افزونه جلالی را نصب کنید. 27 ذو القعدة 1443 Sunday, 26 June , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

ثبات قیمت سنگ آهن دریایی با وجود تقاضای ثابت فولادسازان

شناسه : 67253 18 خرداد 1401 - 13:00 منبع : متال بولتن
داده‌ های منتشر شده نشان می دهد، قیمت سنگ آهن دریایی در روز سه‌ شنبه (6 ژوئن) با وجود تغییرات آتی و تغییر قیمت‌ های سوآپ، به دلیل تقاضای پایدار فولادسازان، نسبتاً ثابت بود.
ثبات قیمت سنگ آهن دریایی با وجود تقاضای ثابت فولادسازان
پ
پ

داده‌ های منتشر شده نشان می دهد، قیمت سنگ آهن دریایی در روز سه‌ شنبه (۶ ژوئن) با وجود تغییرات آتی و تغییر قیمت‌ های سوآپ، به دلیل تقاضای پایدار فولادسازان، نسبتاً ثابت بود.

* رویدادهای کلیدی بازار سنگ آهن دریایی

به گزارش آرتان پرس، در روز سه‌ شنبه ارزش معاملات آتی سنگ آهن دریایی در ماه سپتامبر در بورس کالای دالیان (DCE) تا حد زیادی ثابت بود و در پایان روز نسبت به قیمت تسویه روز دوشنبه ۰.۳۸ درصد معادل ۹۲۵ یوان (۱۳۹.۰۵ دلار) در هر تن افزایش یافت.

این امر در قراردادهای سوآپ ماه آینده در بورس سنگاپور (SGX) منعکس شد و ثبات نسبی بازار را در روز سه شنبه به همراه داشت، به طوری که، تا ساعت ۱۸:۰۱ به وقت سنگاپور، پرمعامله ترین قرارداد مربوط به جولای ۰.۷۰ دلار در هر تن نسبت به قیمت ۱۴۳.۸۵ دلار در روز دوشنبه افزایش یافت.

منابع بازار گفتند که، بدون وقوع توقف ناگهانی تولید فولاد یا کاهش در مناطق کلیدی فولادسازی مانند تانگشان، تقاضا برای محموله های دریایی ثابت مانده است.

یکی از خریداران کارخانه‌ ای در پکن در این زمینه اظهار کرد:

«تاکنون به خصوص در طول هفته جاری، تعطیلی در مقیاس بزرگ وجود نداشته است؛ بسیاری از کارخانه‌ های فولاد همچنان در حال خرید محموله‌ های سنگ آهن دریایی هستند. همچنین، فولادسازان عمدتاً هنوز کوره‌ های بلند خود را راه‌ اندازی می‌ کنند و خاموشی‌ های غیرمنتظره برای راندمان تولید و سلامت کوره‌ های بلند مضر خواهد بود».

در حالی که شانگهای و پکن اکثراً قرنطینه را لغو کرده‌ اند، برخی از بخش‌ های شهرها همچنان در قرنطینه هستند و هنوز افزایش قابل‌ توجهی در تقاضا پس از قرنطینه مشاهده نشده است.

تقاضای کارخانه‌ های فولاد اخیراً از فاین های با عیار پایین به فاین های با گرید متوسط ​​تغییر کرده است، به‌ ویژه به این دلیل که بسیاری هنوز مواد خام را متناسب با نسبت‌ های ترکیبی خود خریداری می‌ کنند.

در همین حال، یک منبع خریدار در کارخانه ای در هبی اعلام کرد، همانطور که از مشاهده پریمیوم های محموله های شناور واضح است، میزان تقاضا برای فاین با کیفیت متوسط بسیار خوب است. در حالی که، میزان تقاضا برای فاین های با گرید متوسط ​​​​با قیمت شناور کمی ضعیف تر از روز دوشنبه بود و منابع انتظار ندارند در کوتاه مدت این میزان (تقاضا) کاهش بیشتری یابد و البته پریمیوم های پایین‌ تر تا حدی به کاهش قیمت‌ های پایین‌ دستی فولاد در روز سه‌ شنبه نسبت داده شد.

بازار میلگرد داخلی چین نیز اخیراً قوی نبوده و روند بهبود تقاضا کندتر از آنچه بسیاری از منابع انتظار داشتند، می باشد. این امر باعث شده است که جو نزولی بازار افزایش و قیمت‌ های آتی کاهش یابد و تقاضا برای محموله‌ های فیزیکی میلگرد ضعیف شود.

فعالیت تجاری در بندرگاه، به ویژه برای فاین مخلوط بندر پیلبارا (PBF)، فاین نیومن، فاین جیمبلبار و فاین روی هیل با گرید متوسط، قابل توجه بود و قیمت فاین های PBF و نیومن در هفته به ۱۰۰۰ یوان در هر تن در بنادر اصلی رسید.

