افزونه جلالی را نصب کنید. 28 صفر 1444 Saturday, 24 September , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی چگونه است؟

شناسه : 70946 16 شهریور 1401 - 17:00
امروزه استفاده از فولاد و محصولات جانبی آن در صنایع گوناگون افزایش یافته است. تیرآهن به عنوان یکی از محصولات جانبی فولادی در صنعت شناخته می‌شود. این محصول با توجه به تنوعی که دارد، کاربردهای متفاوت و زیادی نیز دارد. آیا تابحال برایتان سوال شده که چگونه می‌توان تیرآهن تقلبی و اصل را از یکدیگر متمایز کرد؟ آیا با روش‌های تشخیص تیرآهن تقبلی از اصلی آشنایی دارید؟ برای آشنایی بیشتر با این موضوع پیشنهاد می‌کنیم حتما در ادامه با آرتان پرس همراه باشید.
تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی چگونه است؟
پ
پ

تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی یکی مهم‌ترین مواردی است که مشتریان باید به آن دقت داشته باشند. تیرآهن به عنوان یکی از پرکاربردترین مقاطع و محصولات فولادی در صنعت می‌باشد. بیشترین استفاده از تیرآهن در صنعت ساختمان سازی می‌باشد، اما از سایر کاربردهای آن می‌توان به پل سازی و کشاورزی اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین مسائل قبل از استفاده از تیرآهن، اطمینان از اصالت این محصول پیش از خرید آن است. آیا نحوه متمایز کردن تیرآهن اصلی و تقلبی را می‌دانید؟ برای اینکه با این روش‌ها بیشتر آشنا شوید، توصیه می‌کنیم حتما در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

*** تیرآهن چیست؟

در ابتدا قبل از هر چیزی بهتر است با ماهیت و کاربرد تیرآهن آشنا شوید. این محصول فولادی انواع گوناگونی دارد که در شکل‌های متفاوتی در بازار وجود دارند. با توجه به کاربردهای متفاوت این محصول، استانداردها و مشخصات متفاوتی برای آن وجود دارد.

تیرآهن به علت استحکام بالا در سازه‌ های بزرگ و مرتفع به ویژه سازه ‌های فلزی کاربرد دارد. از این محصول در ساختمان‌های تجاری، مسکونی، ریل قطارهای برقی و آسانسور نیز استفاده می‌شود. به طور کلی تیرآهن‌ها در پروژه‌های ساختمانی بسیار کاربرد دارند. از این رو خرید این محصول و تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی یکی از چالش‌هایی است که خریداران با آن مواجه هستند. بطور کلی برای آشنایی بیشتر با فاکتورهای مورد نیاز قبل از خرید، پیشنهاد می‌کنیم تا به مقاله راهنمای خرید تیرآهن مراجعه کنید.

معرفی تیرآهن
معرفی تیرآهن

*** روش‌های تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی

همانطور که می‌دانید قبل از خرید هر کالایی بایستی نسبت به اصالت آن کالا اطمینان حاصل نمایید. در بحث خرید تیرآهن نیز این موضوع مستثنا نیست. وجود اجناس و کالاهای تقلبی در بازار، حساسیت‌ها نسبت به تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی را بیش از پیش افزایش داده است. پیش از خرید تیرآهن به عنوان یک محصول فولادی، باید اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید تا خریدی مطمئن داشته باشید.

خصوصیات، شکل ظاهری و استانداردهای تولیدی تیرآهن‌ ها با یکدیگر متفاوت است به همین علت تنوع تولید آن در میان سایر مقاطع فولادی در ساختمان ‌سازی بسیار زیاد است، در نتیجه تشخیص تقلبی یا اصل بودن تیرآهن نیاز به پارامترهایی دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم:

*** تشخیص از روی مشخصات ظاهری تیرآهن

همواره همیشه برای تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی اولین نکته‌ای که باید توجه داشته باشید، مشخصات ظاهری و شکل هندسی تیرآهن است. بطور کلی شکل و مشخصات هندسی تیرآهن‌ها با یکدیگر متفاوت است که با بررسی هر کدام از آنها می‌توانید تشخیص دهید که هر محصول جزء کدام دسته از تیرآهن‌ها می‌باشد.

