افزونه جلالی را نصب کنید. 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

یکبار برای همیشه؛ تمام زنجیره تولید فولاد در بورس کالا

شناسه : 59721 22 دی 1400 - 14:00
اخیرا انجمن فولاد درخصوص سیاست‌های وزارت صمت در ارتباط با بازار محصولات زنجیره فولاد و همچنین کشف قیمت کالاها از جمله آهن اسفنجی براساس عرضه و تقاضا مخالفت کرده است.
یکبار برای همیشه؛ تمام زنجیره تولید فولاد در بورس کالا
پ
پ

اخیرا انجمن فولاد درخصوص سیاست‌های وزارت صمت در ارتباط با بازار محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا و همچنین کشف قیمت کالاها از جمله آهن اسفنجی براساس عرضه و تقاضا مخالفت کرده است.

* در زنجیره تولید فولاد تعادلی وجود ندارد

به گزارش آرتان پرس، برخی باور دارند که انجمن معتقد است که فروش فولاد به قیمت جهانی و سنگ‌آهن با قیمت دستوری عادلانه نیست. ضمن اینکه قیمت مواد اولیه بالادستی مانند سنگ‌آهن، آهن اسفنجی و گندله فاصله زیادی با قیمت‌های جهانی دارد. به این ترتیب  تعادلی در زنجیره تولید فولاد وجود ندارد و انتظار از دولت و وزارت صمت این است که این تعادل حفظ شود.

در همین راستا به تازگی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای انتقادی به مدیرعامل شرکت بورس کالا ایران، ضمن ابراز اعتراض نسبت به رویه اخیر این شرکت در مواجهه با واحدهای تولیدی، ادعا کرد که بورس کالا به لحاظ عدم اطلاع‌‌رسانی کارشناسی و عدم تعامل مناسب با تشکل‌های صنفی، یکی از تاریک‌ترین دوران خود را سپری می‌کند.

انجمن فولاد در این نامه با طرح پرسش‌هایی در رابطه با شیوه تعیین قیمت پایه عرضه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا، خواستار پاسخ صریح این سازمان (بورس کالا) به این پرسش‌ها شده است. همچنین این تشکل صنفی به نارضایتی بخش خصوصی از عملکرد بورس کالا اشاره کرده و پرسیده است که آیا بورس کالا به جای اینکه سازمانی مستقل برای به‌ هم‌رسانی و تعادل عرضه و تقاضا و کشف قیمت واقعی باشد، به ابزاری در راستای قیمت ‌گذاری دستوری نوین تبدیل شده است؟

سیدرضا شهرستانی عضو هیات ‌مدیره انجمن تولید‌ کنندگان فولاد ضمن زیر سوال بردن برخی اخبار در این خصوص اعلام کرد که مساله طور دیگری بوده است.

 شهرستانی بیان کرد در نامه اخیر انجمن فولاد صحبت از قیمت‌گذاری کل زنجیره فولاد شده است و ما تنها به بحث آهن اسفنجی اشاره نکرده‌ایم. این در حالی است که در خبرها بیشتر صحبت از قیمت ‌گذاری آهن اسفنجی شده است. بنابراین آنچه که برخی به آن از قول انجمن فولاد اشاره می‌کنند‌،‌ درست نیست.

 وی در ادامه تصریح کرد:

 البته با یک بررسی ساده در قیمت‌های بالادستی و پایین‌دستی متوجه خواهیم شد که واقعیت چیست!

عضو هیات ‌مدیره انجمن تولید‌ کنندگان فولاد درباره این سوال که چرا تمرکز روی آهن اسفنجی است، ‌گفت:

 فعلا در مورد قیمت آهن اسفنجی صحبت شده که در چه حدود قیمتی باشد. به دلیل اینکه قیمت آهن اسفنجی که فعلا در بورس می‌خواهد به قیمت پایه عرضه شود‌، ‌بیشتر از قیمت‌های صادراتی تنظیم شده است و این خلاف گفته‌هایی که است که وزارت صمت قبلا بر آن تاکید کرده است.

شهرستانی با اشاره به اینکه تمام زنجیره فولاد باید در بورس ورود کند،‌ تصریح کرد:

 اگر قرار بر ورود به بورس است همه از بالا دستی تا پایین ‌دستی باید ورود کنند و هیچ استثنایی نباید وجود داشته باشد. البته که به شروطی این مهم شدنی است.

* اختلاف قیمت‌ها را حذف کنید

در حال حاضر شاهد هستیم که بسیاری از شرکت‌های خصولتی قراردادهای درازمدتی را برای تامین مواد اولیه بسته‌اند. قراردادهایی که کاملا به نفع این حداقل‌ها و به ضرر حداکثرها است.

 شهرستانی با بیان این مطلب در ادامه گفت:

نباید هیچ اختلافی میان شرکت‌ها گذاشته شود‌؛ این در حالی است که شاهد چنین اتفاقی هستیم. به طور مثال آهن اسفنجی با درصدی مشخص به فولاد خوزستان فروخته می‌شود. به این ترتیب این شرکت‌ها نسبت به دیگرانی که باید کل مواد خود را از بورس تامین کنند، شرایط بهتری دارند و پیش‌رو تر هستند.

