افزونه جلالی را نصب کنید. 28 صفر 1444 Saturday, 24 September , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تیرآهن INP، مشخصات و کاربردهای آن

شناسه : 69873 12 مرداد 1401 - 17:00
اگر تا بحال در حوزه ساخت و ساز فعالیت داشته‌اید، حتما با مقطع تیرآهن آشنایی دارید. تیرآهن به عنوان یکی از مقاطع و عضوهای اصلی یک ساختمان با اسکلت فلزی محسوب می‌شود. استانداردها و سایزهای مختلف تیرآهن، دامنه انتخاب و استفاده از آن را گسترده کرده است. آیا با تیرآهن INP آشنایی دارید؟ آیا مزایا و معایب این نوع از تیرآهن را می‌دانید؟ آیا می‌دانید مشخصات و کاربردهای تیرآهن INP چیست؟ برای اینکه با این نوع از تیرآهن بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم حتما در ادامه با آرتان پرس همراه باشید.
تیرآهن INP، مشخصات و کاربردهای آن
پ
پ

تیرآهن به عنوان یکی از اجزاء اصلی در ساختمان سازی یک قطعه پرکاربرد محسوب می‌شود. وظیفه تیرآهن‌ها حفظ استحکام ساختمان در برابر تنش‌های ناشی از نیروهای برشی می‌باشد. از این رو می‌توان گفت این محصول در بخش‌های مختلف ساختمان مانند سقف، خرپا، ستون و درگاه بسیار پرکاربرد است. این عضو جدایی ناپذیر در ساختمان سازی که محصول کارخانجات تولید فولاد بوده در سه نوع تیرآهن IPB، INP و IPE تولید و عرضه می‌شود. در این مقاله به طور خاص درباره تیرآهن INP، مشخصات و کاربردهای آن توضیحاتی خواهیم داد. توصیه می‌کنیم حتما در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

*** تیرآهن INP چیست؟

تیرآهن INP نوعی استاندارد تیرآهن محسوب می‌شود که با نام پروفیل نرمال نیز شناخته می‌شود. این نوع از تیرآهن دارای شکل ظاهری شبیه به حرف انگلیسی I می‌باشد و هنگام حرکت از مرکز به سمت لبه‌ها، ضخامت آن کاهش می‌یابد. این تیرآهن دارای استاندارد کارخانه‌های فولاد روسی و چینی است. این نوع از تیرآهن در مقاطع مختلف ۸۰ تا ۵۵۰ میلیمتری ساخته شده و دارای کاربردهای بسیاری در صنایع ساختمان سازی، اسکله سازی، پل و سدسازی است.

تیرآهن با استاندارد INP
تیرآهن با استاندارد INP

*** استاندارد INP و نحوه تولید آن

منظور از استاندارد INP همان استاندارد تولید تیرآهن می‌باشد که توسط شرکت‌های تولیدکننده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشخصه بارز تیرآهن‌های ساخته شده با این استاندارد که با نام تیرآهن INP شناخته می‌شوند، کاهش ضخامت از مرکز به طرفین است به نحوی که بال‌ها دارای ضخامت یکسانی باشند. این نوع تیرآهن کاربرد زیادی در کشورمان دارد، زیرا مهندسان راه و ساختمان عمدتا نقشه‌های خود را بر اساس استاندارد INP ترسیم می‌کنند.

قبل از شروع مراحل تولید تیرآهن INP، تهیه شمش‌های فولادی بلوم به عنوان ماده اولیه ضروری می‌باشد. این شمش‌ها از ابتدا برای ساخت تیرآهن ساخته شده‌اند و دارای ابعاد و سطح مقطع استاندارد هستند. اولین مرحله در این فرآیند نورد گرم شمش‌های فولادی است. به این معنا که شمش‌ها وارد کوره‌های نورد گرم می‌شوند تا به دمای مناسب برای ادامه فرآیند برسند. در ادامه شمش‌های حرارت دیده که به اندازه کافی نرم شده‌اند، توسط غلتک‌های مخصوص فشرده می‌شوند تا به ضخامت مناسب رسیده و طولشان افزایش یابد. همچنین برای افزایش مقاومت و استحکام قطعه، فرآیندهای دیگری مانند عملیات حرارتی آنیل اجرا می‌شود.

