افزونه جلالی را نصب کنید. 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

رکود بازار مسکن نمی تواند به سود شرکت های فولادی لطمه بزند

شناسه : 59709 22 دی 1400 - 9:00
در گزارشی که اخیرا یکی از رسانه های اقتصادی پیرامون افت سود برخی از شرکت های فولادی منتشر کرده، اشتباهات محاسباتی فاحشی مشاهده می شود که عمدتاً به علت عدم محاسبه افزایش سرمایه های شرکت ها و عدم تعدیل سود هر سهم است.
رکود بازار مسکن نمی تواند به سود شرکت های فولادی لطمه بزند
پ
پ

در گزارشی که اخیرا یکی از رسانه های اقتصادی پیرامون افت سود برخی از شرکت های فولادی منتشر کرده، اشتباهات محاسباتی فاحشی مشاهده می شود که عمدتاً به علت عدم محاسبه افزایش سرمایه های شرکت ها و عدم تعدیل سود هر سهم است و نه رکود بازار مسکن.

* شرکت های فولادی در مدار رشد

به گزارش آرتان پرس، در گزارش یاد شده سود خالص هر سهم شرکت ها تعدیل نشده در نتیجه نتایج کاملاً اشتباهی ارائه شده است. برای نمونه، سود ۹ ماهه سال جاری شرکت پارس فولاد سبزوار ۴ هزار و ۵۷۵ ریال گزارش شده و با سود ۴ هزار و ۸۵۰ ریالی ۹ ماهه سال گذشته مقایسه شده و این در حالی است که عنوان شده که سود شرکت کاهش یافته است.

این مقایسه بی تردید اشتباه است. در واقع به علت افزایش تعداد سهام این شرکت و در نتیجه افزایش تعداد سهام سهامداران، سود این شرکت به تعداد سهام جدید تقسیم شده است؛ بنابراین، با در نظر گرفتن افزایش سرمایه ی ۱۹۶ درصدی این شرکت، سود شرکت پارس فولاد سبزوار از ۴۸۵۰ ریال با رشدی ۱۸۰ درصدی به ۱۳ هزار و ۵۵۰ ریال رسیده است.

همچنین مواردی که به عنوان علل کاهش سود شرکت های فولادی بیان شده است، کاملا غیر فنی است. رکود بازار مسکن در داخل کشور طبیعتا نمیتواند به عنوان علتی برای کاهش سود شرکت های فولادی مطرح شود به این دلیل که لاین صادراتی برای عموم شرکت های صادراتی باز است و پس از عرضه محصولات خود در بازار داخل مازاد آن را در بازارهای صادراتی به فروش می رسانند.

همچنین رکود بازار سرمایه علت کاهش سود شرکت های فولادی بیان شده که چنین استدلال هایی کاملا دور از واقعیت است… ممکن است در برهه هایی از زمان رکود در یک صنعت خاص موجب رکود در قیمت سهام شرکت های آن صنعت شود ولی پرواضح است که کاهش ارز سهام یک شرکت در بازار ثانویه نمی تواند باعث کاهش فروش و سودآوری یک شرکت شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.