افزونه جلالی را نصب کنید. 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

افت ۱۸ درصدی تولید و مصرف ظاهری فولاد داخلی

شناسه : 59288 12 دی 1400 - 14:00
برآیند تمامی اتفاقاتی که در بازار فولاد ایران افتاد به جایی ختم شد که طی 8 ماه ابتدایی سال مصرف ظاهری فولاد تا 18 درصد کاهش داشته است. این در حالیست که در این مدت صادرات فولادی‌ها ۲۷ تا ۱۰۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.
افت ۱۸ درصدی تولید و مصرف ظاهری فولاد داخلی
پ
پ

برآیند تمامی اتفاقاتی که در بازار فولاد ایران افتاد به جایی ختم شد که طی ۸ ماه ابتدایی سال مصرف ظاهری فولاد تا ۱۸ درصد کاهش داشته است. این در حالیست که در این مدت صادرات فولادی‌ها ۲۷ تا ۱۰۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

* ۱۶ میلیون تن شمش فولاد مصرف شد

به گزارش آرتان پرس، بر اساس آماری که توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران منتشر شده است، طی هشت ماهه سال جاری ۱۸ میلیون و ۵۲۹ هزار تن شمش فولادی (اسلب، بیلت و بلوم) تولید گشته که ۱۳ میلیون و ۷۳۳ هزار تن آن با کاهش ۱۸ درصدی نسبت به مصرف ظاهری آن در هشت ماهه ابتدایی سال۱۳۹۹، صرف داخل شده است. در نیمه نخست سال گذشته میزان مصرف شمش فولاد معادل ۱۶ میلیون و ۸۱۴ هزار تن ثبت شده است.

* افت ۱۲ درصدی مصرف مقاطع طویل فولادی از ابتدای سال جاری

همچنین از مجموع هفت میلیون و ۳۸۶ هزار تن مقاطع طویل فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی وسایر مقاطع) تولید شده در هشت ماهه سال جاری، پنج میلیون و ۶۶۵ هزار تن آن در داخل مصرف شده است. مصرف ظاهری فولاد در نیمه نخست امسال ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که شش میلیون و ۴۵۰ هزار تن بوده، کمتر شده است.

مصرف ظاهری کل مقاطع تخت فولادی (ورق گرم، ورق سرد و ورق پوشش دار) نیز در مدت مذکور سال جاری نسبت به هشت ماهه ابتدایی سال گذشته، ۱۰ درصد کمتر شده و از شش میلیون و ۱۲۸ هزار تن به پنج میلیون و ۵۰۵ هزار تن رسیده است.

از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه، تولید محصولات فولادی نیز معادل ۱۲ میلیون و ۹۱۳ هزار تن ثبت شده که ۱۱ میلیون و ۲۵۹ هزار تن آن به مصرف داخلی اختصاص یافته است و بدین ترتیب نسبت به مصرف ظاهری آن در مدت مشابه سال گذشته که ۱۲ میلیون و ۸۱۵ هزار تن بوده، ۱۲ درصد کاهش مصرف را تجربه کرده است.

* کم ترین افت تولید در زنجیره فولاد برای آهن اسفنجی

بر اساس آمار، کمترین میزان افت مصرف ظاهری فولادی‌ها در این مقایسه آماری متعلق به تولید آهن اسفنجی است که با کاهش پنج درصدی، در مجموع هشت ماهه سال جاری به ۱۹ میلیون و ۲۴۱ هزار تن رسیده است. میزان مصرف ظاهری این محصول معدنی در مدت مشابه سال گذشته معادل ۲۰ میلیون و ۳۰۱ هزار تن بوده است.

این در حالیست که آمار تولید فولادی‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه، تمامی فرآورده‌های فولادی اعم از شمش، مقاطع تخت و طویل، محصولات و آهن اسفنجی با افت میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبرو شده‌اند.

از سوی دیگر در عین کاهش تولید و کاهش مصرف ظاهری زنجیره فولاد، صادرات فولادی‌ها در این مدت با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است و از میزان تولید فولادی‌ها در مدت مذکور سال جاری، به ترتیب شمش فولاد ۲۷ درصد، مقاطع طویل فولادی ۴۵ درصد، محصولات فولادی ۳۰ درصد و آهن  اسفنجی ۱۰۵ درصد افزایش صادرات داشته‌اند.

* چراغ قرمز صادرات فولاد ایران به سوریه

بر اساس آمار و گزارش‌های انجمن تولیدکنندگان فولاد سهم ایران نسبت به ترکیه در بازار سوریه بسیار پایین‌تر است و به دلیل شرایطی از جمله تحریم برای ایران، کشور ترکیه محصولات فولادی ما را خریداری می‌کنند و با یک افزایش نرخ بیشتر به کشور سوریه به صورت بعضا غیر رسمی صادر می‌کنند.

این مسئله موجب شده است که وضعیت بازار صادراتی ایران به سوریه وخیم باشد و در این مسئله نسبت به ترکیه عقب افتاده‌ایم. با توجه به توانمندی کشور چه در بحث اکتشاف مواد معدنی و چه در  تولید فولاد، می‌توان با یک برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از فرصت‌ها شرایط حال حاضر تجارت جهانی فولاد را بهبود داد و از بازار سوریه به اهداف صادراتی خود رسید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.