افزونه جلالی را نصب کنید. 29 صفر 1444 Sunday, 25 September , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تفاوت ورق A283 با A36 از جنبه‌های مختلف

شناسه : 70180 22 مرداد 1401 - 17:00
در دنیای فولادها یکی از مقاطع با تولید بالا و کاربرد گسترده ورق‌ها می‌باشند. ورق فولادی یک مقطع تخت محسوب می‌شود که دارای کاربردهای زیادی در حوزه‌های مختلف است. برای هر کاربرد از آلیاژ مخصوصی استفاده می‌شود که باعث می‌شود ورق آلیاژی بوجود بیاید. آیا می‌دانید چند نوع ورق آلیاژی وجود دارد؟ آیا با عناصر موجود در ورق‌های آلیاژی آشنایی دارید؟ آیا تفاوت ورق A283 با A36 را می‌دانید؟ برای اینکه با این تفاوت بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با آرتان پرس همراه باشید.
تفاوت ورق A283 با A36 از جنبه‌های مختلف
پ
پ

تفاوت ورق A283 با A36 سوالی است که در این مقاله قرار است به آن پاسخ داده شود. در بازار آهن آلات و مقاطع فولادی محصولات مختلفی عرضه می‌شود. از جمله این محصولات ورق‌های آلیاژی می‌باشد که هرکدام با توجه به ویژگی‌های مخصوص به خود، دارای کاربردهای خاصی هستند. دو نوع ورق A283 و A36 از پرکاربردترین ورق‌های آلیاژی می‌باشند. اگر می‌خواهید تفاوت این دو نوع ورق آلیاژی را بدانید، توصیه می‌کنیم در ادامه مطلب حتما با ما همراه باشید.

*** ورق آلیاژی چیست؟

بطور کلی منظور از آلیاژ، ترکیب یک فلز پایه با یک فلز دیگر به منظور افزایش خواصی مانند سختی، استحکام، خمش پذیری و چکش خواری است. برای مثال آلومینیوم فلزی سبک با مقاومت پایینی است که جهت بهبود استحکام آن عناصری مانند مس و منیزیم به آن اضافه می‌شود. یا مثلا برنز که آلیاژی از مس و قلع است. البته همیشه آلیاژ ترکیب دو عنصر فلزی نیست؛ گاهی یک یا چند عنصر غیرفلزی به یک یا چند عنصر فلزی افزوده می‌شوند. معروف ‌ترین نمونه در این مورد، فولاد است که ترکیب آهن و مقادیر متفاوتی از کربن (۰.۰۲۵ تا ۲ درصد) است، که به آن‌ها آلیاژهای فولادی می‌گویند. منظور از ورق آلیاژی در واقع ورق آلیاژی فولادی می‌باشد.

ورق‌های آلیاژی همانند خود آلیاژها از ترکیب چند فلز با هم یا ترکیب فلز با تعدادی غیرفلز ساخته می‌شوند. ورق‌ها به دو روش نورد گرم و نورد سرد ساخته می‌شوند. محصولات نورد سرد با نام ورق روغنی یا ورق سرد، و محصولات نورد گرم با نام ورق سیاه در بازار موجود هستند. همچنین این ورق‌ها به ‌صورت رول شده (کویل) یا بریده شده (شیت) عرضه می‌شوند. برای اطلاع از آخرین قیمت ورق سیاه اعم از آلیاژی و غیرآلیاژی می‌توانید به سایت آرتان پرس مراجعه کنید. از انواع ورق‌های آلیاژی می‌توان ورق A516، A36، A283، ST37، CK45 و ST52 را نام برد. همه این ورق‌ها دارای ویژگی‌های مخصوص به خود هستند. اما تفاوت ورق A283 با A36 مهم ترین بحثی است که به آن خواهیم پرداخت.

ورق آلیاژی
ورق آلیاژی

*** معرفی ورق A283

ورق A283 یکی از انواع ورق آلیاژی محسوب می‌شود که در چهار گرید A، B، C و D تولید و استفاده می‌شود. یکی از معمول ترین و متداول ترین ورق‌های A283 گرید C است که این گرید با دارا بودن ویژگی‌های منحصر به فرد باعث شده در بین سایر گریدها از این ورق محبوبیت و البته کاربرد خود را در اکثر صنایع پیدا کند.

