افزونه جلالی را نصب کنید. 22 محرم 1444 Friday, 19 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
وعده چین برای پایان سقوط فلزات

رکود اقتصاد جهانی در کمین فلزات صنعتی

شناسه : 68291 05 تیر 1401 - 16:00
تضعیف رشد اقتصاد جهانی با تیره و تار کردن چشم‌‌‌انداز تقاضا برای محصولات صنعتی، زمینه عقبگرد بها در بازار فلزات آهنی و غیر آهنی را فراهم کرده است؛ به نحوی که شاخص قیمتی بورس فلزات لندن ظرف یک ‌ماه اخیر افت ۱۱ درصدی را به ثبت رساند.
رکود اقتصاد جهانی در کمین فلزات صنعتی
پ
پ

تضعیف رشد اقتصاد جهانی با تیره و تار کردن چشم‌‌‌انداز تقاضا برای محصولات صنعتی، زمینه عقبگرد بها در بازار فلزات آهنی و غیر آهنی را فراهم کرده است؛ به نحوی که شاخص قیمتی بورس فلزات لندن ظرف یک ‌ماه اخیر افت ۱۱ درصدی را به ثبت رساند.

* اقتصاد جهان با چالش های اساسی مواجه است

به گزارش آرتان پرس، در این شرایط، رئیس‌جمهور چین خواستار اتحاد اقتصادهای دنیا برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد شد. جولان ویروس کرونا در دنیا و تاکید دولت چین بر اعمال قرنطینه، سیاست‌‌‌های انقباضی اتخاذ شده از سوی فدرال ‌رزرو و تبعات اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین، مهم‌ترین دلایل افول اقتصاد جهانی هستند که برای بازار فلزات ریسک جدی را به همراه داشته‌اند.

در این شرایط، دولت چین در عین هشدار دادن نسبت به ادامه تحریم روسیه و تبعات آن بر اقتصاد جهانی، از عزم کشورش برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد خبر داد. این وعده، پتانسیل افزایشی ‌کردن بهای فلزات را ظرف روزهای پایانی هفته گذشته داشت. اما ادامه اثرگذاری آن بر بازارها بسته به اعلام جزئیات بیشتر از برنامه دولت پکن برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد خواهد بود.

* رکود اقتصاد جهانی در کمین فلزات صنعتی

شاخص قیمتی بورس فلزات لندن ظرف یک ‌هفته اخیر کاهش ۸/ ۴ درصدی را به ثبت رساند و پس از سقوط به کانال ۳‌ هزار واحدی در روز جمعه ۲۴ ژوئن، در نقطه ۳‌ هزار و ۹۹۴ واحد قرار گرفت.

این شاخص که معیاری از نوسان نرخ فلزات اساسی معامله‌ شده در این بازار شامل آلومینیوم، مس، نیکل، سرب، روی و قلع است، ظرف یک ‌ماه اخیر کاهش ۱۱ درصدی داشت. همچنین این شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۴/ ۳ درصدی را به ثبت رساند.

سقوط نرخ فلزات ظرف یک‌ ماه اخیر، متاثر از جدی‌ شدن احتمال بروز بحران رکود اقتصادی در دنیا از مهم‌ترین دلایل عقبگرد محسوس شاخص قیمتی فلزات بورس لندن بود. اصرار دولت چین بر اجرای سیاست کرونا صفر در این کشور با اجرای قرنطینه‌‌‌های سختگیرانه، روش اتخاذ شده از سوی فدرال‌ رزرو برای مهار تورم و تبعات اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین، از مهم‌ترین دلایل تضعیف رشد اقتصاد جهانی در ماه‌‌‌های اخیر بودند که این موارد با تضعیف تقاضا و مختل‌کردن چشم‌‌‌انداز تقاضای صنعتی، زمینه عقبگرد قیمتی در بازار مواد اولیه صنعتی را فراهم کردند.

* عبور از بحران با هماهنگی اقتصادی

شی جین‌‌‌پینگ در سخنرانی‌ هفته گذشته خود در مراسم افتتاح بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا، خواستار ایجاد اتحاد جهانی برای بازگشت اقتصاد به مسیر رشد شد.

وی در این سخنرانی به آسیب‌‌‌هایی که اقتصاد جهانی از شیوع ویروس کرونا و چالش‌‌‌هایی امنیتی دیده است، اشاره کرد و گفت:

تحریم شمشیری دو لبه است. بحران اوکراین زنگ خطر هشدار جهانی را به صدا در آورد و بار دیگر ثابت کرد که تحریم‌‌‌های اقتصادی شمشیری دو لبه هستند. 

در اوایل ژوئن، بانک ‌جهانی اعلام کرد که رشد جهانی در ماه ژانویه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل احتمالا رشد ۹/ ۲ درصدی خواهد داشت، این در حالی است که رشد اقتصاد جهانی در ژانویه سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه قبل افزایش ۷/ ۵ درصدی داشته است.

