افزونه جلالی را نصب کنید. 6 جماد أول 1444 Tuesday, 29 November , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
به دلیل فروش گسترده؛

قیمت سنگ آهن دریایی در بازار آتی سقوط کرد

شناسه : 67977 31 خرداد 1401 - 16:00 منبع : متال بولتن
منابع خبری گزارش دادند، قیمت سنگ آهن دریایی در روز دوشنبه (20 ژوئن) در واکنش به زیان شدید در بازارهای آتی و سوآپ سقوط کرد.
قیمت سنگ آهن دریایی در بازار آتی سقوط کرد
پ
پ

منابع خبری گزارش دادند، قیمت سنگ آهن دریایی در روز دوشنبه (۲۰ ژوئن) در واکنش به زیان شدید در بازارهای آتی و سوآپ سقوط کرد.

* رویدادهای کلیدی بازار / همه چیز به وضعیت کاهش ذخایر بستگی دارد

به گزارش آرتان پرس، روز دوشنبه ارزش معاملات آتی سنگ آهن مربوط به سپتامبر در بورس کالای دالیان (DCE) روند نزولی در پیش گرفت و در پایان روز ۹.۱۹ یوان نسبت به قیمت تسویه روز جمعه ۸۲۱.۵۰ یوان (۱۲۲.۲۱ دلار) در هر تن کاهش یافت.

این امر در قراردادهای سوآپ ماه آینده در بورس سنگاپور (SGX) منعکس شد و تا ساعت ۱۸:۰۸ به وقت سنگاپور، پرمعامله ترین قرارداد ژوئیه ۹.۰۳ دلار در هر تن کمتر از قیمت تسویه قبلی یعنی ۱۲۰.۰۳ دلار در هر تن بود. منابع نیز گفتند که جو بازار در چین به شدت نزولی است و انتظار می‌ رود که نوسانات قیمت‌ های نقدی رخ دهد، اگرچه سقوط شدید امروز تقریباً ادامه‌ روند آخر هفته قبل است.

یکی از تاجران مستقر در تیانجین نیز در این باره اعلام کرد در شرایطی کنونی که انتظار می رود قیمت های نقدی همچنان کاهش یابد تقاضای فولاد پایین دستی بسیار ضعیف است و فولادسازان همچنان در خرید خود با ملاحظه عمل می کنند.

با بارش‌ های شدید در جنوب چین و افزایش محدود فعالیت‌ های پایین‌ دستی فولاد در شرق چین، فعالان بازار نیز انتظار ندارند قیمت‌ های لحظه ای هیچ حمایتی از قیمت سنگ‌ آهن در کوتاه‌ مدت ایجاد کند، اگرچه برخی انتظار دارند فولادسازان بیشتری قیمت‌ های خود را کاهش دهند.

یک منبع خریدار در شاندونگ گفت:

«ممکن است قیمت ها همچنان به کاهش خود ادامه دهند. به هر حال، تقاضای فولاد (واقعا ضعیف است) و نرخ های فعلی کاهش ذخایر فولاد خوب نیست. فولادسازان چینی بیشتری نیز تعمیرات اساسی تاسیسات تولید خود را آغاز خواهند کرد، بنابراین، همه چیز به وضعیت کاهش ذخایر بستگی دارد».

مذاکرات برای محموله‌ های مبتنی بر قیمت شناور تا آگوست ادامه یافته است و قیمت پریمیوم از قیمت این مواد هیچ حمایتی نمی‌ کند. سایر منابع خرید نیز که نماینده فولادسازان چینی هستند، تمایلی برای خرید از خود نشان نمی دهند.

یک منبع خریدار مستقر در پکن اعلام کرد:

«من جرأت ارائه پیشنهاد در چنین بازاری را ندارم و می توانم تضمین کنم که هیچکس نیز جرات فروش ندارد، بنابراین می توان گفت امروز بازاری وجود ندارد».

* رکود جهانی در حال وقوع است

معامله‌ گران پایین‌ دستی فولاد از پایین‌ بودن سطح قیمت ها ابراز تاسف کرده‌ اند، در‌ واقع در شرایط کنونی بازار هر هفته یک قیمت بسیار پایین‌ برای محصولات فولادی طویل و مسطح پیدا می شود که منجر به کاهش چشمگیر قیمت‌ های قراضه آهنی می گردد.

در همین حال، در ۲۰ ژوئن یک منبع فروشنده فولاد در ویتنام اعلام کرد مطلقاً هیچ تقاضایی از سوی خریداران وجود ندارد. بازه قیمت برای سنگ آهن فاین ۶۲ تا ۶۵ درصد افزایش ۰.۲۵ دلاری در هر تن را به همراه داشت، به طوری که در روز دوشنبه به ۲۰.۰۱ دلار در هر تن افزایش یافت، که تحت تأثیر موجودی های سنگ آهن برزیل با عیار بالاتر بود.

