افزونه جلالی را نصب کنید. 28 ذو القعدة 1443 Monday, 27 June , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

پیش بینی کاهش تنش های تجاری بین استرالیا و چین

شناسه : 67076 16 خرداد 1401 - 13:00 منبع : متال بولتن
به نظر می رسد اکثر فعالان بازار بر این باورند که حتی با کسب اکثریت پارلمان استرالیا توسط حزب کارگر جدید، هیچ تغییری در تجارت مواد خام بین استرالیا و چین ایجاد نخواهد شد.
پیش بینی کاهش تنش های تجاری بین استرالیا و چین
پ
پ

به نظر می رسد اکثر فعالان بازار بر این باورند که حتی با کسب اکثریت پارلمان استرالیا توسط حزب کارگر جدید، هیچ تغییری در روابط و تنش های تجاری مواد خام بین استرالیا و چین ایجاد نخواهد شد.

* تصمیمات نخست وزیر استرالیا

به گزارش آرتان پرس، پیروزی در انتخابات نخست وزیری استرالیا توسط آنتونی آلبانیز، نامزد حزب کارگر، ممکن است به معنای بازگشت اکثریت پارلمان حزب کارگر باشد. باید توجه داشت که این پارلمان قبلاً در زمان کوین راد، نخست وزیر سابق، روابط تجاری بهتری با چین داشت.

فعالان بازار اعلام کردند آلبانیز که به عنوان سی و یکمین نخست وزیر استرالیا انتخاب شد، روز دوشنبه (۲۳ می) همراه با سایر انتصاب های کلیدی در کابینه پارلمان سوگند یاد کرد.

معامله گران گزارش دادند روابط تجاری بین چین و استرالیا از سال ۲۰۲۰ ضعیف شده است و چین واردات جو، شراب، گوشت قرمز، پنبه، الوار و خرچنگ را ممنوع کرده است.

با این حال به نقل از منابع خبری، روابط بین دو کشور ممکن است به همان اندازه که در دولت قبلی حزب لیبرال به ریاست اسکات موریسون نخست وزیر سابق فعال بود، فعالیت نداشته باشد.

* روابط تجاری سنگ آهن چین و استرالیا در آینده

اکثر فعالان بازار معتقدند که وضعیت موجود به احتمال زیاد برای تجارت سنگ آهن باقی خواهد ماند.

یک تاجر مستقر در سنگاپور اظهار کرد:

صرف نظر از تنش های تجاری، محموله های سنگ آهن به طور مداوم به سمت چین فرستاده می شود. چین همچنان تا حد زیادی (حدود ۷۰ درصد) به منابع خارجی برای سنگ آهن وابسته است، زیرا عرضه داخلی آن برای برآوردن تقاضاها کافی نیست. بنابراین، این هنوز یک وضعیت برد-برد در جبهه سنگ آهن برای هر دو کشور می باشد.

انجمن سنگ آهن و فولاد چین در سخنرانی خود در ۱۲ نوامبر ۲۰۲۱ گفت که چین قبلاً قصد داشت ۱۰۰ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن داخلی را به حدود ۳۷۰ میلیون تن در دوره ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ برساند، اما این امر همچنان کار دشواری خواهد بود. بنابراین چین مجبور است برای ارضای اشتهای کشور صرفاً به عرضه داخلی تکیه کند.

تحلیل گران بازار اعلام کردند صادرات سنگ آهن از بندر پورت هدلند که یک بندر اصلی صادرات سنگ آهن در غرب استرالیا می باشد، در سال ۲۰۲۱ در مجموع ۴۵۳.۸ میلیون تن سنگ آهن به چین صادر شد که نسبت به ۴۶۷.۸ میلیون تن صادرات در سال ۲۰۲۰، حدود ۳ درصد کاهش داشته است. داده های اداره بندر پیلبارا نشان می دهد که از سال ۲۰۱۵ به طور متوسط ​​سالانه حدود ۴۲۵.۴ میلیون تن سنگ آهن به چین صادر شده است.

شاخص سنگ آهن فاین ۶۲ درصد در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۵۹.۸۱ دلار در هر تن cfr چینگدائو بود. این در حالی است که شاخص سنگ آهن نسبت به سال ۲۰۲۱ که در محدوده ۱۰۹.۰۳ دلار در هر تن بود حدود ۵۰.۸۶ دلار در هر تن یا ۴۶.۶ درصد افزایش داشته است.

یک تحلیلگر مستقر در شانگهای گفت:

من معتقد  هستم که چین احتمالاً به شدت به واردات سنگ آهن استرالیا ادامه خواهد داد زیرا واقعاً هیچ منبع جایگزین دیگری وجود ندارد که این کشور بتواند در کوتاه مدت از آن استفاده کند.

وی در ادامه تصریح کرد:

منابع جایگزین مانند آفریقا هنوز با مشکلات زیرساخت لجستیکی و بی ثباتی سیستم سیاسی مواجه هستند.

