پنجشنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۲ 25 جماد أول 1445 Thursday, 7 December , 2023 ساعت ×
 • گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

  خرداد ۱۴۰۱
  ش ی د س چ پ ج
  « اردیبهشت   تیر »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
 • × کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
  در شرایط رکود در بازارهای جهانی؛

  بازار فولاد ایران سودای جهش قیمت دارد!

  شناسه : 67725 26 خرداد 1401 - 12:00
  ظاهرا رونق و رقابت به بازار محصولات ساختمانی کشور بازگشت. این هفته، رینگ سیمان، شمش فولاد و مقاطع طویل فولادی با استقبال گسترده خریداران روبه‌رو شد؛ به نحوی که متقاضیان این محصولات حاضر به رقابت قیمتی برای کسب سهم از این بازار شدند.
  بازار فولاد ایران سودای جهش قیمت دارد!
  پ
  پ

  ظاهرا رونق و رقابت به بازار محصولات ساختمانی کشور بازگشت. این هفته، رینگ سیمان، شمش فولاد و مقاطع طویل فولادی با استقبال گسترده خریداران روبه‌رو شد؛ به نحوی که متقاضیان این محصولات حاضر به رقابت قیمتی برای کسب سهم از این بازار شدند.

  * ضرب‌ آهنگ قدرت نمایی تقاضای فولاد

  به گزارش آرتان پرس، درست است که بورس ‌کالا بخشی از معاملات را به دلیل رقابت غیرمعمول و هیجانی بودن خریدها ابطال کرد اما با این حال، حتی در معاملات تایید شده نیز رقابت قابل ملاحظه‌‌‌ای وجود داشت. مثبت ‌شدن انتظارات تورمی در بازار داخل باعث شده است تا نقدینگی به بازارهای کالایی همچون بازار محصولات ساختمانی وارد شود. در عین حال، متقاضیان مصرفی نیز با ایجاد واهمه از استمرار این روند رو به رشد قیمتی حاضر به رقابت هیجانی برای کسب سهم از بازار شده‌‌‌اند.

  به این ترتیب، در حالی که آهن و فولاد در اغلب بازارهای جهانی با رکود روبه‌رو شده‌اند، بازار این محصولات در داخل متاثر از سیگنال‌‌‌های ارزی و تورمی سودای جهش قیمتی را دارد.

  رقابت هیجانی برای کسب سهم از عرضه‌‌‌های شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌ کالا در هفته جاری باعث شد تا بخش قابل ‌توجهی از معاملات هفتگی شمش ابطال شود.

  * بازار شمش و محصولات فولادی رنگ رونق به خود دید

  همزمانی کاهش قیمت پایه شمش فولاد با توجه به سیگنال‌‌‌های جهانی، افت عرضه از سوی فولادسازان و افزایش تقاضا برای خرید شمش در آستانه خبر کاهش تولید به دلیل کمبود برق در کشور باعث شد تا در هفته‌‌‌های اخیر بر حجم تقاضای ثبت ‌شده برای شمش در بازار فیزیکی بورس‌ کالای ایران افزوده شود. به این ترتیب، در حالی که شمش و محصولات فولادی در بازارهای جهانی به فاز رکودی فرو رفته‌‌‌اند، این بازار پس از چند ماه رکود، رنگی از رونق را به خود دید.

  رقابت برای خرید سیمان از رینگ صنعتی بورس کالای ایران و جهش قیمتی این محصول در هفته جاری از دیگر عواملی بود که سیگنالی افزایشی به بازار فولاد داخل داد.

  با توجه به اینکه عمده شمش فولاد تولیدی در کشور برای تولید فولادهای ساختمانی به مصرف می‌‌‌رسد، صعود نرخ سیمان، به ‌‌‌عنوان دیگر ماده اولیه مصرفی در صنعت ساختمان از رشد قیمت فولاد حمایت می‌کند.

  سیاستگذار برای تنظیم بازار فولاد داخل در شرایطی که قیمت جهانی در سراشیبی سقوط نرخ قرار دارد، نسبت به الزام تولیدکنندگان بزرگ برای افزایش حجم عرضه در رینگ صنعتی بورس‌ کالا در هفته جاری اقدام کرد.

  به این ترتیب، فولادسازان روز سه‌‌‌شنبه ۲۴ خرداد ماه بالغ بر ۱۴۸‌ هزار تن شمش فولاد را در بازار فیزیکی بورس ‌کالا عرضه کردند که این رقم نسبت به حجم عرضه در هفته قبل، رشد ۷۷ درصدی و نسبت به میانگین حجم عرضه هفتگی رشد ۵/ ۶ درصدی داشت.

  مطابق داده‌‌‌های معاملاتی بورس‌ کالای ایران، میانگین حجم عرضه هفتگی شمش در سال ۱۴۰۰ برابر ۱۳۹‌ هزار تن و میانگین حجم فروش هفتگی شمش نیز برابر ۸۶ ‌هزار تن بوده است.

  با توجه به اینکه میزان افزایش حجم عرضه در هفته جاری تقریبا مطابق میانگین حجم عرضه هفتگی در سال گذشته بود و انتظار جهش تورمی میان اهالی بازار شدت گرفته است، رقابت زیادی برای خرید شمش از رینگ صنعتی بورس‌ کالای ایران در روز ۲۴ خرداد به ثبت رسید.

