افزونه جلالی را نصب کنید. 27 ذو القعدة 1443 Sunday, 26 June , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

ادامه روند صعودی قیمت سنگ آهن دریایی چین

شناسه : 67185 17 خرداد 1401 - 14:00 منبع : متال بولتن
با توجه به کاهش معاملات و افزایش قراردادهای سوآپ ماهانه، قیمت سنگ آهن دریایی چین به روند صعودی خود ادامه داد.
ادامه روند صعودی قیمت سنگ آهن دریایی چین
پ
پ

منابع خبری گزارش دادند که با توجه به کاهش معاملات و افزایش قراردادهای سوآپ ماهانه، قیمت سنگ آهن دریایی چین به روند صعودی خود ادامه داد.

* سنگ آهن دریایی چین

به گزارش آرتان پرس، قیمت سنگ آهن دریایی چین در روز دوشنبه (۶ ژوئن) در واکنش به تداوم افزایش قراردادهای سوآپ ماهانه افزایش یافت. این در حالی است که فعالیت تجاری در بازارهای چین تا حد زیادی محدود بوده است.

* عوامل کلیدی مؤثر بر قیمت سنگ آهن دریایی چین

معامله گران اعلام کردند بیشترین قرارداد معاملات آتی سنگ آهن مربوط به ماه سپتامبر در بورس کالای دالیان (DCE) در طول جلسه معاملاتی صبح روز دوشنبه (۶ ژوئن) با افزایش باز شد و قبل از اینکه در پایان روز به شدت کاهش یابد، با قیمت ثابت معامله شد.  

به نقل از منابع خبری، روز دوشنبه قیمت پایانی سنگ آهن در بورس کالای دالیان نسبت به قیمت پایانی روز پنجشنبه که در محدوده ۹۳۵.۵ یوان (۱۴۰ دلار) در هر تن بود، کاهش  1.12 درصدی را تجربه کرده است.

فعالان بازار گزارش دادند روند معکوسی در قراردادهای سوآپ ماه آینده در بورس سنگاپور منعکس شد و در روز دوشنبه افزایش یافت.

طبق تحلیل منابع بازار تا ساعت ۶:۰۹ بعدازظهر روز دوشنبه (۶ ژوئن) به وقت سنگاپور بیشترین معاملات سنگ آهن مربوط به ماه ژوئن نسبت به روز جمعه که برابر ۱۴۲.۷۰ دلار در هر تن بود، حدود ۱.۲۰ دلار در هر تن افزایش یافته است.     

یک منبع معامله گر مستقر در شاندونگ در مورد کاهش قیمت سنگ آهن اظهار کرد:

کاهش قیمت در معاملات آتی سنگ آهن احتمالاً در پاسخ به صحبت های بازار در مورد اعمال نظارت بیشتر بر سطح موجودی کارخانه ها بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد:

چشم انداز فعالان بازار پس از تعطیلات جشنواره سنتی Dragon Boat  با هم اختلاف پیدا کرده است. برخی از شرکت‌ کنندگان در بازار دیدگاه صعودی نسبت به تقاضای سنگ آهن برای هفته‌ های آتی داشتند، در حالی که برخی دیگر با اشاره به ضعف ‌های مداوم در تقاضای پایین ‌دستی، به بازار سنگ آهن دریایی چین خوش‌ بین نبودند.

* برخی کارخانه ها به دلیل هزینه بالای مواد خام، با ضرر کار می کنند

یکی دیگر از تاجران مستقر در شاندونگ گفت:

اگر قیمت سنگ آهن با سرعتی سریعتر از قیمت فولاد به افزایش خود ادامه دهد، کارخانجات برای حفظ سطح فعلی تولید به مشکل برخواهند خورد. برخی از کارخانه ها به دلیل هزینه بالای مواد خام، در حال حاضر با ضرر کار می کنند. افزایش تقاضا برای محصولات فولادی در بخش پایین دستی نتوانسته است قیمت فولاد را افزایش دهد.

یک تاجر مستقر در شانگهای اظهار کرد:

فعالیت تجاری در بازار دریایی در هفته منتهی به روز دوشنبه (۶ ژوئن) در مقایسه با هفته های گذشته به طور قابل توجهی ضعیف تر بوده و اکثر خریداران تصمیم گرفتند تا زمانی که روند قیمت بیشتر ظاهر شود، در حاشیه باقی بمانند.