پس از استحکام بخشی به قطعات، برش تیرآهن‌های بلند شروع شده و برای مرحله شکل‌گیری آماده می‌شوند. برای این کار محصولات گرم شده وارد قفسه‌های نورد میانی و پایانی می‌شوند. در این قفسه‌ها قالب‌ها و غلتک‌هایی وجود دارد که آنها را در ضخامت‌ها و شکل‌های مختلف شکل می‌دهد. برای تولید تیرآهن INP لازم است که از غلتک‌های استاندارد برای کاهش ضخامت مرکز به سمت طرفین استفاده شود.

در نهایت محصول تولید شده برای انجام آزمایش‌های ایمنی و استحکام به واحد مربوطه ارسال می‌شود. پس از اطمینان از کیفیت محصول تولید شده، محصول در تعداد سفارش معین برای مشتری ارسال شده یا برای صدور به سایر کشورها آماده می‌شود. توجه شود که کیفیت بلوم‌ها و پروفیل اولیه در استاندارد INP دارای اهمیت فراوانی است. به همین منظور مقادیر نسبت مواد اولیه و آلیاژهای به کار گرفته شده به طور مرتب توسط متخصصین ارزیابی و به روز می‌شود.

*** مشخصات و کاربردهای تیرآهن INP

تیرآهن INP بر مبنای استاندارد مشخصی تولید می‌شود. براساس این استاندارد، سطح مقطع این محصول در حدود ۸ تا ۶۰ سانتیمتر مربع بنا به کاربرد آن متفاوت می‌باشد. در هنگام خرید این نوع از تیرآهن با حروفی مواجه خواهید شد که بیانگر ویژگی‎‌های این محصول می‌باشد. بهتر است پیش از خرید با معنا و مفهوم این حروف آشنا شوید تا خریدی مطمئن و مناسب را داشته باشید. حروف استفاده  شده در این استاندارد به صورت زیر معنا می شود. توجه کنید که واحد اندازه گیری تمام این اعداد میلیمتر است.

 • حرف h نشان دهنده ارتفاع بال است.
 • حرف ts ضخامت مرکز یا در اصطلاح جان تیرآهن INP را نشان می‌دهد.
 • عرض بال با حرف b نشان داده می‌شود.
 • با حروف tg ضخامت بال مشخص می‌شود.
 • حرف A در تیرآهن مشخص کننده سطح مقطع است.
 • حرف G در تیرآهن مشخص کننده وزن هر متر است.
 • حرف V در تیرآهن به معنی سنگین بودن آن و حرف L در تیرآهن مشخص کننده سبک بودن آن است.

استفاده گسترده از تیرآهن INP در پروژه‌های عمرانی بسیار مرسوم است. این تیرآهن به طور گسترده‌ای در ساختمان‌های مرتفع به خصوص برای ساخت سقف استفاده می‌شود، زیرا قابلیت تحمل بار خوبی دارد. همچنین برای اتصال قطعات مختلف به یکدیگر بسیار مناسب است. استفاده از تیرآهن INP در صنایع ساختمانی و عمرانی باعث می‌شود مصرف آهن به حداقل رسیده و هزینه‌های نگهداری ساختمان به علت محدودیت آسیب‌های قطعات آهنی، کاهش یابد. همچنین مقاومت ساختمان و استحکام آن در برابر بلایای طبیعی و خطاهای انسانی را ارتقا می‌بخشد. از این رو کاربرد آن در سایزهای متفاوت در بخش‌های مختلفی مانند سقف، خرپا و ستون بسیار رایج است.

*** مزایا و معایب تیرآهن INP

استفاده از تیرآهن INP دارای مزایایی است که در ادامه بیان می‌کنیم.

 • اتصال قطعات مختلف به سهولت صورت می‌گیرد.
 • استفاده از این تیرآهن باعث کاهش هزینه‌های عملیاتی می‌شود.
 • از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است.
 • نصب آن به آسانی انجام می‌گیرد که این موضوع باعث افزایش سرعت اجرای آن می‌شود.
 • این تیرآهن در ارتفاعات زیاد از کاربرد گسترده‌ای برخوردار است.
 • امکان توسعه مجدد بعد از پایان پروژه وجود دارد.
 • فضای کمتری نسبت به فضای بتنی اشغال می‌کند.

استفاده از تیرآهن INP در عین حال که مزایایی دارد، معایبی نیز دارد که در ادامه آنها را بیان می‌کنیم.

 • کاهش مقاومت تیرآهن در صورتی که دمای محیط آن افزایش بسیار زیادی داشته باشد.
 • واکنش نشان دادن در برابر شرایط جوی و احتمال خوردگی آن.
 • عدم استحکام کافی بین اتصالات جوشکاری شده. به همین جهت بهتر است برای اتصال میان قطعات از پرچ و پیچ استفاده شود.

