افزونه جلالی را نصب کنید. 3 جماد أول 1444 Saturday, 26 November , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
دبیر انجمن سنگ آهن ایران:

قیمت‌گذاری دستوری زنجیره فولاد را زیان‌ده می‌کند

شناسه : 71365 10 مهر 1401 - 15:00
عسکرزاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران می‌گوید: قیمت‌گذاری دستوری به همه بخش‌های زنجیره فولاد ضرر زده و سیاست‌گذار در این خصوص باید بازنگری کند.
قیمت‌گذاری دستوری زنجیره فولاد را زیان‌ده می‌کند
پ
پ

عسکرزاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران می‌گوید: قیمت‌گذاری دستوری به همه بخش‌های زنجیره فولاد ضرر زده و سیاست‌گذار در این خصوص باید بازنگری کند.

* قیمت‌گذاری دستوری زنجیره فولاد را زیان‌ده می‌کند

به گزارش آرتان پرس، سعید عسکرزاده دبیر انجمن سنگ آهن ایران با اشاره به بازنگری در فرمول قیمت پایه شمش فولاد و محصول‌های فولادی گفت: برخی از فعالان تلاش می‌کنند قیمت فرمول پایه از میانه زنجیره یعنی شمش فولادی باشد در حالی که این شیوه قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد باید یا از ابتدا یا از انتهای زنجیره باشد.

به گفته سعید عسگرزاده؛ رهاسازی بازار و سپردن بازار به سازوکار عرضه و تقاضا تنها شیوه بازنگری در تعیین قیمت محصول‌های فولادی است.

عسگرزاده، سازوکار عرضه و تقاضا و بازار بهترین ابزار در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد است هر چند در این شیوه هم باید شرایط بازار، هزینه تمام شده معادن، مسائل اقتصادی و تورمی در نظر گرفته شود که پایین دست زنجیره یعنی معدنی ها هم بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران تصریح کرد: دولت سال‌هاست که در حوزه سنگ معدن قیمت‌گذاری کرده و عموما در این قیمت‌گذاری‌ها به هیچ‌ یک از مسائل کارشناسی این حوزه توجه نکرده است، معدنی که به مرحله بهره‌برداری رسیده با معدنی که چند سال است بهره‌برداری می‌شود، هزینه‌های متفاوتی دارد؛ اما دولت برای همه معادن یک نرخ واحد تعیین می‌کند.

وی این شیوه قیمت‌گذاری را برای حلقه‌های بعدی تولید خوش‌ آیند دانست و تصریح کرد:

از آنجا که حلقه‌های بعدی مواد اولیه ارزان دریافت می‌کنند اما قیمت سنگ ‌آهن باید مانند فولاد، متناسب با قیمت جهانی تعیین شود که قیمت‌های غیرکارشناسی باعث زیان‌های هنگفت به بخش معدن نشود.

به گفته عسکرزاده، رهاسازی بازار و سپردن بازار به سازوکار عرضه و تقاضا تنها شیوه بازنگری در تعیین قیمت محصول های فولادی است، هر چند در این شیوه هم باید شرایط بازار، هزینه تمام شده معادن، مسائل اقتصادی و تورمی در نظر گرفته شود که پایین دست زنجیره یعنی معدنی‌ها هم بتوانند به حیات خود ادامه دهند و معادن کار کنند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.