افزونه جلالی را نصب کنید. 6 ربيع أول 1444 Saturday, 1 October , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ضربه بدقولی چینی‌ها به بازار سنگ ‌آهن

شناسه : 70881 13 شهریور 1401 - 15:00
چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده سنگ ‌آهن در دنیاست. به همین دلیل، رشد کند اقتصادی این کشور بر صنعت سنگ ‌آهن و فولاد نیز ضربه بزرگی وارد کرده است. از ابتدای سال میلادی جاری، بهای سنگ ‌آهن به دلیل رکود جهانی، به‌خصوص در چین وارد کانال کاهشی شد؛ ولی وعده‌‌‌های این کشور مبنی بر حمایت از اقتصاد با استفاده از سیاست‌‌‌های مالی سبب شد تا قیمت سنگ ‌آهن در ماه‌‌‌های گذشته صعودی شود.
ضربه بدقولی چینی‌ها به بازار سنگ ‌آهن
پ
پ

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده سنگ ‌آهن در دنیاست. به همین دلیل، رشد کند اقتصادی این کشور بر صنعت سنگ ‌آهن و فولاد نیز ضربه بزرگی وارد کرده است. از ابتدای سال میلادی جاری، بهای سنگ ‌آهن به دلیل رکود جهانی، به‌خصوص در چین وارد کانال کاهشی شد؛ ولی وعده‌‌‌های این کشور مبنی بر حمایت از اقتصاد با استفاده از سیاست‌‌‌های مالی سبب شد تا قیمت سنگ ‌آهن در ماه‌‌‌های گذشته صعودی شود.

* عدم ‌تحقق رشد اقتصاد چین

به گزارش آرتان پرس، حال به ‌نظر می‌رسد، با وجود وارد آوردن فشار شدید بر صنایع برای اعمال تعطیلی‌‌‌ها به جهت جلوگیری از گسترش کرونا و قطعی برق در ماه‌‌‌های اخیر، این سیاست‌‌‌ها اثر‌گذار نبوده‌اند؛ چراکه به عقیده تحلیلگران، با وجود کاهش تولید در صنعت فولاد، چگونه می‌توان از حمایت‌‌‌های دولت برای افزایش تولید زیرساخت‌‌‌ها استفاده کرد.

البته با وجود کاهش تولید کارخانه‌ها، هفته گذشته مقامات چین اعلام کردند که قصد دارند سیاست‌‌‌های حمایتی را در این کشور ادامه دهند. بهای سنگ‌‌‌ آهن وارداتی چین در دومین روز ماه سپتامبر نیز روند کاهشی خود را ادامه داد.

همچنین این کاهش قیمت با افت فروش بنادر در این ناحیه همراه شده است. قیمت محموله‌‌‌های سنگ ‌آهن عیار ۶۳ ‌درصد برای تحویل به تیانجین در اوایل سپتامبر به ۹۹ دلار به ازای هر تن سقوط کرد. این سطح قیمتی در ۱۰ماه گذشته تا به حال دیده نشده است.

بهای سنگ ‌آهن در ماه ژوئیه سال میلادی جاری به ‌‌‌دلیل وعده‌‌‌های چین مبنی بر افزایش رشد اقتصادی این کشور و تحریک رشد از طریق افزایش زیرساخت وارد کانال افزایشی شد؛ اما با تداوم رکود جهانی و سهمیه‌بندی برق کارخانه‌ها خوش‌بینی نسبت به این وعده کاهش پیدا کرد و از ابتدای ماه اوت گذشته بازار سنگ ‌آهن دوباره در مسیر کاهشی قرار گرفت.

در واقع تحلیلگران معتقدند، تعهد چین برای هزینه‌‌‌های کلان در زیرساخت‌‌‌ها تاثیر چندانی بر افزایش قیمت سنگ ‌‌‌آهن و به تبع آن فولاد نداشته است. درست است که چین سیاست‌‌‌های محرک را به جهت تحریک رشد اقتصادی در پیش گرفته است؛ اما با وجود انواع محدودیت‌ها این برنامه‌‌‌ها نمی‌‌‌توانند تاثیر‌‌‌گذار باشند.

فعالان اقتصادی در شرق آسیا معتقدند، وقتی نمی‌‌‌توان محرک‌‌‌ها را در اقتصادی که به‌‌‌دلیل اعمال محدودیت و قرنطینه تعطیل شده است، خرج کرد چگونه می‌توان انتظار رشد بازارهای کالایی را داشت.

علاوه بر تداوم تعطیلی‌‌‌ها به دلیل جلوگیری از شیوع سویه‌‌‌های جدید کرونا، صنایع این کشور با محدودیت استفاده از برق نیز مواجه هستند. موج گرمای بی‌‌‌سابقه در ماه‌های اخیر که سبب خشکی رودخانه‌‌‌ها در مرکز چین و آسیب رساندن به شبکه‌های برق شده است، دولت‌‌‌های محلی را مجبور کرد تا سهمیه برق را بین صنایع مختلف، از جمله صنعت فولاد جیره‌بندی کنند.

شیوع مکرر کووید – ۱۹، قرنطینه‌‌‌ها و قطعی برق به‌مثابه ترمزدستی برای اقتصاد چین عمل می‌کنند و تا زمانی که تغییر اساسی در این استراتژی ایجاد نشود، این روند ادامه خواهد داشت. همچنین برخی بانک‌های سرمایه‌گذاری برآورد کرده‌اند که رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال ‌جاری حدود ۳ ‌درصد کاهش خواهد داشت.

