افزونه جلالی را نصب کنید. 29 صفر 1444 Sunday, 25 September , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

زغال سنگ روسیه عامل ضرر اروپا و سود برای آسیا و ترکیه

شناسه : 70635 05 شهریور 1401 - 14:00
تحریم‌ های اروپا بر زغال سنگ روسیه پس از تهاجم این کشور به اوکراین باعث شد آسیا و ترکیه ذینفعان مستقیم این تحریم ها شوند، این امر بیان کننده این حقیقت است که تغییر در جریان تجارت در بازارهای جهانی زغال سنگ حرارتی شش ماه پس از شروع جنگ برجسته شده و خود نمایی می کند.
زغال سنگ روسیه عامل ضرر اروپا و سود برای آسیا و ترکیه
پ
پ

تحریم‌ های اروپا برای زغال سنگ روسیه پس از تهاجم این کشور به اوکراین باعث شد آسیا و ترکیه ذینفعان مستقیم این تحریم ها شوند، این امر بیان کننده این حقیقت است که تغییر در جریان تجارت در بازارهای جهانی زغال سنگ حرارتی شش ماه پس از شروع جنگ برجسته شده و خود نمایی می کند.

* نگاهی بر بازار زغال سنگ چین و روسیه

به گزارش آرتان پرس، تجزیه و تحلیل شش ماهه داده های S & P Global Commodities at Sea نشان می دهد که با توجه به اینکه زغال سنگ روسیه در مقایسه با مواد با مبدا استرالیا و آفریقای جنوبی (در غیاب خریداران اروپایی) با تخفیف عرضه می شود، کشورهایی مانند چین و هند از اکثر آن استفاده کرده اند.

به عبارت دیگر پس از جنگ اوکراین، که در فوریه آغاز شد، واردات زغال سنگ روسیه به چین به طور مداوم در حال افزایش بوده است، به طوری که این میزان از ۰.۹ میلیون تن در ماه مارس به ۵.۳ میلیون تن در ژوئیه و ۴.۶ میلیون تن در ماه اوت تاکنون افزایش یافته و در همین حال، واردات هند نیز از ۰.۷ میلیون تن در ماه مارس به ۲.۳ میلیون تن در ماه آگوست تا به امروز افزایش یافته است.

علاوه بر این، داده‌ های S & P Global نشان می‌ دهد که چین در ماه ‌های مارس تا آگوست سال گذشته به طور متوسط ۲.۸ میلیون تن واردات داشته، در حالی که میانگین واردات هند در مدت مشابه ۰.۴ میلیون تن ارزیابی شده است.

در همین حال، میزان عرضه از اندونزی که بزرگترین صادر کننده جهان است به چین با ۲۶ درصد کاهش در سال به ۷۸ میلیون تن در هفت ماه اول سال ۲۰۲۲ رسید.

در همان زمان، ذغال سنگ اندونزی به هند سهم ۳۰ درصدی از کل صادرات را در دوره ژانویه تا ژوئیه داشت که نسبت به سال گذشته با ۲۰ درصد افزایش همراه بود. البته، افزایش عرضه اندونزی با کاهش واردات زغال سنگ از آفریقای جنوبی توسط هند همزمان شد.

* احتمال تقویت سوخت روسیه توسط سایر مناطق آسیایی

به گزارش منابع خبری، احتمالا در آینده نزدیک به غیر از هند و چین، کشورهایی مانند ژاپن، کره جنوبی و تایوان نیز در صورتی که با قیمت های بهتری مواجه شوند به واردات بیشتر از روسیه روی خواهند آورد. البته این موارد در حد گمانه زنی است و قیمت تعیین کننده اصلی می باشد.

در همین حال، واردات زغال سنگ روسیه توسط کره جنوبی نیز (برخلاف تعهدات این کشور در توقف واردات از کره جنوبی) عمدتاً بدون تغییر باقی ماند و فقط تا حدودی افزایش یافت.

در منطقه مدیترانه نیز، واردات ترکیه از ۰.۶ میلیون تن در مارس ۲۰۲۲ به ۲.۱ میلیون تن در ماه اوت (تاکنون) افزایش یافته است. داده ها نشان می دهد که میزان واردات این کشور به طور میانگین کمتر از یک میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته بوده است.

یکی از تاجران مستقر در سنگاپور گفت با توجه به اینکه چین و هند زغال سنگ NAR با خاکستر بالا (با گرید ۵۵۰۰ کیلوکالری/کیلوگرم) استرالیا را نمی پذیرند، تمایل خریداران نسبت به این محصول شدیدا کاهش یافته است. این تاجر همچنین خاطر نشان کرد:

«در شرایط کنونی و با توجه به عدم تمایل هند و چین به زغال سنگ با گرید ۵۵۰۰ کیلوکالری/ کیلوگرم، این دو کشور می توانند زغال سنگ با گرید NAR 6000 کیلوکالری/ کیلوگرم را با قیمت بسیار ارزان تر خریداری نموده و آن را با زغال سنگ با CV پایین تر از تولیدات داخلی یا آنهایی که از اندونزی وارد می شوند، ترکیب نماید».

