افزونه جلالی را نصب کنید. 25 جماد ثاني 1443 Friday, 28 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

ثبات قیمت سنگ آهن دریایی چین در میان کاهش تقاضا

شناسه : 59545 19 دی 1400 - 16:00 منبع : متال بولتن
با اینکه کارخانه ها تولید خود را از سر گرفتند اما برخی کارخانه ها فقط بر اساس تقاضا و با حجم کم ذخیره سازی کردند که در نتیجه کاهش تقاضا باعث ثبات قیمت سنگ آهن دریایی چین شد.
ثبات قیمت سنگ آهن دریایی چین در میان کاهش تقاضا
پ
پ

با اینکه کارخانه ها تولید خود را از سر گرفتند اما برخی کارخانه ها فقط بر اساس تقاضا و با حجم کم ذخیره سازی کردند که در نتیجه کاهش تقاضا باعث ثبات قیمت سنگ آهن دریایی چین شد.

* عوامل مؤثر بر قیمت سنگ آهن دریایی چین

به گزارش آرتان پرس و به نقل از متال بولتن، قیمت سنگ آهن دریایی چین در روز جمعه ۷ ژانویه در میان انتظارات مثبت ناشی از شروع دوباره تولید در کارخانه های فولاد چین و محدودیت تقاضا برای محموله های سنگ آهن در بازار اسپات تا حد زیادی ثابت بود.

فعالان بازار اعلام کردند انتظارات کارخانه ‌ها برای از سرگیری تولید و تقاضای بهتر فولاد در بازار پایین‌ دستی، جو حاکم بر بازار را تقویت کرده و منجر به روند صعودی قیمت‌ سنگ آهن و فولاد در بازار معاملات آتی شده است.

به نقل از چندین منبع خبری، فعالیت تجاری کلی در بنادر شمال و شرق چین و در بازار دریایی از روز پنجشنبه کاهش یافت که عمدتاً به این دلیل بود که برخی کارخانه‌ های فولادی فقط بر اساس تقاضا با حجم کم ذخیره ‌سازی انجام می دادند. این در حالی است که معامله ‌گران فقط علاقه ‌مند به خرید سنگ آهن فاین درجه پایین استرالیا به همراه تخفیف بودند.

مدیر یک کارخانه مستقر در آنهویی اظهار کرد:

تقاضای سنگ آهن لامپ در بازارهای بندری و دریایی در مقایسه با پلت سنگ آهن در هفته منتهی به جمعه ۷ ژانویه، در میان محدودیت های سینترینگ در شمال چین افزایش یافت که این به دلیل بازده بالای سنگ آهن لامپ نسبت به پلت سنگ آهن بوده است.

متال بولتن گزارش داده است بیشترین قرارداد معاملات آتی سنگ آهن مربوط به ماه می در بورس کالای دالیان (DCE) در طول جلسه معاملاتی روز جمعه نسبت به قیمت پایانی روز پنج شنبه افزایش ۰.۳ درصدی را تجربه کرده و به ۷۱۷ یوان (۱۱۳ دلار) در هر تن رسید.

منابع خبری گزارش دادند قراردادهای swap ماهانه سنگ آهن در بورس سنگاپور ( SGX ) نیز در معاملات روز جمعه اندکی افزایش یافت.

طبق تحلیل فعالان بازار تا ساعت ۶:۲۵ بعدازظهر روز جمعه به وقت سنگاپور بیشترین معاملات سنگ آهن مربوط به ماه فوریه نسبت به روز پنج شنبه که برابر ۱۲۴.۲۵ دلار در هر تن بود حدود  3.07 دلار در هر تن افزایش یافته است.

* شاخص های سنگ آهن در فست مارکت

ارزیابی فست مارکت برای سنگ آهن دریایی چین به صورت ذیل می باشد:

قیمت سنگ آهن فاین ۶۲٪ در روز جمعه ۷ ژانویه حدود ۱۲۸.۰۳ دلار در هر تن  cfr چینگدائو بود. این در حالی است که قیمت این محصول نسبت به روز قبل افزایش ۰.۴۵ دلار در هر تن را تجربه کرده است.

همچنین سنگ آهن فاین کم آلومینا ۶۲٪ حدود ۱۲۹ دلار در هر تن cfr چینگدائو قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل ثابت باقی مانده است.

قیمت پرمیوم سنگ آهن ۵۸٪ درجه بالا در حدود ۹۹.۷۱ دلار در هر تن cfr چینگدائو شنیده شد. این در حالی است که قیمت این محصول هم نسبت به روز قبل بدون تغییر بود. 

سنگ آهن فاین ۶۵٪ با مبدا برزیل در حدود ۱۵۴ دلار در هر تن cfr چینگدائو قیمت گذاری شد که نسبت به روزهای قبل با کاهش ۲ دلار در هر تن همراه بود.

همچنین، پرمیوم سنگ آهن لامپ ۶۳٪ با مبدا استرالیا حدود ۰.۲۸ دلار در هر تن متریک خشک (dmtu) cfr چینگدائو قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل ثابت بود.

قیمت سنگ آهن فاین ۶۲٪ نیز در حدود ۸۴۰ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب  fot چینگدائو بود. باید توجه داشت که این قیمت معادل ۱۲۱.۷۶ دلار به ازای هر تن متریک خشک برای سنگ آهن فاین ۶۲ درصد با مبدا چین می باشد. این در حالی است که قیمت اعلام شده نسبت به روزهای قبل با کاهش ۷ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب همراه بوده است.

