افزونه جلالی را نصب کنید. 3 جماد أول 1444 Saturday, 26 November , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

چانه‏‏‌زنی برای صادرات ارزان فولاد

شناسه : 71320 07 مهر 1401 - 13:00
رونق در معاملات شمش فولاد در هفته نیمه‌ تعطیل ابتدایی مهرماه پابرجا ماند؛ اما این رونق به رینگ مقاطع طویل فولادی انتقال پیدا نکرد؛ موضوعی که کاملا قابل پیش‌بینی بود، اما نوردکاران برای دریافت مجوز صادرات چاره‌‌‌ای جز عرضه در رینگ صنعتی بورس‌کالا نداشتند.
چانه‏‏‌زنی برای صادرات ارزان فولاد
پ
پ

رونق در معاملات شمش فولاد در هفته نیمه‌ تعطیل ابتدایی مهرماه پابرجا ماند؛ اما این رونق به رینگ مقاطع طویل فولادی انتقال پیدا نکرد؛ موضوعی که کاملا قابل پیش‌بینی بود، اما نوردکاران برای دریافت مجوز صادرات چاره‌‌‌ای جز عرضه در رینگ صنعتی بورس‌کالا نداشتند.

* فروش ۵/ ۷ ‌درصد عرضه میلگرد در رینگ صنعتی بورس‌کالا، بر قدرت چانه‏‏‌زنی قیمتی مشتریان می‏‏‌افزاید

به گزارش آرتان پرس، منوط ‌کردن دریافت مجوز صادرات به عرضه در بورس‌کالا و صادرات محصول فروش نرفته در این رینگ باعث می‌شود تا فعالان زنجیره آهن و فولاد، حتی با وجود پیش‌بینی عدم‌خرید، چاره‌‌‌ای جز عرضه در بورس‌کالا نداشته باشند. اگرچه سیاستگذار این رویه را مخل صادرات نمی‌‌‌داند؛ اما واقعیت این است که مشتریان صادراتی محصولات فولادی ایران، بازارهای داخل را رصد کرده و از همین رکود برای چانه‌‌‌زنی قیمتی در خرید بهره می‌‌‌گیرند. به این ترتیب، می‌‌‌توان اذعان کرد که قوانین داخلی، ‌‌‌نه‌تنها در مسیر توسعه صادرات نیست، بلکه مسیر را برای چانه‌‌‌زنی مشتریان خارجی محصولات فولادی کشور باز می‌‌‌کند.

* رونق معاملات شمش در هفته نیمه ‌تعطیل

با وجود نیمه ‌تعطیل بودن بازارها در کشور ظرف هفته ابتدایی مهرماه، فولادسازان بالغ بر ۲۲۳‌هزار تن شمش فولاد را در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه کردند که این رقم بیشترین میزان عرضه شمش فولاد در این بازار پس از هفته پایانی اردیبهشت ‌ماه بود.

برطرف ‌شدن قطعی برق فولادسازان پس از نیمه تابستان باعث شده است تا بر میزان تولید فولاد در کشور افزوده شود و به این ترتیب با افزایش تولید، امکان عرضه بیشتر شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالا مهیا باشد. در عین حال منوط ‌کردن صادرات به عرضه در بورس‌کالا و عدم‌ استقبال صنایع تکمیلی از خرید محصول باعث می‌شود تا فولادساز حتی در هفته‌‌‌هایی که احتمال می‌دهد تقاضا محدود باشد، چاره‌‌‌ای جز عرضه برای دریافت مجوز نداشته باشد.

در این شرایط، اگر فولادساز موقعیت مناسبی برای فروش صادراتی داشته باشد، حتی عرضه در هفته‌‌‌های نیمه ‌تعطیل را ترجیح می‌دهد؛ چرا که این موضوع باعث می‌شود بخش بیشتری از محصول عرضه ‌شده فروش برود و فرصت صادراتی به دست آورد.

* شمش در بازار داخل، گران‌تر از نرخ صادراتی

رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران برای ۲۲۳‌هزار تن شمش فولاد عرضه‌شده با نرخ پایه‌‌‌ای در بازه ۱۲‌هزار و ۲۷۰ تومان تا ۱۳‌ هزار تومان تقاضایی برابر ۲۱۹‌هزار تن به ثبت رسید و در نهایت به فروش ۱۱۰‌ هزار تن شمش فولاد با میانگین نرخ ۱۲‌ هزار و ۸۰۰ تومان از این بازار منجر شد. این میزان نسبت به حجم فروش شمش در هفته‌‌‌های قبل به‌مراتب کمتر بود؛ اما با توجه به نیمه‌ تعطیل بودن هفته جاری رقمی مناسب تلقی می‌شود و از استمرار رونق در معاملات این بخش حکایت دارد.