علاوه بر این، بازارهای جهانی سهام در روز دوشنبه، حتی در شرایطی که فدرال رزرو ایالات متحده نرخ‌ های بهره را پایین نگه داشت به ریزش خود ادامه دادند و تحلیلگران مالی و بانک‌ ها گفته‌ اند در سال‌ های ۲۰۲۲ – ۲۰۲۳ رکود جهانی در حال وقوع است.

اما چین نرخ اولیه وام خود را امروز بدون تغییر نگه داشته است و نرخ اولیه وام یک ساله ۳.۷ درصد و نرخ اولیه وام پنج ساله ۴.۵ درصد است. قیمت های مبادله شده در بنادر چین نیز در روز دوشنبه کاهش یافت و فولادسازان نیز از خرید محموله های بندری خودداری کردند.

* ارزیابی شاخص قیمت برای سنگ آهن

بر اساس داده‌ های منتشر شده، شاخص قیمت برای سنگ آهن فاین ۶۲ درصد و سنگ آهن فاین ۶۲ درصد کم آلومینا ۱۱۱.۶۹ دلار و ۱۱۴.۶۱ دلار در هر تن Cfr کینگدائو تخمین زده شد که کاهش ۹.۹۵ و ۹.۸۶ دلاری را تجربه نمودند.

همچنین، شاخص قیمت برای پریمیوم سنگ آهن فاین ۵۸ درصد با گرید بالا و سنگ آهن فاین ۶۵ با مبدأ برزیل حدود ۹۹.۸۳ دلار و ۱۳۱.۷۰ دلار در هر تن Cfr کینگدائو برآورد شد که ۱۵.۲۲ دلار و ۹.۷۰ دلار در هر تن کاهش یافته است.

همچنین، شاخص قیمت برای سنگ آهن مرطوب فاین ۶۲ درصد ۸۴۸ دلار فوت چینگدائو تخمین زده شد (البته قیمت سنگ آهن فاین ۶۲ درصد در بندر چین: ۱۱۶.۶۸ دلار به ازای هر تن محاسبه گردید) که با کاهش ۸۱ یوانی در هر تن همراه بود.

* نقل قول روز

به نقل از متال بولتن، یک منبع خریدار مستقر در اروپا اظهار کرد:

«این احتمال وجود دارد که قیمت سنگ آهن در کوتاه مدت به کاهش خود ادامه دهد، زیرا به دلیل حاشیه های پایین فولادسازی و انتظارات مبنی بر اینکه تقاضای فوری برای فولاد به این زودی از سر گرفته نخواهد شد، تحت فشار قرار خواهد گرفت».

* معاملات و پیشنهادات شنیده شده در بازار

* ارزیابی شاخص های قیمت بازار

ارزیابی های صورت گرفته برای شاخص قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد نشان می دهد، قیمت فاین مخلوط بندر پیلبارا، نیومن و جیمبلبار ۱۱۰.۰۰ – ۱۱۲.۹۳ دلار، ۱۱۰.۴۷ – ۱۱۲.۸۲ دلار و ۱۰۲.۵۱ – ۱۰۳.۵۰ دلار در هر تن Cfr کینگدائو می‌ باشد.

همچنین،‌ بر اساس ارزیابی شاخص قیمت برای سنگ آهن فاین ۶۵ درصد مبدا برزیل، قیمت سنگ آهن کاراخاس حدود ۱۳۰.۰۰ – ۱۳۲.۹۰ دلار در هر تن cfr کینگدائو تخمین زده شد.

* قیمت های بندری / بورس کالای دالیان

به گزارش آرتان پرس، قیمت سنگ آهن مرطوب فاین مخلوط بندر پیلبارا در روز دوشنبه در استان شاندونگ ۸۱۸ – ۸۱۸ یوان به ازای هر واحد متریک ارزیابی شد، در حالی که این میزان در روز جمعه (۱۷ ژوئن) حدود ۸۸۸ – ۹۱۵ یوان به ازای هر واحد متریک تخمین زده شد و آخرین محدوده معادل حدود ۱۱۲ – ۱۱۲ دلار در هر تن در بازار دریا می باشد.

پرمعامله ترین قرارداد آتی سنگ آهن مربوط به سپتامبر نیز با ۷۴۶ یوان در هر تن بسته شد که نسبت به قیمت پایانی روز جمعه ۷۵.۵۰ یوان در هر تن کاهش یافت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.