جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲ 21 شعبان 1445 Friday, 1 March , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

جداول استاندارد ورق های فلزی

شناسه : 69031 18 تیر 1401 - 17:00
ورق‌های فلزی به عنوان یکی از مقاطع مهم در صنایع پایین دستی به شمار می‌روند. این مقطع تخت دارای استانداردهایی در حین ساخت می‌باشد. انواع ورق فلزی در بازار موجود است. آيا مي‌دانيد منظور از استاندارد ورق هاي فلزي چيست؟ آيا استاندارد هركدام از اين ورق‌ها را مي‌دانيد؟ آيا مي‌دانيد در هنگام خريد ورق به چه نكاتي در رابطه با استانداردها بايد توجه كرد؟ براي اينكه با جداول استاندارد ورق های فلزی بيشتر آشنا شويد، پیشنهاد می‌کنیم تا در ادامه با آرتان پرس همراه باشید.
جداول استاندارد ورق های فلزی
پ
پ

جداول استاندارد ورق های فلزی یک امر مهم هنگام خرید انواع ورق و یک امر ضروری در تولید و ساخت هر قطعه‌ای است که از ورق در ساخت آن استفاده میشود. لذا در دنیای امروزه هر محصول تولیدی از ورق فلزی باید براساس استانداردهای جهانی تعیین شده باشد. ورق فلزی خود نیز از جمله این محصولات هستند که بایستی دارای استانداردهای معینی باشد.

شاید سوال برایتان پیش بیاید که چرا وجود استانداردها برای ورق فلزی ضروری است؟ لزوم وجود این استانداردها این است اگر دو نفر یک نوع ورق فلزی را از دو تولیدکننده مختلف تهیه کنند، بایستی تمام ویژگی‌های این دو ورق با یکدیگر مشابه باشد. آیا می‌دانید جداول استاندارد ورق های فلزی شامل چه مواردی می‌شود؟ آیا با جدول استاندارد انواع ورق فلزی آشنایی دارید؟ برای پاسخ به این سوالات توصیه می‌کنیم حتما در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

*** ورق فلزی چیست؟

قبل از آشنایی با جداول استاندارد ورق های فلزی بهتر است بدانید که اصلا ورق فلزی چیست. ورق فلزی یک نوع محصولی نهایی تخت است که در نتیجه نورد گرم یا سرد بر روی محصول نیمه تمام شده مانند اسلب بوجود می‌آید. ورق‌های فلزی کاربردهای گسترده‌ای در صنایعی مانند ساخت و ساز، لوازم خانگی، خودروسازی، کشتی سازی و غیره دارد. ورق فلزی دارای انواع مختلفی می‌باشد که هر کدام استانداردهای خاص خود را خواهند داشت. در ادامه به بررسی این استانداردها می‌پردازیم.

استاندارد ورق های فلزی
ورق فلزی

*** منظور از جداول استاندارد ورق های فلزی چیست؟

ورق فلزی مانند سایر محصولات تولیدی براساس استانداردهایی که مورد قبول سازمان‌های جهانی می‌باشد، تولید و عرضه می‌شود. حال سوالی که پیش می‌آید این است که این استانداردها شامل چه مواردی است؟ همانطور که می‌دانید ورق فلزی با توجه به نوع ماده و روش تولید دارای انواع مختلفی می‌باشد. اما فاکتورهای مربوط به استاندارد همه ورق های فلزی یکسان است. از جمله این فاکتورهای مهم می‌توان به ابعاد ورق (طول، عرض، ضخامت)، چگالی و وزن ورق اشاره کرد.

*** کاربرد جداول استاندارد ورق های فلزی چیست؟

یکی از کاربردهای این جداول در اختیار گذاشتن اطلاعات کافی و مهم برای خرید آنها می‌باشد. با کمک این جداول می‌توان اطلاعات و دانش کافی در مورد ورق های فلزی کسب کرد و ورق‌هایی را خریداری کرد که بیشترین بازدهی را در رابطه با کارکرد مودر نیاز شما خواهند داشت. از دیگر کاربردهای جداول استاندارد این است که به کمک آنها می‌توان قیمت ورق را پیشبینی کرد. با توجه به اینکه ورق های فلزی براساس وزنشان خرید و فروش می‌شوند، بنابراین می‌توان قیمت تقریبی از محصول بدست آورد.

جداول استاندارد برای ورق های فلزی که از جنس‌های مختلفی تولید شده، آماده شده‌اند. معمولا پیشنهاد می‌شود قبل از خرید این جداول را مطالعه کنید تا متوجه شوید که شرکت تولیدکننده محصول را براساس چه استانداردی و با چه اصولی تولید کرده است. از استانداردهای ارائه شده برای تولید ورق فلزی می‌توان به استاندارد DIN آلمان، EN و JIS ژاپن اشاره کرد.