* شنیده ها از بازار

یک منبع تجاری مستقر در شمال چین در مورد قیمت بنادر اظهار کرد:

پس از روزهای متوالی فعالیت معاملاتی زیاد، در روز جمعه بازار آرام تر به نظر می رسد. قیمت‌ سنگ آهن در بنادر اندکی کاهش یافته است، اما قیمت محموله ‌های دریایی در مقایسه با روز گذشته کاملاً ثابت باقی مانده است.

* معاملات و پیشنهادات شنیده شده در بازار

معامله گران اعلام کردند گروه صنعتی BHP در بستر تجاری Globalore، یک محموله شامل ۱۱۰،۰۰۰ تن سنگ آهن فاین ۶۲٪ از نوع Jimblebar را در روز جمعه با میانگین سنگ آهن فاین ۶۲٪ مربوط به ماه فوریه به اضافه یک تخفیف ۲۱.۵ دلاری معامله کرد. این محموله مربوط به لایکان ۱ تا ۱۰ فوریه می باشد.

همچنین گروه صنعتی BHP در مرکز تجارت سنگ آهن پکن (کورکس)،  100،۰۰۰ تن سنگ آهن فاین  62٪ نوع Yandi  را در روز جمعه با میانگین سنگ آهن فاین ۶۲٪ مربوط به ماه فوریه به اضافه یک تخفیف ۱۹.۳۵ دلاری معامله کرد. زمان تحویل این محموله ۱ تا ۱۰ ماه فوریه تعیین شده است (پیشنهادهای ارائه شده از طرف خریداران با میانگین شاخص سنگ آهن فاین ۶۲ درصد به اضافه تخفیف ۲۰ دلار در هر تن شنیده شد).

همچنین در ریو تینتو و در بستر تجاری  Globalore، یک محموله شامل ۷۰،۰۰۰ تن سنگ آهن فاین ۶۲.۵٪ از نوع Pilbara Blend را در روز جمعه با میانگین سنگ آهن فاین ۶۲٪ مربوط به ماه فوریه به اضافه پرمیوم لامپ ۰.۳۰۷۰ دلاری در هر تن متریک خشک مورد معامله قرار داد. این محموله مربوط به لایکان ۵ تا ۱۴ فوریه می باشد.

* شاخص های فعالان بازار برای انواع مختلف سنگ آهن

قراردادهای فعالان بازار برای سنگ آهن فاین ۶۲٪:

برآورد قیمتی انجام شده توسط متال بولتن نشان داد سنگ آهن فاین نوع Brazilian Blend در روز جمعه ۷ ژانویه در محدوده قیمت ۱۲۵ تا ۱۲۸ دلار به ازای هر تن cfr چین  معامله شد.

به نقل از منابع خبری سنگ آهن فاین نوع Brazilian Blend در محدوده قیمت ۱۲۸ تا ۱۳۵ دلار به ازای هر تن cfr چین  معامله شد.

برای سنگ آهن فاین نوع نیومن، فعالان بازار گزارش دادند که شاخص در حدود قیمت ۱۲۵.۵۴ تا ۱۲۹.۳۷ دلار به ازای هر تن cfr چین  شنیده شد.

با توجه به ارزیابی روزانه متال بولتن سنگ آهن فاین نوع Mining Area C در حدود ۱۱۹.۸۵ تا ۱۲۲.۳۷ دلار به ازای هر تن cfr چین  معامله شد.

طبق برآورد های قیمتی انجام شده، سنگ آهن فاین نوع Jimblebar در حدود ۱۰۱.۴۵ تا ۱۰۷.۰۹ دلار به ازای هر تن cfr چین  معامله شد.

قراردادهای فعالان بازار برای سنگ آهن فاین ۶۵٪ با مبدا برزیل:

با توجه به ارزیابی قیمتی انجام شده توسط متال بولتن، سنگ آهن فاین نوع کاراجاس در روز جمعه ۷ ژانویه در محدوده قیمت ۱۵۲ تا ۱۵۷ دلار به ازای هر تن cfr چین  معامله شد.

* قیمت محموله های سنگ آهن در بنادر

تحلیل گران بازار اعلام کردند سنگ آهن فاین نوع Pilbara Blend روز جمعه در استان شاندونگ و شهر تانگشان با قیمت ۸۱۵ – ۸۲۹ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب خرید و فروش شد. این در حالی است که در روز پنج شنبه این نوع سنگ آهن با قیمت ۸۱۵ – ۸۶۰ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب معامله شد.

متال بولتن گزارش داده است آخرین محدوده معادل برای سنگ آهن فاین روز جمعه در محدوده ۱۱۸ تا ۱۲۰ دلار در هر تن در بازار دریایی است.

* بورس کالای دالیان

به گزارش آرتان پرس، قرارداد بیشترین معاملات آتی سنگ آهن مربوط به ماه می در روز جمعه ۷ ژانویه با قیمت ۷۱۹ یوان (۱۱۳ دلار) در هر تن بسته شد در حالی که ۲ یوان در هر تن نسبت به قیمت بسته شده در روز قبل افزایش داشته است.  

متال بولتن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.