افزونه جلالی را نصب کنید. 29 صفر 1444 Sunday, 25 September , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

واکنش متفاوت بازارهای فلزات به تورم

شناسه : 70302 25 مرداد 1401 - 12:00
با توجه به عواملی مانند جهانی شدن، مادی گرایی و استفاده از نفت به عنوان نماینده، بازار فلزات واکنش متفاوتی نسبت به تورم نشان دادند.
واکنش متفاوت بازارهای فلزات به تورم
پ
پ

با توجه به عواملی مانند جهانی شدن، مادی گرایی و استفاده از نفت به عنوان نماینده، بازار فلزات واکنش متفاوتی نسبت به تورم نشان دادند.

* واکنش بازار فلزات

به گزارش آرتان پرس و به نقل از فست مارکت، جهانی شدن، مالی گرایی و دیگر تفاوت های کلیدی در بازارهای فلزات امروزی، باعث تغییر واکنش این بازار ها به تورم نسبت به دوره های گذشته شده است.

فعالان بازار در روز شنبه (۱۳ اگوست) اعلام کردند تورم در ایالات متحده و جاهای دیگر آخرین بار در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به اندازه سطوح بالای تورم در روزهای اخیر بود. بنابراین، با مشاهده الگوهای قیمت ‌گذاری فلزات و پویایی عرضه و تقاضا در دوره افزایش شدید سطح کلی قیمت ‌ها، یک چشم انداز از آینده ی بازار فلزات به ما می دهد.

الکساندر کرشاو، تحلیلگر فولاد و قراضه در فست مارکت اظهار کرد:

ما اکنون سطوح اوج تورم مشاهده شده در دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ را به طور کامل نمی بینیم، اما واضح است که در حال تجربه سطوح تورمی هستیم که در دهه های گذشته مشاهده نشده است. دفتر آمار کار ایالات متحده (BLS) گزارش می دهد که محرک اصلی این تورم افزایش هزینه های انرژی بوده است. طبق گزارشات این دفتر می توان دریافت که شاخص قیمت مصرف کننده در ایالات متحده طی ۱۲ ماه منتهی به ژوئن به ۹.۱ درصد رسیده است.

وی همچنین در ادامه تصریح کرد:

به طور مشابه، در اروپا نیز نرخ تورم برای ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در ژوئن سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل به ۹.۶ درصد رسیده است. از طرفی باید توجه داشت اقتصاد های بالتیک که عمیقاً با روسیه در ارتباط هستند نیز در این دوره تورم حدود ۲۰ درصدی را تجربه کرده اند.

در شکل زیر نرخ تورم در کشورهای ایالات متحده، اروپا، بریتانیا و ژاپن از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۲۰ آورده شده است.

* تفاوت شرایط کنونی با دهه ۱۹۸۰ از نظر اقتصادی

الکساندر کرشاو، تحلیلگر فولاد و قراضه در فست مارکت گفت:

در اوایل دهه ۱۹۸۰ تورم همراه با رکود بود که باعث رکود تورمی شد. با نگاهی به دوره زمانی کنونی، می توان دریافت که صحبت ‌های زیادی در مورد چگونگی وقوع رکود وجود دارد، اما پیش ‌بینی ‌های کلان اقتصادی که ما استفاده می‌ کنیم، جای رکود کامل با فرود نرم موافق تر هستند.

الکساندر کرشاو در ادامه تصریح کرد:

یک تفاوت دیگر این است که در اوایل دهه ۱۹۸۰ کاهش زیادی در بازده ساخت و ساز وجود داشت که بر اساس تعداد واحدهای مسکونی خصوصی آغاز شده در ایالات متحده اندازه گیری می شد، این در حالی است که روند ساخت و ساز طی سال گذشته از نظر تعداد واحدها به طور کلی صعودی بوده است.

کرشاو همچنین افزود:

باید توجه داشت که قیمت انرژی عامل اصلی تورم در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ و امروز است. در اواخر دهه ۱۹۷۰، ما شاهد قیمت بالای انرژی در یک دوره طولانی بودیم، به طوری که تا کنون هنوز یک مدت زمان معادل با قیمت بالای انرژی در آن دوره را تجربه نکرده‌ ایم.

شکل زیر درصد تغییرات سالانه قیمت نفت خام در امریکا را بر اساس داده های منتشر شده از اداره اطلاعات انرژی امریکا (EIA) نشان می دهد.

معامله گران گزارش دادند با توجه به داده های منتشر شده تغییرات سالانه در قیمت انرژی اخیراً شدید شده است. با توجه به شکل، بهبودی حاصل از قیمت پایین انرژی که در سال ۲۰۲۰ مشاهده شد، مربوط به زمانی است که کووید ۱۹ تقاضا را کاهش داده است. بهبود قیمت انرژی در سال ۲۰۲۰ همچنین به جستجوی اروپا برای جایگزینی یک منبع جدید انرژی به جای گاز روسیه بستگی داشته است.

به نقل از منابع خبری، جالب اینجاست که در دوره کنونی تورم گزارش های زیادی از کمبود نیروی کار وجود دارد. اما وقتی به نسبت اشتغال به جمعیت نگاه کنیم، می بینیم مقدار بسیار پایینی دارد. این می تواند نشان دهد که نرخ مشارکت در اشتغال پایین است و شاید با افزایش تورم مردم دوباره به بازار کار بازگردند.

با توجه به داده های اداره آمار کار ایالات متحده (BLS)، نسبت اشتغال به جمعیت در کشور امریکا از سال ۱۹۷۸ تا ۲۰۲۱ آورده شده است.

