افزونه جلالی را نصب کنید. 18 محرم 1444 Monday, 15 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

شرایط بد صاحبان کارخانه‌ های فولاد چین در پی کاهش تقاضا

شناسه : 68300 06 تیر 1401 - 13:00
به گزارش منابع خبری، صاحبان کارخانه‌ های فولاد چین در وضعیت بدی به سر می برند و معتقدند که ذخایر فولاد در انبارهای بزرگ‌ ترین قطب فولادسازی کشور، به آرامی در حال انباشته شدن است، زیرا میزان تقاضا برای فولاد در بحبوحه قرنطینه های کووید 19 و رکود فعالیت های ساختمانی، در حال کاهش است.
شرایط بد صاحبان کارخانه‌ های فولاد چین در پی کاهش تقاضا
پ
پ

به گزارش منابع خبری، صاحبان کارخانه‌ های فولاد چین در وضعیت بدی به سر می برند و معتقدند که ذخایر فولاد در انبارهای بزرگ‌ ترین قطب فولادسازی کشور، به آرامی در حال انباشته شدن است، زیرا میزان تقاضا برای فولاد در بحبوحه قرنطینه های کووید ۱۹ و رکود فعالیت های ساختمانی، در حال کاهش است.

* نگاهی بر روند تغییرات بازار فولاد چین

به گزارش آرتان پرس، در حال حاضر انرژی منفی بر بازار فولاد چین احاطه یافته و اینطور به نظر می‌ رسد که صنعت فولاد هیچ سودی ندارد و بسیاری از فعالان عرصه فولاد که به عنوان یک ماده خام کلیدی در نیروگاه می باشد، در بحبوحه اقتصاد در حال توقف بیکار مانده اند.

بر اساس داده‌ های منتشر شده، قیمت فولاد و ماده اصلی سنگ آهن در طول قرنطینه شانگهای نوسان داشت اما در اوایل این ماه در مسیر نزولی قرار گرفت و کاهش میزان تقاضا برای فولاد، که نقطه عطف اقتصاد چین است، نیز منعکس کننده رکود گسترده تر این کشور می باشد. داده های اخیر نیز حاکی از بهبود کمی در این صنعت است زیرا تولید صنعتی در ماه می ۰.۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

با این حال، مهم‌ تر این است که صنعت فولادسازی چین، بزرگترین صنعت در جهان، میزبان زنجیره‌ های تامین گسترده‌ ای می باشد که از کوره‌ های بلند چینی تا معادن سنگ‌ آهن خارج از کشور در استرالیا و برزیل، یعنی بزرگترین تامین‌ کنندگان سنگ‌ آهن به چین، امتداد دارد.

به همین دلیل، هر گونه آشفتگی در چین می تواند شبکه گسترده ای از زنجیره های تامین را مختل نموده و به طور بالقوه فشارهای بیشتری را بر اختلالات موجود جهانی وارد نماید.

به گفته یک تحلیلگر، در حال حاضر بزرگترین مصرف کنندگان فولاد چین و موتورهای رشد اقتصادی آن مانند ساخت و ساز، املاک و توسعه زیرساخت ها توقف نموده اند.

بر اساس گزارش انجمن آهن و فولاد چین، تولید روزانه ملی محصولات فولادی واسطه مانند فولاد خام و آهن خام و همچنین کالاهای نهایی در ماه می بین ۱ تا ۳ درصد افزایش یافته و در مقابل میزان تقاضا، با وجود فعال بودن بازار، کاهش چشمگیری یافته بود.

* نظرات برخی از فعالان صنعت فولاد چین در مورد وضعیت بازار

نیکی وانگ سرب از شرکت سنگ آهن S&P Global Commodity Insights با استناد به تحلیل های داخلی اعلام کرد: «مصرف فولاد خام چین در می ۱۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت و کاهش میزان تقاضای فولاد نسبت به سال گذشته بسیار بیشتر از میزان تولید فولاد خام بود، که باعث شده، کارخانه‌ های فولاد چین با فشار بر قیمت فولاد با مشکل مواجه شوند».