*** جداول استاندارد انواع ورق های فلزی

همانطور که گفتیم ورق های فلزی دارای انواع مختلفی هستند. از نظر جنس، ورق می‌تواند فولادی و یا آلومینیومی باشد. از نظر پارامترهای تولید می‌تواند ساده، آجدار، روغنی و یا سیاه باشد. هر کدام از این ورق‌ها دارای استاندارد مشخصی هستند که در ادامه آنها را بیان می‌کنیم.

*** جدول استاندارد ورق روغنی

یکی از انواع ورق های فلزی موجود در بازار، ورق روغنی می‌باشد. نام دیگر این ورق، ورق سرد است که از طریق نورد سرد تولید می‌شود. این ورق دارای سطحی صاف و صیقلی بوده و در مصارف ساختمانی، خودروسازی و لوازم خانگی کاربرد دارد. این ورق حاصل نورد سرد ورق سیاه می‌باشد و برای اینکه دچار زنگ زدگی نشود، سطح آن روغنکاری می‌شود. این نوع ورق از دو نوع فولاد ST13 و ST14 ساخته می‌شود. در ادامه جدول استاندارد ورق روغنی آورده شده است. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت این محصول به صفحه قیمت ورق روغنی مراجعه کنید.

ردیفطول (mm)عرض (mm)ضخامت (mm)چگالی (kg/mm3)وزن (kg)
۱۲۱۰.۵۷.۸۶۸
۲۲۱۰.۶۷.۸۶۱۰
۳۲۱۰.۷۷.۸۶۱۱
۴۲۱۰.۸۷.۸۶۱۳
۵۲۱۰.۹۷.۸۶۱۴
۶۲۱۱۷.۸۶۱۶
۷۲۱۱.۲۵۷.۸۶۲۰
۸۲۱۱.۵۷.۸۶۲۴
۹۲.۵۱.۲۵۰.۵۷.۸۶۱۳
۱۰۲.۵۱.۲۵۱.۲۵۷.۸۶۳۱
۱۱۲.۵۱.۲۵۱.۵۷.۸۶۳۸
جدول استاندارد ورق روغنی

*** جدول استاندارد ورق سیاه

ورق سیاه یکی دیگر از انواع ورق های فلزی در بازار می‌باشد که دارای رنگی مات است. علت آن دمای بالای تولید آن در نورد گرم می‌باشد. معمولا برای این ورق از فولاد ST52 و ST37 استفاده می‌شود و در صنایع ساختمان سازی، خودروسازی و ساخت مخازن کاربرد دارد. جدول استاندارد ورق سیاه در ادامه آورده شده است. قبل از خرید حتما این جدول را مطالعه کنید و برای اطلاع از قیمت آن به صفحه قیمت ورق سیاه مراجعه کنید.

ردیفطول (mm)عرض (mm)ضخامت (mm)وزن (kg)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۴۶۴
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۵۸۰
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۶۹۶
۶۶۰۰۰۱۵۰۰۸۵۷۶
۷۶۰۰۰۱۵۰۰۱۰۷۲۰
۸۶۰۰۰۱۵۰۰۱۲۸۶۴
۹۶۰۰۰۱۵۰۰۱۵۱۰۸۰
۱۰۶۰۰۰۱۵۰۰۲۰۱۴۴۰
جدول استاندارد ورق سیاه

*** جدول استاندارد ورق های فلزی آجدار

از دیگر انواع ورق های فلزی موجود در بازار، ورق طرح دار موسوم به ورق آجدار است. طرح‌هایی مانند لوزی، دایره و ستاره بصورت آج برجسته بر روی این ورق‌ها وجود دارد. از این ورق معمولا در ساخت پل‌‌های عابر، کف آسانسور و یا پله برقی استفاده می‌شود. این ورق با روش نورد گرم تولید می‌شود.

موادی که برای تولید این نوع ورق به کار برده می‌شود شامل استیل، فولاد و آلومینیوم است. این نوع ورق یکی از مهم‌‌ترین و کاربردی‌ترین ورق‌های مورد استفاده در صنایع مختلف به ویژه ساختمان است و با توجه به آلیاژ مورد استفاده برای آن با قیمت‌های متفاوتی ارائه می‌شود. جدول استاندارد ورق آجدار در ادامه آورده شده است.

