افزونه جلالی را نصب کنید. 27 ذو القعدة 1443 Sunday, 26 June , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
رییس سابق کمیسیون معادن اتاق ایران عنوان کرد؛

سرانه مصرف فولاد کشور کمتر از نصف سرانه مصرف جهانی

شناسه : 67652 25 خرداد 1401 - 9:00
رییس سابق کمیسیون معادن اتاق ایران با بیان اینکه سرانه مصرف فولاد در ایران روندی کاهشی دارد افزود: در حالی که میانگین سرانه مصرف جهانی فولاد ۳۰۰ کیلوگرم است این مقدار در ایران به حدود ۱۳۰ کیلوگرم رسیده است.
سرانه مصرف فولاد کشور کمتر از نصف سرانه مصرف جهانی
پ
پ

رییس سابق کمیسیون معادن اتاق ایران با بیان اینکه سرانه مصرف فولاد در ایران روندی کاهشی دارد افزود: در حالی که میانگین سرانه مصرف جهانی فولاد ۳۰۰ کیلوگرم است، این مقدار در ایران به حدود ۱۳۰ کیلوگرم رسیده است.

* توان تولید کشور کمتر از ظرفیت‌هاست

بهرام شکوری رییس سابق کمیسیون معادن اتاق ایران در خصوص وضعیت تولید و مصرف فولاد در کشور گفت: بر اساس آخرین آمارها، حجم تولید فولاد خام کشور در سال ۱۳۹۹ حدود ۳۰/۳ میلیون تن ثبت شده، در حالی که ظرفیت تولید فولاد خام کشور تا انتهای سال ۱۳۹۹ تا حدود ۳۹ میلیون تن بوده است.

همچنین بر اساس آخرین گزارش طرح جامع فولاد تا پایان سال ۱۳۹۹ مجموع ظرفیت‌های فولاد از جمله فعال،‌ در دست اجرا و قابل تحقق ۵۵ میلیون تن بوده است. در این بین ظرفیت واحدهای فعال فولاد ۳۹ میلیون تن، ظرفیت طرح‌های در دست اجرا و قابل تحقق فولاد ۱۶ میلیون تن بوده است. به این ترتیب آمارهای تولیدی نشانگر آن است که توان تولید کمتر از ظرفیت‌هاست.

 رییس سابق کمیسیون معادن اتاق ایران در ادامه با اشاره به میزان مصرف فولاد در ایران و مقایسه آن با آمارهای جهانی گفت:

مصرف سرانه فولاد ایران در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۴۸ کیلوگرم بوده است. با توجه به رکود مسکن در دوران کرونا در سال ۱۳۹۷ میزان مصرف ۲۷۳ کیلوگرم بوده است و در حال حاضر روندی کاهشی یعنی به چیزی حدود ۱۳۰ کیلوگرم رسیده است. در حالی که میانگین سرانه مصرف جهانی فولاد ۳۰۰ کیلوگرم است. این عدد نشان می‌دهد که مصرف داخلی فولاد کمتر از میانگین جهانی است.

وی با اشاره به اینکه در رابطه با مصرف فولاد در افق ۱۴۰۴ دو سناریو وجود دارد، ‌اظهار کرد:

سناریوی نخست این است که پیش‌بینی میزان مصرف داخلی فولاد ایران با افزایش جمعیت ۰۸/۱ درصد سالانه تا سال ۱۴۰۴ برابر با ۳۷۴ کیلوگرم خواهد بود اما بر اساس سناریوی دوم میزان مصرف داخلی فولاد ایران تا سال ۱۴۰۴ با استفاده از روش اقتصادسنجی برابر با ۲۹۸ کیلوگرم خواهد بود.

شکور تاکید کرد:

هر دو سناریو نشانگر افزایش مصرف فولاد تا سال هدف‌گذاری شده است.

* ارزیابی ذخایر سنگ ‌آهن ایران

در این بین مساله مهم این است که برای دستیابی به اهداف ۱۴۰۴ باید وضعیت ذخیره سنگ‌ آهن کشور را به عنوان حلقه اول تامین زنجیره ارزش بررسی کنیم. ذخیره زمین‌شناسی سنگ‌آهن ایران حدود ۵ میلیارد تن است که ۳/۳ میلیارد تن آن ذخیره قطعی است.

کارشناسان باور دارند که از نظر کیفیت، ۹۰ درصد سنگ‌ آهن ایران از نوع مگنتیتی با میانگین عیار ۴۶ درصد است که تقریبا با میانگین جهانی برابری دارد.

شکوری در ادامه بحث وضعیت ذخایر سنگ‌آهن ایران تصریح کرد:

با توجه به اینکه ظرفیت تولید سنگ‌ آهن ایران ۹۰ میلیون تن در سال ۱۳۹۹ بوده است؛ بنابراین جهت تداوم تولید ۵۵ میلیون تن فولاد سالانه به ۱۶۲ میلیون تن سنگ‌ آهن نیاز است.