تفاوت عمده‌ای که گرید این ورق‌ها با هم دارند درصد کربن آنها می باشد که تفاوت هایی را در خواص مکانیکی آنها ایجاد کرده است. یعنی هر چه درصد کربن در هر گرید بیشتر باشد درجه سختی ای که آن گرید دارد بیشتر است. لذا گرید C با دارا بودن درجه سختی مناسب و معمول جز گریدهای محبوب قرار گرفته است. نکته‌ای که لازم بذکر است این است که گرید C از ورق‌های A283 تشابه زیادی به ورق‌های A36 دارد و این موضوع جالبی است که هنگام خرید ورق آلیاژی لازم است که تفاوت ورق A283 با A36 بررسی شود تا اشتباه خریداری نشوند.

*** معرفی ورق A36

ورق A36 از انواع ورق فولاد کربنی می‌باشد که در اصطلاح با توجه به کاربرد آن به ورق دریایی معروف است. ورق A36 معمولا در دو استاندارد GL-A و LR-A توسط تولیدکنندگان داخلی و خارجی ورق تولید می‌شود. ورق A36 از نظر ترکیب شیمیایی در برابر خوردگی آب شور دریا مقاومت بالایی دارد. با توجه به اینکه کمتر از ۰.۳ درصد کربن در تولید ورق A36 استفاده شده است، بنابراین این ورق در دسته فولادهای کم کربن قرار می‌گیرد. نکته جالب توجه این است که ورق A36 را می‌توان به صورت ورق گالوانیزه تولید کرد و باعث بالاتر رفتن مقاومت به خوردگی آن شد.

شاید برایتان سوال باشد که آیا فولاد A36 در قالب انواع مقاطع فولادی دیگر تولید می‌شود یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم بله. در واقع از فولاد A36 در انواع مقاطعی مانند میلگردهای دایره‌ای ، چهارگوش، نبشی، انواع تیرآهن‌های معمولی و تیرآهن‌های هاش می‌توان استفاده کرد. تنها کاربرد فولاد A36 در صنایع دریایی نیست بلکه در ساختمان سازی و پل‌ها کاربرد دارد.

فولاد ASTM A36 برای مقاومت بیشتر به خوردگی در شرایط مرطوب، باید حداقل دارای ۰.۲% مس باشد. این فولاد به عنوان یک فولاد مسی کم آلیاژ و همچنین فولاد هوازده نیز شناخته می‌شود. از جمله کاربردهای فولاد هوازده در نمای فلزی ساختمان است.

*** تفاوت ورق A283 با A36

اصلی ترین تفاوت ورق A283 با A36 به میزان کربن و منگنز این دو فولاد آلیاژی برمی‌گردد. کربن معادل در ورق A283 گرید C حدود ۰.۴% درصد است در حالی که این مقدار در ورق A36 در حدود ۰.۲۶۶% برآورد می‌شود. این مقدار کربن معادل باعث می‌شود که ورق A283 گرید C، جوشکاری دشوارتری در مقایسه با ورق A36 داشته باشد. ورق A283 به عنوان یک ورق آلیاژی جدید در صنعت شناخته می‌شود و خواصی مشابه با ورق A36 دارد. در حقیقت برخی آن را یکی از انواع فولاد A36 می‌دانند. قیمت ورق A283 نسبت به ورق مشابه خود بهتر است و در صنعت نیز کاربردهای بالاتری دارد. این نوع ورق در صنعت با قابلیت‌های شکل‌دهی بهینه ‌یافته نسبت به ورق A36 شناخته می‌شود.

تفاوت ورق A283 با A36 چیست
تفاوت ورق A283 با A36

*** تفاوت ورق A283 با A36 از نظر ترکیب شیمیایی

همانطور که گفتیم اصلی ترین تفاوت ورق A283 با A36 در ترکیب شیمیایی آن می‌باشد. در ادامه جدول تفاوت ترکیب شیمیایی این دو نوع ورق را آورده‌ایم.