تیرآهن بر اساس مشخصات ظاهری، به شکل I و H بوده که از آلیاژها تولید می‌شود. این قطعه فولادی بر اساس روند تولیدی هرکارخانه از یک نوع مشخصه هندسی پیروی می‌کند. با مطالعه دقیق در مورد شکل ظاهری و همچنین مشخصه‌های استاندارد تیرآهن می‌توانید از کیفیت محصول دریافتی خود اطمینان حاصل نمایید.

یک نکته مهم در مورد تیرآهن‌ها این است که این مقاطع فولادی در سایزهای متفاوتی در بازار موجود هستند و می‌توان آنها را تهیه کرد. هرکدام از این سایزها، مشخصات فیزیکی خاص خود را دارند؛ بنابراین مهم است که در زمان خرید ویژگی هر کدام از این سایزها را بشناسید. در این مسیر شناخت پرکاربردترین سایز تیرآهن به شما کمک خواهد کرد.

*** تشخیص تیرآهن تقلبی به کمک وزن آن

یکی دیگر از روش‌های تمییز دادن تیرآهن تقلبی و اصلی استفاده از جدول وزنی تیرآهن می‌باشد. وزن هر تیرآهن به حجم آن و چگالی فولاد بستگی دارد. حجم تیرآهن به ابعاد آن بستگی دارد و تعیین می‌کند که چه مقدار از فضا برای شما اشغال خواهد کرد. برای تشخیص تیرآهن تقلبی باید وزن تیرآهن دریافتی را با جدول استاندارد وزنی که تولیدکننده در اختیارتان قرار داده است، مطابقت دهید. بر این اساس متوجه خواهید شد که تیرآهن شما اصل است یا خیر. برخی از کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن، وزن محصولات خود را بصورت کاتالوگ در سایت خود قرار می‌دهند.

*** علامت حک شده روی تیرآهن

علامت یا آرم حک شده تولیدکننده روی تیرآهن یکی از راه‌های تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی می‌باشد. بسیاری از تولیدکنندگان در زمان تولید تیرآهن برای مشخص کردن محصول خود علامت اختصاری را روی آن حک می‌کنند که نشان‌دهنده نام تجاری محصول است. برای خرید تیرآهن اصل و تمایز آن با جنس تقلبی بایستی به آرم شرکت مورد نظر توجه کرد.

حک علامت اختصاری همیشه می‌تواند به عنوان یک راهکار به نفع تولیدکننده باشد؛ زیرا، بر اساس نام تجاری می‌تواند محصول خود را تبلیغ کند و هیچ شرکت یا بنگاه فروش آهن آلات فرصت‌ طلبی نمی‌تواند با نام آن، تیرآهن تقلبی را به فروش برساند. نام تجاری مخصوص تیرآهن‌ها از چند حروف اصلی برند تشکیل شده‌اند؛ که در ایران تمام کارخانجات تولید تیرآهن این کار را انجام می‌دهند. در ادامه ۵ نمونه از علامت‌های تجاری تولیدکنندگان تیرآهن در ایران را بیان می‌کنیم:

  1. شرکت امیرکبیر خزر: AKS
  2. کارخانه فولاد الماس تاکستان: ATJU
  3. کارخانه فولاد آریا ذوب: ARIA
  4. شرکت فولاد آناهیتا گیلان: AGJU
  5. کارخانه آذر فولاد امین: AFA
تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی
علامت حک شده بر روی تیرآهن

*** بسته بندی تیرآهن

یکی از روش‌های تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی، مربوط به بسته‌ بندی آن است. با توجه به اینکه تیرآهن‌ها همیشه در حجم بالا خریداری می‌شوند و بسته‌بندی آ‌نها نیز بر همین اساس است. در هنگام خرید مقاطع فولادی از جمله تیرآهن، میلگرد، نبشی و سایر موارد دیگر بسته‌بندی‌ها در حجم مشخصی آماده ارسال برای مشتری می‌باشند.