وی ادامه داد:

در صورتی که با ۸۰ درصد ظرفیت کار کنیم برای تولید ۴۴ میلیون تن فولاد سالانه به ۱۳۰ میلیون تن سنگ‌ آهن نیاز است.

سناریوهای مختلفی برای ارزیابی ذخیره سنگ‌ آهن کشور به عنوان حلقه اول تامین زنجیره ارزش سنگ‌ آهن تا فولاد وجود دارد.

شکوری با اشاره به چند مورد گفت:

سناریوی نخست این است که ۸۰ درصد ظرفیت فعال شود. در این روند وضعیت مصرف سنگ‌ آهن کشور بدون اکتشافات جدید و افزایش ذخیره است. ضمن اینکه استراتژی واردات سنگ‌ آهن مورد نیاز توسعه ظرفیت فولاد جنوب کشور با نگاه صادراتی ۸/۹ میلیون تن فولاد از سال ۱۴۰۴ به بعد و مصرف داخلی ۲/۳۴ میلیون تن است.

وی ادامه داد:

سناریوی دوم نیز استراتژی واردات سنگ‌ آهن مورد نیاز توسعه ظرفیت فولاد جنوب کشور با نگاه صادراتی ۷/۱۷ میلیون تن فولاد از سال ۱۴۰۴ به بعد و مصرف داخلی ۳/۲۶ میلیون تن است.

شکوری تاکید کرد:

با توجه به ارقام و اعداد باید گفت که بدون اکتشافات جدید و افزایش ذخیره، ‌فعالیت با ۸۰ درصد ظرفیت ذخایر سنگ‌ آهن کشور تا ۱۹ سال بعد از ۱۴۰۴، تداوم تولید ۴۴ میلیون تن فولاد را می‌توان تضمین کرد. اما در صورتی که از ۸۰ درصد ظرفیت تولید فولاد کشور در افق ۱۴۰۴ استفاده کنیم، نیاز به ۱۳۰ میلیون تن سنگ‌ آهن داریم که این مقدار سنگ‌ آهن برابر با مجموع ظرفیت‌های فعال و قابل تحقق کشور تا سال ۱۴۰۴ خواهد بود.

رییس سابق کمیسیون معادن اتاق ایران خاطرنشان کرد:

به این ترتیب نیازی به واردات سنگ‌آهن نخواهیم داشت و حتی در صورتی که هیچ‌گونه اکتشافات جدیدی صورت نپذیرد، تولید موجود پاسخگوی نیاز کشور خواهد بود. اما برای تضمین ۲۵ ساله تولید ۴۴ میلیون تن فولاد با واردات سالانه ۲۸ میلیون سنگ‌ آهن مورد نیاز و توسعه ظرفیت فولاد جنوب کشور با نگاه صادراتی ۸/۹ میلیون تن فولاد از سال ۱۴۰۴ به بعد و همچنین تضمین ۳۲ ساله تولید ۴۴ میلیون تن فولاد با واردات ۵۰ میلیون تن سنگ‌آهن مورد نیاز و توسعه ظرفیت فولاد جنوب کشور با نگاه صادراتی ۷/۱۷ میلیون تن از سال ۱۴۰۴ به بعد باید مورد توجه باشد.

* چرا ایران عقب ماند!

گفته می‌شود که موانع زیادی بر سر راه افزایش تولید وجود دارد. تحریم‌ها و مشکل تامین انرژی از جمله موانع دست‌وپاگیر برای رونق تولید فولاد کشور است. به گفته فعالان فولادی متاسفانه تحریم‌ها صنعت فولاد را هدف قرار داده است. مشکل دیگری که صنعت فولاد را با توقف روبه‌رو کرده است، بحث تامین گاز و برق است. متاسفانه مدتی است که با توجه به کمبود برق و گاز صنعت فولاد آسیب ‌دیده است. به طور حتم چشم‌انداز تولید فولاد کشور با قطعی گاز و برق دچار خدشه خواهد شد.

شکوری با اشاره به اینکه ایران جزو اولین‌ها از نظر ذخایر گازی است، ‌تصریح کرد:

ما کشوری بودیم که از نظر انرژی برق و گاز هیچ مشکلی نداشتیم، حال چطور شده که صنایع با کمبود منابع انرژی مواجه شده‌اند!

وی در ادامه با اشاره به اهمیت تمرکز بر آمایش سرزمینی گفت:

استفاده بهینه از ذخایر سنگ ‌آهن و مدیریت زنجیره به گونه‌ای امکان دارد که به جانمایی کارخانه‌ها توجه کنیم.

رییس سابق کمیسیون معادن اتاق ایران در خاتمه بیان کرد:

مساله این است که چرا توسعه فولاد را در سواحل جنوبی رونق نمی‌دهیم که فشار کمتری به حمل‌و‌نقل ریلی وارد شود و به آب بیشتری دسترسی پیدا کنیم. ضمن اینکه مواد اولیه تولید فولاد از جمله سنگ‌آهن می‌تواند از کشورهای دیگر تامین شود تا کمترین فشار را به ذخایر داخلی وارد کنیم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.