افزونه جلالی را نصب کنید. 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

چالش های قیمت گذاری صادراتی فولاد به بهانه تحریم ها

شناسه : 59695 21 دی 1400 - 15:00
افق درآمدزایی فولاد در سال های گذشته و بعد از وضع تحریم های جدید فولادی در دولت ترامپ با چالش هایی همراه بوده است. در کنار فروش نفت زیر قیمت بازار جهانی محصولات معدنی و فولادی نیز با این معضل دست و پنجه نرم کرده اند. زیرفروشی محصول نهایی برای خنثی سازی تحریم ها و روشن ماندن چراغ ‌کارخانجات کوچکتر اما به بهای هدر رفت منابع ملی کشور یک اشتباه استراتژیک در دولت قبلی و فعلی بوده است. منابع تجدیدناپذیر دیر یا زود تمام شده و اقتصاد ایران خالی از هر نوع مزیت رقابتی خواهد شد.
چالش های قیمت گذاری صادراتی فولاد به بهانه تحریم ها
پ
پ

افق درآمدزایی فولاد در سال های گذشته و بعد از وضع تحریم های جدید فولادی در دولت ترامپ با چالش هایی همراه بوده است. در کنار فروش نفت زیر قیمت بازار جهانی محصولات معدنی و فولادی نیز با این معضل دست و پنجه نرم کرده اند. زیرفروشی محصول نهایی در بازارهای صادراتی برای خنثی سازی تحریم ها و روشن ماندن چراغ ‌کارخانجات کوچکتر اما به بهای هدر رفت منابع ملی کشور یک اشتباه استراتژیک در دولت قبلی و فعلی بوده است. منابع تجدیدناپذیر دیر یا زود تمام شده و اقتصاد ایران خالی از هر نوع مزیت رقابتی خواهد شد.

* نگرانی ها از آمار معاملات فولاد ایران

به گزارش آرتان پرس، داده های وضعیت معاملاتی بازار فولاد ایران در روزهای گذشته کمی نگران کننده بوده است. میلگرد پر تقاضا ترین محصول صادراتی ایران است. اگر فرض کنیم گزارش قیمتی امروز در خصوص نرخ صادراتی میلگرد ایران تحویل درب کارخانه حول تنی ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار صحیح باشد؛ حالا چالشی که در این بین مطرح می شود، پاسخ به این سوال است که نوردکاری که هفته پیش یا بطور مثال فردا قرار است شمش را معادل با نرخ حواله دلار نیمایی در بازه قیمت دلاری معادل با ۵۱۶ تا ۵۴۵ دلار به ازای هر تن؛ همانطور که محاسبه شد به معامله گذاشته شود. همین موضوع نشان می دهد که حاشیه سود در بازار صادراتی فعلا وجود ندارد و صرفا هدف درآمد مقطعی دلاری است.

* ریسک پنهان در نرخ حواله دلار نیمایی برای بازار فولاد صادراتی

نکته پنهان این معادله تفاوت نرخ حواله دلار نیمایی و اسکناس بازار است. در بازارهای اسپات ایران معاملات با پول نقد صورت می گیرد به خصوص اینکه مشکلات تحریمی و محدودیت مبادلات حواله‌ای هم پیش پای اینها قرار دارد. تبدیل دلار کاغذی به حواله دلار برای کشور هزینه ای در بر دارد که باعث می شود نرخ تولیدی و معاملاتی محصولات فولادی در قالب زیرفروشی به مشتریان بین المللی عرضه شود.

بازار فولاد ایران در ابعاد داخلی و صادراتی درگیر نرخ گذاری های بی اساس بر اساس نرخ دلاری است که شاهد بودیم در روزهای گذشته ۴ هزار تومان کاهش را ثبت کرد. همین نرخ گذاری نقش اول این رکود را بازی می کند. رکود در بازار آزاد محصولات فولادی کشور به‌مراتب سنگین‌تر از رکود در معاملات شمش فولاد است. این نشان می دهد که هنوز خام فروشی در بازارهای صادراتی برای کشور به عنوان یک مسکن عمل می کند.

* معضل چند نرخی بودن ارز و آسیب به بازار فولاد صادراتی

چند نرخی بودن ارز در کشور همیشه باعث ایجاد فرصت هایی برای عده ای می شود تا بتوانند با زیرفروشی محصول نهایی خود نسبت به رقبای تجاری سایر کشورها در حوزه های صادراتی با تحریم ها مقابله و چراغ کارگاه خود را روشن نگه دارند و از طرفی ماحصل این رخداد که در واقع به یغما رفتن منابع بیت المال ایران به ارزان ترین وجهی که در این پروسه صورت می‌گیرد؛ واقعه ای بسیار تلخ برای مردم ماست که محصول تحریم های ناجوانمردانه آمریکاست و متاسفانه تازگی هم ندارد .

* راه اشتباه زیرفروشی فولاد در بازارهای صادراتی

متاسفانه بازار فولاد ایران هم در شرایطی قرار گرفته که نه رمقی در بازار داخل باقی مانده و نه بازارهای صادراتی جور شرایط نابسامان بازار داخلی را می کشند. نکته قابل تامل اینکه این موضوع سالهاست مناقشه بین زنجیره ای هم هست؛ یعنی زنجیره بالادست معتقد است باید مواد اولیه با نرخ ارز بازار آزاد و واقعی یا نزدیک به آن فروخته شود تا بساط زیر فروشی برچیده شود اما نتیجه آن گران فروشی از سرچشمه ها و ظلم به مردم خواهد بود و لذا بنظر می رسد تنها چاره ممکن در شرایط کنونی تلاش برای تک نرخی کردن ارز باشد. متاسفانه تلاش برای زیر فروشی در بازارهای صادراتی ساده ترین راه حل و اشتباه ترین رویکردی است که فولادی ها در شرایط فعلی می توانند برگزینند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.