افزونه جلالی را نصب کنید. 8 ربيع أول 1444 Monday, 3 October , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تفاوت تیرآهن و هاش از نظر ویژگی‌های مختلف

شناسه : 70754 09 شهریور 1401 - 17:00
تیرآهن به عنوان یکی از مقاطع پرکاربرد در صنایع مختلفی همچون ساخت و ساز محسوب می‌شود. این مقطع فولادی با توجه به کاربردهای مختلف دارای استانداردها و انواع مختلفی می‌باشد. شاید نام تیرآهن هاش را شنیده باشید. آیا می‌دانید تفاوت تیرآهن و هاش چیست؟ آیا می‌دانید تیرآهن معمولی و هاش در چه ویژگی‌هایی با یکدیگر تفاوت دارند؟ برای آشنایی بیشتر با تفاوت این دو نوع تیرآهن، پیشنهاد می‌کنیم حتما در ادامه با آرتان پرس همراه باشید.
تفاوت تیرآهن و هاش از نظر ویژگی‌های مختلف
پ
پ

تفاوت تیرآهن و هاش یکی از سوالاتی است که فعالان حوزه ساخت و ساز با آن روبرو هستند. تیرآهن به عنوان یک عضو اصلی در ساختمان سازی می‌باشد که وظیفه تحمل بار و انتقال آن به زمین را بر عهده دارد. هر چه استحکام این مقطع فولادی بیشتر باشد، در نتیجه استحکام سازه بیشتر خواهد بود. استحکام تیرآهن به استاندارد و نوع آن برمی‌گردد. با توجه به اینکه تیرآهن در استانداردهای مختلفی تولید می‌شود، در بین استانداردهای تولیدی تفاوت‌هایی وجود دارد. آیا تفاوت تیرآهن و هاش را می‌دانید؟ آیا می‌دانید تیرآهن معمولی و هاش در چه ویژگی‌هایی با یکدیگر تفاوت دارند؟ برای اینکه با این تفاوت‌ها بهتر و بیشتر آشنا شوید، توصیه می‌کنیم حتما در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

*** تیرآهن و استانداردهای آن

تیرآهن به عنوان یکی از مقاطع طویل فولادی و پرکاربرد در صنعت شناخته می‌شود. با توجه به نوع کاربرد و ویژگی‌های مختلف آن، استانداردهای مختلفی برای آن معرفی شده است. به طور کلی تیرآهن در چهار استاندارد IPE، INP، IPB و CPE تولید می‌شود. تیرآهن IPE مربوط به استاندارد اروپا و ایران است. تیرآهن INP مربوط به استاندارد چین و روسیه می‌باشد. تیرآهن IPB به بال پهن و تیرآهن CPE به لانه زنبوری معروف هستند.

در اصطلاح به تیرآهن با استاندارد IPE و INP تیرآهن معمولی گفته می‌شود و به تیرآهن با استاندارد IPB هاش گفته می‌شود. بین تیرآهن معمولی و هاش تفاوت‌هایی وجود دارد و دانستن آنها از آن جهت اهمیت دارد که در کاربرد و هزینه تمام شده یک پروژه می‌توان بهترین تصمیم را گرفت. قبل از اینکه تفاوت تیرآهن و هاش را بیان کنیم بهتر است تا با خود تیرآهن هاش آشنا شوید.

تفاوت تیرآهن و هاش با استاندارد مختلف
تیرآهن با استانداردهای مختلف

*** تیرآهن هاش

همانطور که گفتیم تیرآهن با استانداردهای مختلفی تولید می‌شود. اگر تیرآهن تولیدی دارای سطح مقطع به شکل H باشد، با نام تیرآهن بال پهن یا هاش با استاندارد IPB شناخته می‌شود. تیرآهن هاش خود به دو نوع مختلف تقسیم می‌شود.

