افزونه جلالی را نصب کنید. 7 جماد أول 1444 Wednesday, 30 November , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
بازگشت رکود به بازار آهن

خداحافظی بازار شمش با خریدهای هیجانی  

شناسه : 68409 08 تیر 1401 - 14:00
متقاضیان شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌ کالا ظرف روز گذشته حضور پررنگی داشتند؛ اما خبری از خریدهای هیجانی به سیاق هفته‌‌‌های قبل در این بازار نبود.
خداحافظی بازار شمش با خریدهای هیجانی  
پ
پ

متقاضیان شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌ کالا ظرف روز گذشته حضور پررنگی داشتند؛ اما خبری از خریدهای هیجانی به سیاق هفته‌‌‌های قبل در این بازار نبود.

* جهت دهی نرخ ارز به معامله‌‌‌گران

به گزارش آرتان پرس، پالس مثبت مذاکرات دوحه باعث شد تا هدف سیاست گذاران بخش فولاد برای کنترل نرخ، بدون وضع مصوبه محقق شود. در حالی که نرخ ارز نیمایی تعیین ‌‌‌کننده قیمت پایه عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌ کالای ایران است، نوسان نرخ ارز در بازار آزاد و انتظارات تورمی به رفتار معامله‌‌‌گران این بازار جهت داده و می‌‌‌تواند قیمت تمام‌ شده را در نرخی بالاتر از قیمت عرضه قرار دهد.

 فولاد در هفته جاری با نرخی بالاتر از میانگین قیمت عرضه به فروش رفت. در واقع می‌‌‌توان گفت، نرخ ارز انتظاری نوردکاران بالاتر از نرخ ارز نیمایی بود؛ اما این نرخ نسبت به نرخ ارز انتظاری آنها در هفته‌‌‌های قبل به‌ شدت کاهش داشته که این موضوع سیگنال مثبت تورمی تلقی می‌شود.

* خداحافظی بازار شمش با خریدهای هیجانی

بررسی رینگ شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالای ایران ظرف روز گذشته از حفظ روند برتری تقاضا نسبت به حجم عرضه حکایت دارد؛ با وجود این، برتری تقاضا نسبت به عرضه باعث نشد تا متقاضیان شمش برای کسب سهم از عرضه‌‌‌های فولاد حاضر به رقابت قابل ملاحظه قیمتی شوند.

فقدان ‌رقابت قابل ملاحظه قیمتی برای خرید شمش فولاد می‌‌‌تواند به مفهوم تعدیل انتظار رشد قیمت میان فعالان این بازار باشد. البته تجربه ابطال معاملات با رقابت بالای قیمتی در هفته‌‌‌های اخیر نیز تا حدی مانع رقابت بی‌‌‌پروای قیمتی برای کسب سهم از این بازار بود.

* کف ‌‌‌نشینی قیمتی ۴ ماهه شمش فولاد

ظرف دو روز گذشته، فولادسازان کشور حدود ۱۰۰‌ هزار تن شمش فولاد را با نرخ پایه ۱۳‌ هزار و ۵۰ تومان در رینگ صنعتی بورس کالای ایران عرضه کردند. تقاضای ثبت‌ شده برای خرید شمش از این بازار به بیش از ۱۸۰‌ هزار تن رسید.

با وجود این، متقاضیان شمش برای کسب سهم از این عرضه‌‌‌ها دست به رقابت قیمتی هیجانی نزدند و در نهایت، میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌ کالای ایران در هفته جاری به ۱۳‌ هزار و ۳۰۰ تومان رسید که این رقم کمترین نرخ معامله شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس ‌کالا پس از هفته پایانی اسفند ۱۴۰۰ بود.

ظرف ماه‌‌‌های ابتدایی سال ۱۴۰۱ بهای فولاد در بازار داخل صعود قیمتی کم ‌سابقه‌ای داشت؛ به ‌‌‌نحوی که میانگین نرخ فروش شمش فولاد از این بازار به ۱۵‌ هزار و ۵۰۰ تومان در هفته ابتدایی اردیبهشت ‌ماه رسید.

سیاست گذاران بازار فولاد برای مقابله با صعود بهای شمش در بازار داخل به وضع عوارض صادراتی روی آوردند؛ اما این سیاست‌‌‌ها نتوانست به عقبگرد قیمتی در بازار منجر شود و نرخ فروش شمش فولاد از این بازار تا پایان اردیبهشت در کانال قیمتی ۱۵‌ هزار تومان باقی ماند.

