افزونه جلالی را نصب کنید. 7 ربيع أول 1444 Sunday, 2 October , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

پروفیل مکزیکی یا چهارچوب مکزیکی چیست؟

شناسه : 69830 10 مرداد 1401 - 17:00

پروفیل مکزیکی در واقع یک چهارچوب فلزی است که با توجه به استحکام، رنگ پذیری و طول عمر و همچنین تنوع آن در صنعت ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ساخت آن با توجه به استانداردهای موجود، از ورق‌های گرم و نیز ورق‌های روغنی استفاده می‌شود و به دو نوع پروفیل مکزیکی بیرون و پروفیل مکزیکی درون تولید می‌گردد.

پروفیل مکزیکی یا چهارچوب مکزیکی چیست؟
پ
پ

یکی از انواع پروفیل که در صنعت ساختمان ساکیزی از آن بهره گرفته می‌شود، پروفیل مکزیکی یا چهارچوب مکزیکی است و به نام چهارچوب قاشقی یا نگینی نیز در بازار شناخته شده است. این مقطع مهم فولادی در مقاطع با اشکال مختلف برای کار در انواع درب و پنجره ساختمان‌ها عرضه می‌شود.

پروفیل مکزیکی در واقع یک چهارچوب فلزی است که با توجه به استحکام، رنگ پذیری و طول عمر و همچنین تنوع آن در صنعت ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ساخت آن با توجه به استانداردهای موجود، از ورق‌های گرم و نیز ورق‌های روغنی استفاده می‌شود که می‌تواند به طور مستقیم روی قیمت پروفیل مکزیکی موثر باشد.

چهارچوب مکزیکی در طبقه بندی پروفیل‌های بسته قرار می‌گیرد. این نوع پروفیل با توجه به نوع و مکان کاربرد می‌تواند در ابعاد مختلف ساخته شود.

ابعاد و انواع پروفیل مکزیکی در بازار

همانطور که گفته شد چهارچوب مکزیکی با توجه به نیاز مشتری می‌تواند در ابعاد مختلفی از ورق روغنی یا سیاه خم کاری شده و تحویل مشتری شود.

یکی از ابعاد مهم پروفیل مکزیکی به هنگام خرید آن، طول آن است که در پروفیل‌های آماده در اندازه‌های ۳.۵ و ۴ سانتی‌متر در دسترس می‌باشد. طول شاخه‌های چهارچوب مکزیکی معمولا به ۶.۶ متر می‌رسد.

مقدار وزن شاخه ‌ها نیز با توجه به ضخامت ورق به کار گرفته شده در حدود ۲۴ تا ۲۹ کیلوگرم قابل تغییر است. ضخامت چهارچوب مکزیکی معمولاً ۲ تا ۲.۵ میلی متر می‌باشد.

پروفیل مکزیکی درون و بیرون

اندازه و نوع پروفیلها در هنگام خم کاری ورق تعیین می‌شود و بر طبق جهت انحنای خم کاری ورق استفاده شده به دو نوع پروفیل مکزیکی بیرون و درون تولید می‌گردد. هر کدام از انواع چهارچوبهای مکزیکی بیرون و درون ویژگی‌ها و کاربرد منحصر به فرد خود را دارند.

به عنوان مثال از کاربردهای چهارچوب مکزیکی بیرون می‌توان به تولید چهارچوب درب فلزی برای درب‌های چوبی، ام دی اف و اچ دی اف اشاره کرد.

کاربرد چهارچوب مکزیکی

همانطور که اطلاع دارید به محل اتصال درب و پنجره در ساختمان چهارچوب گفته می‌شود و چهارچوب‌ها محور اصلی نصب درب و پنجره در ساختمان هستند. بطور کلی چهارچوب‌ها دارای انواع مختلف ساده، فرانسوی، مکزیکی، رومی و غیره هستند. صنعت ساختمان سازی معمولا بیشترین مصرف پروفیل مکزیکی برای کارکرد در ساختار درب‌ها و پنجره‌ها دارد.

چهارچوب مکزیکی همچنین در تولید درب‌های امنیتی و ضد سرقت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از پروفیل مکزیکی به طور معمول در ساخت چهارچوب‌ها و پنجره‌های فلزی و پی‌وی‌سی بهره گرفته می‌شود. از دیگر موارد استفاده چهارچوب مکزیکی می‌توان به استفاده در نیمکت‌های فلزی، نرده کشی، ساخت ستون و اسکلت‌های فلزی اشاره کرد.

قیمت پروفیل مکزیکی

پروفیل یا چهارچوب مکزیکی با توجه به مزایایی که داراست در صنایع مختلفی می‌تواند به کار گرفته شود. شرکت‌های فولادی در ایران چهارچوب مکزیکی را در ابعاد مختلف با توجه به نیاز صنایع و در کیفیت‌های مختلف تولید می‌کنند که کیفیت مواد اولیه نقش مهمی در آن داشته و به طور مستقیم بر روی قیمت نهایی محصول اثر می‌گذارد.

