دبیر سندیکای لوله و پروفیل، کاری کرده ایم که مردم از افتتاح طرح‌های فولادی ناراحت شوند! - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

دبیر سندیکای لوله و پروفیل، کاری کرده ایم که مردم از افتتاح طرح‌های فولادی ناراحت شوند!

شناسه : 629 ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۲۵

صادرات معدنی در ایران به عنوان یک چالش برای صادرات مواد خام محسوب می شود. برخی معتقدند این محصولات را نباید صادر کرد و باید در زنجیره مصرف فولاد مورد استفاده قرار گیرد. در مقابل برخی معتقدند صادراتی که در حوزه محصولات معدنی از جمله سنگ اهن صورت کمی گیرد از نوع محصولی است که در کشور ما مورد استفاده زیادی ندارد.

پ
پ

در این خصوص امیرحسین کاوه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران با اذعان بر این که قرار بوده تا پایان برنامه پنجم توسعه، تولیدات فولاد کشور به ۵۵ میلیون تن برسد گفت: هنوز تولیدات داخلی به ۱۵ میلیون تن نرسیده این در حالی است که هنوز تولیدات پاسخگوی نیازهای داخلی نیست اما بیش از ۴۰ درصد محصولات در حدود ۱۵۰ دلار کمتر از فروش داخل و ۵۰ دلار کمتر از بازارهای جهانی صادر می شود.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران در ادامه با اشاره به این که خام فروشی ضداقتصاد و اقتصاد مقاومتی است یادآور شد: صادرات یکی از مهمترین راه نجات شرکتهاست اما نه صادرات خامی که کارخانجات برای تولیدات بعدی آن آماده اما بیکار است.

وی با اعلام اینکه افزایش تعرفه باعث شد زنجیره مواد اولیه فولاد به هم بریزد، گفت: دولت به جای آنکه صادرات ورق‌های فولادی را ممنوع کند اعلام می‌کند نباید سنگ آهن صادر شود در حالی که ما به شدت به ورق‌های فولادی نیاز داریم و می‌توان با تعیین تعرفه‌های مناسب آن را به کشور وارد کرد.

به گفته کاوه، وقتی قدرت بهره وری و فرآوری مواد اولیه ورق های فولادی را داریم برای چه باید محصول خام به خارج از کشور صادر کنیم این در حالی است که با تعدیل قیمتها در بازارهای جهانی می توان درآمدزایی مناسبی هم داشت. به طور مثال فولاد مبارکه در سال گذشته ۲ میلیون تن مواد اولیه و خام صادر کرد اما درآمدش کمتر از ۶۰۰ میلیون دلار بود این در حالی است که یکی از شرکتهای لوله ساز در حدود یک بیستم فولاد مبارکه یعنی ۱۳۰ هزار تن صادرات داشت اما ۲۰۰ میلیون دلار درآمدزایی داشت.

کاوه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که شاید بسیاری گمان کنند که ما مخالف صادرات هستیم ادامه داد: ما مخالف صادرات خامی هستیم که زنجیره بعدی اش در کشور بیکار و منتظر مواد اولیه است.

وی با اشاره به اینکه گاهی تولید سنگ آهن در بازار افزایش یافته و گاهی هم گندله بیش از نیاز تولید می‌شود، اظهار داشت: گاهی ورق‌های فولادی و میلگرد در بازار دپو می‌شود و یک زمان دیگر می‌بینیم که این محصولات در بازار به شدت نایاب است.

وی با تاکید بر اینکه در این بخش نیاز به آمار و اطلاعات درست داریم، گفت: متاسفانه آمار و اطلاعات درست از میزان تولید و نیاز بازار در دسترس مسئولان نیست به همین دلیل تصمیمات اشتباهی در این بخش گرفته می‌شود.

کاوه با اشاره به اینکه مسئولان دولتی با اطلاعات و آمارهای اشتباه به جای نظارت، وارد عملیات شده و موجب اجرای ناقص فعالیت‌های صنعتی می‌شوند، گفت: طرح‌های هفت گانه فولاد علیرغم اشتباه در سیاست‌گذاری به اجرا رسید زیرا فقط نگاه منطقه‌ای بود و متاسفانه با وجودی که در دولت یازدهم این طرح‌ها رد شده بود اما باز هم می‌بینیم که به اجرا می‌رسند.

وی ادامه داد: افتتاح طرح‌های فولادی به جای اینکه موجب شادی مردم منطقه باشد، متاسفانه با مخالفت ها و انتقادهای مردم رو به رو می‌شود زیرا در منطقه‌ای مانند سپید دشت که با کمبود آب رو به رو هستیم یک صنعت آب بر مانند فولاد به اجرا می‌رسد.

وی با اشاره به چشم انداز تولید فولاد در ۱۴۰۴، گفت: در افق ۱۴۰۴ تعیین شده که باید به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد برسیم که در حال حاضر رقم تولید فولاد ۱۸ میلیون تن است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.