این تاجر در ادامه تصریح کرد:

بازار سنگ آهن ممکن است در روزهای آینده تا حد زیادی راکد بماند و بیشتر فعالان بازار قبل از متعهد شدن به محموله های بیشتر با قیمت های موجود مراقب تحولات بازار پایین دستی باشند. اکثر کارخانه‌ ها به‌ ویژه در خرید محموله‌ های سنگ آهن با قیمت ‌های موجود محتاط هستند، زیرا با این قیمت حاشیه سود کارخانه‌ ها به ‌طور خطرناکی بسیار کم باقی می ماند.

* شاخص های قیمت سنگ آهن

ارزیابی فست مارکت برای سنگ آهن دریایی چین به صورت ذیل می باشد:

قیمت سنگ آهن فاین ۶۲% در روز دوشنبه (۶ ژوئن) حدود ۱۴۴.۵۵ دلار در هر تن cfr چینگدائو بود. این در حالی است که قیمت این محصول نسبت به روز قبل افزایش ۲.۶ دلار در هر تن را تجربه کرده است.

همچنین سنگ آهن فاین کم آلومینا ۶۲ درصد در روز دوشنبه حدود ۱۴۹.۰۵ دلار در هر تن CFR چینگدائو قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل با افزایش ۲.۳۵  دلار در هر تن رو به رو بوده است.

قیمت پرمیوم سنگ آهن ۵۸ درصد درجه بالا در تاریخ ۶ ژوئن در حدود ۱۳۵.۹۶ دلار در هر تن cfr چینگدائو شنیده شد. این در حالی است که قیمت این محصول نسبت به روز قبل حدود ۰.۵۷ دلار در هر تن افزایش یافته است. 

سنگ آهن فاین ۶۵ درصد با مبدا برزیل در روز دوشنبه در حدود ۱۶۸.۲ دلار در هر تن cfr چینگدائو قیمت گذاری شد که نسبت به روزهای قبل با افزایش ۱.۳ دلار در هر تن همراه بود.

همچنین در تاریخ ۶ ژوئن پرمیوم سنگ آهن لامپ ۶۳٪ با مبدا استرالیا حدود ۰.۳۲ دلار در هر تن متریک خشک (dmtu) cfr چینگدائو قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل بدون تغییر بوده است.

قیمت سنگ آهن فاین ۶۲٪ نیز در روز دوشنبه حدود ۱۰۲۴ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب fot چینگدائو بود. باید توجه داشت که این قیمت معادل ۱۴۲.۸۴ دلار به ازای هر تن متریک خشک برای سنگ آهن فاین ۶۲ درصد با مبدا چین می باشد. این در حالی است که قیمت اعلام شده نسبت به روزهای قبل با افزایش ۴ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب همراه بوده است.

* شنیده ها از بازار

یک منبع مستقر در استان هبی در مورد کاهش محدودیت ها در  پکن اظهار کرد:

کاهش محدودیت‌ ها در پکن، شتاب لازم را برای احیای بازار آهن فراهم می‌ کند. با این حال، موضوع تقاضای فولاد و هزینه مواد خام این پتانسیل را دارد که بهبود بازار را مختل کند، زیرا فضای عملیاتی کارخانه‌ ها به طور فزاینده‌ ای دشوار خواهد شد.

* معاملات سنگ آهن شنیده شده در بازار

بررسی ها نشان داد در ریوتینتو که مرکز تجارت سنگ آهن پکن (کورکس) می باشد، حدود ۱۷۰۰۰۰ تن سنگ آهن فاین ۶۲٪ نوع Pilbara در روز دوشنبه (۶ ژوئن) با میانگین قیمت سنگ آهن فاین ۶۲% مربوط به ماه ژوئیه به اضافه پرمیوم ۲.۶ دلار در هر تن مورد معامله قرار گرفت. این محموله مربوط به لایکان ۷ تا ۱۶ ژوئیه می باشد.