در حالی که صعود نرخ شمش در بازار جهانی عامل گرانی فولاد در بازار داخل بود، عقبگرد قیمتی این محصول نیز باعث شد تا بهای این محصول تعدیل شود. با وجود این، ظرف خرداد ماه امسال نرخ شمش و محصولات فولادی در بازار داخل هم راستا با قیمت‌های جهانی سقوط نکرد؛ چرا که همزمان با سقوط نرخ فولاد در بازار جهانی، بهای ارز در بازار داخل افزایشی شد و این سیگنال افزایشی تاثیر عقبگرد قیمت جهانی را خنثی کرد.

در حالی که سیاست‌‌‌های اعلامی از سوی وزارت صمت نتوانست نرخ فولاد را در بازار داخل کنترل کند، پالس مثبت مذاکرات احیای برجام باعث شد تا ورق در بازار آهن و فولاد کشور برگردد و رقابت قیمتی برای خرید شمش از این بازار رخت ببندد. بررسی روند معاملات شمش و مقاطع طویل فولادی در بورس‌ کالای ایران به ‌خوبی مؤید این نکته است که بازارها هوشمند عمل کرده و در صورت تغییر فاز انتظارات تورمی به‌ سرعت خود را با شرایط بازار تطبیق می‌دهند.

* سیگنال کاهشی فولادی‌‌‌ها به بازار ارز

قیمت پایه شمش فولاد براساس نرخ ارز نیمایی و نرخ شمش فولاد صادراتی کشور فوب خلیج‌فارس تعیین می‌شود، اما معمولا نوسان نرخ در بازار آزاد به رفتار معامله‌‌‌گران شمش فولاد جهت می‌دهد؛ بنابراین با فاصله‌ گرفتن نرخ ارز نیمایی و آزاد، معمولا نوردکاران حاضر به رقابت قیمتی برای خرید شمش فولاد می‌‌‌شوند.

نرخ ارز نیمایی در نظر گرفته ‌شده در تعیین قیمت پایه شمش فولاد در دو روز گذشته برابر ۲۵‌ هزار و ۵۶۰ تومان بود. با توجه به رقابت قیمتی حدود ۳۰۰ تومانی برای خرید هر کیلوگرم شمش فولاد می‎‌‌‌توان اذعان کرد که نرخ ارز مدنظر فولادسازان برابر ۲۶ ‌هزار و ۱۵۰ تومان بود. این نرخ نسبت به نرخ ارز انتظاری فولادسازان در هفته‌‌‌های قبل به ‌شدت کاهش داشته است.

* بازگشت رکود به بازار آهن

بررسی روند معاملات مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد از سقوط ‌هزار تومانی قیمت هر کیلوگرم میلگرد ظرف یک ‌هفته اخیر حکایت دارد؛ به نحوی که نرخ هر کیلوگرم میلگرد سایز ۱۶ از ۱۸هزار و ۳۰۰ تومان به ۱۷‌ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

به این ترتیب ظرف بازه زمانی یک ‌هفته‌‌‌ای کاهش ۷/ ۵ درصدی داشت. پالس مذاکرات احیای برجام سریع‌‌‌تر از سایر بازارهای مالی و کالایی کشور به بازار آهن رسید و نرخ مقاطع طویل فولادی در آخرین روز از هفته گذشته کانال ۱۸‌ هزار تومان را از دست داد و در طول هفته جاری نیز تا کف کانال قیمتی ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان عقب نشست.

اگرچه عقبگرد قیمتی در بازار آهن و فولاد کشور خبری خوب برای مصرف‌کنندگان نهایی این محصول تلقی می‌شود؛ اما از آنجا که این عقب ‌‌‌نشینی قیمتی همراه با رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌‌‌ای در بازار رقم خورده، سیگنالی خطرناک برای نوردکاران و تجار خواهد بود.

ظرف بیش از یک ‌سال اخیر، بازار مقاطع طویل فولادی کشور با رکود سنگینی مواجه بود؛ استمرار این وضعیت رکودی در بازار داخل، فعالان این بازار را با چالش جدی توقف تولید مواجه کرده است.

با احتساب مالیات ارزش ‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، قیمت تمام‌ شده فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌ کالای ایران در هفته جاری به ۱۴‌ هزار و ۵۰۰ تومان می‌رسد که این رقم نسبت به نرخ تمام‌ شده فروش شمش در بورس ‌کالای ایران در هفته‌‌‌های قبل فاصله‌ هزار تا ۲‌ هزار تومانی دارد.

با توجه به حجم بالای فروش شمش فولاد با قیمتی حدود ‌هزار تا ۲‌ هزار تومان بالاتر از قیمت‌های فعلی، نمی‌‌‌توان انتظار داشت که قیمت محصولات نهایی به‌ سرعت سقوط کند؛ چرا که طبیعتا محصول تولیدی با شمش گران، مانعی در مقابل افت قیمت در بازار خواهد بود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.