* بررسی قیمت گرید های مختلف زغال سنگ

بر اساس داده های منتشر شده، قیمت زغال سنگ نیوکاسل با گرید ۵۵۰۰ کیلوکالری/ کیلوگرم NAR نشان دهنده کاهش سهم بازار زغال سنگ استرالیا در خارج از بازار ژاپن، کره جنوبی و تایوان است.

در واقع، قیمت این گرید ۱۸۵ دلار در هر تن فوب ارزیابی شده که بسیار به میانگین قیمت ۱۸۵.۲۰ دلار در هر تن فوب در سال تا به امروز نزدیک می باشد. در مقایسه، قیمت فوب زغال سنگ روسیه پاسیفیک با گرید ۶۳۰۰ کیلوکالری/ کیلوگرم GAR حدود ۱۵۱ دلار در هر تن فوب تخمین زده شد که با قیمت ۱۷۵ تا ۱۸۵ دلار بر تن CFR هند در دسترس خریداران هندی است.

همچنین، قیمت زغال سنگ چین با گرید ۵۵۰۰ کیلوکالری NAR CFR در جنوب این کشور و در ۲۳ فوریه، یک روز قبل از حمله روسیه به اوکراین ۱۵۱.۶۵ دلار در هر تن بود و بر اساس داده های S & P Global در ۲۴ اوت ۱۵۵.۵۰ دلار در هر تن ارزیابی شد. قیمت این محصول در ۱۱ مارس به ۲۸۴.۶۵ دلار در هر تن رسید، اما به آرامی کاهش یافت.

* احتمال کاهش واردات زغال سنگ حرارتی در ماه آگوست

طبق گفته منابع خبری، با افزایش ذخایر زغال سنگ و انعطاف پذیری نیروگاه ها برای تصمیم گیری در مورد استفاده از زغال سنگ وارداتی در تولید برق، انتظار می رود روند واردات زغال سنگ حرارتی در ماه آگوست از بالاترین میزان در ژوئن کاهش یابد. منابع خبری همچنین در ۱۱ آگوست اعلام کردند:

«کاربران صنعتی هندی مانند سازندگان سیمان و آهن اسفنجی، زغال سنگ روسی را امتحان کرده اند و آن را قابل قبول می دانند. از این رو، زغال سنگ روسیه با تخفیف شدید به هند وارد خواهد شد، زیرا ممنوعیت اتحادیه اروپا برای زغال سنگ روسیه در ۱۰ اوت آغاز شد. باید گفت میزان واردات به هند در سال ۲۰۲۲ تا کنون ۱۶۲میلیون تن بر آورد شده حال آنکه این میزان در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۶۱ میلیون تن بوده است».

این منبع خبری همچنین گفت که، شش ماه گذشته شاهد آشفتگی در بازارهای جهانی زغال سنگ حرارتی بودیم، به ویژه به دلیل جنگ روسیه و اوکراین و تحریم های اروپا که پس از آن بر زغال سنگ روسیه به وجود آمد، شرایط تشدید شد. این جنگ با تلاش اروپا برای یافتن زغال سنگ از سایر کشورهای صادر کننده نه تنها به تغییراتی در جریان تجارت منجر شد بلکه تا حد زیادی بر قیمت ها نیز تأثیر گذاشت.

با گذشت زمان، قیمت برخی از گریدهای زغال سنگ از سطوح بالای بی سابقه خود اصلاح شد، اما فعالان بازار احساس می کنند هنوز راه درازی برای رسیدن به ثبات بازار وجود دارد.

* ارزیابی فیزیکی قیمت زغال سنگ با گرید های مختلف

به گزارش آرتان پرس، ارزیابی فیزیکی قیمت زغال سنگ با گرید ARA 6000 کیلوکالری/ کیلوگرم NAR از ۱۷۶ دلار در هر تن در ۱۸ فوریه به ۳۸۰ دلار در هر تن CIF در ۲۴ آگوست افزایش یافت، در حالی که بر اساس داده های S & P Global در همان روز زغال سنگ بالتیمور با گرید ۶۹۰۰ کیلوکالری / کیلوگرم NAR برای بارگیری در سپتامبر ۲۸۰ دلار در هر تن فوب در مقایسه با قیمت ۱۴۳.۸۵ دلار در هر تن فوب در ۱۸ فوریه ارزیابی شد.

با این حال، قیمت فوب زغال سنگ ریچاردز خلیج با گرید ۵۵۰۰ کیلوکالری/ کیلوگرم NAR و قیمت فوب زغال سنگ کالیمانتان با گرید ۴۲۰۰ کیلوکالری/ کیلوگرم GAR پس از افزایش به رکوردهای بالا در ماه های مارس و آوریل، به ترتیب ۲۴۳.۸۵ دلار در هر تن و ۷۶ دلار در هر تن در ماه آگوست کاهش یافته است.

البته، در حالی که، قیمت های اندونزی به دلیل میزان تقاضای ضعیف‌ تر از سوی چین و هند به دلیل در دسترس بودن زغال‌ سنگ ارزان روسیه با روند نزولی همراه است، قیمت‌ های آفریقای جنوبی نیز در میان تقاضای ضعیف اروپا به دلیل مسائل لجستیکی کاهش یافت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.