افزونه جلالی را نصب کنید. 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

بازار فولاد ایران و جهان در هفته گذشته

شناسه : 58896 04 دی 1400 - 14:00
در طول هفته گذشته در بازار فولاد ایران قیمت شمش تا روز سه شنبه ثابت ماند اما با اعلام عرضه در بورس کمی روند نزولی به خود گرفت همچنین قیمت میلگرد همانند شمش به کف خود رسیده و این در حالی است که کارخانجات تولید کننده میلگرد و دیگر مقاطع به علت فروش نرفتن کالای خود با انبوه موجودی روبرو شده اند و همین امر باعث شده تا عده ای از آنها به فروش مدت دار متمایل گردند.
بازار فولاد ایران و جهان در هفته گذشته
پ
پ

در طول هفته گذشته در بازار فولاد ایران قیمت شمش تا روز سه شنبه ثابت ماند اما با اعلام عرضه در بورس کمی روند نزولی به خود گرفت همچنین قیمت میلگرد همانند شمش به کف خود رسیده و این در حالی است که کارخانجات تولید کننده میلگرد و دیگر مقاطع به علت فروش نرفتن کالای خود با انبوه موجودی روبرو شده اند و همین امر باعث شده تا عده ای از آنها به فروش مدت دار متمایل گردند.

* سنگ آهن

به گزارش آرتان پرس، در هفته ای که گذشت  قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین از ۱۱۸ دلار هفته قبل به حدود ۱۲۴ دلار هر تن سی اف آر چین رسید. امید به افزایش خرید ها جو بازار را مثبت کرده است. البته افزایش خرید ها به دلیل پیش بینی رکود عرضه در سه ما نخست سال به دلیل سرمای زمستانی و اختلال احتمالی است و تقاضای واقعی نیست.

* قراضه

قیمت قراضه وارداتی سنگین ۱ و ۲ ( ۲۰ – ۸۰  ) در ترکیه نوساناتی جزیی داشت و نهایتا در پایان هفته یک دلار افت را تجربه کرده و ۴۶۱ دلار در هر تن سی اف آر ثبت شد. بحران بازار ارز ترکیه موجب شده کسی به دنبال خرید قراضه نباشد و در ده روز اخیر قیمت ها در محدوده ۴۶۰ تا ۴۶۵  دلار نوسان داشته است. البته چند روز گذشته با بهبود نرخ ارز در ترکیه و نزدیکی تعطیلات کریسمس بازار کمی فعال شد.  

قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن در حدود ۴۲۰ دلار هر تن فوب ثبات داشت. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز ۶ دلار ارزان تر شده ۵۰۹ دلار هر تن سی اف آر  ثبت شد.

* بیلت

هفته گذشته در بازار بیلت صادراتی سی آی اس متوسط قیمت ۵ دلار افت داشته و ۵۹۶ دلار هر تن فوب دریای سیاه شد.  در چین هم بیلت وارداتی رشد داشته و از ۶۱۰ تا ۶۱۵ دلار به ۶۲۳ تا ۶۲۵ دلار هر تن سی اف آر رسید.

 در ترکیه قیمت بیلت وارداتی ۶۳۰ دلار هر تن سی اف آر و بدون تغییر ماند. قیمت بیلت صادراتی ترکیه نیز  645 دلار هر تن فوب باقی ماند.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی از ۶۲۵ تا ۶۳۰ دلار به ۶۳۵ تا ۶۴۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.

به گزارش متال بولتن، همچنین در هفته گذشته متوسط قیمت بیلت صادراتی ایران  از ۵۴۵ دلار به ۵۳۵ تا ۵۴۷ دلار هر تن فوب رسید.

* بیلت در بازار ایران

قیمت شمش در طول هفته تا روز سه شنبه ثابت ماند اما با اعلام عرضه در بورس کمی روند نزولی به خود گرفت. رابطه بین قیمت ضایعات، آهن اسفنجی و شمش، سودآوری تولید شمش را به پایین ترین حد خود رسانده است و بعضی از تولیدکنندگان بعضاً در زیان هستند. همین امر باعث شده تا تولید شمش کاهش یابد. اگر قیمت آهن اسفنجی با فشار بورس کاهش یابد شمش هم در بورس نزولی خواهد شد و به دنبال آن بازار سکته خواهد زد و متوقف می گردد. در واقع روند نزولی قیمت باعث می شود بورس کالا به سرنوشت بورس سهام دچار شود.

