افزونه جلالی را نصب کنید. 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

بازار فولاد ایران و جهان در هفته گذشته

شناسه : 59224 11 دی 1400 - 16:00
بازار فولاد ایران این روزها با ابهامی از دو جنبه داخلی و خارجی روبروست. جنبه خارجی که متاثر از نتیجه مذاکرات هسته ای است و انتظار امضا آن و افت قیمت ارز و کاهش قیمت هاست و جنبه دوم بعد داخلی است که دولت با عدم اعلام سیاست روشن به سرگردانی بازار دامن می زند و اولین اثر آن عقب نشستن تقاضا و دومین نتیجه کاهش قیمت است.
بازار فولاد ایران و جهان در هفته گذشته
پ
پ

بازار فولاد ایران این روزها با ابهامی از دو جنبه داخلی و خارجی روبروست. جنبه خارجی که متاثر از نتیجه مذاکرات هسته ای است و انتظار امضا آن و افت قیمت ارز و کاهش قیمت هاست و جنبه دوم بعد داخلی است که دولت با عدم اعلام سیاست روشن به سرگردانی بازار دامن می زند و اولین اثر آن عقب نشستن تقاضا و دومین نتیجه کاهش قیمت است.

* سنگ آهن

سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین سال ۲۰۲۱ را در حدود ۱۱۷ دلار هر تن سی اف آر به پایان رساند که نسبت به هفته قبل حدود ۷ دلار افت داشت. در کل در طول هفته بازار نوساناتی داشت و بالاترین قیمت ثبت شده حدود ۱۲۵ دلار بود. تحلیلگران تداوم این نوسانات بازار را برای سال نو میلادی نیز برآورد کرده اند.

* قراضه

قراضه وارداتی سنگین ۱ و ۲ ( ۲۰ – ۸۰ ) در ترکیه سال ۲۰۲۱ را با ۲ دلار رشد هفتگی در ۴۶۳ دلار هر تن سی اف آر به پایان برد. بازار در جو تعطیلات سال نو میلادی بود و تا هفته آینده در انتظار خواهد ماند. فعالان بازار معتقد بودند قیمت های جدید بین ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار خواهد شد.

قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن از ۴۲۰ دلار به ۴۰۸ دلار هر تن فوب رسید تا سال ۲۰۲۱ را نزولی به پایان برده باشد. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز  ۹ دلار ارزان تر شده ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر  ثبت شد.

* بیلت

در هفته پایانی سال میلادی در بازار بیلت صادراتی سی آی اس متوسط قیمت  3 دلار افت داشته ۵۹۳ دلار هر تن فوب دریای سیاه شد. در چین هم بیلت وارداتی از ۶۲۳ تا ۶۲۵ دلار به ۶۰۰ تا ۶۱۵ دلار هر تن سی اف آر کاهش داشت.

 در ترکیه قیمت بیلت وارداتی ۶۳۰ دلار هر تن سی اف آر و بدون تغییر ماند. قیمت بیلت صادراتی ترکیه نیز  645 دلار هر تن فوب باقی ماند.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی از ۶۳۵ تا ۶۴۰ دلار به ۶۳۵  دلار هر تن سی اف آر رسید.

به گزارش متال بولتن، همچنین هفته گذشته متوسط قیمت بیلت صادراتی ایران   ۵۳۵ تا ۵۴۷ دلار هر تن فوب باقی ماند.

* بیلت در بازار ایران

قیمت شمش روند نزولی داشت. علت آن نبود تقاضا برای مقاطع و سرگردانی بازار برای آینده است. البته کاهش قیمت شمش در بورس تیر آخر به بازار بود.

* مقاطع

هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس  در ۷۲۵ تا ۷۳۰ دلار هر تن فوب ثابت ماند.

در چین قیمت میلگرد صادراتی ۱۶ دلار افت داشته ۷۷۵  دلار هر تن فوب ثبت شد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز ۵ دلار ارزان تر شده سال ۲۰۲۱ را در ۶۸۵ دلار هر تن فوب به پایان برد.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد کمی بالا رفته به ۷۱۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.

همچنین در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد در ۱۰۳۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در ۷۹۰ یورو هر تن درب کارخانه بدون تغییر باقی ماند. 

