افزونه جلالی را نصب کنید. 26 ذو القعدة 1443 Saturday, 25 June , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
طی نامه‌ای به وزیر نیرو صورت گرفت؛

هشدار انجمن نوردکاران در خصوص عواقب قطعی برق صنایع فولادی

شناسه : 66983 11 خرداد 1401 - 12:00
انجمن نوردکاران فولاد ایران در نامه‌ای خطاب به وزیر نیرو در خصوص عواقب قطعی برق در این صنعت و تأثیر آن بر میزان تولید، به مخاطره افتادن اشتغال و کاهش ارز آوری هشدار داد.
هشدار انجمن نوردکاران در خصوص عواقب قطعی برق صنایع فولادی
پ
پ

انجمن نوردکاران فولاد ایران در نامه‌ای خطاب به وزیر نیرو در خصوص عواقب قطعی برق در این صنعت و تأثیر آن بر میزان تولید، به مخاطره افتادن اشتغال و کاهش ارز آوری هشدار داد.

* هشدار در خصوص عواقب قطعی برق در صنعت فولاد

به گزارش آرتان پرس، در این نامه ضمن هشدار در خصوص عواقب قطعی برق در صنعت فولاد و آثار آن بر تولید و صادرات و ارز آوری به کشور از وزارت نیرو درخواست شده تا پیش از اخذ تصمیمات در خصوص قطعی برق در صنعت فولاد از نظرات کارشناسی بخش خصوصی استفاده شود و همچنین راهکارها و پیشنهادهایی نیز ارائه شده است.

سال گذشته قطعی‌های مکرر برق و همچنین گاز در فصل تابستان و زمستان، تولید را در زنجیره فولاد کاهش داده بود و در سال جاری نیز با افزایش هزینه‌های تولید، سرمایه در گردش تولیدکنندگان محصولات فولادی نیز تحت شعاع قرار گرفته و همه این عوامل منجر به کاهش بیشتر تولید فولاد خواهد شد که این موضوع این‌بار حیات واحدهای نوردی را نشانه رفته و در صورت عدم توجه دولت امکان تعطیلی واحدهای بیشتر وجود دارد.

مشروح نامه انجمن نوردکاران فولادی ایران خطاب به محرابیان وزیر نیرو در ادامه آمده است :

احتراما همانگونه که مستحضرید سال گذشته واحدهای نوردی قریب ۴۵ روز با قطعی برق مواجهه بودند که این امر علاوه بر خسارت های وارده منجر به افزایش مقطعی قیمت محصولات در بازار هم گردید و این در حالی بود که افزایش قیمت برق هم در سال گذشته خود به عنوان یکی از مولفه های تولید، واحدهای صنعتی را با چالش روبرو کرده بود.

صنعت فولاد به عنوان صنعت استراتژیک، صنعت پیشران و اشتغال زا ۵ تا ۶ درصد مصرف برق صنایع را در اختیار دارد اما اجحافی که در حق این صنعت از بابت قطعی برق شده بود بسیار بیشتر بوده است. چرا در بخشنامه های صادره نظرات کارشناسی بخش های خصوصی و دلسوزان کشور اخذ نمی شود؟ مگر نه اینست که مطابق ماده ۲ و ۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و نامه شماره ۱۳۱۹۳۲ مورخ ۲۵/۱۰/۱۴۰۰ معاونت محترم حقوقی ریاست جمهوری می بایست نظر تشکل ها استعلام گردد.

متاسفانه به دلیل عدم وجود نگاه کارشناسی و مبتنی بر صنعت، واحدها با مخاطرات و خسارت های زیادی مواجه می شوند وزارت محترم نیرو مدعی است در هماهنگی با وزارت صمت اقدام به مدیریت مصرف واحدهای صنعتی می نماید و بر همین مبنا ضرورت فعالیت واحدها با ۳۰ درصد ظرفیت را برنامه ریزی نموده است اما توجه به این نکته که صنعت فولاد یک صنعت دارای خطوط پیوسته (continuous) و صفر و صدی است به همین جهت قطعی برق و سرد شدن کوره خسارت های زیادی را متوجه واحدهای صنعتی خواهد نمود.

فلهذا با عنایت به اینکه صنایع فولاد به عنوان یکی از صنایع مهم، اشتغال زا، صادرات محور و ارزآور می بایست مورد توجه قرار گیرد و لااقل در مبحث قطعی برق در رده های نخست نگریسته نشود و عدالت در بین صنایع لحاظ گردد، پیشنهاد می گردد:

تا حد ممکن جلوی صادرات برق به کشورهای همسایه گرفته شود تا منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی ملی نشود و در این شرایط سخت اقتصادی واحدها با چالش بیشتر مواجه نشوند.

از سوی دیگر اگر وزارت نیرو مجبور به قطعی برق است با مدیریت درست مبتنی بر تغییر شیفت یا کاهش شیفت کاری و یا ناحیه بندی برای سهمیه بندی برق عمل نماید چرا که همانگونه که عرض شد امکان عملی فعالیت واحدها با ۳۰ درصد ظرفیت وجود ندارد و امکان پذیر نیست.

انجمن نوردکاران فولادی ایران به عنوان انجمن ملی به نمایندگی از بیش از ۶۵ واحد نوردکار که بیش از ۹۰ درصد تولید محصولات میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی را به عهده دارد آمادگی خود را جهت ارائه نظرات و دیدگاه های کارشناسی در جلسات حضوری اعلام می نماید تا ضمن اتخاذ تصمیمات صحیح به نحوی عمل گردد که واحدهای تولیدی کمتر آسیب را از خاموشی برق در فصل گرم سال متحمل شوند.

بدیهی است مسئولیت و عواقب ناشی از دست رفتن بازار صادراتی و کمبود بازار داخلی و افزایش قیمت ها ناشی از عدم اعمال نظرات کارشناسی شده خواهد بود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.