افزونه جلالی را نصب کنید. 18 محرم 1444 Monday, 15 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

شابلون میلگرد چیست و چه کاربردی دارد؟

شناسه : 68481 11 تیر 1401 - 17:00
میلگرد یکی از اجزاء مهم در پروسه تولید و ساخت محسوب می‌شود. در بحث ساختمان سازی نیز یکی از مصالح مهم به شمار می‌رود. بنابراین بایستی بدانیم که برای هر کاربرد از چه سایز میلگردی باید استفاده شود. آیا با ابزار اندازه‌‌گیری سایز میلگرد آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید شابلون میلگرد چیست؟ آیا نحوه کار با شابلون را می‌دانید؟ برای اینکه با این محصول اندازه‌گیری سایز میلگرد بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم حتما در ادامه با آرتان پرس همراه باشید.
شابلون میلگرد چیست و چه کاربردی دارد؟
پ
پ

شاید در سازه‌ های بتنی که اغلب از میلگرد استفاده می‌‎شود، اندازه گیری سایز آن اهمیت بیشتری پیدا کند. میلگردها برای کاربردهای مختلفی تولید می‌شوند و برای هر کاربرد سایز مخصوص به خود را خواهند داشت. از این رو دانستن سایز میلگرد اهمیت پیدا می‌کند. معمولا شرکت‌های تولیدی میلگرد سایز آن را بر روی محصول درج می‌کنند. یکی از رایج‌ ترین وسایل اندازه گیری سایز میلگرد، شابلون می‌باشد. آیا می‌دانید شابلون میلگرد چیست و نحوه کار با آن چگونه است؟ برای اینکه با مطلب سایز میلگرد بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم به مقاله نحوه تشخیص سایز میلگرد و ابزار حرفه ای آن مراجعه نمایید.

*** انواع میلگرد و سایزهای آن

قبل از هر چیزی و اینکه بدانید شابلون میلگرد چیست و نحوه کار با آن چگونه است، بهتر با انواع میلگرد و سایزهای رایج آن آشنا شوید.

*** میلگرد ساده

به میلگردی که سطح آن صاف بوده و هیچ شیار و آجی نداشته باشد، میلگرد ساده گفته می‌شود. این نوع از میلگردها در سایزهای ۶ تا ۵۰ میلیمتر ساخته می‌شوند و به دلیل انعطاف پذیری بالا برای خمکاری‌ها مناسب بوده و به راحتی برش میخورند. از این میلگردها در زیرسازی جاده‌ها و در صنایع خودروسازی استفاده می‌شود و چون دارای استحکام بالایی نیستند در پروژ‌ه‌هایی با سازه‌های سنگین استفاده نمی‌شوند.

سایز میلگرد ساده
میلگرد ساده

*** میلگرد آجدار

یکی دیگر از میلگردهایی که در ساخت و ساز کاربرد دارد، میلگرد آجدار است. دلیل نامگذاری آن وجود آج و شیار بر روی سطح جانبی آن می‌باشد. کاربرد عمده این میلگردها در سازه‌های بتنی خواهد بود، زیرا آج‌ های آن در بتن فرورفته و با افزودن قابلیت کشسانی آن، استحکام بنا تا حد مطلوبی افزایش می‌یابد. این نوع میلگردها در سایزهای مختلف با قطر ۵ تا ۶۰ میلیمتری تولید شده و برای ساخت بناهای سنگین، برج‌ها، پل‌ها و غیره استفاده می‌شوند.

سایز میلگرد آجدار
میلگرد آجدار

*** میلگرد فایبرگلاس

میلگردهای فایبرگلاس از مقاومت بالایی در برابر خوردگی زنگ زدگی برخوردار هستند. این میلگردها در سایزهای ۴ تا ۴۰ میلیمتر تولید می‌شوند. در مکان‌هایی که زیرسازی قوی و پایدار حائز اهمیت است، مثل کف ‌سازی سالن‌های بزرگ یا پارکینگ‌ها این نوع میلگردها کاربرد بیشتری دارند.