* مقاطع

در هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس  از ۷۳۰ دلار به ۷۲۵ تا ۷۳۰ دلار هر تن فوب کاهش داشت. 

در چین قیمت میلگرد صادراتی ۸ دلار رشد داشته و ۷۹۱  دلار هر تن فوب ثبت شد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز در ۶۹۰ دلار هر تن فوب ثبات داشت.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد از ۷۱۰ دلار به ۷۰۰ تا ۷۱۵ دلار هر تن سی اف آر رسید.

همچنین در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد در ۱۰۳۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در ۷۹۰ یورو هر تن درب کارخانه بدون تغییر باقی ماند.

* مقاطع در بازار ایران

قیمت میلگرد همانند شمش به کف خود رسیده و اصرار دولت برای عرضه کالا در بورس و فشار روی کاهش دادن قیمت آن حتی در حد یک ریال، بازار را به حالت انتظار نگه داشته است و این در حالی است که کارخانجات تولید کننده میلگرد و دیگر مقاطع به علت فروش نرفتن کالای خود با انبوه موجودی روبرو شده اند که همین امر باعث شده تا عده ای از آنها به فروش مدت دار متمایل گردند.

 ادامه این روند باعث پا گرفتن روند فروش از طریق اعتبار اسنادی و گسترش فرهنگ اعتبار اسنادی می گردد که بسیار امیدوار کننده است و اثرات مثبتی برای آینده دارد. این روند مشکلات عمده فروش ها و کارخانه ها را با اداره دارایی و مراجع دیگر به علت مستند بودن آن به حداقل خود می رساند اما از طرف دیگر در دو ماه پایانی سال دو پدیده پیش رو خواهد بود.

  • اگر بانک ها اعتبارات اسنادی را دیسکانت کنند و به فروشنده پول عرضه کنند عملا به خلق پول کمک کرده اند.
  • اگر بانک ها اعتبارات را دیسکانت نکنند بازار فولاد برای یک دوره ۴ تا ۵ ماهه حداقل تا پایان ماه مبارک رمضان به کما خواهد رفت چون کسانی که با اعتبار اسنادی کالا خریداری کرده اند آن را در بازار خواهند فروخت ولی بعضا به صورت نقد، در نتیجه امکان نوسان قیمت و بالا رفتن آن محدود خواهد شد که خواسته دولت است ولی با فشار وارده به منابع مالی تولیدکنندگان میلگرد، تولید میلگرد و دیگر مقاطع به شدت افت خواهد کرد.

در حالیکه قیمت تیرآهن سه روز اول هفته در ثبات بود رکود تقاضا و کاهش قیمت در بورس روند قیمت تیرآهن را کاهشی کرد .

* ورق

هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس از ۷۸۰ تا ۸۰۵ دلار به ۷۸۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین  نیز ۵ دلار ارزان تر شده و ۷۶۹ دلار هر تن فوب شنیده شد. 

در ترکیه قیمت ورق گرم وارداتی حدود ۲۳ دلار افت داشته ۸۰۲ دلار هر تن سی اف آر شد. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز از  795 تا ۸۰۰ دلار به ۷۸۵ تا ۷۹۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم در ۹۲۵ یورو هر تن درب کارخانه بدون تغییر ماند. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم ۱۵۶۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه شنیده شد که ۸۰ دلار افت هفتگی داشت.

همچنین هفته گذشته متوسط قیمت اسلب صادراتی ایران بنا بر گزارش متال بولتن ۲ دلار ارزان تر شده و ۵۶۸ دلار هر تن فوب ثبت شد. اسلب صادراتی سی آی اس نیز از ۶۱۰  دلار به ۵۹۵ تا ۶۱۰ دلار هر تن فوب رسید.

* ورق در بازار ایران

قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه ۲۴۶۰۰۰ ریال بود که تا روز سه شنبه به ۲۴۴۰۰۰ ریال رسید. قیمت ورق مبارکه به لطف عرضه های مبارکه همراه با افت تقاضا نزولی بود. با این روند خریداران ورق مبارکه در هفته های آینده پا پس می کشند چراکه کاهش قیمت ورق مبارکه به سرعت در فاصله زمانی حداکثر یک یا دو روزه به محصول منتقل می گردد.