*** جدول اشتال تیرآهن INP

یکی از جداولی که مهندسین عمران برای پروژه‌های ساختمانی باید به آن رجوع کنند، جدول اشتال است. این جدول داده‌های ایستاتیکی مهمی از جمله وزن در واحد طول، ممان اینرسی، ژیراسیون و مدول مقطع در اختیار ما قرار می‌دهد. در ادامه جدول اشتال تیرآهن INP آورده شده است.

 INP hbs=r۱tr۲ch-2cAGJxWxixJyWyiya۱rT
mmmmmmmmmmmmmmcm۲kg/mcm۴cm۳cmcm۴cm۳cmmmmm
۸۰۸۰۴۲۳٫۹۵٫۹۲٫۳۱۰٫۵۵۹۷٫۵۷۵٫۹۴۷۷٫۸۱۹٫۵۳٫۲۶٫۲۹۳۰٫۹۱۶۲۱۱٫۲
۱۰۰۱۰۰۵۰۴٫۵۶٫۸۲٫۷۱۲٫۵۷۵۱۰٫۶۸٫۳۴۱۷۱۳۴٫۲۴٫۰۱۱۲٫۲۴٫۸۸۱٫۰۷۷۸۱۳٫۳
۱۲۰۱۲۰۵۸۵٫۱۷٫۷۳٫۱۱۴۹۲۱۴٫۲۱۱٫۱۳۲۸۵۴٫۷۴٫۸۱۲۱٫۵۷٫۴۱۱٫۲۳۹۴۱۵٫۴
۱۴۰۱۴۰۶۶۵٫۷۸٫۶۳٫۴۱۵٫۵۱۰۹۱۸٫۲۱۴٫۳۵۷۳۸۱٫۹۵٫۶۱۳۵٫۲۱۰٫۷۱٫۴۱۰۸۱۷٫۴
۱۶۰۱۶۰۷۴۶٫۳۹٫۵۳٫۸۱۷٫۵۱۲۵۲۲٫۸۱۷٫۹۹۳۵۱۱۷۶٫۴۵۴٫۷۱۴٫۸۱٫۵۵۱۲۴۱۹٫۵
۱۸۰۱۸۰۸۲۶٫۹۱۰٫۴۴٫۱۱۹۱۴۲۲۷٫۹۲۱٫۹۱۴۵۰۱۶۱۷٫۲۸۱٫۳۱۹٫۸۱٫۷۱۱۴۰۲۱٫۶
۲۰۰۲۰۰۹۰۷٫۵۱۱٫۳۴٫۵۲۰٫۵۱۵۹۳۳٫۴۲۶٫۲۲۱۴۰۲۱۴۸۱۱۷۲۶۱٫۸۷۱۵۶۲۳٫۶
۲۲۰۲۲۰۹۸۸٫۱۱۲٫۲۴٫۹۲۲۱۷۶۳۹٫۵۳۱٫۱۳۰۶۰۲۷۸۸٫۸۱۶۲۳۳٫۱۲٫۰۲۱۷۲۲۵٫۷
۲۴۰۲۴۰۱۰۶۸٫۷۱۳٫۱۵٫۲۲۴۱۹۲۴۶٫۱۳۶٫۲۴۲۵۰۳۵۴۹٫۵۹۲۲۱۴۱٫۷۲٫۲۱۸۸۲۷٫۸
۲۶۰۲۶۰۱۱۳۹٫۴۱۴٫۱۵٫۶۲۶۲۰۸۵۳٫۳۴۱٫۹۵۷۴۰۴۴۲۱۰٫۴۲۸۸۵۱۲٫۳۲۲۰۲۲۹٫۶
۲۸۰۲۸۰۱۱۹۱۰٫۱۱۵٫۲۶٫۱۲۷٫۵۲۲۵۶۱۴۷٫۹۷۵۹۰۵۴۲۱۱٫۱۳۶۴۶۱٫۲۲٫۴۵۲۱۸۳۱٫۱
۳۰۰۳۰۰۱۲۵۱۰٫۸۱۶٫۲۶٫۵۲۹٫۵۲۴۱۶۹۵۴٫۲۹۸۰۰۶۵۳۱۱٫۹۴۵۱۷۲٫۲۲٫۵۶۲۳۴۳۲٫۶
۳۲۰۳۲۰۱۳۱۱۱٫۵۱۷٫۳۶٫۹۳۱۲۵۸۷۷٫۷۶۱۱۲۵۱۰۷۸۲۱۲٫۷۵۵۵۸۴٫۷۲٫۶۷۲۴۸۳۴٫۱
۳۴۰۳۴۰۱۳۷۱۲٫۲۱۸٫۳۷٫۳۳۳۲۷۴۸۶٫۷۶۸۱۵۷۰۰۹۲۳۱۳٫۵۶۷۴۹۸٫۴۲٫۸۲۶۴۳۵٫۶
۳۶۰۳۶۰۱۴۳۱۳۱۹٫۵۷٫۸۳۵۲۹۰۹۷۷۶٫۱۱۹۶۱۰۱۰۹۰۱۴٫۲۸۱۸۱۱۴۲٫۹۲۷۸۳۷٫۲
۳۸۰۳۸۰۱۴۹۱۳٫۷۲۰٫۵۸٫۲۳۷۳۰۶۱۰۷۸۴۲۴۰۱۰۱۲۶۰۱۵۹۷۵۱۳۱۳٫۰۲۲۹۴۳۸٫۷
۴۰۰۴۰۰۱۵۵۱۴٫۴۲۱٫۶۸٫۶۳۸٫۵۳۲۳۱۱۸۹۲٫۴۲۹۲۱۰۱۴۶۰۱۵٫۷۱۱۶۰۱۴۹۳٫۱۳۳۰۸۴۰٫۲
۴۲۵۴۲۵۱۶۳۱۵٫۳۲۳۹٫۲۴۱۳۴۳۱۳۲۱۰۴۳۶۹۷۰۱۷۴۰۱۶٫۷۱۴۴۰۱۷۶۳٫۳۳۲۸۴۲٫۲
۴۵۰۴۵۰۱۷۰۱۶٫۲۲۴٫۳۹٫۷۴۳٫۵۳۶۳۱۴۷۱۱۵۴۵۸۵۰۲۰۴۰۱۷٫۷۱۷۳۰۲۰۳۳٫۴۳۳۴۸۴۴
۴۷۵۴۷۵۱۷۸۱۷٫۱۲۵٫۶۱۰٫۳۴۵٫۵۳۸۴۱۶۳۱۲۸۵۶۴۸۰۲۳۸۰۱۸٫۶۲۰۹۰۲۳۵۳٫۶۳۶۶۴۶
۵۰۰۵۰۰۱۸۵۱۸۲۷۱۰٫۸۴۸۴۰۴۱۷۹۱۴۱۶۸۷۴۰۲۷۵۰۱۹٫۶۲۴۸۰۲۶۸۳٫۷۲۳۸۴۴۷٫۸
۵۵۰۵۵۰۲۰۰۱۹۳۰۱۱٫۹۵۲٫۵۴۴۵۲۱۲۱۶۶۹۹۱۸۰۳۶۱۰۲۱٫۶۳۴۹۰۳۴۹۴٫۰۲۴۲۴۵۱٫۸
۶۰۰۶۰۰۲۱۵۲۱٫۶۳۲٫۴۱۳۵۷٫۵۴۸۵۲۵۴۱۹۹۱۳۹۰۰۰۴۶۳۰۲۳٫۶۴۶۷۰۴۳۴۴٫۳۴۶۰۵۵٫۴
جدول اشتال تیرآهن INP

