افزونه جلالی را نصب کنید. 8 ربيع أول 1444 Monday, 3 October , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
در حالی که کاهش واردات متوقف شد

کاهش صادرات فولاد چین در ماه اوت ادامه یافت

شناسه : 70980 17 شهریور 1401 - 11:00
در آگوست 2022، چین 6.153 میلیون تن فولاد صادر کرد که 518000 تن کاهش ماهانه و افزایش سالانه 21.8 درصدی داشت. مجموع صادرات فولاد از ژانویه تا آگوست 46.225 میلیون تن بود که 3.9 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت.
کاهش صادرات فولاد چین در ماه اوت ادامه یافت
پ
پ

در آگوست ۲۰۲۲، چین ۶.۱۵۳ میلیون تن فولاد صادر کرد که ۵۱۸۰۰۰ تن کاهش ماهانه و افزایش سالانه ۲۱.۸ درصدی داشت. مجموع صادرات فولاد از ژانویه تا آگوست ۴۶.۲۲۵ میلیون تن بود که ۳.۹ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت.

* کاهش صادرات فولاد چین در ماه اوت ادامه یافت

به گزارش آرتان پرس، بر اساس داده های اداره کل گمرک، چین در آگوست ۲۰۲۲، ۶.۱۵۳ میلیون تن فولاد صادر کرد که کاهش ۵۱۸۰۰۰ تنی ماهانه و افزایش سالانه ۲۱.۸ را داشت. %؛ مجموع صادرات فولاد از ژانویه تا آگوست ۴۶.۲۲۵ میلیون تن بود که ۳.۹ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت.

در ماه اوت، چین ۸۹۳۰۰۰ تن فولاد وارد کرد که نسبت به ماه قبل ۱۰۴۰۰۰ میلیون تن و نسبت به سال قبل ۱۵.۷ درصد کاهش داشت. واردات انباشته از ژانویه تا آگوست بالغ بر ۷.۴۵۳ میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱.۲ درصد کاهش داشته است.

صادرات فولاد چین به دلیل تقاضای ضعیف و اثربخشی کم، هزینه سقوط را طولانی کرد

در سال ۲۰۲۲، حجم صادرات فولاد چین در ماه مه قبل از اینکه بلافاصله وارد کانال نزولی شود، به بالاترین حد خود در سال گذشته رسید. در ماه اوت، حجم صادرات ماهانه به ۶.۱۵۳ میلیون تن رسید. دلایل پشت آن به شرح زیر خلاصه می شود.

۱. حجم بالای صادرات در ماه مه عمدتاً مربوط به بی ثباتی ژئوپلیتیکی خارج از کشور ناشی از درگیری بین روسیه و اوکراین بود. پس از مصرف افزایش صادرات در اردیبهشت تا خرداد، بازار خارج از کشور وارد چرخه خارج از فصل شد. در همین حال، فشار تورم تحت شرایط نزولی اقتصادی همراه با افزایش نرخ بهره افزایش یافت. در نتیجه، تقاضای پایین دستی در اروپا، آمریکا و آسیای جنوب شرقی هیچ نشانه ای از بهبود را نشان نداد.

۲. صادرات فولاد چین دارای مزیت های رقابتی ضعیف در قیمت بود. با توجه به مزیت رقابتی ضعیف قیمت های صادراتی چین در مقایسه با کشورهای CIS و کشورهای جنوب شرق آسیا، مصرف کنندگان خارج از کشور تمایل به خرید فولاد از کشورهای فوق الذکر داشتند، بنابراین صادرات داخلی فولاد در ماه آگوست کاهش یافت. 

* واردات فولاد چین در ماه اوت بهبود یافت

از نظر واردات، واردات فولاد داخلی در مرداد ماه به کاهش ۶ ماهه متوالی قبل پایان داد و افزایش یافت. این اتفاق عمدتا به دلیل رکود قیمت های خارجی بود که تفاوت قیمت بین چین و خارج از کشور را به طور قابل توجهی کاهش داد. با افزایش اشتیاق بازار داخلی برای واردات، حجم واردات فولاد افزایش یافت. 

* چشم انداز واردات و صادرات فولاد چین

از نظر صادرات، تقاضای خارج از چین تحت تأثیر تورم و درگیری ژئوپلیتیک ضعیف باقی ماند. بر اساس آخرین نظرسنجی SMM، کارخانه‌های فولاد داخلی همچنان در ماه سپتامبر علاوه بر هدف کنترل تولید فولاد خام داخلی و سیاست‌های مهار صادرات، سفارش‌های نادری در خارج از کشور دریافت کردند. بنابراین انتظار می رود صادرات فولاد چین در ماه سپتامبر اندکی کاهش یابد.

شایان ذکر است که اخیراً هیوندای استیل و پوسکو در کره جنوبی تحت تأثیر طوفان هینامنور قرار گرفتند و یک منبع گفت که این امر ممکن است صادرات داخلی فولاد به کره جنوبی را افزایش دهد. کارشناسان معتقدند که به دلیل مزیت رقابتی ضعیف قیمت‌های صادراتی چین در مقایسه با کشورهای CIS و کشورهای جنوب شرق آسیا، این اتفاق ممکن است کمی صادرات فولاد را افزایش دهد، اما تأثیر کلی آن ناچیز خواهد بود.

از نظر واردات، واردات فولاد چین در سال های اخیر در سطح پایینی باقی مانده است. پیش بینی می شود اقتصاد داخلی در نیمه دوم سال جاری شاهد بهبود قوی باشد و مصرف و تولید در بخش های مختلف نیز بهبود بیشتری یابد. با کاهش اختلاف قیمت بین چین و خارج از کشور، واردات فولاد ممکن است فرصت های بیشتری را ببیند و احتمالاً در کوتاه مدت اندکی افزایش خواهد یافت. با این حال، به دلیل بهبود آهسته تقاضای واقعی داخلی، فضا برای افزایش محدود خواهد بود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.