جمعه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 10 ذو القعدة 1445 Friday, 17 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

سال ۹۶ ، سال تثبیت در بازار فولاد؛ روند اواخر سال ۹۵ را برای ۹۶ ادامه خواهیم داد

شناسه : 716 20 فروردین 1396 - 5:11

بازار فولاد سال ۹۵ را با رویدادهای خوبی پشت سر گذاشت اما اینکه این روال در سال ۹۶ هم تثبیت خواهد شد یا امسال با تغییراتی رو به رو می شود با تحلیل ها و نظرات متفاوتی از سوی کارشناسان مواجه است.

پ
پ

 

سبحانی: بازار فولاد در سال ۹۶ پرتقاضا خواهد بود

 

مدیر عامل فولاد مبارکه این سال را برای بازار فولاد پررونق می داند. وی در مصاحبه ای عنوان کرد: به‌نظر می‌رسد سال جدید سال پرتقاضا و خوبی برای بازار فولاد باشد. چراکه هم از نظر بازار داخلی و هم از نظر جهانی علائم این رونق دیده می‌شود. در بعد جهانی نیز تقاضا رو به افزایش است. از آنجا که نرخ سنگ‌آهن، انرژی و مواد اولیه رو به افزایش است، طبیعی است این افزایش نرخ روی محصول نهایی نیز تاثیرگذار باشد. بهرام سبحانی در ادامه تاکید کرد: به‌طور کلی اگر عوامل داخلی و خارجی را کنار یکدیگر قرار دهیم می‌توانیم شاهد وضعیت مناسبی برای فولاد در سال ۹۶ باشیم. وی همچنین درباره کاهش تعرفه‌ها در ماه‌های پایانی سال ۹۵ و برای سال جدید عنوان کرد: سال ۹۴ بازار جهانی بسیار افت داشت، از این‌رو قیمت‌ها با کاهش روبه‌رو شدند، اما باوجود تقویت بازار از ماه‌های پایانی سال ۹۵ دیگر اعمال تعرفه‌های بالا چندان ضروری به‌نظر نخواهد رسید. در نتیجه تا حد معقولی تعرفه‌ها کاهش داده شد تا نرخ وارداتی با اندازه تعرفه کاهش پیدا کند و با نرخ داخلی برابری کند تا مانعی برای واردات برای ۹۶ وجود نداشته باشد.

 

بنی‌اسدی: روند اواخر سال ۹۵ را برای ۹۶ ادامه خواهیم داد

 

در این‌باره محمدرضا بنی‌اسدی، مدیرعامل گروه صنایع فولاد صبح پارسیان نیز در گفتگویی عنوان کرد: هرچند تاثیر انتخابات دیوان و رشد اقتصادی امریکا پیش‌روست که به نوبه خود بر بازار جهانی تاثیرگذار خواهد بود و از سوی دیگر نیز موضوع دامپینگ چین و کاهش تولیدات این کشور مطرح است، اما به‌نظر می‌رسد روند اواخر سال ۹۵ را برای ۹۶ ادامه خواهیم داد. وی در ادامه عنوان کرد: بنابراین می‌توان مدعی شد پیش‌بینی‌ها به این سمت پیش خواهد رفت که وضعیت بازار فولاد در همان شکل تثبیت خود قرار گیرد.

 

بنی‌اسدی با اشاره به کاهش تعرفه‌ای که در ماه‌های پایانی سال ۹۵ رخ داد، عنوان کرد: کاهش تعرفه‌ها در سال ۹۶ بیشتر به سمت محصولات پایین‌دستی فولاد حرکت کرده است. ازاین‌رو به نظر می‌رسد کاهش تعرفه تغییر جدی ایجاد نکند، چراکه این کاهش تعرفه روی ورق‌های فولادی و برای صنعت پروفیل است.

 

وی تاکید کرد: البته این کاهش تعرفه سبب تعادل قیمت‌ها در داخل شده است. درحال‌حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت با کاهش تعرفه کار هوشمندانه‌ای انجام داده و سبب ثبات و تعادل بازار شده است. وی تاکید کرد: با توجه به وضعیت بازار باید تعرفه را افزایش یا کاهش داد که به نظر می‌رسد برای سال ۹۶ تعرفه کاهشی مناسب‌تر خواهد بود.

 

محمود ارباب‌زاده: صنعت خودرو به کمک فولاد می آید

 

با توجه که در سال جدید هم همچنان تحرکی در پروژه های عمرانی نیست، محمود ارباب‌زاده، مدیرعامل فولاد سپیددشت از حوزه های دیگری برای کمک به تقاضای فولاد گفت و عنوان کرد: عمده مصرف فولاد به این بازمی‌گردد که پروژه‌های عمرانی راه‌اندازی و فعال شود. البته توسعه‌های صنایع زیربنایی در این زمینه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. اگر نیروگاه‌ها، خطوط انتقال آب و گاز و… فعال شود، به تبع مصرف فولاد نیز افزایش پیدا می‌کند. وی در ادامه تاکید کرد: به نظر نمی‌رسد بیش از سال ۹۵ در سال ۹۶ پروژه‌های عمرانی تحرک داشته باشد. البته بازار مسکن و رونق آن در سال ۹۶ که یکی از بازارهای رونق‌بخش فولاد است، چندان امیدوارکننده نیست. اما در زمینه صنعت خودرو، سیالات و صنایع دیگر ممکن است سال آینده بازارهای مناسبی برای فولاد ایجاد شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.