افزونه جلالی را نصب کنید. 8 ربيع أول 1445 Friday, 22 September , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

بازار شمش فولاد در مسیر کاهش قیمت

شناسه : 68810 15 تیر 1401 - 15:00
کاهش تولید شمش فولاد متاثر از سیگنال بی‌‌‌برقی به افت عرضه این محصول در رینگ صنعتی بورس‌کالا منجر شد. افت قیمت پایه و احتمال استمرار روند کاهش عرضه در هفته‌‌‌های بعد باعث شد تا برخلاف جریان کاهشی عرضه، تقاضا افزایشی باشد و به این ترتیب نوردکاران برای کسب سهم از عرضه‌‌‌های شمش فولاد حاضر به رقابت قیمتی شوند.
بازار شمش فولاد در مسیر کاهش قیمت
پ
پ

کاهش تولید شمش فولاد متاثر از سیگنال بی‌‌‌برقی به افت عرضه این محصول در رینگ صنعتی بورس‌کالا منجر شد. افت قیمت پایه و احتمال استمرار روند کاهش عرضه در هفته‌‌‌های بعد باعث شد تا برخلاف جریان کاهشی عرضه، تقاضا افزایشی باشد و به این ترتیب نوردکاران برای کسب سهم از عرضه‌‌‌های بازار شمش فولاد حاضر به رقابت قیمتی شوند.

* سیگنال کاهشی از بازار شمش فولاد

به گزارش آرتان پرس، اگرچه رینگ شمش فولاد در روز گذشته پررونق بود؛ اما میانگین نرخ فروش شمش، سیگنال کاهش قیمت را برای بازار آزاد مقاطع طویل فولادی به ارمغان آورد. افزایش فاصله میان نرخ میلگرد و شمش فولاد در شرایطی که خبری از تقاضای مصرفی وجود ندارد، احتمال عقبگرد قیمتی در بازار را رقم خواهد زد.

قیمت پایه عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس ‌کالای ایران برابر ۱۲‌ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شد که این رقم، کمترین بهای پایه تعیین‌ شده برای این محصول پس از هفته پایانی بهمن‌ماه سال گذشته بود.

استمرار روند کاهش قیمت پایه، آن هم در شرایطی که زمزمه‌‌‌هایی از احتمال رشد بهای فولاد صادراتی ایران با بهبود بازار شمش و محصولات فولادی روسیه و ترکیه به گوش می‌رسد و در عین حال از میزان تولید شمش در کشور متاثر از قطعی برق فولادسازان و هک‌ شدن شرکت‌های بزرگ فولادی کاسته شده است، باعث شد تا تعادل عرضه و تقاضا در این بازار بر هم بخورد و رینگ روز گذشته شمش فولاد با برتری محسوس تقاضا نسبت به حجم عرضه روبه‌رو باشد.

* کاهش عرضه شمش فولاد

فولادسازان ظرف روز گذشته حدود ۷۶‌ هزار تن شمش فولاد را در بازار فیزیکی عرضه کردند که این رقم نسبت به حجم عرضه‌‌‌های هفته‌‌‌های گذشته به ‌مراتب کمتر بود. میزان تقاضای به ثبت رسیده در این بازار نیز برابر ۲۵۰‌ هزار تن بود.

برتری محسوس تقاضا نسبت به عرضه باعث شد تا متقاضیان شمش فولاد برای کسب سهم از این بازار دست به رقابت قیمتی بزنند. حداکثر میزان رقابت قیمتی در این بازار حدود ۱۴‌ درصد نسبت به نرخ پایه افزایشی بود و میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ روز گذشته به ۱۳‌ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. برخلاف روند کاهشی ایجاد شده در بازار شمش و مقاطع طویل فولادی در ظرف یک‌ هفته اخیر در مسیر رشد نرخ قدم برداشت.

سیگنال‌‌‌های مثبت ارزی که در روزهای ابتدایی هفته شدت بیشتری داشت، به رفتار متقاضیان مصرفی و سرمایه‌‌‌ای میلگرد در بازار آزاد جهت داد و باعث شد تا ظرف یک‌ هفته اخیر، قیمت هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران رشد ۵۰۰ تومانی به ‌ازای هر کیلوگرم داشته باشد.

با وجود این، تعدیل نرخ ارز از اواسط هفته جریان رو به رشد قیمتی را در بازار آزاد متوقف کرد. با توجه به فروش شمش فولاد با قیمت تمام‌ شده ۱۵‌ هزار و ۲۰۰ تومان از رینگ روز گذشته و نبود تقاضای مصرفی در بازار فولادهای ساختمانی کشور، می‌‌‌توان انتظار داشت که بهای میلگرد در بازار داخل ظرف روزهای آینده تعدیل شود. البته بروز جهشی دیگر در نرخ ارز آزاد، این برآورد را نادرست خواهد کرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.