افزونه جلالی را نصب کنید. 15 شوال 1443 Monday, 16 May , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

دلایل احتمال محدودیت تقاضا برای سنگ آهن عیار بالا در چین

شناسه : 65735 24 اردیبهشت 1401 - 10:00 منبع : متال بولتن
فعالان بازار حداقل سه دلیل را به عنوان عوامل کلیدی محدود کننده تقاضا برای کنسانتره سنگ آهن عیار بالا و پلت در چین شناسایی نموده اند که به نوبه خود باعث کاهش سطح پریمیوم شده است.
دلایل احتمال محدودیت تقاضا برای سنگ آهن عیار بالا در چین
پ
پ

فعالان بازار حداقل سه دلیل را به عنوان عوامل کلیدی محدود کننده تقاضا برای کنسانتره سنگ آهن عیار بالا و پلت در چین شناسایی نموده اند که به نوبه خود باعث کاهش سطح پریمیوم شده است.

* نگاهی بر میزان عرضه و تقاضای سنگ آهن در بازار

به گزارش آرتان پرس، از زمان تهاجم بی‌ دلیل روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، عرضه مواد سنگ‌ آهن با عیار بالا، مانند کنسانتره سنگ آهن و پلت، کاهش یافته است. باید توجه داشت که به طور معمول، تقاضای بالا از سوی کارخانه‌ های اروپایی منجر به حمایت از قیمت‌ های بالاتر این محموله‌ ها می شود.

به عنوان مثال، به گفته یک منبع خریدار از شمال چین، در دو هفته اول ماه مارس، کنسانتره سنگ آهن اوکراین با ۶۵ درصد آهن کم گوگرد به مقصد اروپا با قیمتی حدود ۱۲ دلار در هر تن بیش از شاخص آهن ۶۵ درصد معامله می شد.

با این حال، ارزش محموله‌ های کنسانتره استرالیایی به مقصد چین، از اواسط ماه مارس با پریمیوم حدود ۶ تا ۷ دلار در هر تن حفظ شده، اگرچه منابع بر این باورند که ادامه کاهش تقاضا در چین ممکن است باعث کاهش این سطوح پریمیوم شود.

در همین حال، تفاوت بین شاخص قیمت کنسانتره سنگ آهن ۶۶ درصد و شاخص قیمت سنگ آهن فاین ۶۵ درصد برزیل در اواسط ماه مارس و در بحبوحه نگرانی ها از کمبود عرضه این محموله ها به دلیل جنگ در اوکراین، به بالاترین حد خود یعنی ۱۵.۰۵ دلار در هر تن افزایش یافت.

میزان این اختلاف در نمودار زیر به طور واضح نشان داده شده است.

با توجه به نمودار فوق، از آن زمان اختلاف مذکور به طور قابل توجهی کاهش یافته و تا روز جمعه ۶ می به ۸.۵۷ دلار در هر تن رسید که عمدتاً به دلیل کاهش تقاضا در چین می باشد.

علاوه بر این، رشد ارزش پلت سنگ آهن با عیار بالا در اروپا نیز از مرز ۸۰ دلار در هر تن نسبت به شاخص سنگ آهن ۶۵ درصد و از مرز ۲۰ دلار در هر تن نسبت به پریمیوم پلت کوره بلند واله در سه ماهه دوم (با قیمت ۶۰.۶۰ دلار در هر تن) گذشت. همچنین ارزش این محصول بیش از شاخص قیمت پریمیوم سنگ آهن ۶۵ درصد با مبدا برزیل cfr کینگدائو است.

در همین حال، یکی از خریداران از شمال چین گفت که می توان برعکس این موضوع را در مورد محموله های به

مقصد چین صادق دانست.

بر اساس داده های منتشر شده، شاخص قیمت برای پریمیوم پلت سنگ آهن با گرید بیش از ۶۵ درصد قیمت های لحظه‌ای cfr چین را دنبال می‌ کند که انتظار می‌ رود ارزش این محصول از شاخص قیمت سنگ آهن فاین ۶۵ درصد با عیار بالا بر اساس Cfr چین بالاتر برود.

همانطور که در نمودار زیر نیز نشان داده شده است، شاخص پریمیوم پلت در ماه آوریل به طور متوسط ​​۵۶.۳۶ دلار در هر تن بود که با ۲.۸۲ دلار در هر تن یا ۴.۸ درصد کاهش همراه بود.