همانند سایر محصولات فولادی، قیمت پروفیل مکزیکی نیز بسته به نوسانات ارز و نوسانات عرضه و تقاضا می‌تواند متغیر باشد. افزایش قیمت ارز باعث رونق صادرات می‌شود و از این رو بازار داخلی را با کمبود موجودی می‌تواند مواجه کند.

از سوی دیگر با افزایش قیمت ارز قیمت مواد اولیه برای تولید محصولات فولادی و پروفیل افزایش یافته و در نتیجه بر قیمت نهایی پروفیل تاثیر می‌گذارد. مواد اولیه با کیفیت مورد استفاده در شرکت‌های تولیدی داخلی می‌تواند چهارچوب مکزیکی مرغوبی را روانه بازار کند ولی ممکن است از نظر قیمت‌گذاری قابل رقابت با چهارچوب مکزیکی خارجی نباشد.

از دیگر مواردی که روی قیمت پروفیل مکزیکی موثر است می‌توان به ضخامت و نوع آن اشاره کرد.

چهارچوب مکزیکی و تفاوت آن با چهارچوب فرانسوی

پروفیل فرانسوی یکی دیگر از پروفیل‌هایی است که که در ساخت در و پنجره‌های فلزی از آن استفاده می‌شود. پروفیل فرانسوی با روش نورد سرد با بهره گیری از ورق با استاندارد DIN2395 با ترکیب شیمایی کربن ۰.۱ تا ۰.۳ درصد، گوگرد ۰.۰۴ درصد، سیلیسیوم ۰.۳۵ درصد، منگنز ۰.۵ درصد و فسفر ۰.۰۴ درصد ساخته می‌شود.

این دو مقطع مهم فولادی در شکل و طراحی سطح مقطع قوطی با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع تفاوت پروفیل مکزیکی و فرانسوی در عرض و ارتفاع خم‌های آن‌ها خود را نشان می‌دهد.

تفاوت پروفیل مکزیکی و فرانسوی

پروفیل فرانسوی، جزو پروفیل‌های باز و چهارچوب مکزیکی جزو پروفیل‌های بسته است و در نتیجه همین موضوع سبب می‌شود که فرایند تولید پروفیل درب و پنجره با هر کدام از این دو پروفیل کاملا متفاوت باشد.

معمولاً وزن هر شاخه پروفیل مکزیکی به دلیل داشتن خم بیشتر، حدود ۱۵% از وزن پرفیل فرانسوی بیشتر است. وزن هر پروفیل فرانسوی به طول ۶۰ سانتی متر با ضخامت ۲ میلی متر، حدود ۲۴ تا ۲۵ کیلوگرم برآورد می‌شود در صورتی که وزن هر چهارچوب مکزیکی به طول ۶۰ سانتی متر برابر با ۲۸ تا ۲۹ کیلوگرم خواهد بود.

لازم به ذکر است که ضخامت پروفیل فرانسوی بین ۲ تا ۲.۵ میلی متر است و این در حالی است که پروفیل مکزیکی با ضخامتی در حدود ۳.۵ تا ۴ میلی متر تولید می‌شود و همین موضوع هم سبب می‌شود که استحکام و مقاومت بالاتری نسبت به نوع فرانسوی داشته باشد.

نکاتی پیرامون خرید پروفیل مکزیکی

همانطور که اشاره شد در پروفیل‌های مکزیکی بیرون، قوس پروفیل به سمت بیرون است اما در پروفیل‌های درون، قوس پروفیل به سمت داخل است. بسته به نوع خم، کاربردهای این دو دسته متفاوت است. اولین نکته مهم در خرید پروفیل مکزیکی، نوع کاربردی است که از آن انتظار دارید.

چهارچوب مکزیکی هم مانند دیگر انواع پروفیل‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد. بنابراین با در نظر گرفتن خصوصیات آن، می‌توانید پروفیل مکزیکی مناسب را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که این مقطع از استحکام بالایی برخوردار بوده اما در برابر رطوبت مقاومت پایینی دارد. در نتیجه استفاده از آن از مکان‌هایی که رطوبت زیاد است توصیه نمی‌شود.

دومین پارامتر مهم در هنگام خرید پروفیلهای مکزیکی، قیمت پروفیل است. چهارچوب مکزیکی از ورق‌های روغنی و ورق گرم تولید می‌شود و در نتیجه قیمت بالایی دارد. بنابراین باید در نظر گرفته شود که آیا برای خرید این پروفیل و قیمت بالای آن توجیه اقتصادی وجود دارد یا خیر. سومین نکته مهم در خرید پروفیل‌های مکزیکی، برند تولید کننده محصول است.

باید در هنگام خرید، پروفیل را از برندهای معتبر و نام آشنا تهیه کنید زیرا هم کیفیت پروفیل تولیدی آن‌ها تضمین شده است و هم اینکه عمدتا خدمات پس از فروش قابل قبولی دارند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.