نوع اول هاش سبک یا HEA می‌باشد. در این نوع تیرآهن ضخامت بال و وزن آن در مقایسه با هاش سنگین کمتر خواهد بود. نوع دوم هاش سنگین یا HEB است که به ویژگی ضخامت بالای بال آن معروف است. این نوع تیرآهن هاش در مقایسه با نوع HEA بسیار پرفروش تر است و وزن بیشتری نیز دارد. به دلیل سطح مقطع بیشتر و مقاومت بالاتر آن در برابر تنش‌ها، جهت استفاده در ستون‌های عمودی گزینه‌ای ایده آل است. همچنین در صنایعی مانند ساخت پل، سد، برج و ساخت و سازهای دیگری که نیاز به مقاومت بالای تیرآهن است، از این محصول استفاده می‌شود. برای اینکه تفاوت این دو نوع تیرآهن هاش را بهتر و بیشتر بشناسید، حتما به مقاله تفاوت تیرآهن هاش سبک و سنگین مراجعه کنید.

*** تفاوت تیرآهن و هاش چیست؟

دو مقطع فولادی تیرآهن و هاش تفاوت‌هایی در طراحی دارند؛ به همین دلیل قیمت تیرآهن و هاش با یکدیگر اندکی تفاوت دارد. تیرآهن‌های معمولی یا I شکل و تیرآهن‌های بال پهن یا هاش با اندازه‌های مختلف از انواع شمش فولادی مستطیل شکل تولید می‌شوند. پس از پیش گرم شدن در کوره در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد، اسلب یا بلوم فولادی تحت نورد قرار می‌گیرند. با انچام چند مرحله نورد ابعاد تیرآهن به ابعاد مد نظر می‌رسد. تفاوت تیرآهن و هاش را می‌توان در ویژگی‌های مختلفی مشاهده کرد که در ادامه بیان می‌کنیم.

*** تفاوت از نظر هندسی یا شکل ظاهری

یکی از موارد تفاوت تیرآهن و هاش در شکل ظاهری آنها می‌باشد. هر دو تیرآهن دارای بال‌های ابتدایی، انتهایی و جان هستند. اما تفاوت اصلی در شکل ظاهری این دو نوع تیرآهن در اندازه بال و جان آنها می‌باشد. در حقیقت در تیرآهن هاش نسبت بال به جان نزدیک به یک است در حالی که در تیرآهن معمولی این نسبت از هاش کمتر است. از دیگر موارد تفاوت تیرآهن معمولی با هاش از نظر شکل ظاهری، می‌توان به اختلاف در سطح مقطع این دو نوع تیرآهن اشاره کرد. سطح مقطعی نوع معمولی I شکل و هاش سطح مقطعی H شکل دارد.

تفاوت شکل ظاهری
تفاوت شکل ظاهری

*** تفاوت تیرآهن و هاش در کاربرد و تحمل بار

تفاوت تیرآهن و هاش از لحاظ هندسی باعث ایجاد تفاوت در کاربردهای آنها شده است. تیرآهن هاش به دلیل داشتن سطح مقطع بزرگتر، نیروهای خمشی بیشتری را تحمل کرده و استحکام آن نیز بالاتر خواهد بود. بنابراین هاش در مقایسه با تیرآهن معمولی در طول‌های بیشتری قابل استفاده خواهد بود. به عبارت دیگر می‌توان گفت که معمولا از نظر کاربردی تیرآهن معمولی برای کاربردهایی با طول ۳۰ متر و تیرآهن هاش برای کاربردهایی با طول ۱۰۰ متر ساخته می‌شوند.

با توجه به کاربرد تیرآهن هاش در طول زیاد و استحکام بالای آن در برابر بارهای خارجی، استفاده از آن در ساخت ستون سازه‌ها بسیار کاربرد دارد. استفاده از تیرآهن هاش در ستون‌های ساختمان مناسب تر است، زیرا ستون در ساختمان نقش مهمی در انتقال تنش به طبقات زیرین دارد و سطح مقطع بزرگتر هاش باعث می‌شود تنش کمتری به طبقات زیرین وارد شود. همچنین از دیگر تفاوت تیرآهن و هاش می‌توان به یکسان بودن اندازه بال و جان در تیرآهن هاش اشاره کرد که باعث شده در برابر نیروهای برشی و لنگر خمشی آستانه مقاومت بالاتری داشته باشد.