* مقاطع در بازار ایران

با کاهش قیمت شمش، بازار در انتظار افت قیمت میلگرد بود که همین امر روی تقاضا اثر گذاشت و عامل افت قیمت شد.

تیرآهن با انتظارات منفی بازار روبرو بود که به کاهش قیمت منجر شد.

* ورق

هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس ۵ دلار افت داشته ۷۷۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین  نیز ۱۰ دلار ارزان تر شده  759 دلار هر تن فوب شنیده شد. 

در ترکیه قیمت ورق گرم وارداتی حدود ۲ دلار افت داشته ۸۰۰ دلار هر تن سی اف آر شد. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز از  785 تا ۷۹۰ دلار به ۷۶۰ تا ۷۶۵ دلار هر تن سی اف آر رسید.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم  3 یورو افت داشته ۹۲۲ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم ۱۵۰۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه شنیده شد که ۶۰ دلار افت هفتگی داشت.

همچنین هفته گذشته متوسط قیمت اسلب صادراتی ایران بنا بر گزارش متال بولتن در ۵۶۸ دلار  هر تن فوب ثبات داشت. اسلب صادراتی سی آی اس نیز  ۵۹۵ تا ۶۱۰ دلار هر تن فوب بود.

* ورق در بازار ایران

قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه ۲۴۲۰۰۰ ریال بود که تا روز چهارشنبه به ۲۳۵۰۰۰ ریال رسید. ورق مبارکه در اول هفته با کاهش قیمت روبرو بود ولی با عدم عرضه مبارکه امیدواری به بازار برگشت ضمن آنکه دیگر فضایی برای کاهش بیشتر قیمت نمانده است.

ورق اکسین روند نزولی داشت علت آن ضعف شدید تقاضا بود. مقاومت اکسین برای ثبات قیمت اگر پایدار بماند بازار خود را خواهد یافت. راه حل هم در صادرات است بخصوص که بازار خارجی در حال فعال شدن است.

ورق کاویان همچنان با مدیریت بازار ثبات قیمت داشت. ولی رکود بازار تاثیر خود را گذاشت و قیمت را پایین آورد.

ورق سرد با کاهش تقاضا دچار افت قیمت شد.

ورق گالوانیزه با افت قیمت ورق گرم و تقاضای آن دچار افت قیمت شد.

* تحلیل هفته

بازار با مشکل ابهام روبروست. ابهام از دو جنبه داخلی و خارجی وجود دارد: جنبه خارجی که متاثر از نتیجه مذاکرات هسته ای است و انتظار امضا آن و افت قیمت ارز و کاهش قیمت ها.

جنبه دوم بعد داخلی است. دولت با عدم اعلام سیاست روشن به سرگردانی بازار دامن می زند. اولین اثر آن عقب نشستن تقاضا و دومین نتیجه کاهش قیمت است. ولی عاقبت کار ورشکستگی واحدهای تولیدی است که با عدم فروش محصول خود امکان انجام تعهدات خود را نخواهند داشت. توقف وام دهی بعضی بانک ها به این روند کمک می کند. تلاشهایی دارد صورت می گیرد تا قیمت آهن اسفنجی را پایین بیاورد ولی این راه حل نیست چرا که با این روند بازار بیشتر عقب می نشیند و رکود عمیق تر خواهد شد. ضمن آنکه با کاهش قیمت آهن اسفنجی قیمت گندله و سنگ آهن هم باید پایین بیاید. تولید کنندگان این کالاها همه دولتی هستند و با افت قیمت درآمد دولت کاهش می یابد که کسری بودجه را تشدید خواهد کرد.

از طرف دیگر بازار بورس سهام دچار افت خواهد شد. بازار سال ۹۷ این تجربه را داشت و نتیجه آن را هم دید. آنچه قابل توجه است این است که پایان سال نزدیک است و پرداخت ها رو به افزایش، بنابراین دولت از هر راهکاری که باعث تشدید کسری بودجه می گردد پرهیز می کند. پایین آوردن قیمت راه کار نیست. بازار به اطمینان نیاز دارد تا به ثبات برسد و این کار دولت مردان است. آنچه مسلم است این است که ادامه این روند به نفع هیچ کس نیست بخصوص دولت چون با بحران بیکاری بیشتر روبرو خواهد شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.