  نوردکاران در این هفته تقاضایی بالغ بر ۳۸۲ ‌هزار تن را در این بازار به ثبت رساندند و به این ترتیب، نسبت تقاضا به عرضه در هفته جاری تقریبا ۵/ ۲ برابر بود.

  * ابطال معاملات، با هدف کاهش قیمت

  احتمال کاهش تولید شمش فولاد در هفته‌‌‌های پیش‌‌‌ رو با توجه به محدودیت تامین برق صنایع و افزایش انتظارات تورمی میان فعالان بازار و تلاش برای تبدیل نقدینگی به کالا باعث شد تا بر حجم تقاضا برای خرید شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس ‌کالا افزوده شود.

  برتری محسوس تقاضا نسبت به عرضه در رینگ هفته گذشته و احتمال رشد قیمت در هفته‌‌‌های بعد باعث شد تا نوردکاران برای کسب سهم از بازار شمش فولاد حاضر به رقابت قیمتی شوند. به این ترتیب، در حالی که شمش فولاد با نرخ ۱۲‌ هزار و ۹۹۰ تومان رهسپار بازار فیزیکی بورس کالای ایران شده بود، میانگین نرخ فروش آن به ۱۴‌ هزار و ۹۳۰ تومان رسید و رقابت متقاضیان برای کسب سهم از عرضه شمش فولاد باعث شد تا بهای فولاد رشد ۳/ ۱۵ درصدی داشته باشد.

  بورس‌ کالا معاملات شمش در کانال ۱۵‌ هزار تومانی را روز سه‌‌‌شنبه ۲۴ خرداد ابطال کرد. به این ترتیب، حجم معاملات تایید شده شمش فولاد در هفته جاری به ۵۸‌ هزار تن رسید که این رقم، کمترین حجم فروش شمش از این بازار در ۶ هفته اخیر بود.

  به این ترتیب تنها ۳۹ ‌درصد حجم معاملات در این روز تایید شد. با احتساب مالیات ارزش ‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، میانگین قیمت تمام‌ شده فروش شمش از رینگ هفته جاری بورس ‌کالا به ۱۶‌هزار و ۳۰۰ تومان می‌‌‌رسد. با در نظر گرفتن حداقل هزینه تبدیل و حمل، بهای تمام‌ شده میلگرد تولیدی با این شمش به ۱۷‌ هزار و ۵۰۰ تومان می‌‌‌رسد.

  * رقابت به معاملات مقاطع فولادی رسید

  روز گذشته ابطال معاملات شمش فولادی که خریداران، رقابت قیمتی بالایی برای آن به ثبت رسانده بودند، سیگنالی به معاملات مقاطع طویل فولادی در رینگ صنعتی بورس ‌کالا بود. این اقدام، این ذهنیت را میان تجار ایجاد کرد که احتمال ابطال خریدهایی با رقابت قیمتی بالا وجود دارد.

  با این حال، استقبال خوبی از عرضه‌‌‌های مقاطع طویل فولادی شد؛ به نحوی که اغلب معاملات با رقابت قیمتی انجام شد. حداکثر میزان رقابت برای خرید میلگرد در رینگ روز گذشته ۱۱ ‌درصد بود.

  در شرایطی که خرید مصرفی در بازار آزاد مقاطع طویل فولادی وجود ندارد و انبار تجار انباشته از محصول است، برخی فعالان، افزایش تقاضا برای خرید میلگرد و حتی رقابت‌‌‌‌های بالای قیمتی را به افزایش فاصله میان نرخ ارز نیمایی و آزاد مرتبط می‌‌‌دانند. در واقع، افزایش فاصله میان نرخ ارز آزاد و نیمایی باعث می‌شود تا خرید میلگرد و قاچاق آن به کشورهای همسایه توجیه‌‌‌پذیر شود.

  * میلگرد ۱۹‌ هزار تومان می‌شود؟

  در روزهای اخیر، قیمت فروش میلگرد در بازار آزاد تهران تا ۱۸‌ هزار و ۶۵۰ تومان صعود قیمتی داشت. به گفته فعالان بازار آزاد مقاطع طویل فولادی، مثبت‌ شدن انتظارات تورمی باعث شده است تا بر حجم خرید در بازار آزاد مقاطع طویل فولادی افزوده شود؛ به نحوی که با وجود افزایش قیمت، بر رونق حاکم بر معاملات شمش فولاد افزوده می‌شود.

  رکود حاکم بر بخش ساخت‌‌‌وساز همچنان ادامه دارد. این موضوع باعث شده است تا تقاضای مصرفی در بازار مقاطع طویل فولادی همچنان اندک باشد. با توجه به اینکه خریدهای فعلی در بازار مقاطع طویل فولادی عمدتا سرمایه‌‌‌ای است و انبار تجار نیز انباشته از محصول است، ایجاد جریان کاهشی در بازار ارز باعث می‌شود تا نرخ مقاطع طویل فولادی به‌ سرعت وارد مسیر کاهشی شود. در این شرایط صعود نرخ میلگرد به کانال ۱۹‌ هزار تومانی و تثبیت در این کانال قیمتی به‌ سادگی میسر نیست.

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.

  /**/