در عین حال، میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالا در هفته ابتدایی مهرماه به بیشترین نرخ ظرف ۶هفته اخیر رسیده است. در شرایطی که از رشد محسوس نرخ در بازار جهانی آهن و فولاد خبری نیست، نوسان مثبت نرخ ارز در بازار آزاد مهم‌ترین دلیل استقبال نسبی از رینگ شمش فولاد در هفته جاری بود.

با احتساب نرخ ارز نیمایی ۲۷‌ هزار تومانی، میانگین نرخ دلاری فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران در هفته ابتدایی مهرماه به ۴۷۴ دلار به ازای هر تن می‌رسد که این رقم نسبت به نرخ فروش شمش فولاد صادراتی ایران براساس گزارش متال‌‌‌بولتن حدود ۱۹ دلار معادل ۴‌ درصد بیشتر بود.

به این ترتیب، اگرچه بازار محصولات فولادی داخلی با رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌‌‌ای مواجه است، اما شیوه تعیین قیمت پایه از سوی بورس‌کالا و سیگنال مثبت ارزی باعث می‌شود نرخ فروش شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران همچنان گران‌تر از نرخ صادراتی آن باشد. در این شرایط، انتظار رشد مستمر بهای ارز، مهم‌ترین انگیزه نوردکاران کشور از خرید شمش فولاد با نرخی گران‌تر از بهای صادراتی آن تلقی می‌شود.

در شرایطی که میانگین نرخ فروش شمش فولاد صادراتی ایران از سوی متال‌‌‌بولتن برابر ۴۵۵ دلار به ازای هر تن ارزیابی شده است، نرخ فروش شمش فولاد صادراتی CIS برابر ۴۹۰ دلار به ازای هر تن است. برخی فعالان بازار، با استناد به نرخ فروش شمش فولاد CIS، میانگین بهای فروش شمش فولاد در بورس کالای ایران را منطقی و عادلانه ارزیابی می‌کنند؛ این در حالی است که تحریم، تغییر مداوم قوانین صادراتی و… باعث شده است تا فولادسازان ایرانی در تمامی حلقه‌‌‌های زنجیره تولید چاره‌‌‌ای جز فروش محصول با نرخ ارزان‌‌‌تر از قیمت جهانی نداشته باشند.

این رویه تنها شامل حال فولادساز نشده و نوردکاران نیز از چنین وضعیتی متحمل زیان می‌‌‌شوند. بنابراین نمی‌‌‌توان نرخ فروش محصولات در بازار داخل را با نرخ فروش صادراتی سایر نقاط دنیا مقایسه کرد.

* میلگرد بدون مشتری، از قدرت رقابت صادراتی نوردکاران کاست

نوردکاران در هفته نیمه‌تعطیل ابتدای مهرماه بالغ بر ۲۴۷‌ هزار تن میلگرد را با نرخی در بازه ۱۴‌هزار تا ۱۴‌هزار و ۶۶۰ تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه کردند. این عرضه قابل‌توجه میلگرد در حالی در این بازار رقم خورد که هفته قبل یعنی هفته پایانی شهریور نیز خبری از تقاضا در رینگ میلگرد در بازار فیزیکی بورس‌کالا نبود. در واقع عدم‌استقبال متقاضی داخلی از عرضه‌‌‌های هفته جاری کاملا قابل پیش‌بینی بود؛ اما نوردکاران با هدف دریافت مجوز صادراتی، میزان قابل‌توجهی محصول را در رینگ صنعتی بورس‌کالا عرضه کردند. در این روز تنها ۳۵‌ هزار تن تقاضا برای خرید میلگرد در بورس‌کالا به ثبت رسید و در نهایت نیز ۱۸‌هزار و ۶۰۰ تن میلگرد یعنی ۵/ ۷‌ درصد کل عرضه‌‌‌ها مورد معامله قرار گرفت.

 میانگین نرخ فروش میلگرد از این بازار برابر ۱۴‌هزار و ۲۴۰ تومان بود. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس میانگین نرخ فروش میلگرد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران به ۱۵‌هزار و ۵۶۰ تومان می‌رسد که این رقم نسبت به نرخ فروش میلگرد در بازار آزاد تهران حدود ۵۰۰ تومان به‌ازای هر کیلوگرم کمتر است. تفاوت نرخ میان میلگرد در بازار آزاد و رینگ صنعتی بورس‌کالا کاملا منطقی است و البته در شرایط طبیعی فرصتی برای خرید میلگرد از رینگ صنعتی بورس‌کالا از سوی تجار نیز شمرده می‌شود. البته با توجه به وضعیت نیمه‌تعطیل کشور، اغلب تجار ترجیح دادند فعلا خریدی انجام ندهند.

اگرچه عدم‌خرید میلگرد از سوی متقاضیان باعث می‌شود تا نوردکاران مجوز صادرات بگیرند؛ اما رکود در رینگ صنعتی بورس‌کالا، بر قدرت چانه‌‌‌زنی مشتریان خارجی آنها افزوده و در واقع تضعیف‌‌‌کننده قدرت رقابت نوردکاران داخلی است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.