میلگرد فایبرگلاس

*** چرا اندازه‌گیری سایز میلگرد اهمیت پیدا می‌کند؟

همانطور که گفتیم میلگرد از اجزاء اصلی و مهم عناصر به کار رفته در پروژه‌های ساخت و ساز می‌باشد. این محصول سبب ایجاد استحکام فوق‌العاده بخصوص در سازه‌های بتنی می‌شود. شاید برایتان سوال باشد که چرا باید سایز میلگرد را بررسی کرد؟ یا بطور کلی در چه شرایطی استفاده از ابزار اندازه‌گیری مانند شابلون میلگرد کاربرد دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در بازار آهن‌ آلات برخی از فروشندگان و واسطه‌ها اقدام به کلاهبرداری کرده و میلگرد متفاوتی را نسبت به محصول درج شده در فاکتور ارسال می‌کنند. در نتیجه شما بایستی بتوانید سایز میلگرد را اندازه‌گیری کنید.

همچنین در حین یک پروژه عمرانی نیز زمانی که از تعداد زیادی میلگرد و آرماتور استفاده می‌شود؛ برای اطمینان از اینکه هر میلگرد در بخش مربوط به خود استفاده شده است، حتما باید سایز آن اندازه‌گیری شود.

*** ابزار مهم اندازه‌گیری سایز میلگرد

اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که منظور از سایز میلگرد همان قطر آن است. برای اندازه‌گیری سایز میلگرد روش‌ها و ابزارهای مختلفی وجود دارد. از جمله این ابزارها می‌توان به کولیس، طناب، انگشتان دست، آچار فرانسه، شابلون و گیج اشاره کرد. در ادامه مهم‌ترین این ابزار را معرفی می‌کنیم.

*** شابلون میلگرد چیست؟

شابلون وسیله‌ای است که مهندسین و معماران با استفاده از آن سایز میلگرد را با دقت بسیار خوبی اندازه می‌گیرند. شاید نام شابلون را در طراحی‌های هنری شنیده باشید. در حقیقت شابلون میلگرد ابزاری است که از قبل با توجه به سایز میلگردها طراحی شده است و معمولا مهندسین برای متمایز کردن سایز میلگردها در کارآگاه‌ها از آن استفاده می‌کنند. نکته جالبی که بهتر است بدانید این است که جنس شابلون اغلب از ورق‌های نازک کانال کولر و یا روبان ساخته می‌شود. برای خرید این ابزار اندازه‌گیری می‌توانید آن را با اندازه‌های متفاوت قطر میلگرد در بازار تهیه کنید.

شابلون میلگرد
شابلون میلگرد

*** گیج میلگرد و تفاوت آن با شابلون

همانطور که گفتیم شابلون قالبی است که با توجه سایزهای مختلفی از میلگرد طراحی شده است. گیج میلگرد نیز حالت خاصی از شابلون محسوب می‌شود که جنس آن از فولاد زنگ نزن می‌باشد. با استفاده از گیج می‌توان اندازه انواع میلگرد آجدار از سایز ۱۲ تا ۲۸ را به راحتی بدست آورد. بعد از خریداری گیج، با استفاده از کاتالوگ راهنمای آن می‌توان اندازه‌گیری را انجام داد.

گیج میلگرد
گیج میلگرد

*** سایر روش‌های تشخیص سایز میلگرد

برای تعیین سایز میلگرد به‌ غیر از شابلون میلگرد می‌توانید از روش‌های دیگر هم استفاده کنید. به‌ کارگیری ریسمان یکی از قدیمی‌ترین و متداول‌ترین روش‌هاست. برای این کار می‌توانید ریسمان را به ‌دور میلگرد بپیچید و سپس با توجه‌ به اندازه به ‌دست ‌آمده محیط میلگرد را محاسبه کنید. در نهایت کاری که باید انجام دهید این است که قطر میلگرد را به ‌عنوان عدد نهایی به دست آورید. دقت این روش بالا نیست.

در مقابل امکان تشخیص سایز میلگرد با استفاده از آچار فرانسه نیز یکی از روش‌هایی است که می‌تواند جایگزین خوبی برای شابلون میلگرد باشد. به این شکل که بسیاری از آچارها که امروزه در بازار به فروش می‌رسند به ‌صورت مدرج هستند. در نتیجه می‌توانید به ‌راحتی از آن‌ها استفاده کنید و درست شبیه به یک شابلون میلگرد سایز دقیق را اندازه‌گیری کنید.