ردیفطول (mm)عرض (mm)ضخامت (mm)وزن (kg)
۱۲۰۰۱۰۰۰۱۲۴
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸
۴۶۰۰۰۱۵۰۰۶۴۳۲
۵۶۰۰۰۱۵۰۰۸۵۷۶
۶۶۰۰۰۱۵۰۰۱۰۷۲۰
۷۶۰۰۰۲۰۰۰۸۷۶۸
جدول استاندارد ورق آجدار

*** جدول استاندارد ورق آلومینیوم

یکی از پرکاربردترین ورق‌های موجود در بازار، ورق آلومینیومی می‌باشد. از ویژگی‌های بارز این ورق، وزن و ضخامت بسیار کم آن است. بنابراین کاربرد این ورق در ضخامت‌های بسیار کم خواهد بود. از جمله خواص این ورق می‌توان به انعطاف پذیری بسیار بالای آن اشاره کرد. مقاومت به خوردگی ورق آلومینیومی نیز بسیار مطلوب است.

ورق‌های آلومینیومی در ۸ گروه متفاوت قرار می‌گیرند که از گروه ۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ می‌باشد. آلومینیوم‌هایی که به آنها آلومینیوم‌های خالص تجاری گفته می‌شوند در گروه ۱۰۰۰ قرار داده شده و سایر انواع آلومینیوم را در بقیه طبقه‌ها یعنی از طبقه ۲۰۰۰ تا ۸۰۰۰ قرار داده می‌شوند. جدول استاندارد ورق آلومینیومی در ادامه آورده شده است.

ردیفطول (mm)عرض (mm)ضخامت (mm)وزن (kg)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۴۲.۲
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۵۲.۷
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۶۳.۳
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۷۳.۸
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۸۴.۴
۶۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۸۴.۹
۷۲۰۰۰۱۰۰۰۱۵.۴
۸۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۲۵۶.۸
۹۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۵۸.۱
۱۰۲۰۰۰۱۰۰۰۲۱۱
۱۱۲۰۰۰۱۰۰۰۳۱۶.۵
جدول استاندارد ورق آلومینیوم

*** جدول استاندارد ورق گالوانیزه

از پرکاربردترین ورق های فلزی موجود در بازار، ورق گالوانیزه می‌باشد. این ورق‌ها جهت جلوگیری از زنگ زدن با استفاده از فلز روی پوشش داده می‌شوند. استانداردهای بکار بروده شده برای این ورق با توجه به ترکیبات بکار برده شده در آن متفاوت است. اما جدول استاندارد ابعادی و وزنی این ورق در ادامه آورده شده است. برای اطلاع از قیمت این محصول توصیه می‌کنیم به صفحه قیمت ورق گالوانیزه مراجعه کنید.

ردیفطول (mm)عرض (mm)ضخامت (mm)وزن (kg)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۵۸
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۷۱۱
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۱۱۶
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۵۲۴
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۶۲۵۰۰۱۲۵۰۰.۵۱۳
۷۲۵۰۰۱۱.۲۵۲۰
جدول استاندارد ورق گالوانیزه

*** جدول استاندارد ورق اسیدشویی

شاید نام ورق اسید شویی را شنیده باشید. این ورق به روش نورد گرم تولید شده و در انتهای فرآیند تولید آن از اسیدکلریدریک به عنوان پاک کننده ناخالصی‌ها استفاده شده است. این ورق دارای سطحی صاف و براق می‌باشد. از جمله کاربردهای این ورق می‌توان به صنایع کشتی سازی، لوله‌های انتقال گاز و خودروسازی اشاره کرد. این ورق استحکام بسیار بالایی دارد. در ادامه جدول استاندارد ورق اسیدشویی آورده شده است.

صحبت از ساخت لوله با ورق شد، بهتر است در مورد جداول استاندارد لوله فولادی بدون درز نیز اطلاعات کافی داشته باشید.

ردیفطول (mm)عرض (mm)ضخامت (mm)وزن (kg)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۵۲۴
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۴۶۴
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۵۸۰
۶۲۰۰۰۱۰۰۰۶۹۶
جدول استاندارد ورق اسیدشویی

*** نتیجه گیری

ورق فلزی محصولی پرکابرد است که برای خرید آن باید به دقت داشت. به عنوان مثال قبل از خرید باید به جداول استاندارد ورق های فلزی مراجعه کرده و از نظر قیمتی آنها را ارزیابی کرد. ورق های فلزی انواع مختلفی دارند که هر کدام جدول استاندارد مربوط به خود را دارد. جداول استاندارد ابعادی و وزنی ورق های فلزی یکی مهم‌ترین استانداردها می‌باشد که در این مقاله به آن پرداخته شد. امیدواریم با مطالعه این مقاله پاسخ سوال‌هایتان را دریافت کرده باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.