با این حال، بعید است که تقاضا برای مواد مرغوب در چین در مقایسه با اروپا به همان اندازه پرحاشیه باشد.

در ادامه به سه دلیل محتمل‌ تر برای کاهش تقاضا در چین و ارتباط بین امکان کاهش سطح پریمیوم با افت میزان تقاضا، می‌ پردازیم:

۱. حذف محدودیت های فرآیند تف جوشی

فعالان بازار بر این باورند که احتمالاً یکی از محرک‌ های اصلی تقاضای محدود برای کنسانتره سنگ آهن و پلت در چین برداشتن محدودیت‌ های فرایند تف جوشی است و مصرف مواد با عیار بالا مانند کنسانتره سنگ آهن و پلت در حالی که واقعاً نیازی به آنها وجود نداشت، برای کارخانه‌ ها فایده چندانی ندارد.

یکی از تحلیلگران بازار در این زمینه گفت، اکثر کارخانه ها از اوایل ماه مارس هیچ محدودیتی برای تف جوشی اعمال نکرده اند و تقاضا برای چنین مواد با درجه بالایی معمولا فصلی بوده و عموما در طول فصل زمستان (از نوامبر تا فوریه) افزایش می یابد.

۲. تمرکز کارخانه ها بر پایین نگه داشتن هزینه های تولید

به نقل از متال بولتن و به گفته یک تحلیلگر مستقر در شانگهای، چندین فولادساز نسبت مصرف مواد اولیه خود را به نفع سنگ آهن فاین عیار کم مانند فاین Super Special، فاین Fortescue Blended و فاین های هندی افزایش داده‌ و این مواد عیار کم را با سنگ آهن فاین کاراجاس ترکیب کرده‌ اند.

به گفته مدیر ارزیابی شاخص قیمت، تقاضای پشتیبانی شده برای سنگ آهن فاین با عیار بالا کاراجاس می تواند دلیل ثابت بودن تفاوت شاخص‌ های ۶۵ تا ۶۲ درصدی در مقایسه با کاهش پریمیوم کنسانتره و پلت، را توضیح دهد.

بر اساس داده‌ های منتشر شده در نمودار زیر و توضیحات مدیر ارزیابی شاخص قیمت، از ماه مارس تفاوت بین شاخص قیمت سنگ آهن ۶۵ درصد و شاخص قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد در ۲۴ – ۲۵ دلار در هر تن ثابت بوده است.

همچنین، این مدیر در ادامه خاطرنشان کرد:

«تقاضای چین برای کنسانتره و پلت سنگ آهن دریایی بسیار محدود بوده است. بیشتر کارخانه‌ های فولاد در تلاش بودند تا هزینه‌ های [تولید] را پایین نگه دارند، بنابراین برخی نیز به جای آن به کنسانتره سنگ آهن و پلت داخلی روی آورده‌ اند زیرا این مواد خام ارزان‌ تر و بلافاصله در دسترس هستند».

در همین حال، در ماه آوریل شاخص قیمت برای کنسانتره سنگ آهن ۶۶ درصد به طور متوسط ​​۱۸۷.۲۴ دلار در هر تن cfr کینگدائو بود که ۴.۵۷ دلار در هر تن یا ۲.۴ درصد نسبت به ۱۹۱.۸۱ دلار در ماه مارس کاهش یافت.

یک تاجر مستقر در هنگ کنگ در این باره اظهار کرد:

«ذخایر کنسانتره سنگ آهن بندر چین در ماه مارس و آوریل در حدود ۱۰.۹ میلیون تن باقی مانده، زیرا محموله های کمتری وارد این کشور شده است. در همین حال، ذخایر بندری پلت سنگ آهن در ماه مارس به طور متوسط ​​حدود ۴.۹ میلیون تن بود».

در اواخر فوریه با آغاز جنگ در اوکراین، شنیده شد که برخی محموله‌ های پلت سنگ آهن هند با قیمت‌ های بسیار بالا به اروپا سرازیر می‌ شوند.

اما کارخانه‌ های اروپایی شروع به رد قیمت‌ های بالای بیشتر پلت درجه دوم از هند کردند و در مورد مشخصات [واردات] سخت‌ گیرانه عمل نمودند، بنابراین جریان پلت هندی به جای آن به چین بازگشت، و در نتیجه باعث شد که افزایش موجودی کالا بین مارس تا آوریل کمی بیشتر شود.

