افزونه جلالی را نصب کنید. 29 صفر 1444 Sunday, 25 September , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
یک مقام مسئول در وزارت صمت:

نبود تقاضای جهانی عامل افت صادرات فولاد است

شناسه : 70192 22 مرداد 1401 - 10:00
مدیرکل دفتر صنایع وزارت صمت از کاهش 30 درصدی صادرات محصولات فولادی در فصل بهار به دلیل کمبود تقاضا در بازار جهانی خبر داد و گفت: کل صادرات محصولات فولادی کشور در ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۱، ۶۰۹ هزار تن بوده است.
نبود تقاضای جهانی عامل افت صادرات فولاد است
پ
پ

مدیرکل دفتر صنایع وزارت صمت از کاهش ۳۰ درصدی صادرات محصولات فولادی در فصل بهار به دلیل کمبود تقاضا در بازار جهانی خبر داد و گفت: کل صادرات محصولات فولادی کشور در ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۱، ۶۰۹ هزار تن بوده است.

* کاهش صادرات فولاد به دلیل افت تقاضا

به گزارش آرتان پرس، مدیرکل دفتر صنایع وزارت صمت، درباره وضعیت تولید و صادرات فولاد گفت: شرایط در بازار جهانی مساعد نبوده و شاهد افت قیمت ها و کاهش تقاضا هستیم. به همین دلیل تولیدکنندگان سعی می کنند که مطابق با وضعیت تقاضا و البته قیمت ها در بازار جهانی تولید داشته باشند.

وی همچنین از کاهش ۳۰ درصدی صادرات محصولات فولادی در فصل بهار به دلیل کمبود تقاضا در بازار جهانی خبر داد و گفت:

کل صادرات محصولات فولادی کشور در ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۱، ۶۰۹ هزار تن بوده است.

به گفته مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در ۳ ماهه نخست سال جاری، صادرات فولاد میانی کشور، ۱ میلیون و ۹۰۳ هزار تن بوده که رشد ۱۸ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌ دهد.

گفتنی است که صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در ۳ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۲ درصد کاهش یافته است و به ۴۶۳ هزار تن رسیده است.

به دلیل کاهش تقاضا در بازار جهانی و مناسب نبودن وضعیت تقاضا میزان صادرات فولاد در فصل بهار به حدود ۶۰۹ هزار تن رسیده که نشان دهنده کاهش ۳۰ درصدی است.

* حداکثر قیمت سیمان برای مصرف کننده، ۵۰ هزار تومان

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص وضعیت بازار سیمان نیز گفت:

هر پاکت سیمان در بورس به قیمت ۳۲ هزار تومان فروخته می شود که حداکثر قیمت آن با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، هزینه حمل و سود عاملین فروش ۵۰ هزار تومان است.

در حالی این روزها برخی از منابع از افزایش هر کیسه سیمان به ۶۰ هزار تومان خبر می دهند که مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید عرضه در این محصول در بورس بیش از نیاز بازار است.

سیف الله امیری گفت:

هفته گذشته یک میلیون و ۲۶۰ هزار تن سیمان در بورس کالا عرضه شد در حالی که نیاز بازار حدود ۸۰۰ هزار تن است.

او قیمت هر کیلو سیمان در بورس را ۳۰ الی ۳۲ هزار تومان اعلام کرده و گفت:

قیمت فله ای هر تن سیمان حدود ۶۵۰ هزار تومان است.

قیمت هر کیلو سیمان در بورس را ۳۰ الی ۳۲ هزار تومان است. با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، ۱۰ درصد هزینه حمل و سود عاملین فروش قیمت سیمان در بازار نباید از ۵۰ هزار تومان بیشتر باشد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با بیان اینکه کارخانجات سیمان همگی کف مشخص شده برای عرضه در بورس را رعایت می کنند، گفت:

حتی گاهی اوقات میزان عرضه در بورس بیش از مقدار تکلیفی وزارت صمت است.

این مقام مسئول در وزارت صمت درباره چرایی اختلاف قیمت سیمان در بازار آزاد و بورس گفت:

 ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۱۰ درصد هزینه حمل به قیمت محصول در بورس افزوده می شود. جدای از این عاملین فروش هم چند درصدی سود برای خود در نظر می گیرند. همه این ها باعث ایجاد اختلاف قیمت در بورس و قیمت نهایی مصرف کننده می شود.

امیری ادامه داد:

با احتساب هزینه ها و سود های عاملین فروش قیمت هر پاکت سیمان مصرف کننده نباید از ۵۰ هزار تومان و هر تن آن از ۷۰ الی ۸۰۰ هزار تومان نباید فراتر رود.

او همچنین درباره میزان صادرات سیمان هم گفت:

بر اساس مصوبه دولت تولیدکنندگان مجاز هستند که مازاد بر نیاز داخل را صادر کنند. این مساله هم اکنون در بین تولیدکنندگان رعایت می شود و مشکلی از این جهت وجود ندارد.

به گفته امیری ، قیمت هر تن سیمان به قیمت ۳۰ الی ۳۲ دلار صادر می شود.

این مقام مسئول در وزارت صمت در خاتمه با بیان اینکه کارخانجات سیمان مدام در حال تولید هستند، گفت:

مشکل برق واحدهای سیمانی حل شده و غیر از از ساعت ها ۱۲ تا ۸ صبح در برخی از ساعت های روز هم برق دارند. به همین دلیل وضعیت تولید در شرایط تقریبا خوبی به سر می برد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.