ورق اکسین با نوسان محدودی ثابت ماند اما حاشیه سود کارخانه با توجه به کاهش قیمت اسلب در بورس بسیار افزایش یافته، چون کارخانه در ماه های اخیر قیمت فروش خود را ثابت نگه داشته است.

 این روند باعث کاهش حجم سفارش به کارخانه می گردد و احتمالا با کاهش عرضه قیمت این ورق برای اول سال آینده بهبود خواهد یافت اما در صورتی که بازار جهانی واکنش مثبت نسبت به اسلب نشان بدهد. در شرایط فعلی تجار تمایلی به خرید نشان نمی دهند چون سود تجار بسیار محدود شده است.

ورق کاویان با کاهش قیمت اسلب در بورس روند نزولی گرفت اما با توجه به مدیریت کارخانه روند نزولی بسیار کم بود اما با این روند به نظر می رسد مقاومت کارخانه در برابر افت قیمت شکسته شده است.

قیمت ورق سرد در پایان هفته به شدت نزول کرد که علت این امر عرضه ورق های سرد ضخامت های ۴۰/۰ ، ۶۰/۰ ، ۸۰/۰ و ۹۰/۰ بود در شرایطی که آیتم های دیگر تغییر جدی نداشت.

ورق گالوانیزه علیرغم کاهش قیمت ورق گرم تقریبا ثابت ماند که مهمترین دلیل آن اینست که قیمت این کالا به کف خود رسیده است.

* تحلیل هفته :

روند قیمت شمش و اسلب در بازار جهانی رو به نزول است و تقاضای ورق هم با توجه به تعطیلات کریسمس تا دو هفته آینده نزولی خواهد بود اما از آنجا که قیمت نفت دیگر فضایی برای افزایش ندارد بنابراین روند صعودی کمودیتی ها جدی نخواهد بود مگر مواد غذایی و بعضا پوشاک که به علت کریسمس همچنان پر طرفدار باقی می ماند.

 افزایش قیمت گاز در اروپا و افزایش قیمت انرژی در این منطقه تقاضا را کاهش می دهد بنابراین از منظر تقاضای صادراتی فولاد امیدی به بازار ایران تا دو هفته آینده نیست اما در بازار داخلی همه زنجیره فولاد موظف هستند که محصولات خودشان را در بورس عرضه کنند.

 از آنجا که بورس در تمام قیمت گذاری ها دخالت می کند تبدیل به هدفی خواهد شد که تیر همه انتقادها به آن سمت شلیک می گردد. با دخالت بورس، بسیاری از قراردادهای تهاتری سنگ آهن تا آهن اسفنجی زیر سوال خواهد رفت و در نتیجه بازار با یک شوک رکود برای یک دوره سه تا ۴ ماهه روبرو خواهد شد.

 چنانچه پس از این دوره سیاست های دولت منجر به افزایش تولید و یا افزایش صادرات نگردد تمام این ساختار فرو خواهد ریخت چون قابل دوام نخواهد بود و چنانچه دولت برای بیش از یک دوره ۴ ماهه تا پایان اردیبهشت ماه به این روند ادامه دهد باید تبعات کاهش تولید را پذیرا باشد. دلیل این امر آنست که بسیاری از تولیدکنندگان با قیمت های بورس به دلایل مختلف به زیان خواهند رفت و از طرف دیگر افزایش قیمت انرژی و گاز در بودجه آینده مستقیما روی قیمت تمام شده فولاد اثر خواهد گذاشت و آن را بالا خواهد برد.

 بنابراین به نظر می رسد که هدف دولت آنست که تا پایان سال تولید فولاد با قیمت های جاری با حداقل دامنه سود ادامه یابد و موجودی انبارها تا حد ممکن تامین گردد تا در زمانی که قیمت تمام شده فولاد افزایش پیدا می کند تاثیر گذاری آن به یکباره نباشد.

همه اینها در حالتی است که روند مذاکرات هسته ای به همین صورت ادامه یابد چرا که بازار فولاد به اندازه کافی به انتظار نشسته است بنابراین به محض روشن شدن نتیجه مذاکرات واکنش نشان خواهد داد ولی نباید فراموش کرد که افزایش قیمت تمام شده اجازه نمی دهد که حتی در صورت توافق کاهش قیمت جدی باشد .

فولاد ایران

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.