افزونه جلالی را نصب کنید. 5 جماد أول 1444 Monday, 28 November , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
دلار وارد کانال 25 هزار تومان شد؛

ثبات نرخ ارز بهتر از کاهش قیمت آن

شناسه : 62484 01 اسفند 1400 - 16:00
اخبار مثبت از انجام مذاکرات و احتمال رفع تحریم ها درپی انجام توافقات برجام موجب شده است تا قیمت ارز در بازار سیر نزولی را طی کند و دلار در کانال ۲۵ هزار تومان قرار گیرد.
ثبات نرخ ارز بهتر از کاهش قیمت آن
پ
پ

اخبار مثبت از انجام مذاکرات و احتمال رفع تحریم ها درپی انجام توافقات برجام موجب شده است تا قیمت ارز در بازار سیر نزولی را طی کند و دلار در کانال ۲۵ هزار تومان قرار گیرد.

* ضرورت ثبات نرخ ارز برای ممانعت از افزایش دوباره قیمت ها

به گزارش آرتان پرس، هیجان ناشی از چگونگی انجام توافقات و انتشار اخبار مثبت از روند مذاکرات برجام در وین مدتی است بازار ارز را متلاطم کرده و باعث نوسان قیمت ها در این بازار شده است، طوری که نرخ دلار و انواع ارز به دنبال اخبار حاصل از این مذاکرات، تابلو قیمت ها و مانیتور صرافی ها را لحظه ای تغییر می دهد.

بازاری که ملتهب است و خیلی ها هنوز برای کاهش بیشتر نرخ ها در این بازار به انتظار برداشته شدن تمام تحریم ها بین المللی نشسته اند.

کارشناسان معتقدند؛ با اتمام مذاکرات در وین و رفع تحریم ها هرچند احتمال رسیدن نرخ دلار تا رسیدن به کانال ۲۴ هزار تومان هم وجود دارد اما نباید منتظر بود که دلار به حدود ۲۰ هزار تومان برسد، بنابراین بانک مرکزی به همراه تیم اقتصادی دولت در صورت برداشته شدن تحریم ها و رسیدن نرخ دلار تا محدوده ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان باید به خوبی در بازار مدیریت شود، چرا که به عقیده آنها ثبات نرخ ارز بهتر از کاهش قیمت آن است.

البته طی چند ماه اخیر مردم و فعالان بازار ارز فراز و فرودهای قیمتی زیادی را به خود دیده اند. از صعود نرخ دلار به بیش از ۳۰ هزار تومان تا ورود آن به کانال ۲۵ هزار تومان و نوسانات قیمتی که همچنان ادامه دارد. امروز نیز قیمت ارز در بازار کاهشی شده است و دلار دوباره با افت قیمت حدود ۴۰۰ تومانی به کانال ۲۵ هزار تومان وارد شده است.

* ثبات بخشی نرخ ارز ضروری تر از کاهش نرخ آن در بازار

شاهین شایان آرانی اقتصاددان و تحلیگر، درباره چگونگی ثبات بخشی نرخ ارز در پی اخبار مثبت از روند مذاکرات برجام و چگونگی سیاست گذاری ها برای ثبات قیمتی این کالای مهم اقتصادی گفت:

 ثبات نرخ ارز در یک محدوده قیمتی در بازار مهمتر از کاهش نرخ آن بوده چرا که بی ثباتی نرخ ها حتی با سیر نزولی قیمت ارز در بازار نمی تواند اطمینان بخشی خاصی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کند.

وی به فشار رو به پایین نرخ ارز طی چند روز اخیر اشاره کرد و افزود:

 به نظر می رسد زمانی که نرخ ارز در بازار در محدوده ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان قرار گرفت، بانک مرکزی باید با سیاست گذاری های کارشناسانه ارزی بازار را به خوبی مدیریت و قیمت ها را در یک رنج مشخص قرار دهد، حال از آنجایی که نرخ تعادلی ارز در بازار به دلیل وجود نرخ بالای تورم ناهمگون است با این وجود دولت علاوه براین باید اقدامات خود را برای مهار رشد نرخ تورم بکار گیرد، چرا که وجود نرخ بالای تورم در کشور موجب خواهد شد تا به مرور حتی با افت شدید قیمت ارز در بازار پس از مدتی دوباره نرخ ها به تدریج سیر صعودی به خود گیرند.

* هیجان بازار ارز ناشی از روند مذاکرات برجام

این اقتصاددان خاطر نشان کرد:

 هرچند دور نمایی نرخ ارز از لحاظ تئوری در بازار نیازمند اصلاحات اساسی در شاخص های کلان اقتصادی برای به ثبات رساندن نرخ تعادلی ارز است اما اکنون مباحث سیاسی و موضوع رفع تحریم ها در مذاکرات برجام قیمت ها را در بازار ارز هیجانی کرده است اما معلوم نیست این نرخ در چه محدوده قیمتی به ثبات برسد.

وی با بیان اینکه واقعیت های کف بازار نه فقط در ایران بلکه در تمام دنیا تا حدودی تعیین کننده نرخ ارز در بازار است، افزود:

البته عواملی چون چگونگی فرایند میزان عرضه و تقاضا درکنار دورنمای قیمت ارز متناسب با وضعیت شاخص های کلان اقتصادی در کنار مدیریت بازار توسط بانک مرکزی با سیاست گذاری های کارشناسانه بر به تعادل رسیدن نرخ ارز در بازار تاثیر گذار است.

آرانی در خاتمه صحبت هایش تاکید کرد:

 بازار ارز کشور در گذشته نیز تلاطمات، افت خیز و نوسانات شدید قیمت را تجربه کرده اما با سیاست گذاری های درست کارشناسانه با کمترین آسیب از بحران خارج شده است، نمونه آن تلاطم قیمت ها در بازار ارز در دوران مرحوم نوربخش رئیس کل پیشین بانک مرکزی بود که وی با برنامه ریزی اصولی توانست رشد بی منطق قیمت ها را مهار و نرخ ارز را برای مدت ها با ثبات نسبی در یک محدوده قیمتی قرار دهد.

اکنون نیز با توجه به نرخ بالای تورم در کشور همچنین وجود مسائل مبهم برجام، قیمت ها در بازار این روزها آشفته و هیجانی بالا و پایین می شود و چنین موضوعی عدم اطمینان برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در برنامه ریزی ها را در پی دارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.