ریچارد لو، تحلیلگر تحقیقات فولاد در گروه CRU نیز گفت در حال حاضر، سطح موجودی انبارها ۱۲ درصد در مقایسه با سال گذشته بالاتر است و با این فرض که تقاضای فولاد به حیات خود بازگردد، نزدیک به دو ماه طول خواهد کشید تا به سطح متوسط ​​پنج سال گذشته برسد.

پاول لیم، تحلیلگر ارشد مواد خام آهنی و فولاد آسیا نیز معتقد است بازار چین با افزایش بیلت‌ های ارزان‌ تر و محصولات فولادی نیمه‌ تمام روسی رقابت می‌ کند.

پس از خروج چین از قرنطینه در اوایل ژوئن، نشانه‌ هایی از حیات برای مصرف داخلی فولاد وجود داشت، اما اختلالات «توقف – شروع» ناشی از بازگشت به قرنطینه‌ های پراکنده، ضربه ناخوشایندی برای بهبود اقتصادی این کشور بوده است.

آتیلا ویدنل، مدیر عامل Navigate Commodities نیز اعلام کرد:

«با شیوع کووید – ۱۹ در کشور، بزرگترین مصرف کنندگان فولاد کشور و همچنین موتورهای رشد اقتصاد چین مانند ساخت و ساز املاک و توسعه زیرساخت ها از کار افتادند. زیرا، کسی نبود که در سایت ها کار کند، اما خوشبختانه صنعت با بازگشت قرنطینه ها پس گرفته شد».

با وجود بازگشایی شانگهای در اوایل ژوئن، پس از ثبت موارد جدید مبتلایان ویروس در پکن و شانگهای چین مجدداً برخی محدودیت ها را اعمال کرد.

در هفته گذشته، داده های جدید اداره ملی آمار چین نشان داد که سرمایه گذاری املاک در پنج ماهه اول سال ۴ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته که نسبت به ۲.۷ درصد کاهش بین ژانویه تا آوریل افزایش یافته است.

در همین حال، حجم فروش خانه در پنج ماه اول سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل ۳۴.۵ درصد کاهش یافت ولی پس از خروج چین از قرنطینه در اوایل ژوئن، نشانه‌ هایی از حیات برای مصرف داخلی فولاد وجود داشت، با این حال، اختلالات «توقف – شروع» ناشی از بازگشت به قرنطینه‌ های پراکنده، ضربه نا خوشایندی برای بهبود اقتصادی این کشور بوده است.

* خاموش کردن کوره های بلند کافی نیست

اگرچه قیمت فولاد کاهش یافته و سودآوری فولادسازی را از بین برده است، صاحبان کارخانه های فولادسازی به تولید خود ادامه داده اند و بسیاری از آنها از سنگ آهن با کیفیت پایین تر برای تولید حجم کمتر استفاده می کنند.

به گفته تحلیلگران، کوره‌ های بلند چینی در حال حاضر نزدیک به ظرفیت کامل (با بیش از ۹۰ درصد) بالاترین نرخ در ۱۳ ماه گذشته و سود کمتر کار می‌ کنند، هر چند برخی از کارخانه‌ ها در ماه‌ های آوریل و می حاشیه‌ های منفی زیادی متحمل شدند.

داده‌ های مربوط به قیمت‌ گذاری نیز نشان می‌ دهد که قیمت محصولات فولادی محبوب مانند میلگرد و کویل نورد گرم مورد استفاده برای ساخت خانه‌ ها پس از رسیدن به اوج خود در ماه می سال گذشته پس از احیای صنعتی برای شروع اقتصاد، تا حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است. البته صنعتگران معتقدند که خاموش کردن کوره های بلند می تواند نا کارآمد باشد، زیرا راکتورهای بزرگی که برای تبدیل سنگ آهن به فولاد مایع استفاده می شوند باید به طور مداوم کار کنند.

هنگامی که آنها خاموش می شوند، زمان زیادی طول می کشد (تا شش ماه) تا عملیات مجدد شروع شود.