*** قیمت تیرآهن INP

قیمت تیرآهن در نوسانات بازار مسکن اهمیت زیادی دارد و عوامل زیادی در تعیین آن نقش دارند. از جمله عوامل موثر در قیمت روز تیرآهن می‌توان به مواردی همچون مسائل سیاسی و اقتصادی، قیمت بازار جهانی آهن، نوسانات ارز، نوع، ابعاد، کارخانه‌های سازنده و وزن تیرآهن اشاره کرد. برای اطلاع از آخرین قیمت تیرآهن INP می‌توانید به سایت آرتان پرس مراجعه کنید.

*** نتیجه گیری

تیرآهن با استانداردهای مختلفی تولید می‌شود. یکی از این استانداردها INP می‌باشد. تیرآهن INP یک تیرآهن براساس استاندارد روسی و چینی است که در بازار ایران نیز وجود دارد. این نوع از تیرآهن در مقایسه با تیرآهن IPB و IPE در ساختمان سازی کاربرد ندارد، اما در عین حال کاربردهای مخصوص به خود را دارد. قبل از خرید این محصول باید مشخصات، مزایا و معایب آن را بدانید تا بهترین خرید را داشته باشید. امیدواریم تا با مطالعه این مقاله پاسخ سوال‌هایتان را دریافت کرده باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.