*** نحوه عملکرد شابلون میلگرد

شابلون یا گیج میلگرد بطور کلی فضایی مثلثی شکل دارد. این فضای مثلثی شکل بر روی سایزهای مختلفی قرار می‌گیرد. طبیعتا این زاویه هرچه بیشتر در میلگرد فرو رود، سایز میلگرد کوچکتر خواهد بود. در هر دو طرف شابلون‌ها عدد اندازه میلگرد به طور دقیق ذکر شده است. از سایز میلگرد ۱۲ تا ۲۸ به صورت درجه بندی بر روی شابلون می‌توانید مشاهده کنید. همچنین برخی از شابلون‌های موجود در بازار دارای خط کش هستند که در ضلع کناری آن قرار گرفته و شما می‌توانید با استفاده از آن فاصله آرماتورهای به‌کار رفته در تیر و ستون را چک کنید.

در نهایت شابلون را بین دو میلگرد نگه ‌دارید و فاصله بین آن‌ها را نیز به‌درستی بررسی کنید. اگر شابلون با خط کش باشد می‌توان از آن برای کنترل بخش کاور بتنی المان نیز استفاده کرد. میلگرد را نیز داخل آن قرار می‌دهید. اگر عدد هر دو طرف روی یک واحد بود و میلگرد بیش از این در شابلون فرو نرفت، در نتیجه شما می‌توان نتیجه گرفت که عملیات اندازه‌گیری به‌ درستی انجام شده است.

*** نحوه تعیین قطر میلگرد

برای اندازه‌گیری سایز میلگرد چند معیار مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرند. یکی از آنها قطر خارجی میلگردها می‌باشد که براساس آج اندازه‌گیری می‌شود. به این معنا که اگر میخواهید قطر خارجی را محاسبه کنید، باید حین استفاده از شابلون یا سایر ابزار اندازه‌گیری آج را نیز در محاسبه خود در نظر بگیرید. معیار بعدی قطر زمینه می‌باشد که بدون احتساب آج است. در نهایت نیز قطر اسمی میلگرد است که با احتساب آج می‌باشد. با استفاده از شابلون میلگرد می‌توان تمامی این قطرها را اندازه گرفت. روش استفاده از شابلون دارای دقت بسیار بالایی می‌باشد و استفاده از این روش در هر شرایطی پیشنهاد می‌شود.

*** مزایای استفاده از شابلون میلگرد

شابلون به عنوان یکی از ابزارهای اندازه‌گیری سایز میلگرد مزیت‌هایی دارد که آن را در مقایسه با سایر ابزار برتر کرده است. در ادامه این مزایا را بیان می‌کنیم.

  • شابلون وسیله کوچکی به‌اندازه یک جاسوئیچی است که می‌توانید آن را هر جا که می‌خواهید حمل کند.
  • بر پایه فولاد ساخته شده است و به‌ هیچ ‌عنوان زنگ نمی‌زند.
  • حتی اگر آن را از یک ساختمان چند طبقه پرت کنید دچار شکستگی و مشکل نمی‌شود.
  • مقاومت خوبی دارد و ابعادش نیز کوچک است.
  • دقت بالای اندازه‌گیری.
  • دسترسی آسان و راحت در فروشگاه‌ها و یراق آلات مهندسی.

***  نتیجه گیری

میلگرد عضو جدا نشدنی ساخت و ساز‌ها می‌باشد. با توجه به کاربرد این محصول در بخش‌های مختلف، استفاده از آن باید براساس سایز آن باشد. برای اندازه‌گیری قطر میلگرد روش‌ها و ابزارهای مختلفی وجود دارد. با دقت ترین و رایج ‌ترین آن، شابلون میلگرد می‌باشد. گاهی اوقات از آن با نام گیج میلگرد نیز یاد می‌شود. امیدواریم تا با مطالعه مقاله فوق پاسخ سوال‌هایتان را دریافت کرده باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.