگ آهن

شناسه : 58751 30 آذر 1400 - 16:00 منبع : متال بولتن
در حالی که این روزها بازار شاهد فعالیت کم برخی فعالان اقتصادی و تجار فولاد است، روند صعودی قیمت سنگ آهن و به دنبال آن تمام شاخص های مرتبط تداوم دارد.
افزایش جهانی قیمت سنگ آهن
پ
پ

در حالی که این روزها بازار شاهد فعالیت کم برخی فعالان اقتصادی و تجار فولاد است، روند صعودی قیمت سنگ آهن و به دنبال آن تمام شاخص های مرتبط تداوم دارد.

* اخبار روند بازار

به گزارش آرتان پرس و بر اساس اعلام منابع به Fastmarkets، اخیراً بازار شاهد رشد ادامه دار ارزش سنگ‌ آهن دریایی بوده و  این در حالی است که معاملات آتی نیز روند صعودی اخیر خود را در روز دوشنبه ۲۰ دسامبر حفظ کردند، اما معاملات لحظه ای به دلیل تمایل خریداران به انتظار و نظاره گر بودن بازار محدود شد.

* شاخص های Fastmarkets برای سنگ آهن

با توجه به داده‌ های بازار شاخص Fastmarkets برای آهن فاین ۶۲ درصد معادل ۱۲۳.۵۱ دلار در تن cfr کینگدائو ارزیابی شد که حداکثر ۳.۹۱ دلار رشد داشت.

همچنین، ارزش آهن فاین ۶۲ درصد کم آلومینا و پریمیوم آهن فاین ۵۸ درصد عیار بالا cfr کینگدائو به ترتیب ۱۲۴.۰۲ و ۹۷.۰۳ دلار در تن ارزیابی شد که با رشد ۳.۵۹ و ۴.۴۱ دلاری در هر تن همراه بود.

در همین حال، آهن فاین ۶۵ درصد مبدأ برزیل cfr کینگدائو ۱۴۱.۰۸ دلار در تن معامله شد که رشد ۵.۱ دلاری را تجربه کرد.

علاوه بر موارد فوق، پریمیوم سنگ معدن لامپ آهن خشک ۶۳ درصد با مبدا استرالیا cfr کینگدائو ۰.۱۴۰۰ دلار در هر واحد متریک (dmtu) بدون تغییر معامله شد حال آنکه فاین آهن مرطوب ۶۲ درصد fot کینگدائو ۷۹۴ یوان در تن ارزیابی گشت که معادل ۳۵ یوان رشد برای نوع خشک این محصول بود و البته آهن خشک ۶۲ درصد چین ۱۱۴.۸۴ دلار در تن معامله شد.

* درایورهای کلیدی

پر معامله ترین قرارداد آتی سنگ آهن می در بورس کالای دالیان در جلسه صبح افزایش و بعد از ظهر کاهش یافت به طوری که نهایتاً با کاهش ۰.۴ درصدی نسبت به قیمت پایانی جمعه گذشته با ارزش ۶۷۶.۵۰ یوان برابر با ۱۰۶ دلار در تن به پایان رسید.

همچنین، قراردادهای سوآپ ماهانه سنگ آهن در بورس سنگاپور در همان روز با افزایش همراه بود و تا ساعت ۶:۲۹ عصر به وقت سنگاپور، پر معامله ترین قرارداد ژانویه با ۴.۴۷ دلار رشد در تن در مقایسه با قیمت تسویه جمعه گذشته (۱۱۹.۸۸ دلار در تن) انجام شد.

در همین حال، پس از اینکه تانگشان از ۱۹ دسامبر کاهش تولید مرتبط با انتشار جدید و محدودیت لجستیکی در بنادر محلی را انجام داد و بازارهای آتی سنگ آهن در بازار کالای دالیان نوسان شدیدی در طول روز داشت، برخی از شرکت‌ ها و کارخانجات تجاری در معاملات لحظه ای روز دوشنبه شیوه نشستن و انتظار کشیدن (به امید بهبود شرایط فعلی) را در پیش گرفتند.

علاوه بر این، برخی از فعالان بازار شکاف رو به رشد قیمت بین بازارهای آتی و فیزیکی را با مطرح کردن اینکه تقاضای فعلی برای سنگ آهن دریایی نسبتا ضعیف باقی مانده است برجسته کردند، در حالی که قیمت های آتی به دلیل چشم انداز مثبت سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به افزایش خود ادامه دادند.

