افزونه جلالی را نصب کنید. 9 ذو القعدة 1444 Sunday, 28 May , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
انجمن جهانی فولاد اعلام کرد؛

کاهش تولید جهانی فولاد خام در ماه مارس

شناسه : 64724 04 اردیبهشت 1401 - 13:00 منبع : متال بولتن
با توجه به تحریم های بین المللی علیه برخی کشورها و کاهش تقاضا به دلیل همه ‌گیری کووید 19، تولید جهانی فولاد خام در ماه مارس نزدیک به 7 درصد کاهش داشته است.
کاهش تولید جهانی فولاد خام در ماه مارس
پ
پ

با توجه به تحریم های بین المللی علیه برخی کشورها و کاهش تقاضا به دلیل همه ‌گیری کووید ۱۹، تولید جهانی فولاد خام در ماه مارس نزدیک به ۷ درصد کاهش داشته است.

* میزان تولید جهانی فولاد خام

به گزارش آرتان پرس، روز جمعه (۲۲ آوریل) انجمن جهانی فولاد (Worldsteel) اعلام کرد که تولید جهانی فولاد خام در مارس ۲۰۲۲ با ۶.۸ درصد کاهش سالانه به ۱۶۱ میلیون تن رسیده است. بررسی ها نشان داد این کاهش تولید در همه مناطق به جز آمریکای جنوبی گزارش شده است.

فعالان بازار اعلام کردند کاهش تجمعی در تولید جهانی فولاد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ با کاهش ۶.۸ درصد در مقایسه با دوره مشابه در سال ۲۰۲۱ در مجموع به ۴۵۶.۶ میلیون تن رسید.

* تولید فولاد خام در مناطق مختلف 

داده های منتشر شده توسط انجمن جهانی فولاد نشان داد در ماه مارس ۲۰۲۲، میزان تولید فولاد خام توسط بزرگترین مناطق تولید کننده فولاد در آسیا و اقیانوسیه که شامل استرالیا، چین، هند، ژاپن، نیوزلند، پاکستان، کره جنوبی، تایوان و ویتنام است، با ۵ درصد کاهش سالانه به ۱۱۸.۶ میلیون تن رسیده است.

منابع خبری اعلام کردند در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲، میزان تولید فولاد خام در مناطق ذکر شده، با ۷.۸ درصد کاهش سالانه به ۳۳۱.۳ میلیون تن رسید.

بررسی ها نشان داد بیشترین کاهش سالانه در میزان تولید فولاد خام در ماه مارس توسط کشورهای مستقل مشترک المنافع از جمله روسیه و اوکراین گزارش شده است که حدود ۱۹.۲ درصد بوده است.

فعالان بازار اعلام کردند دلایلی از جمله تحریم های بین المللی علیه روسیه و همچنین تحریم های بین المللی علیه بلاروس به دلیل کمک به روسیه، به علاوه تعلیق تولید فولاد در اوکراین به دلیل جنگ، باعث کاهش سالانه تولید فولاد خام در منطقه CIS به اندازه ۷.۴ میلیون تن شده است.

با توجه به داده های منتشر شده توسط انجمن جهانی فولاد، میزان تولید فولاد در آمریکای شمالی در ماه مارس با ۲.۸ درصد کاهش سالانه به ۹.۷ میلیون تن رسیده است.

منابع خبری اعلام کردند در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، میزان تولید فولاد خام در ماه مارس به ۱۲.۸ میلیون تن رسیده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۸.۵ درصد کاهش داشت.

انجمن جهانی فولاد اعلام کرد میزان کل فولاد خام تولید شده در خاورمیانه که شامل داده های مربوط به ایران، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی است، در ماه مارس حدود ۳.۵ میلیون تن بود که ۳.۵ درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش داشت.

* میزان تولید فولاد خام در ۱۰ کشور برتر فولادساز

فعالان بازار اعلام کردند در میان ۱۰ کشور تولید کننده برتر، تنها هند و برزیل تولید فولاد خام را در ماه مارس افزایش دادند که میزان افزایش سالانه در این کشورها به ترتیب ۴.۴ و ۵.۴ درصد بوده است. باید توجه داشت که هشت کشور باقی مانده در این گروه، همگی کاهش تولید را گزارش کردند.

به نقل از منابع خبری چین که بزرگترین فولادساز جهان است، در مارس ۲۰۲۲ حدود ۸۸.۳ میلیون تن فولاد خام تولید کرده است. این میزان نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۶.۴ درصد کاهش داشته، زیرا تقاضای فولاد به دلیل ادامه شیوع همه ‌گیری کووید ۱۹ در این کشور محدود شده است. ارقام منتشر شده توسط گمرک کشور چین حاکی از کاهش ۷۵ درصدی صادرات فولاد در ماه مارس ۲۰۲۲ می باشد.

