افزونه جلالی را نصب کنید. 18 محرم 1444 Monday, 15 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

رابطه قطعی برق فولادسازان با افزایش نرخ ارز

شناسه : 67710 26 خرداد 1401 - 9:00
یکی از عوارض قطعی برق و کاهش صادرات فولاد، افزایش نرخ ارز در بازار داخل خواهد بود. افزایش نرخی که در چند هفته اخیر در بازار ارز شاهد آن بوده ایم تا حدودی ناشی از کاهش صادرات محصولات فولادی بوده است و با کاهش مجدد صادرات و از دست دادن بخش بیشتری از بازارهای صادراتی، درآمدهای ارزی مجدداً کاهش داشته و نرخ ارز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
رابطه قطعی برق فولادسازان با افزایش نرخ ارز
پ
پ

یکی از عوارض قطعی برق فولادسازان و کاهش صادرات فولاد، افزایش نرخ ارز در بازار داخل خواهد بود. افزایش نرخی که در چند هفته اخیر در بازار ارز شاهد آن بوده ایم تا حدودی ناشی از کاهش صادرات محصولات فولادی بوده است و با کاهش مجدد صادرات و از دست دادن بخش بیشتری از بازارهای صادراتی، درآمدهای ارزی مجدداً کاهش داشته و نرخ ارز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

* اولین پیامد قطعی برق، کاهش عرضه فولاد در بازار داخل و افزایش قیمت ها خواهد بود

به گزارش آرتان پرس، گویا دسترسی به برق فولادسازان با محدودیت هایی روبرو شده و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه ای اعتراضی به وزیر صمت به محدودیت های برق اعمال شده بر شرکت های فولادی اشاره واعتراض کرده است ، محدودیت های ابلاغی باعث خواهد شد تا تقریباً تمام تولیدکنندگان فولاد به ویژه در بخش خصوصی حدود ۳ ماه تعطیل شوند. انجمن فولاد اصلاح فوری محدودیت های اعمالی را خواستار شده است.

انجمن فولاد در نامه خود استدلال کرده که در سال گذشته، صنعت فولاد حدود ۶ میلیون تن از برنامه هدف گذاری شده تولیدی خود عقب افتاد که این امر موجب تحمیل زیان حدوداً ۴ میلیارد دلاری به فولادسازان داخلی شده است . انجمن فولاد مطرح کرده که محدودیت تامین برق در کشور باید بین همه صنایع و طبق برنامه کارشناسی توزیع گردد تا کارخانجات فولادی کشور متحمل خسارات کمتری شوند.

رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن فولاد ایران در گفتگویی در این خصوص بیان کرد:

متاسفانه قطعی برق صنایع و وضعیت سال ۱۴۰۰، برای سیاست گذاران درس عبرت نشد و با وجود آن که چندین بار درخواست کردیم قبل از هرگونه تصمیم گیری در خصوص برق کارخانجات فولادی، هماهنگی لازم با تولیدکنندگان صورت بگیرد، گوش شنوایی وجود نداشت و دستوراتی داده شد که قط منجر به آشفتگی در صنعت فولاد شده است.

وی در ادامه افزود:

ظرفیت برق فولادی ها ۵۰ الی ۹۰ درصد کاهش داشته و میزان کاهش ظرفیت برق شرکت های تولیدی کوچک، بیشتر از تولیدکنندگان بزرگ فولاد کاهش داشته است. این کاهش ظرفیت برق کارخانجات فولادی، تاثیر مستقیم روی ظرفیت تولید این مجموعه ها دارد. به عنوان مثال اگر برق کارخانه ای ۵۰ درصد کاهش داشته باشد، حجم تولید آن کارخانه هم حداقل ۵۰ الی ۷۰ درصد کاهش پیدا می کند.

* افزایش نرخ در بازار ارز تا حدودی ناشی از کاهش صادرات محصولات فولادی هم بوده است

این فعال صنعت فولاد با اشاره به ۴ عارضه مهم قطعی برق فولادی ها اظهار کرد:

اولین پیامد قطعی برق، کاهش عرضه فولاد در بازار داخل و افزایش قیمت ها خواهد بود. کما اینکه در معاملات روز گذشته بورس کالا هم قیمت محصولات فولادی افزایش داشت. عارضه دوم از دست رفتن بازارهای صادراتی خواهد بود.

در نظر داشته باشید که تصمیم نادرست وضع عوارض صادراتی بر محصولات فولادی منجر به از دست رفتن بخشی از بازارهای صادراتی ما شد. ضمن اینکه در شرایطی قرار داریم که با توجه به تحریمِ روسیه، در بازارهای صادراتی محدودمان از این پس با رقیب قدرتمندی به نام روسیه مواجه هستیم که تخفیفات قابل توجهی هم به مشتریان خود ارائه می کند. فراموش نکنید به سبب شرایط تحریمی مشتریان صادراتی ما مشتریانی هستند که تحریم ها را دور می زنند و حضور کمرنگ ایران در بازارهای صادراتی، فرصتی برای روس ها خواهد بود تا بازارهای صادراتی ما را تصاحب کنند.

عارضه سوم قطعی برق فولادسازان و کاهش صادرات فولاد، افزایش نرخ ارز در بازار داخل خواهد بود. معتقدم افزایش نرخی که در چند هفته اخیر در بازار ارز شاهد آن بوده ایم تا حدودی ناشی از کاهش صادرات محصولات فولادی هم بوده است و با کاهش مجدد صادرات و از دست دادن بخش بیشتری از بازارهای صادراتی، درآمدهای ارزی مجدداً کاهش داشته و نرخ ارز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

در نهایت تمامی این شرایط دست به دست هم داده و افت سودآوری شرکت های فولادی را در پی خواهد داشت و قطعاً بازار سرمایه هم به این وضعیت واکنش نشان خواهد داد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.