یکی از منابع آسیایی مستقر در جنوب چین روز دوشنبه به Fastmarkets اعلام کرد:

«تقاضای سنگ آهن دریایی احتمالاً در کوتاه مدت به دو دلیل ضعیف خواهد ماند. دلیل اول، اینکه قیمت های بالای سوآپ ماه اول در بورس سنگاپور (SGX) باعث ایجاد مشکلاتی برای معامله گرانی که سعی در فروش محموله های فیزیکی دارند می گردد زیرا تمایلی به کاهش قیمت های پیشنهادی خود ندارند و مورد دوم اینکه، کارخانه‌های فولاد با ذخایر کم سنگ آهن کار می‌ کنند و تنها در صورت نیاز به مواد خام آن را از بنادر چین تهیه می نمایند، زیرا قیمت‌ ها در آنجا ارزان‌ تر از محموله‌ های دریایی است».

علاوه بر این، با وجود اینکه یکی از منابع معامله گر همچنان فاین مخلوط مربوط به laycan بندر پیلبارا در ژانویه را برای جلوگیری از ضرر بر اساس شاخص میانگین فوریه ارائه می داد، هیچ گونه تمایلی برای خرید شرکتی گزارش نشد.

* نقل قول روز

بر اساس مشاهدات، فعالیت تجاری در بنادر چین آنچنان بالا نیست و به نظر می رسد حرکت صعودی در مبادلات ماه اول به دلیل جو صعودی مبتنی بر از سرگیری تولید فولاد در ژانویه یا فوریه باشد.

یکی از تاجران مستقر در سنگاپور در این زمینه خاطر نشان کرد:

«در حال حاضر، کارخانه‌ های فولاد همچنان فقط بر اساس نیاز خرید می‌ کنند و هیچ گونه نشانه‌ ای از تقاضای قوی برای سنگ آهن وجود ندارد».

* اخبار معاملات و پیشنهادات

به نقل از منابع آگاه، بازار BHP شاهد مناقصه ۸۰۰۰۰ تنی آهن فاین ۶۰.۸ درصد معدن منطقه C در بازه زمانی ۱۳ – ۲۲ ژانویه بوده است.

* شاخص های بازار

شاخص Fastmarkets برای سنگ آهن فاین ۶۲%:

بر اساس داده‌ های موجود ارزش فاین مخلوط بندر پیلبارا cfr چین حدود ۱۱۵ – ۱۲۵ دلار در تن و فاین مخلوط برزیل ۱۲۱ – ۱۲۷ دلار در تن در چین ارزیابی شد.

افزون بر این، معاملات فاین نیومن ۱۲۰.۰۰ – ۱۲۴.۱۵ دلار در تن cfr چین و فاین مک ۱۱۳.۱۹ – ۱۱۶.۶۷ دلار در تن در چین و فاین جیمبلبار ۱۰۱.۴۵ تا ۱۰۶.۵۸ دلار در هر تن در چین صورت گرفت.

نهایتاً شاخص Fastmarkets برای سنگ آهن فاین ۶۵ درصد مبدا برزیل و سنگ آهن کاراخاس ۱۳۷.۰۰ – ۱۴۵.۷۰ دلار در  تن cfr چین ارزش‌ گذاری شدند.

* قیمت های بندری

محموله فاین مخلوط پیلبارا در روز دوشنبه در استان شاندونگ و شهر تانگشان بین ۷۷۰ – ۷۹۰ یوان به در هر wmt معامله شد، در حالی که این میزان در جمعه گذشته ۷۴۵ – ۷۸۰ یوان در wmt بود و آخرین محدوده قیمتی معادل حدود ۱۱۱ – ۱۱۴ دلار در  تن در بازار محموله های دریایی است.

* اخبار بورس کالای دالیان

به گزارش آرتان پرس، پر معامله ترین قرارداد آتی سنگ آهن در ماه می با قیمت ۶۷۳.۵۰ یوان برابر با ۱۰۶ دلار در  تن در روز دوشنبه بسته شد که نسبت به قیمت پایانی جمعه گذشته ۳ یوان در هر تن کاهش داشت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.