ویدنل همچنین خاطر نشان کرد:

«بنابراین، اپراتو رهای چینی به طور داوطلبانه کوره‌ های بلند خود را با استفاده از سنگ‌ های معدنی با عیار پایین‌ تر برای کاهش بازده نگه می‌ دارند، به این امید که بتوانند به سرعت افزایش یافته و با رفع قرنطینه‌ های موقت به بهبود تقاضای فولاد پاسخ دهند».

ما معتقدیم که این اپراتورها مقادیر بیشتری از محصولات فولادی نیمه تمام تولید می کنند تا قیمت های فولاد تمام شده را با موجودی های متورم له نکنند.

دلیل دیگری که تولید کنندگان به دنبال تولید محصولات فولادی نیمه تمام هستند این است که بتوانند به اهداف تولید مجاز سالانه خود قبل از اینکه پکن در سال آینده آنها را با اهداف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای تا ۲۰۳۰ و ۲۰۶۰ محدود کنند برسند.

از طرف دیگر، با توجه به اینکه تولید هر سال با تولید سال گذشته تعریف می شود، بنابراین تولید حداکثر مقدار فولاد در هر سال به نفع تولید کنندگان است زیرا کاهش‌ ها در تولید آن سال اعمال می‌شود.

* آیا رکود به بازار باز خواهد گشت؟

داده ها نشان می دهد، میزان تقاضا و قیمت فولاد بین سال‌ های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ پس از کاهش شدید اقتصاد چین که باعث کاهش قیمت کالاها شد، کاهش یافت. در همین حال، برای بسیاری از ماینرهایی که به چین خدمات می دهند، مانند کارگران استرالیا، این پایان به اصطلاح رونق معدن بود.

تنها در سال ۲۰۱۵، شرکت های بزرگ فولاد چین بیش از ۵۰ میلیارد یوان زیان متحمل شدند، هرچند، شروع این رکود مربوط به سال ۲۰۱۵ نیست و تولید کنندگان فولاد یاد گرفته اند در برابر نوسانات انعطاف پذیر باشند.

بنابراین، آنها به تولید فولاد ادامه می دهند زیرا باید دستمزدها را پرداخت کنند و جریان های نقدی دیگری را حفظ نمایند. بسیاری از تولید کنندگان احتمالاً می توانند دو سال بدون کسب درآمد دوام بیاورند.

بسیاری از مردم در خارج [چین] این انعطاف پذیری را درک نمی کنند. در حالی که برخی از کارخانه‌ ها به کاهش تولید فکر می‌ کنند، سطح موجودی «بسیار دور از سطوح وحشت» است و ظرفیت ذخیره‌ سازی هنوز یک مشکل جدی نیست. با این حال، علائم اولیه نشان می دهد که صنعت شروع به تطبیق با این شرایط نامطلوب کرده است.

به گزارش آرتان پرس، اخیراً شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه دولت استان جیانگ سو کارخانه‌ های فولاد محلی را موظف کرده که تولید خود را تا پایان سال ۳.۳۲ میلیون تن کاهش دهند.

مشخص نیست که آیا این تلاشی برای محدود کردن موجودی بیش از حد فولاد است یا بخشی از پایبندی گسترده تر به کاهش تولید و انتشار.

الکس رینولدز، تحلیلگر آژانس قیمت کالا و انرژی Argus Media در این زمینه گفت:

«من فکر می کنم چین به طور کامل از تقاضای ضعیف تر فولاد داخلی در سال جاری آگاه است و از قدرت اجرایی استفاده خواهد کرد تا کارخانه ها را مجبور کند تولید خود را مانند قبل کاهش دهند».

اگر قیمت فولاد با افزایش زیان‌ ها به افت شدید ادامه دهد، دولت چین ممکن است اعداد دقیقی را برای کاهش تولید تعیین کند – مانند کاری که اوپک در زمانی که کووید در اوج خود در سال‌ های ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱ بود انجام داد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.