به طور کلی در صنعت محصولات آهنی اصطلاحات مختلفی وجود دارد؛ که همیشه به کار گرفته می‌شود. یکی از رایج‌ترین اصطلاحات در این بخش بندیل می‌باشد؛ که در زمان بسته‌بندی محصولات فولادی به کار گرفته می‌شود. بسته‌های تیرآهن‌ همیشه در وزن ۵ تن هستند، که گاهی نیز بر اساس روند تولیدی تولیدکننده به طور متغیر در اندازه‌های ۲ الی ۵ تنی نیز به فروش می‌رسند. در واقع هنگام خرید باید به این نکته توجه داشت که تیرآهن با بسته بندی که به دست ما می‌رسد، چه وزنی دارد.

*** تشخیص تیرآهن تقلبی به کمک پلاک شناسایی

همیشه قبل از ارسال بسته تیرآهن بر روی هر بندیل یک پلاک قرار خواهد گرفت. پلاک بر روی بندیل همان پلاک شناسایی تیرآهن است که با بررسی آن می‌توانید به اصل بودن تیرآهن پی ببرید. روی هر پلاک اطلاعاتی نظیر نام محصول، نام تولیدکننده، پارامترهای بکار گرفته شده، وزن و استاندارد تیرآهن ذکر شده است.

*** میزان جوش پذیری

همواره در زمان استفاده از تیرآهن، میزان جوش‌ پذیری آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا ترکیبات مواد اولیه فولادی به ‌کار رفته در تیرآهن، همچنین ضخامت و ترکیبات شیمیایی می‌تواند در کیفیت جوشکاری بر روی تیرآهن تاثیرگذار باشد. در تشخیص تیرآهن تقلبی اگر تیرآهن اصل نباشد، هرگز نمی‌تواند خصوصیات جوش‌ پذیری قابل قبولی ارائه بدهد. در زمان تشخیص کیفیت تمامی محصولات فولادی این روش نیز به کار گرفته می‌شود.

*** رنگ تیرآهن

اگر قصد خرید تیرآهن دارید بایستی هنگام خرید به رنگ سفید آن توجه کنید، زیرا نشان دهنده کیفیت خوب یا بد تیرآهن است. سطح تیرآهن باید فاقد هرگونه زنگ‌زدگی باشد. وجود این زنگ‌زدگی نشانه نامرغوب بودن محصول است که ممکن است در اثر انبار کردن نادرست و غیر اصولی به وجود آمده باشد. رنگ محصول از مواردی است که برای تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی بسیار کاربردی می‌باشد.

*** تشخیص تیرآهن تقلبی از روی قیمت آن

ارزش تیرآهن یکی از مواردی که در هنگام خرید آن باید مورد توجه قرار گیرد. در واقع قبل از خرید شما باید با انجام تحقیقات از محدوده قیمت نرمال آن آگاه باشید و سپس تیرآهن مورد نظر خود را تهیه کنید. یکی از راه‌های اطلاع از قیمت مقاطع فولادی بورس کالا است که به شما کمک می‌کند تا در مواجهه با فردی که این محصولات را با قیمت متفاوتی از رنج نرمال عرضه می‌کند دقت و احتیاط کنید و در واقع نمونه‌های اصل و درستی را خریداری نمایید. یکی از راه‌های دیگر برای اطلاع از قیمت تیرآهن اصل مراجعه به سایت آرتان پرس می‌باشد.

*** نتیجه گیری

یکی از چالش‌های خریداران تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی می‌باشد که هنگام خرید این محصول باید به آن توجه داشت. روش‌های مختلفی برای تشخیص تیرآهن اصل و تقبلی وجود دارد. از جمله آنها می‌توان به کمک مشخصات ظاهری، وزن تیرآهن، آرم حک شده تولیدکننده، بسته بندی، پلاک شناسایی، رنگ تیرآهن، میزان جوش پذیری و قیمت تیرآهن اشاره کرد. امیدواریم تا با مطالعه مقاله فوق پاسخ سوال‌هایتان را دریافت کرده باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.