به نقل از منابع خبری، گروه معدنی Vale در مرکز تجارت سنگ آهن پکن (کورکس) حدود ۱۲۰۰۰۰ تن سنگ آهن فاین ۶۲٪ نوع کاراجاس را در روز دوشنبه (۶ ژوئن) با قیمت ۱۶۸.۲ دلار در هر تن  cfr چین مورد معامله قرار داد. زمان بارگیری این محموله ۳۱ می است.

همچنین گروه معدنی Vale در بستر تجاری Globalore حدود ۵۰۰۰۰ تن لامپ سنگ آهن فاین ۵۹.۵۱٪ نوع Non-screened Guaiba را در روز دوشنبه (۶ ژوئن) با میانگین قیمت سنگ آهن فاین ۶۲% مربوط به ماه ژوئیه به اضافه یک تخفیف ۲ دلار در هر تن مورد معامله قرار داد. زمان بارگیری این محموله ۲۵ می است.

به نقل از فعالان بازار، گروه صنعتی BHP در مرکز تجارت سنگ آهن پکن (کورکس) حدود ۸۰۰۰۰ تن سنگ آهن فاین  56.7٪ نوع Yandi  را در روز دوشنبه (۶ ژوئن) با میانگین قیمت سنگ آهن فاین ۶۲% مربوط به ماه ژوئیه به اضافه پرمیوم ۱.۱ دلار در هر تن مورد معامله قرار داد. این محموله در ماه ژوئن تحویل داده خواهد شد.

* شاخص های فعالان بازار برای انواع مختلف سنگ آهن

قراردادهای فعالان بازار برای سنگ آهن فاین ۶۲٪:

برآورد قیمتی انجام شده توسط متال بولتن نشان داد سنگ آهن فاین نوع Pilbara Blend در روز دوشنبه (۶ ژوئن) در محدوده قیمت ۱۴۲ تا ۱۴۶.۶ دلار به ازای هر تن cfr چینگدائو چین معامله شد.

به نقل از منابع خبری سنگ آهن فاین نوع Brazilian Blend در روز دوشنبه در محدوده قیمت ۱۴۴ تا ۱۵۱.۲ دلار به ازای هر تن cfr چین معامله شد.

برای سنگ آهن فاین نوع نیومن، فعالان بازار گزارش دادند که در روز دوشنبه (۶ ژوئن)  شاخص در حدود قیمت ۱۴۴.۳ تا ۱۴۵.۱۸ دلار به ازای هر تن cfr چین شنیده شد.

برآورد قیمتی انجام شده توسط متال بولتن نشان داد سنگ آهن فاین نوع Mac در روز دوشنبه در محدوده قیمت ۱۴۱.۲۶ تا ۱۴۲.۷۶ دلار به ازای هر تن cfr چینگدائو چین معامله شد.

همچنین با توجه به ارزیابی قیمتی انجام شده توسط متال بولتن، سنگ آهن فاین نوع Jimblebar در روز دوشنبه در محدوده قیمت ۱۲۷.۰۷ تا ۱۳۶.۳۰ دلار به ازای هر تن cfr چینگدائو معامله شد.

* قیمت محموله های سنگ آهن در بنادر

تحلیل گران بازار اعلام کردند سنگ آهن فاین نوع Pilbara Blend در روز دوشنبه (۶ ژوئن) در استان شاندونگ و شهر تانگشان با قیمت ۹۸۵ – ۱۰۰۰ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب خرید و فروش شد. این در حالی است که در روز دوشنبه این نوع سنگ آهن با قیمت ۹۸۰ – ۹۹۶ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب معامله شد.

متال بولتن گزارش داده است آخرین محدوده معادل برای سنگ آهن فاین در روز دوشنبه در محدوده ۱۳۷ تا ۱۳۹ دلار در هر تن در بازار دریایی می باشد.

* بورس کالای دالیان

به گزارش آرتان پرس، قرارداد بیشترین معاملات آتی سنگ آهن مربوط به ماه می در تاریخ ۶ ژوئن با قیمت ۹۲۵ یوان (۱۳۹ دلار) در هر تن بسته شد. این در حالی است که قیمت این محصول ۱۰.۵ یوان در هر تن نسبت به قیمت بسته شده در روز جمعه کاهش داشته است.  

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.