افزونه جلالی را نصب کنید. 7 ربيع أول 1445 Thursday, 21 September , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
افزایش 12 درصدی نرخ شمش فولادی در بورس کالا نسبت به قیمت صادراتی

قیمت شمش فولادی در بازار بورس گرانتر از بازار جهانی!

شناسه : 70316 25 مرداد 1401 - 9:00
حمایت بورس ‌کالا از گران‌ شدن بهای فولاد باعث شد تا قیمت پایه عرضه شمش در رینگ فیزیکی این بازار ۴۰ دلار گران‌تر از قیمت شمش فولاد صادراتی تعیین شود. در این شرایط، برتری محسوس تقاضا نسبت به عرضه نیز زمینه رقابت قیمتی برای کسب سهم از عرضه‌‌‌های شمش را فراهم کرد و در نهایت، میانگین نرخ فروش شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس‌کالا حدود ۱۲‌درصد بالاتر از قیمت صادراتی آن فوب خلیج‌فارس قرار گرفت.
قیمت شمش فولادی در بازار بورس گرانتر از بازار جهانی!
پ
پ

حمایت بورس ‌کالا از گران‌ شدن بهای فولاد باعث شد تا قیمت پایه عرضه شمش در رینگ فیزیکی این بازار ۴۰ دلار گران‌تر از قیمت شمش فولاد صادراتی تعیین شود. در این شرایط، برتری محسوس تقاضا نسبت به عرضه نیز زمینه رقابت قیمتی برای کسب سهم از عرضه‌‌‌های شمش را فراهم کرد و در نهایت، میانگین نرخ فروش شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس‌کالا حدود ۱۲‌درصد بالاتر از قیمت صادراتی آن فوب خلیج‌فارس قرار گرفت.

* قیمت پایه فولاد ۴۰ دلار گران‌تر از نرخ صادراتی

به گزارش آرتان پرس، با وجود جدا شدن مسیر نوسان نرخ شمش فولاد در بازار داخل از نوسانات بازار جهانی، اعتراضی از سوی فعالان و کارشناسان بازار شنیده نمی‌شود و گویا توافقی همگانی برای جداسازی از روند نوسان قیمت جهانی به شرط گرانی وجود دارد.

رینگ صنعتی بورس‌ کالای ایران در هفته جاری میزبان عرضه شمش فولاد با قیمت پایه‌ای در بازه ۱۲‌ هزار و ۱۶۰ تومان تا ۱۲‌ هزار و ۹۰۰ تومان به‌ ازای هر کیلوگرم از این محصول بود که البته اغلب عرضه‌‌‌ها در سقف تعیین ‌شده انجام شد.

قیمت پایه شمش فولاد برای عرضه در این بازار بر مبنای فرمول ابداعی بورس‌ کالا و طبق مشارکت تعیین شد و با توجه به استقبال نوردکاران از عرضه‌‌‌های هفته گذشته، کف و سقف قیمتی تعیین‌ شده برای عرضه شمش فولاد در این رینگ افزایش داشت و میانگین وزنی قیمت پایه عرضه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌ کالا در هفته جاری برابر ۱۲‌ هزار و ۷۸۰ تومان بود که این نرخ با احتساب نرخ روز ارز نیمایی (۲۶‌ هزار و ۵۵۰ تومان) برابر ۴۸۱ دلار به‌ ازای هر تن خواهد بود.

در حالی قیمت پایه عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس ‌کالای ایران با فرمول ابداعی بورس‌ کالا رو به افزایش گذاشته که میانگین نرخ شمش فولاد صادراتی ایران فوب خلیج‌فارس براساس گزارش متال‌‌‌ بولتن بدون تغییر نسبت به هفته قبل ۴۴۰ دلار به ازای هر تن بود.

به این ترتیب، قیمت پایه شمش فولاد برای عرضه در هفته جاری حدود ۴۰ دلار گران‌تر از قیمت شمش فولاد صادراتی فوب خلیج‌فارس تعیین شد.

این مرتبه تصمیمات بورس‌ کالا زمینه جدا شدن روند معاملات شمش فولاد در بازار داخل از روند جهانی را مهیا کرد. البته جدا شدن از روند نوسان قیمت‌های جهانی واکنش منفی ذی‌نفعان بازار و کارشناسان را به همراه نداشت.