*** تفاوت از نظر وزن و قیمت

با توجه به اینکه ضخامت تیرآهن هاش در مقایسه با تیرآهن معمولی بیشتر است، در نتیجه وزن هاش نیز بیشتر می‌باشد. علاوه بر این حجم تولیدی هاش در مقایسه با تیرآهن معمولی کمتر است. با توجه به این دو ویژگی، تفاوت تیرآهن و هاش به طور عمده در قیمت آنها خواهد بود.

قیمت تیرآهن بال پهن یا هاش به مراتب بیشتر از نوع معمولی آن می‌باشد. در عین حال، قیمت انواع هاش نیز با یکدیگر متفاوت است. قیمت تیرآهن هاش سنگین (HEB) در مقایسه با تیرآهن هاش سبک (HEA) در ابعاد یکسان به مراتب بالاتر می‌باشد. با توجه به پر هزینه بودن هاش، استفاده از آن در پروژه‌های کوچک و سبک چندان مقرون به صرفه نخواهد بود.

انتخاب پروفیل و مقطعی با دوام و استحکام بالا با هزینه‌های کم برای طراحان و سازندگان اهمیت بالایی دارد. در حقیقت، یک طراح ساختمان باید به جنبه مالی و هزینه‌ای استفاده از این دو نوع تیرآهن به طور کامل تسلط داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از آخرین قیمت تیرآهن معمولی و هاش به سایت آرتان پرس مراجعه نمایید.

*** تفاوت تیرآهن و هاش در فرآیند تولید

یکی از مراحل اصلی تولید تیرآهن و هاش، مرحله نورد است. در تولید این مقاطع، چالش اصلی ایجاد تنش داخلی به دلیل اختلاف دما در حین فرآیند نورد و دمای محیط است که در پی آن احتمال ایجاد خمیدگی جان تیرآهن در هنگام کشش وجود خواهد داشت. برای حل این مسئله مهندسین روش‌هایی ابداع کردند که در آن امکان استفاده از فناوری‌های جدید برای نورد جان و عرض تیرآهن با اندازه دلخواه و تنظیمات سفارشی با استفاده از تکنولوژی کنترل دمایی است.

در روشی کارآمدتر و بهتر برای تولید تیرآهن هاش پس از اینکه شمش فولادی در صفحات گرمایشی کوره گرم کننده قرار می‌گیرند، به وسیله دو غلتک فشاری به هم فشرده می‌شوند و غلتک سایزکننده به طور مشخص برای لبه دهی نورد استفاده می‌شود. در مرحله بعدی شمش فولادی به ضخامت مورد نظر تبدیل می‌شود و در نهایت ارتفاع جان با استفاده از نورد فشاری توسط غلتک‌های قابل تنظیم تولید می‌شود. در حین این روش فرآیند خنک شدن بال با آب در حین فرآیند نورد تیرآهن هاش با نسبت ضخامت‌های بالای بال بدون خم شدن جان انجام می‌شود. این تفاوت تکنیکال در تولید تیرآهن و هاش باعث تفاوت قیمت آنها نیز می‌شود.

تفاوت تولید تیرآهن و هاش
تفاوت تولید تیرآهن و هاش

*** نتیجه گیری

تفاوت تیرآهن و هاش یکی از مسائلی است که برای پیمانکاران پروژه‌های ساختمانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دانستن این تفاوت‌ها باعث می‌شود در انتخاب تیرآهن مقرون به صرفه دقت شود. تیرآهن معمولی دارای استاندارد IPE و INP می‌باشد در حالی که استاندارد تیرآهن هاش IPB است. از جمله تفاوت‌های تیرآهن و هاش و می‌توان به پارامترهایی مانند شکل ظاهری و هندسی، کاربرد و تحمل بار، وزن و قیمت و فرآیند تولید آنها اشاره کرد. امیدواریم تا با مطالعه مقاله فوق پاسخ سوال‌هایتان را دریافت کرده باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.