در عین حال برآوردهای قبلی از رشد ۱/ ۴ درصدی اقتصاد جهانی در ماه ژانویه امسال خبر می‌‌‌داد اما این پیش‌‌‌بینی به دلیل استمرار جنگ در اوکراین و شیوع کرونا محقق نشد. 

در این شرایط، رئیس‌‌‌جمهور چین خواستار هماهنگی بیشتر دولت‌‌‌ها در زمینه سیاست‌‌‌های اقتصادی برای جلوگیری از اختلال بیشتر در توسعه اقتصاد جهانی شد.

* عزم جدید چین برای عبور از بحران

رئیس‌‌‌جمهور چین در عین حال که خواستار هماهنگی و اتحاد جهانی برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد شد، وعده داد که دولت این کشور سیاست‌‌‌های حمایتی خود از اقتصاد را افزایش خواهد داد و اقدامات موثرتری برای دستیابی به اهداف توسعه اقتصادی و اجتماعی سالانه خود انجام خواهد داد، در عین حال تلاش می‌کند تا تاثیر بحران کرونا بر اقتصاد چین را به حداقل برساند. البته وی به جزئیات برنامه دولت این کشور برای تحقق این وعده‌‌‌ها اشاره‌‌‌ای نکرد.

با توجه به سهم چین در بازارهای کالایی، عزم دولت این کشور برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد می‌‌‌تواند از رشد قیمتی در بازارهای کالایی حمایت کند.

داده‌‌‌های منتشر شده از سوی چین از بهبود اقتصاد در ماه می نسبت به ماه آوریل حکایت دارد، اما میزان مصرف در این کشور ضعیف باقی مانده است. کاهش قرنطینه کرونایی در برخی شهرهای چین عامل بهبود اقتصاد در ماه می نسبت به ماه آوریل بود.

با توجه به کاهش نسبی قرنطینه این کشور در ماه ژوئن نسبت به ماه مه، احتمال استمرار این رویه رو به رشد در ماه جاری نیز وجود دارد؛ اما عدم‌ اطمینان آحاد جامعه نسبت به آینده اقتصادی و احتمال از سرگیری مجدد قرنطینه در شهرهای مختلف چین باعث شده است تا مردم از سرمایه‌گذاری و خرید واهمه داشته باشند؛ بنابراین اقتصاد چین با چالش کاهش مصرف و افت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روبه‌روست. این موارد بر چالش‌‌‌های سیاست گذاران چینی برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد می‌‌‌افزاید.

* فروش اوراق قرضه، اولین گام عملی چین برای شتاب‌دهی به پروژه‌‌‌های توسعه‌‌‌ای

در چنین شرایطی مهم‌ترین ابزار دولت چین برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد، اجرای طرح‌‌‌ها و پروژه‌‌‌های زیرساختی است. در شرایطی که رئیس‌‌‌جمهور چین وعده داده است که رشد اقتصادی هدف‌گذاری‌ شده ۵/ ۵ درصدی را در سال‌ جاری میلادی محقق می‌کند، باید منتظر افزایش پروژه‌‌‌های زیرساختی در این کشور بود.

اجرای پروژه‌‌‌های زیرساختی تقاضای فلزات آهنی و غیر آهنی را افزایش داده است و از این منظر زمینه بازگشت قیمت فلزات به مسیر رشد را مهیا می‌کند. ظرف سه‌ هفته ابتدایی ماه ژوئن، دولت چین ۲۶۰ میلیارد دلار اوراق قرضه به فروش رساند که این رقم رکورد تاریخی فروش اوراق قرضه در این فاصله زمانی است.

معمولا دولت چین نقدینگی مورد نیاز برای اجرای طرح‌‌‌های زیرساختی را از محل فروش اوراق بدهی تامین می‌کند؛ بنابراین افزایش فروش اوراق قرضه در این کشور را می‌‌‌توان گام ابتدایی دولت چین برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد تلقی کرد.

* التهاب در بازارهای کالایی به پایان نرسید

جنگ روسیه و اوکراین در وهله اول زمینه صعود نرخ کامودیتی‌‌‌ها، به ‌خصوص مواد اولیه فلزی را فراهم کرد. افزایش نرخ انرژی و محدودیت در عرضه کامودیتی‌‌‌ها از سوی روسیه و اوکراین مهم‌ترین دلیل این اوج‌‌‌گیری قیمتی بود. اما در ادامه با توجه به کاهش رشد اقتصاد جهانی و احتمال تضعیف تقاضا، زمینه افت قیمتی در بازارهای کالایی به وجود آمد ولی این نقطه را نمی‌‌‌توان پایان اثرگذاری جنگ روسیه و اوکراین بر بازارهای کالایی دانست.

در دو ماه آینده تحریم گاز روسیه توسط اتحادیه اروپا اجرایی می‌شود؛ این تحریم می‌‌‌تواند با برهم زدن مجدد تعادل انرژی در دنیا زمینه التهابی دیگر در بازار کامودیتی‌‌‌ها، به ‌خصوص فلزات را فراهم کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.