تحلیل گران بازار گزارش دادند هند که دومین تولید کننده بزرگ فولاد جهان است، افزایش ۴.۴ درصدی تولید آن در ماه مارس منجر به تولید ۱۰.۹ میلیون تنی در مارس ۲۰۲۲ شد. این افزایش را می توان تا حد زیادی به تقاضای اروپا نسبت داد که ناشی از اختلال در عرضه به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین بوده است.

بررسی ها نشان داد ژاپن در رتبه سوم تولید فولاد جهان در انجمن جهانی فولاد قرار دارد. این کشور در ماه مارس ۲۰۲۲ حدود ۸.۰ میلیون تن فولاد تولید کرد که ۴.۳ درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش داشت. معامله گران معتقد بودند که این امر می تواند به دلیل تقاضای ضعیف در داخل و خارج از کشور باشد.

با توجه به داده های انجمن جهانی فولاد، ایالات متحده چهارمین رتبه در میزان تولید فولاد خام جهانی را داشت که میزان تولید آن در ماه مارس ۷.۰ میلیون تن گزارش شده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۱.۷ درصد کاهش داشته است. اما باید توجه داشت که تقاضا در این کشور می تواند تحت تاثیر قیمت های بالا و همچنین اختلالات زنجیره تامین ناشی از جنگ در اوکراین و در نتیجه کمبود مواد خام قرار گیرد.

منابع خبری گزارش دادند کره جنوبی در ماه مارس ۲۰۲۲ حدود ۵.۷ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۶.۱ درصد کاهش داشته است.

اما آلمان بیشترین درصد کاهش در ماه را در میان ۱۰ کشور برتر تولید کننده فولاد گزارش کرد که با ۱۱.۸ درصد کاهش سالانه به ۳.۳ میلیون تن در مارس ۲۰۲۲ رسیده است.

فست مارکت گزارش داد علت این کاهش تولید، افزایش قیمت انرژی و اختلال در زنجیره تامین مواد خام ناشی از حمله روسیه به اوکراین بوده است.

انجمن جهانی فولاد تخمین زد که کشور روسیه در ماه مارس ۲۰۲۲ حدود ۶.۶ میلیون تن فولاد تولید کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۸ درصد کاهش داشته است، اما این مقدار برای حفظ این کشور در رتبه پنجم رتبه بندی جهانی کافی است.

با این حال، منابع خبری تخمین زدند که اثرات تجمعی تحریم‌ های تجاری بین ‌المللی می‌ تواند به کاهش شدید تر تولید فولاد در کشور در ماه آوریل منجر شود، زیرا فرصت ‌های صادراتی محدود بوده و تقاضای محلی به دلیل عدم اطمینان اقتصادی در کشور کاهش یافته است.

معامله گران اعلام کردند ترکیه در ماه مارس حدود ۳.۳ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۲.۹ درصد کاهش داشته است. بررسی ها نشان داد این کاهش تولید به دلیل افزایش هزینه ‌های فولادسازی در کشور و تغییر در خرید محصولات نیمه‌ تمام فولادی به منظور جلوگیری از هزینه‌ های ذوب قراضه فولادی بوده است.

این وضعیت در ترکیه ممکن است در ماه آوریل بدتر شود و منجر به کاهش بیشتر تولید فولاد گردد.

داده های انجمن جهانی فولاد نشان داد که میزان تولید فولاد خام برزیل در ماه مارس با ۵.۴ درصد افزایش سالانه به ۳.۰ میلیون تن رسیده است. باید توجه داشت که این مورد در افزایش کلی فولاد خام تولید شده در آمریکای جنوبی منعکس شده به طوری که در میزان تولید در این منطقه در ماه مارس با ۱.۷ درصد افزایش به ۳.۷ میلیون تن رسیده است. اما میزان افزایش تولید در برزیل در ماه مارس توسط داده های مربوط به سه ماه اول سال ۲۰۲۲ جبران شد و تولید فولاد خام در آمریکای جنوبی در این مدت با ۳.۶ درصد کاهش سالانه به ۱۰.۶ میلیون تن رسید.

* میزان تولید فولاد خام در ایران

به گزارش آرتان پرس، انجمن جهانی فولاد برآورد کرد که تولید فولاد خام در ایران در ماه مارس با ۶.۱ درصد کاهش سالانه به ۲.۳ میلیون تن رسیده است. اما عدم اطمینان در مورد وضع مالیات صادرات جدید می تواند این وضعیت را در ماه آوریل وخیم تر کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.