افزونه جلالی را نصب کنید. 22 محرم 1444 Friday, 19 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد مطرح کرد:

با قطعی گاز فولادی‌ها همه صنایع صدمه می بینند

شناسه : 59096 07 دی 1400 - 17:00
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص قطعی گاز فولادی ها گفت: قطع گاز شرکت‌های فولادی، تبعات زیادی برای سایر صنایع مانند خودروسازی و لوازم خانگی به همراه دارد.
با قطعی گاز فولادی‌ها همه صنایع صدمه می بینند
پ
پ

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص قطعی گاز فولادی ها گفت: قطع گاز شرکت‌های فولادی، تبعات زیادی برای سایر صنایع مانند خودروسازی و لوازم خانگی به همراه دارد.

* مصرف گاز صنعت فولاد کمتر از ۵ درصد کل مصرف گاز کشور است

به گزازش آرتان پرس، بهرام سبحانی در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد گفت:

 با وجود اینکه مصرف گاز صنعت فولاد ایران چیزی کمتر از ۵ درصد کل مصرف گاز کشور است سوال این است که چرا دولت به محض مواجه با کمبود گاز به سراغ قطع گاز فولادی‌ها می‌رود؟

رئیس انجمن فولاد در ادامه افزود:

این که به واحدهای زنجیره فولاد گفته شود که مصرف گاز خود را ۷۵ درصد یا ۸۰ درصد کاهش دهند به معنای توقف تولید آن‌ها است، چون با این محدودیت عملاً امکان گرم نگه داشتن کوره‌ها و تداوم تولید وجود ندارد.

* حیات فولادی‌ها در خطر است

سبحانی همچنین افزود:

 تولید فولاد به انرژی گاز نیازمند است ضمن آنکه بخشی از نیاز فولادی ها، مربوط به گاز در فرایند تولید است که گاز طبیعی نقش گاز پروسس در تولید آهن اسفنجی را ایفا می‌کند. تولید فولاد با روش احیای مستقیم با گاز انجام می‌شود. بنابراین هر گونه خلل در تامین گاز برای صنایع، حیات فولادی‌ها را با چالش مواجه می‌کند.

وی در ادامه اضافه کرد:

 صرفا به دلیل مزیت نسبی در زمینه گاز طبیعی بوده که صنعت فولاد ایران بر اساس واحدهای احیا مستقیم و کوره‌های قوس الکتریکی رشد کرده است از این رو گرفتن این مزیت نسبی از صنعت فولاد به معنای تعطیلی آن است.

سبحانی صحبت هایش را اینگونه ادامه داد:

 مصرف گاز صنعت فولاد ایران زیر ۵ درصد است و مشخص نیست چرا در ابتدای فصل سرد، به سراغ قطع گاز واحدهای فولادی می‌روند. به همین نحو، مصرف آب صنعت فولاد ایران نیز بسیار پایین است و ۹۲ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی است.

رئیس انجمن فولاد تصریح کرد:

 ما تا سال ۱۴۰۴ به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن می‌رسیم، اما تولید واقعی به ۵۵ میلیون تن نخواهد رسید، زیرا زیرساخت‌های گاز و برق و حمل و نقل برای این میزان تولید، کفایت نمی‌کند.

* عدم برنامه ریزی و سرمایه گذاری در فولاد

وی در ادامه اظهار کرد:

 در برنامه ریزی باید انسجام داشت، اما از زمانی که صنعت فولاد خصوصی شد این انسجام از بین رفت و صنعت فولاد از عدم انسجام در برنامه ریزی و سرمایه گذاری رنج می‌برد.

به گزازش آرتان پرس، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد در خاتمه تأکید کرد:

 گاز در فرایند تولید فولاد خوراک نیست که نرخ آن معادل خوراک پتروشیمی‌ها محاسبه شود. در بحث نرخ گاز حتما باید به این موضوع توجه شود. اگر ایران ذخایر گاز عظیم خود را نداشت، اصلا این میزان فولاد در کشور تولید نمی‌شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.