ورق آلیاژی£۰.۰۴سیلیکون %منگنز %فسفر %گوگرد %مس %
A283 Grade C<۰.۲۴۰.۰۴>۰.۰۹>۰.۰۳۵>۰.۰۴>>0.2
A36۰.۲۶>۰.۰۴>۰.۰۴>۰.۰۵>>0.2
تفاوت ورق A283 با A36 از نظر ترکیب شیمیایی

*** فرق خواص مکانیکی ورق A283 با A36

از نظر خواص مکانیکی مانند استحکام تسلیم، استحکام کششی و انعطاف پذیری تفاوت ورق A283 با A36 قابل درک است. در ادامه جدول تفاوت خواص مکانیکی این دو نوع ورق را آورده‌ایم.

ورق آلیاژیحداقل استحکام کششی MPaتنش تسلیم MPaانعطاف پذیری %
A283 Grade C۲۰۵۳۸۰-۵۱۵۲۵
A36۲۵۰۴۰۰-۵۵۰۲۳
فرق خواص مکانیکی ورق A283 با A36

همان طور که در جدول فوق مشخص است این دو فولاد خواص مکانیکی بسیار نزدیک به یکدیگر داشته که در صنعت با داشتن مجوز مهندسی می‌توان آنها را به جای یکدیگر به کار برد. از جمله تفاوت‌های دیگر این دو ورق می‌توان به قابلیت شکل پذیری بیشتر A283 نسبت به A36 و استحکام بیشتر A36 نسبت به A283 اشاره کرد. به دلیل پایین‌تر بودن قیمت ورق A283 Grade C نسبت به ورق A36، این محصول محبوبیت بیشتری را در میان خریداران کسب کرده است.

*** تفاوت های کاربردی ورق A283 با A36

آیا تفاوت ورق A283 با A36 را از نظر کاربردی می‌دانید؟ در رابطه با ویژگی‌های ورق‌ A36 باید گفت که این ورق‌ قابلیت تحمل و یا به اصطلاح مقاومت در برابر انواع املاح معدنی و شوری دریا را دارد، پس در زمینه کشتی سازی، ساخت انواع اسکله، ساخت انواع ساز‌ه‌ها و ساختمان سازی‌ها کاربرد زیادی دارد. حتی در قسمت وسایل و لوازم خانگی هم از ورق A36 استفاده می‌شود.

در مورد ورق A283 باید بگوییم که این ورق ها با توجه به خاصیت جوش پذیری و شکل پذیری بالایی که دارند در ساخت انواع دیگ‌های بخار و همین طور ساخت انواع تانکرها نقش دارند و البته از نظر مقاومتی و استحکامی هم در درجه بالایی قرار دارند و به همین علت است که در این دو صنعت کاربرد ویژه‌ای دارند. کاربرد ویژه دیگری که این ورق‌ها دارند در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است و همان طور که اشاره کردیم هم با توجه به خواص و ترکیبات شیمیایی که دارند در ساخت مخازن به طور کلی کاربرد فراوانی دارند و به علت وابستگی این موارد به هم در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کاربرد زیادی دارند.

فارغ از تفاوت ورق A283 گرید C و A36، هر دوی این فولادها کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند اما به طور معمول سازندگان مخازن فولادی، ورق A283 را به ورق A36 ترجیح می‌دهند؛ زیرا این نوع ورق استحکام تسلیم کمتر و شکل‌دهی آسان‌تری دارد.

*** نتیجه گیری

ورق A283 و A36 از جمله معروف ترین ورق‌های آلیاژی هستند. تفاوت ورق A236 با A36 در پارامترهایی از جمله ترکیب شیمیایی، خواص مکانیکی، قیمت و کاربرد می‌باشد. ورق A283 دارای چهار گرید A، B، C و D است که گرید C آن از بقیه معروف تر است. عمده تفاوت این دو ورق در میزان کربن و منگنز می‌باشد که باعث ایجاد سایر تفاوت‌ها شده است. امیدواریم تا با مطالعه این مقاله پاسخ سوال‌هایتان را دریافت کرده باشید.  

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.