افزونه جلالی را نصب کنید. 18 محرم 1444 Monday, 15 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

نقش صنعت فولاد در ایجاد شغل

شناسه : 68223 04 تیر 1401 - 15:00
در این روزها که دنیا درگیر بحران های زیادی شده، یکی از اصلی ترین بحران ها اشتغال است. گزارش های اخیر نشان می دهد توسعه صنعت فولاد می تواند در ایجاد شغل نقش مهمی داشته باشد.
نقش صنعت فولاد در ایجاد شغل
پ
پ

در این روزها که دنیا درگیر بحران های زیادی شده، یکی از اصلی ترین بحران ها اشتغال است. گزارش های اخیر نشان می دهد توسعه در صنعت فولاد می تواند در ایجاد شغل نقش مهمی داشته باشد.

* توسعه صنعت فولاد به معنای سرمایه گذاری در اشتغال زایی است

به گزارش آرتان پرس، صنعت فولاد یکی از صنایع مهم و کلیدی است. قیمت فرآورده های فولادی در یک سال اخیر با سرعت زیادی رشد کرده است و با توجه به تداوم درگیری های روسیه و اوکراین و افزایش فشار به بازار کالاهای اساسی انتظار می رود در ماه های باقی مانده سال جاری هم روند افزایشی قیمت در بازار فولاد ادامه داشته باشد.

محصولات این صنعت را می توان ماده اولیه و مهمی برای توسعه زیر ساختهای شهری و صنعتی قلمداد کرد و به همین دلیل است که در کشورهای درحال توسعه سرمایه گذاری زیادی برای راه اندازی این صنعت انجام شده است.

* بالغ بر ۶ میلیون نفر در صنعت فولاد مشغول به کار هستند

در مورد اشتغال در صنعت فولاد در سطح دنیا هم اطلاعات زیادی ارایه شده است. طبق یکی از گزارشات ارایه شده توسط اتحادیه بین المللی آهن و فولاد تا کنون بالغ بر ۶ میلیون نفر در صنعت فولاد مشغول به کار هستند. از طرف دیگر افرادی که در این صنعت مشغول هستند فرصت مهارت آموزی و دانش آموزی را نیز به دست می آورند. طبق امارهای رسمی به طور متوسط هر شاغل صنعت فولاد ۷ روز در سال برای مهارت اموزی حین کار صرف می کند.

از آنجا که این صنعت به سلامت نیروهای شاغل اهمیت می دهد و ارایه خدمات بهداشتی و درمانی و بیمه را در دستور کار خود قرارداده است، توانست در فاصله سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۹ میلادی شمار آسیب ها و جراحت های حین کار را ۸۲ درصد کاهش دهد.

در وب سایت این اتحادیه آمده است:

«صنعت فولاد بالغ بر ۳۰ دوره آموزشی در زمینه حفظ سلامتی حین کار ایجاد کرده است و همین دوره های آموزشی باعث شد تا میزان آسیب ها و خطرات کاهش چشمگیری پیدا کند.»

نکته مهم دیگر این گزارش توجه صنعت فولاد به نیازهای جامعه و انجام مسئولیت های اجتماعی است. در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۶۶۳ میلیارد دلار توسط صنعت فولاد برای انجام مسئولیت های اجتماعی و انجام طرح هایی که منافع آن به مردم و جامعه می رسد صرف شده، از جمله طرح های اجرا شده را می توان ساخت راه و جاده و توسعه زیر ساخت های صنعتی و شهری دانست.

اجرای این سیاست در جریان همه گیری کرونا هم ادامه داشت ولی سهم بیشتری از این بودجه برای بخش بهداشت و درمان صرف شد. آمارها نشان می دهد در سال ۲۰۲۱ مجموع پول صرف شده توسط صنعت فولاد برای انجام مسولیت های اجتماعی به بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد دلار رسید.

* میزان مصرف انرژی در تولید هر تن فولاد ۶۰ درصد کاهش یافته است

اما در راستای نقش اشتغال زایی در صنعت فولاد، یکی از انتقادهایی که همواره به این صنعت می شد، این بود که میزان مصرف آب در این صنعت بالا است و حجم کربن منتشر شده در فرایند تولید محصولات فولادی زیاد است. در نتیجه این صنعت آسیب زیادی به محیط زیست وارد می کند. اما در گزارش اخیر اتحادیه بین المللی آهن و فولاد آمده است میزان مصرف انرژی در تولید هر تن فولاد طی ۵۰ سال اخیر ۶۰ درصد کاهش یافته است و میزان انتشار کربن از این صنعت هم به همین نسبت تنزل یافته است. از طرف دیگر صنعت فولاد این امکان و توانایی را دارد که ۹۰ درصد از آب مصرفی خود را تصفیه کند و به محیط زیست بازگرداند.

ده درصد آبی که در جریان فعالیت این صنعت به محیط زیست بازنمی گردد، در فرایند تولید تبخیر می شود و همراه با بارش های باران و برف به محیط زیست باز می گردد. به همین دلیل است که این صنعت را می توان یکی از صنایع دوستدار محیط زیست قلمداد کرد. در این روزها که دنیا به ساخت تکنولوژی های تازه و تولید منابع انرژی احیا شدنی توجه دارد، اهمیت فولاد و فرآورده های فولادی در دنیا بیشتر شده است.

در گزارش اتحادیه بین المللی آهن و فولاد آمده است:

«فولاد اصلی ترین و مهمترین ماده اولیه برای توسعه انرژی های احیا شدنی، تولید زیرساخت های انرژی خورشیدی و حتی انرژی بادی است و به همین دلیل در فهرست ارزشمند ترین مواد اولیه فلزات اساسی در دنیا قرار دارد.»

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.