* چشم انداز بازار فلزات

سردبیر فست مارکت به Thorsten Schier سردبیر مجله مدیریت فلزات و معادن امریکا گفت:

نگاه کردن به قیمت فلزات در آخرین باری که تورم در ایالات متحده در سطوح قابل مقایسه قرار داشت، لزوماً الگویی از آنچه در آینده می ‌توانیم مشاهده کنیم، ارائه نمی دهد. اما بررسی قیمت فلزات نشان می دهد که بازارهای کالا از آن زمان تا کنون چقدر تغییر کرده اند.

وی در ادامه تصریح کرد:

تفاوت قابل توجه بین بازارهای فلزات در روزهای اخیر و اوایل دهه ۸۰ به دلیل عدم نوسانات نسبی با توجه به تورم سرسام‌ آور بوده است. در نتیجه این موضوع نشان می دهد که چگونه بازارهای فلزات و به طور کلی بازارهای کالاها با اقتصاد جهانی تکامل یافته اند.

تحلیل گران بازار اعلام کردند آخرین باری که تورم ایالات متحده به صورت ماهانه اندازه گیری شد و مقدار آن بالاتر از مقدار تورم الان بود، دسامبر ۱۹۸۱ می باشد که درآن مقدار CPI به ۸.۹٪ رسیده بود. بررسی ها نشان داد قیمت کویل نورد گرم فولادی ایالات متحده ۲۰.۸۰ دلار به ازای هر صد پوند بود و آلومینیوم تحویلی به غرب میانه به قیمت ۷۶.۵۰ سنت در هر پوند فروخته می شد.

به نقل از چندین منبع خبری، کویل نورد گرم فولادی سال ۱۹۸۱ را با قیمت ۱۹.۱۹ دلار به ازای هر cwt و آلومینیوم نیز با قیمت ۷۶ سنت شروع کرد. هقیمت ر دو کالا در سالی که تورم در بیشتر ماه‌ ها بالای ۱۰ درصد بود، کمتر از یک درصد افزایش یافتند.

شکل زیر درصد تغییرات قیمت کویل نورد گرم فولادی ایالات متحده را از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۲۲ نشان می دهد.

شکل زیر نیز درصد تغییرات قیمت آلومینیوم در ایالات متحده را از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۲۲ نشان می دهد.

بر اساس داده های اداره آمار کار ایالات متحده، تورم ایالات متحده در ژوئن سال جاری ۹.۱ درصد بود و کویل نورد گرم فولادی در ابتدای آن ماه با قیمت ۶۰.۷۸ دلار به ازای هر cwt معامله شد. قیمت آلومینیوم نیز در اوایل ژوئن در محدوده  157.79 تا ۱۶۰.۲۹ سنت در هر پوند بود. در آگوست ۲۰۲۲ نیز قیمت کویل نورد گرم فولادی در محدوده ۴۱.۰۵ دلار به ازای هر cwt و قیمت آلومینیوم برابر ۱۴۲.۹۷ سنت در هر پونت بود. باید توجه داشت که قیمت این محصولا به ترتیب کاهش ۰.۰۹ درصد و ۰.۰۲ درصد را در یک ماه تجربه کرده است. سه دلیل اصلی وجود دارد که نشان می دهد چرا این بار قیمت فلزات اصلی متفاوت بوده است. این سه دلیل شامل موارد زیر است:

۱. جهانی شدن

زنجیره‌ های تامین یکپارچه‌ تر به این معنی است که وجود اختلال در یک طرف می ‌تواند باعث خرابی در طرف دیگر شود. اما به طور کلی به معنای واکنش بسیار بیشتر در زمان واقعی به تغییر محیط های اقتصادی است. ۳۰ سال پیش، بسیاری از بازارهای فلزات همچنان بر اساس قرارداد های بلند مدت و حتی چند ساله، کار می کردند. این بدان معناست که با وجود تغییرات در اقتصاد، انعطاف کمی برای تغییر قیمت وجود داشت.

۲. مالی گرایی

فلزات به عنوان یک نوع دارایی، اکنون بسیار سریعتر به احساسات موجود در اقتصاد کلان واکنش نشان می دهند. دسترسی به معاملات آتی فلزات در طول زمان بسیار آسان ‌تر شده و عموماً بازیگران بیشتر و بزرگ ‌تری درگیر آن هستند. فعالان بازار  می توانند بازارها را در یک لحظه حرکت دهند. این اتفاق به ویژه در کالاهایی که در مبادلات جهانی مانند بورس فلزات لندن حضور دارند شدید تر است.

۳. استفاده از نفت به عنوان وکیل

قیمت نفت با وجود مالی گرایی خیلی زودتر از بازار فلزات، الگوهای مشابهی را تجربه کرده است. داده های تاریخی نشان می دهد که قیمت نفت نیز پس از یک جهش اولیه در دوره تورم بسیار بالا در دهه ۸۰، نسبتاً ثابت بوده است. قیمت نفت البته در آن زمان به تورم کمک می کرد، همانطور که اکنون انرژی و فلزات به تورم کمک می کنند. همچنین قیمت نفت در حال حاضر نسبت به آن زمان بی ‌ثبات ‌تر است و علی ‌رغم تداوم عرضه کم، قیمت ‌ها بر اساس پیش ‌بینی ‌های اقتصادی ضعیف ‌تر اخیر کاهش یافته اند.

فست مارکت

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.