پلتفرم‌هایی مانند بورس معاملات آتی سنگ ‌آهننیز (SGX) نشان دادند که قیمت فولاد و سنگ ‌آهن برخی از بزرگ‌ترین ذی‌نفعان محرک‌های زیرساختی، پس از اعلام این خبر کاهش یافت. همچنین حدود ۷۰ شهر در چین گزارش داده‌‌‌اند که در ماه گذشته خانه‌‌‌های نوساز با بیشترین کاهش قیمت از ابتدای پاندمی مواجه شدند.

* پافشاری چین بر سیاست‌‌‌های محرک

با وجود توصیفات یاد شده، شورای دولتی چین هفته گذشته علاوه بر ۳۰۰ میلیارد یوآن که قبلا در پایان ژوئن اعلام شده بود، اعلام کرد قصد افزایش دوباره سیاست‌‌‌های محرک را دارد.

از جمله این سیاست‌‌‌ها سهیمه‌بندی ۳۰۰ میلیارد یوآنی برای هزینه‌‌‌های زیرساختی و سرمایه‌گذاری در بانک‌هاست. شرکت‌های دولتی تولید برق نیز مجاز به فروش ۲۰۰ میلیارد دلار اوراق قرضه و دولت‌‌‌های محلی نیز مجاز به ۵۰۰ میلیارد یوآن اوراق قرضه ویژه از سهمیه‌‌‌های استفاده ‌نشده قبلی خواهند بود. البته برخی تحلیلگران معتقدند، چین می‌‌‌تواند سیاست‌‌‌های محرک بیشتری را برای افزایش رشد اقتصادی تصویب کند؛ اما قانون‌گذاران در این کشور باید در نظر داشته باشند که تزریق پول بیشتر به اقتصاد به این معنا نیست که مردم قادر به خرج‌کردن آن خواهند بود؛ چراکه وقتی اقتصاد کشور در رکود است و تعطیلی‌های فراگیری نیز در کشور جریان دارد، تولیدی وجود نخواهد داشت و به دنبال آن مصرف نیز کاهش خواهد یافت. واقعیت این است که این اقدامات تاکنون نتوانسته‌اند رشد را تقویت کنند.

* کاهش تولید کارخانه‌ها

تحلیلگران سینواستیل نیز معتقدند، تجار فولاد اعتماد ‌‌‌به نفس انجام معامله را ندارند؛ چرا که کندشدن رشد اقتصاد چین و تداوم سیاست‌‌‌های قرنطینه، چشم‌‌‌انداز تیره‌‌‌ای از بازار سنگ ‌آهن و فولاد برای برای آنان ترسیم کرده است.

همچنین برخی تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که کاهش رشد ساخت‌وساز در چین ادامه دارد و این مساله تقاضا را برای سنگ‌ آهن کاهش خواهد داد. کارخانه‌ها نیز تولید خود را کاهش داده‌‌‌اند.

به گزارش مای‌استیل، هفته گذشته، فولادسازان منطقه تانگشان در جلسه‌‌‌ای تصمیم گرفتند فولاد تولیدی خود را کاهش دهند.

به گزارش مین‌متال، تولید فولاد در این ناحیه در ادامه سال میلادی جاری تا ۸میلیون تن کاهش خواهد داشت. طبق این گزارش، این منطقه در ۶ماه اول سال حدود ۷۵میلیون تن فولاد تولید کرده است.

شرکت فولاد انگانگ، یکی از تولیدکنندگان مهم تولید فولاد در این ناحیه، در خصوص این تصمیم می‌‌‌گوید، شرایط سخت این بازار تا پایان سال ادامه خواهد داشت. همچنین هفته گذشته میزان ارسال محموله‌‌‌های سنگ ‌آهن در دنیا کاهش محسوسی را تجربه کرد که در مقایسه با هفته قبل‌تر ۴/ ۵ ‌درصد افت داشته است.

محموله‌های ارسالی از برزیل با کاهش ۳/ ۵ ‌درصدی به ۱۱/ ۷ میلیون تن رسیده است. مقصد ۴/ ۲۷ ‌درصد از سنگ ‌آهن برزیل طی هفته گذشته، چین بوده که کاهش نزدیک‌‌‌ به ۴۰ درصدی حمل از برزیل به چین را نشان می‌دهد. این موضوع عمدتا تحت‌تاثیر حاشیه سود پایین فولادسازان چینی و افت تقاضا برای سنگ‌آهن پرعیار بوده است.

چهار غول بزرگ سنگ ‌آهن دنیا کمی بیشتر از ۲۰ میلیون تن سنگ ‌آهن را طی هفته گذشته صادر کرده‌اند که در قیاس با هفته منتهی به ۱۹ اوت افت ۵۳/ ۱ میلیون تن را نشان می‌دهد.

در این میان، ریوتینتو با ۷۷/ ۱ میلیون تن و واله با ۵۳/ ۱ میلیون تن، بیشترین افت ارسال سنگ ‌آهن را تجربه کرده‌اند. مجموعا ۲۴/ ۱۹ میلیون تن سنگ‌آهن در هفته گذشته به چین رسیده که کاهش ۲۰ درصدی را در مقیاس هفتگی نشان داده و عامل تحریک قیمت سنگ ‌آهن بوده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.