* ارزیابی شاخص قیمت سنگ آهن دریایی

ارزیابی های صورت گرفته نشان می دهد، شاخص قیمت سنگ آهن فاین ۶۲ درصد، سنگ آهن فاین ۶۲ درصد کم آلومینا و پریمیوم سنگ آهن فاین ۵۸ درصد با گرید بالا ۱۴۶.۳۰دلار، ۱۵۰.۳۵ دلار و ۱۳۸.۰۵ دلار در هر تن cfr کینگدائو تخمین زده شدند که به ترتیب رشد ۱.۷۵ دلاری، ۱.۳۰ دلاری و ۲.۰۹ دلاری در هر تن را تجربه نمودند.

در همین حال، شاخص قیمت برای سنگ آهن فاین ۶۵ درصد با مبدا برزیل، ۱۶۹.۸۰ دلار در هر تن برآورد شد که ۱.۶۰ دلار در هر تن افزایش داشته است.

علاوه بر این، پریمیوم لامپ سنگ آهن فاین ۶۳ درصد آهن با مبدا استرالیا ۰.۳۲۰۰ دلار به ازای هر واحد متریک cfr کینگدائو بود که تغییری نداشت.

شاخص پریمیوم سنگ آهن مرطوب فاین با گرید ۶۲ درصد، ۱۰۲۷ یوان به ازای هر تن فوب کینگدائو (البته قیمت سنگ آهن خشک فاین ۶۲ درصد در بندر اصلی چین ۱۴۳.۵۰ دلار به ازای هر تن محاسبه گردید) تخمین زده شد که با افزایش ۳ یوانی در هر تن همراه بود.

* نقل قول روز

به طور کلی سطح قیمت‌ ها ثابت هستند و تغییرات زیادی در پایه‌ های پایین‌ دستی وجود ندارد که باعث نوسانات عمده قیمت شود.

در حالی که قیمت‌ های سنگ آهن فاین با گرید متوسط ​​مانند فاین مخلوط پیلبارا به ۱۰۰۰ یوان در هر تن در بازارهای بندرگاهی رسیده و قیمت‌ های فیزیکی سنگ آهن کاهش یافته، برخی معامله گران معتقدند به اندازه قیمت های آتی سنگ آهن افزایش نیافته است.

* معاملات و پیشنهادات شنیده شده در بازار

۶ تا ۱۵ ژوئیه، در واله، گلوبور، ۸۵۰۰۰ تن سنگ آهن فاین ۶۲ درصد و پریمیوم مخلوط برزیلی را به قیمت ۱۵۱.۵۰ دلار در هر تن در چین، عرضه کرد.

ریوتینتو نیز از ۲۵ ژوئن تا ۴ ژوئیه مناقصه ای شامل ۹۰۰۰۰ تن سنگ آهن فاین ۵۸.۵ درصد SP10 را با قیمتی برابر با میانگین قیمت فاین ۶۲ درصد در ژوئیه به اضافه ۱۳.۱۲ درصد تخفیف در لایکان معامله کرد.

همچنین، BHP، مناقصه ای شامل ۱۷۶,۱۴۳ تن لامپ سنگ آهن ۶۳.۰۲ درصد مخلوط نیومن با قیمتی برابر با میانگین قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد به اضافه تخفیف ۰.۲۵ دلار در هر تن، در تاریخ ۱ – ۱۰ ژوئن معامله کرد.

* شاخص های فعالان بازار

بر اساس ارزیابی های صورت گرفته شاخص قیمت برای سنگ آهن فاین ۶۲ درصد، فاین مخلوط بندر پیلبارا، مخلوط برزیل و نیومن به ترتیب ۱۴۳.۳۱ – ۱۴۷.۵۰ دلار، ۱۴۵.۰۰ – ۱۵۲.۱۶ دلار و ۱۴۵.۳۰ – ۱۴۷.۲۵ در هر تن cfr کینگدائو تخمین زده شد.

در همین حال، شاخص قیمت برای سنگ آهن فاین مک و جیمبلبار ۱۴۳.۳۳ – ۱۴۳.۷۸ دلار و ۱۲۸.۱۰ تا ۱۳۷.۸۳ دلار در هر تن cfr کینگدائو برآورد شدند.

علاوه بر این، بر اساس ارزیابی شاخص قیمت برای سنگ آهن فاین ۶۵ درصد با مبدا برزیل، قیمت سنگ آهن کاراخاس ۱۶۸.۲۰ – ۱۷۲.۶۰ دلار در هر تن cfr کینگدائو تخمین زده شد.

* قیمت های بندری / بورس کالای دالیان

به گزارش آرتان پرس، فاین مخلوط بندر پیلبارا در روز سه‌ شنبه در استان شاندونگ، شهر تانگشان و شهر تیانجین ۹۸۵ تا ۱۰۱۰ یوان به ازای هر تن معامله شد، در حالی که این میزان در روز دوشنبه ۹۸۵ تا ۱۰۰۰ یوان به ازای هر تن بود و همچنین، آخرین محدوده قیمت معادل حدود ۱۳۸ – ۱۴۱ دلار در هر تن در بازار دریا است.

در همین حال، پرمعامله ترین قرارداد آتی سنگ آهن در ماه سپتامبر با ۹۲۸.۵۰ یوان در هر تن بسته شد که نسبت به قیمت بسته شدن روز دوشنبه ۳.۵۰ یوان در هر تن افزایش داشت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.