رسانه‌ های محلی چین گزارش دادند که نخست ‌وزیر چین لی کچیانگ، در پیام تبریکی که به آلبانیز به خاطر پیروزی ‌اش در ۲۴ می فرستاد گفت که طرف چینی آماده همکاری با طرف استرالیایی برای بررسی گذشته و نگاه به آینده می باشد.

یک تاجر مستقر در شاندونگ اظهار کرد:

بر اساس بیانیه مقامات چینی، همکاری چین با استرالیا می تواند نشانه آغاز تغییر در روابط تجاری بین دو کشور استرالیا و چین باشد. زیرا تغییر دولت بستر مناسبی را برای مذاکره مجدد دو کشور در مورد شرایط تجاری بر روی کالاهای مهم از جمله سنگ آهن فراهم می کند.

یک تاجر دیگر مستقر در سنگاپور گفت:

دولت چین برای پایین نگه داشتن قیمت سنگ آهن به منظور تسهیل بازسازی اقتصادی، منافع راهبردی در سال ۲۰۲۲ دارد. این به نفع مقامات است که در چنین شرایطی روابط تجاری مطلوب تری را با همتایان استرالیایی خود تقویت کنند. اما من شخصاً مطمئن نیستم که دولت جدید استرالیا در مقایسه با دولت قبلی از نظر مدیریت روابط تجاری خود چقدر متفاوت خواهد بود.

به نقل از منابع خبری نخست وزیر جدید استرالیا به رای دهندگان خود قول داد که با این حال، موضع فعلی استرالیا در قبال چین را حفظ خواهد کرد، بنابراین تصور گرم شدن ناگهانی روابط بین دو کشور در کوتاه مدت دشوار می باشد.

* تجارت زغال کک چین و استرالیا در آینده

معامله گران اعلام کردند دولت چین قبلاً اخطارهای شفاهی را به کارخانه‌ های فولادسازی و شرکت‌ های دولتی خود داده بود تا واردات زغال سنگ استرالیا را از اکتبر ۲۰۲۰ متوقف کنند.

اکثر فعالان بازار گفتند علیرغم روی کار آمدن دولت جدید، بعید است که ممنوعیت واردات زغال سنگ لغو شود.

یک تحلیلگر مستقر در شیامن گفت:

چین به عرضه داخلی خود متکی بوده و با وجود افزایش شدید قیمت ها، واردات از روسیه، مغولستان و حتی آمریکا را نیز شامل می شود.

تحلیل گران بازار گزارش دادند چین ۵۴.۶ میلیون تن زغال کک‌ در سال ۲۰۲۱ وارد کرد که نسبت به سال ۲۰۲۰ که برابر با  72.3 میلیون تن بوده حدود ۲۴.۴ درصد کاهش داشته است. داده های گمرک چین نشان داد مغولستان در سال ۲۰۲۱ به بزرگترین منبع واردات زغال کک‌ چین تبدیل شد و روسیه برای سه ماه متوالی بزرگترین منبع وارد کننده زغال کک‌ چین از فوریه تا مارس ۲۰۲۱ بوده است.

یک منبع تاجر زغال کک‌ در سنگاپور اعلام کرد که من فکر نمی کنم پیروزی حزب کارگر استرالیا بازار زغال کک‌ دریایی را متزلزل کند، زیرا هیچ چیز از نظر روابط دیپلماتیک استرالیا و چین تغییر نکرده است.

یک منبع تجاری دیگر مستقر در سنگاپور گفت:

اکنون استرالیا نیازی به فروش زغال سنگ به چین ندارد، و چین نیز به زغال سنگ استرالیا به دلیل قیمت‌ های نسبتاً پایین زغال‌ سنگ داخلی چینی متکی نیست. من فکر نمی کنم وضعیت کلی دیپلماتیک تغییر کند.

میانگین سه ماهه قیمت زغال کک سخت ممتاز بین ژانویه تا مارس ۲۰۲۲ در محدوده ۴۸۷.۰۹ دلار در هرتن فوب DBCT  بود. علاوه بر این، در ۱۵ مارس در بحبوحه نگرانی ها در مورد محدودیت عرضه ناشی از ممنوعیت اتحادیه اروپا، زغال سنگ روسیه به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی ۶۷۱.۷۷ دلار در هر تن رسید.

یک منبع تجاری اعلام کرد که نخست ‌وزیر جدید استرالیا به خواسته ‌های چین برای حفظ روابط تجاری عمل نخواهد کرد، اما بعید است که او به اندازه کارمندان خود نگران باشد.

اکثر فعالان بازار ترجیح داده‌ اند با توجه به پیروزی حزب کارگر جدید، منتظر بمانند تا به‌ روزرسانی رسمی در مورد سیاست ‌های تجاری استرالیا منتشر شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.