این در حالی است که تجربه نشان داده، اگر سیاست گذاری برای حوزه فولاد به نحوی باشد که قیمت در بازار داخل ارزان‌‌‌تر از روند جهانی شود، اعتراضات گسترده‌‌‌ای از سوی فعالان بخش فولاد و کارشناسان بازار مطرح می‌شود.

به این ترتیب می‌‌‌توان اذعان کرد که فعالان و کارشناسان بازار مخالفتی با جدا شدن قیمت‌های داخلی از روند جهانی به شرط گرانی نداشته و تنها معترض اقداماتی هستند که باعث شود بهای یک محصول در نرخی کمتر از قیمت جهانی قرار گیرد.

* بی‌‌‌توجهی نوردکاران به شمش گرانقیمت

روز گذشته (دوشنبه ۲۴ مرداد ماه)  فولادسازان بالغ بر ۱۲۱ ‌هزار تن شمش فولاد را در رینگ صنعتی بورس‌ کالا عرضه کردند که تقاضایی برابر ۲۲۷ ‌هزار تن برای این حجم محصول در بازار به ثبت رسید. در بازار اولیه ۸۲ ‌هزار و ۹۰۰ تن شمش فولاد مورد معامله قرار گرفت و مابقی عرضه‌‌‌ها وارد بازار مچینگ شد.

دیروز میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ اصلی بورس ‌کالا برابر ۱۳‌ هزار و ۱۰۰ تومان بود. با احتساب نرخ ارز نیمایی در این روز، میانگین دلاری بهای فروش شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس‌ کالای ایران به ۴۹۴ دلار و ۵۰ سنت به ‌ازای هر تن رسید.

در نتیجه میانگین نرخ فروش شمش فولاد در بازار فیزیکی حدود ۱۲ ‌درصد بالاتر از قیمت صادراتی این محصول بود.  در شرایطی نوردکاران استقبال خوبی از شمش گران دارند که بازار داخلی مقاطع طویل فولادی در رکود سنگینی به سر می‌‌‌برد. اما احتمال گران شدن بیشتر قیمت در هفته‌‌‌های بعد با فرمول تعیین قیمت پایه، تمایل برای بالا ماندن قیمت‌ها و در عین حال صرفه صادرات حتی با نرخ‌های فعلی باعث می‌شود تا خرید شمش گران از سوی نوردکاران ادامه داشته باشد.

در شرایطی که نوردکاران ترک به دنبال فروش محصول خود در محدوده ۶۵۰ دلار هستند، هر تن میلگرد صادراتی ایران با قیمتی در حدود ۵۴۰ تا ۵۶۰ دلار به بازار عرضه می‌شود. این تفاوت قیمت باعث می‌شود تا با وجود چالش‌‌‌های متعدد در مسیر صادرات، همچنان مشتری خارجی برای میلگرد ایران وجود داشته باشد.

صادرات مقاطع طویل فولادی در شرایطی که بازار داخل با رکود سنگین سرمایه‌‌‌ای و مصرفی روبه‌روست، تنها راه نوردکاران برای برون ‌‌‌رفت از ورشکستگی است.

* واهمه از سقوط قیمت ها در بازار مقاطع

بررسی‌‌‌ها از بازار آزاد مقاطع طویل فولادی از فرو رفتن معاملات این بخش در رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌‌‌ای خبر می‌دهد. در حالی که نبود فعالیت ساخت‌‌‌وساز در کشور و اجرایی‌ نشدن وعده دولت در خصوص ساخت یک ‌میلیون مسکن ملی در هر سال باعث شده است تا تقاضای مصرفی برای مقاطع طویل فولادی حتی در زمان سنتی رونق این بازار به ‌شدت افت داشته باشد.

همچنین کاهش نرخ دلار آزاد متاثر از انتشار اخبار مثبت از مذاکرات احیای برجام باعث شده است تا تقاضای سرمایه‌‌‌ای نیز از این بازار رخت ببندد.

با این حساب، بهای میلگرد در بازار داخل تا ۱۵‌هزار و ۳۰۰ تومان کاهش قیمت داشت که این رقم به مراتب کمتر از بهای فروش میلگرد از رینگ صنعتی بورس ‌کالا در هفته‌‌‌های گذشته است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.