* ورود قطره ‌چکانی آهن اسفنجی به بورس

عضو هیات ‌مدیره انجمن تولید‌کنندگان فولاد با اشاره به اینکه کلیه آهن اسفنجی در بورس وارد نمی‌شود و به صورت قطره‌ چکانی ورود می‌کند،‌ ادامه داد:

 ضمن اینکه شاهد ورود قطره ‌چکانی آهن اسفنجی به بورس هستیم، مساله دیگر این است که رقابت سنگین شده و شرکت‌های بزرگ که اکثریت مواد مورد نیاز خود را با قیمت پایین‌تر تامین می‌کنند‌، تمایل دارند که با قیمت بالاتر مابقی را از بورس خریداری کنند. در نتیجه شرکت‌های کوچک نمی‌توانند در این شرایط هم خرید کنند.

وی با اشاره به تاثیرپذیری قیمت قراضه از آهن اسفنجی گفت:

با توجه به اینکه قراضه هم با قیمت آهن اسفنجی خود را تطبیق می‌دهد؛ در نتیجه قیمت قراضه هم بالا می‌رود. نکته دیگر اینکه شرکت‌های بزرگ حتی قیمت قراضه را بالاتر از قیمت شمش تعیین می‌کنند. به خصوص این مهم در تختال قابل ملاحظه است.

* راهکار حل مشکل

عضو هیات ‌مدیره انجمن تولید‌ کنندگان فولاد به عنوان راهکار حل مشکلات در حوزه آهن اسفنجی گفت:

 باید کل قراردادهای قبلی را ملغی کرد و همه از خط شروع در کنار هم  استارت بزنند تا رقابت سالمی بین شرکت‌ها ایجاد شود. این‌گونه نباشد که بعضی از این شرکت‌ها از کدال ۵۰ درصد بهره ببرند و برخی دیگر در شرایط صفر باشند. درست مثل این می‌ماند که در یک مسابقه دو و میدانی‌، شرکت‌های خصولتی از ۳۰ متر شروع می‌کنند ولی خصوصی‌ها از صفر شروع می‌کنند که مسلم است همیشه بازنده خواهند بود.

شهرستانی در خاتمه سخنانش اظهار کرد:

 اگر قراردادها کنسل نمی‌شود و خود ایمیدور به عنوان سهامدار بزرگ آهن اسفنجی نمی‌تواند قراردادها را کنسل کند‌، خودش هم باید جور این مساله را بکشد. در این روند باید هر مقداری که شمش در بورس عرضه می‌شود، ‌۱۲۰ درصد آن باید آهن اسفنجی در همان هفته عرضه شود. نکته دیگر اینکه،‌ در شیوه‌نامه آمده که باید حداکثر ۹۵ درصد قیمت صادراتی ما باشد لذا قیمت را باید به این صورت مشخص کنند.

 وی همچنین تاکید کرد:

 اگر چنین اتفاقی بیفتد مسلما عرضه و تقاضا یکدیگر را پیدا کرده و دیگر نیاز نیست سقفی برای رقابتی شدن کالاها بگذاریم. به این ترتیب عرضه با تقاضا هماهنگ شده و پایه را روی ۹۵ درصد می‌گذارند. همین طور باید بدانیم که بیش از ۳۰ میلیون تن آهن اسفنجی داریم که اگر وارد بورس شود‌،‌ بازار متعادل می‌شود.

* عدم توازن قیمتی

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این رابطه اظهار کرده است:

 با تعیین قیمت‌های دستوری در بورس کالا نوعی عدم توازن قیمتی به وجود آمده است، به گونه‌ای که اگر تا پیش از این قیمت تمام‌شده محصولات فولادی با آهن اسفنجی حداکثر ۶۰ درصد بود اکنون هزینه تمام‌ شده محصولات فولادی به ۷۳ درصد رسیده است. بنابراین در این شرایط نمی‌توان گفت رقابت انجام می‌شود.

رسول خلیفه‌ سلطان تصریح کرد:

کل معاملات زنجیره باید در یک بازار رقابتی باشد در حالی که هم‌اکنون ابتدای زنجیره می‌تواند محصولاتش را در بورس کالا به فروش برساند ولی نمی‌تواند از این بازار رقابتی خرید کند. به این دلیل که قیمت محصولاتی مانند کنسانتره و گندله در ابتدای زنجیره بالا تعیین می‌شود و به تبع آن قیمت آهن اسفنجی هم بالا می‌رود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به شرایط تحریمی موجود در اقتصاد کشور افزود:

کشور ما در حال حاضر در شرایط تحریمی دشواری قرار دارد و با مشکلات خاصی دست و پنجه نرم می‌کند، در این شرایط دشوار نباید الزام به عرضه محصولات فولادی به بورس کالا به عنوان ترمزی برای جریان سیال این صنعت عمل کند. عرضه همه محصولات در بورس کالا درست نیست زیرا ارتباط بین حلقه‌های زنجیره باید با تناسب حداقلی و حداکثری برقرار شود.

خلیفه‌ سلطان در خاتمه صحبت های خود اظهار کرد:

تناسب قیمتی در ده سال گذشته به نوعی بین فروشنده و خریدار وجود داشته است و مطابق آن تناسب قیمتی، تولید کنندگان و مشتریان بازار را مدیریت می‌کردند اما اکنون اگر قرار است همه به بورس کالا بیایند باید به گونه‌ای باشد که دو طرف عرضه و تقاضا در هزینه‌ها با حداقل‌ها مواجه باشند و اگر قرار است در سودهایشان هم کنترل باشد باید سود زنجیره به نسبت‌های منطقی کنترل شود و به تناسب سرمایه به کار گرفته ‌شده در این صنعت، میزان بهره‌مندی از سود کاهش یا افزایش یابد. از آنجا که ایجاد تناسب کاری سخت و دشوار است نمی‌توان ایجاد تناسب را به بورس کالا سپرد و از بازار خداحافظی کرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.