علاوه بر این، به نقل از فعالان بازار، افزایش موجودی پلت سنگ آهن در بنادر چین می تواند نشان دهنده محدودیت میزان تقاضا برای محموله‌ های دریایی باشد، زیرا احتمالاً کارخانه‌ ها جایگزین‌ های داخلی ارزان‌ تری را تهیه می‌ کنند.

در همین حال، در ماه آوریل شاخص قیمت برای سنگ آهن ۶۵ درصد، به طور میانگین به ۲۳۱.۸۴ دلار در هر تن cfr کینگدائو رسید که نسبت به ماه مارس ۷.۰۱ دلار در هر تن یا ۲.۹ درصد نسبت به ۲۳۸.۸۵ دلار کاهش یافت. باید گفت، در ۶ می نیز ارزش این محصول ۲۱۷.۸۶ دلار در هر تن بود که در ۲۹ آوریل ۱.۱۰ دلار نسبت به قیمت ۲۱۶.۷۶ دلار در هر تن افزایش یافت.

۳. تقاضای محدود برای محصولات فولادی در قرنطینه شهرها

به گفته تحلیلگران شانگهای، چندین شهر بزرگ چین به دلیل سیاست «کووید صفر» این کشور در مورد کووید – ۱۹، که منجر به توقف چندین پروژه ساختمانی شده است، به طور غیرمستقیم تقاضا برای فولاد و سنگ آهن را کاهش داده و در معرض قرنطینه قرار گرفته اند.

یک تاجر در شمال چین گفت:

«دولت چین قبلا اعلام کرده که در حال بررسی کاهش محدودیت‌ های اعمال‌ شده بر لجستیک و سایت‌ های ساختمانی است و این [اعلام] باعث صعودی شدن جو بازار شد. اما وضعیت واقعی به دلیل بررسی‌ های دقیق روی کارگران و حمل‌ و نقل مواد خام خلاف این را ثابت کرد».

این تحلیلگر مستقر در Xiamen اضافه کرد که در حال حاضر به دلیل ظهور موارد بیشتر کووید – ۱۹ در چندین شهر از جمله پکن و شانگهای، جو کلی بازار نزولی شده است، و این امر دولت‌ های استانی را وادار به اعمال قرنطینه در سطح شهر یا در سطح جامعه کرده است. علاوه بر این، برای فولادسازان هنوز بسیار دشوار است که هر گونه پیش بینی کوتاه مدت یا بلندمدت در مورد تقاضا برای محصولات و مواد خام فولادی انجام دهند.

یک تاجر مستقر در سنگاپور گفت:

اعلام اخیر مقامات چینی مبنی بر اینکه کارخانه ها باید میزان تولید فولاد خام را زیر سطح سال ۲۰۲۱ نگه دارند، باعث کاهش بیشتر چشم انداز تقاضا برای مواد خام و در نتیجه عامل تقویت بیشتر جو نزولی بازار شده است.

حال آنکه، کاهش تقاضا برای محصولات فولادی منجر به کاهش قیمت فولاد شده و این امر بر حاشیه سود فولادسازان تأثیر گذاشته است، به همین دلیل است که آنها به پایین نگه داشتن نرخ تولید فولاد متوسل می شوند و فقط مواد خام را بر اساس نیاز خریداری می کنند.

به گزارش آرتان پرس، در شرایط فعلی، تعیین اینکه آیا کارخانه‌ ها برای تولید فولاد بیشتر برای جبران زمان و تولید از دست رفته فعال می شوند یا خیر، دشوار است زیرا موارد کووید – ۱۹ هنوز در حال ظهور هستند. بنابراین، تا زمانی که دولت سیگنال کاملاً واضحی ارائه ندهد، احتمالاً اکثراً تولید فولاد را محدود نگه می‌ دارند و سیاست هزینه‌ های تولید پایین را حفظ می‌ کنند.

به طور خلاصه، احتمالاً سطوح پریمیوم کنسانتره سنگ آهن عیار بالا و پلت در صورت محدود ماندن تقاضا از سوی چین با کاهش بیشتری مواجه خواهد شد و مصرف این مواد خام با عیار بالا تنها زمانی بهبود می یابد که فولادسازان شروع به دیدن حاشیه های مثبت کنند که ممکن است باعث تغییر تمرکز فعلی آنها از صرفه جویی در هزینه به تولید با کیفیت بالا شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.