افزونه جلالی را نصب کنید. 1 رمضان 1444 Wednesday, 22 March , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بهترین نوع میلگرد برای ساختمان سازی

شناسه : 71871 11 آبان 1401 - 17:00

برای انتخاب بهترین میلگرد برای ساختمان سازی باید معیارهای مختلفی را در نظر بگیریم که مهمترین آنها عبارتند از: روش تولید میلگرد، جنس و استاندارد

بهترین نوع میلگرد برای ساختمان سازی
پ
پ

پاسخ به این سوال که بهترین نوع میلگرد برای ساختمان سازی چیست نیازمند در نظر گرفتن شرایطی از جمله شرایط محیطی و آب و هوایی، مشخصات ساختمان، میزان زلزله پذیر بودن منطقه ساخت و همچنین شرایط خاصی است که ممکن است مهندسین ناظر بر ساختمان درباره آنها تصمیم بگیرند. بنابراین در میان انواع میلگرد موجود و بهترین برندهای میلگرد عرضه شده در بازار باید میلگردی را خریداری کرد که علاوه بر داشتن شرایط ظاهری اولیه مستقیما بتواند امنیت ساکنین آن ساختمان را تضمین کند و به عبارتی نقش تحمل بار ساختمان را باید به خوبی ایفا کند.

بهترین نوع میلگرد برای ساختمان سازی از نظر نوع نورد

فرایند نورد که یکی از روش های شکل دهی فلزات است به ۲ دسته کلی تقسیم می‌شود. فرایند نورد گرم و نورد سرد.

محصولات فولادی در مقاطع طویل و تخت به هر ۲ روش فوق تولید می‌شوند. قبلا در مورد تفاوت نورد گرم و سرد فولادها به طور کامل و به تفصیل در مقاله ای دیگر صحبت کرده ایم. اما ذکر این نکته ضروری است که با توجه به خواص متفاوتی که می توان از هر فرایند بدست آورد، باید کاربرد و عملکرد متفاوتی از آن ها را هم انتظار داشت. به عنوان مثال، در ساختمان سازی هرگز از میلگرد تولید شده به روش سرد استفاده نمی‌شود. علت آن هم به عدم قابلیت خم شدن این میلگردها برمیگردد. اما میتوان در موارد خاص تری از میلگرد نورد سرد شده اصلاح شده استفاده کرد.

نورد میلگرد

انواع نورد میلگرد

نورد گرم، سرد و نورد سرد اصلاح شده دسته بندی دقیق تری برای انواع نورد های انجام شده بر روی میلگرد هستند. با توضیحاتی که در ادامه خوایم دادف بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که بهترین میلگرد برای ساختمان سازی کدام است؟

در فرایند نورد گرم میلگرد، فرایند عبور غلطک ها بر روی شمش، همراه با اعمال دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد است. بنابراین در این دما در ساختار درونی فولاد، جوانه زنی مجدد دانه ها اتفاق می افتد. خروجی این پدیده به ما فولادی با استحکام و انعطاف پذیری بالا خواهد داد که حاصل همان پدیده جوانه زنی مجدد است. (کسانی که مهندسی متالورژی هستند به خوبی این موضوع را درک می‌کنند.)

اما در فرایند نورد سرد، دمای اعمالی برای عبور غلطک ها و شکل دادن به شمش پایین تر از دمای تبلور مجدد است. به عبارتی این دما تنها در حدی است که شمش فولاد بتواند به میلگرد تبدیل شود و در اثر اعمال تنش وارده از سمت غلطک ها به میلگرد، تنشهای یاقی مانده ساختاری از ساختار آن رهایش یابند. اما تغییرات ساختاری درون آن به حدی نیست که به مرحله تبلور مجدد برسد. لذا ساختار قبلی شمش هر چه باشد همراه با اصلاحات ساختاری کمی در میلگرد نورد سرد شده باقی می‌ماند. نورد سرد فولاد یکی از مهم ترین فرآیندهای شکل دهی فلز است، بنابراین کنترل دقیق پارامترهای آن در طول فرآیند ضروری است.

میلگرد تولید شده به روش نورد سرد برای بهترین نوع میلگرد برای ساختمان سازی نیست اما میتوان با روشی تکمیلی آن برای ساختمان سازی مناسب سازی کرد. اصطلاحا به میلگرد تولید شده به این روش، میلگرد نورد سرد اصلاح شده می‌گوئیم. چنانچه فرایند نورد سرد شامل کار انجام شده بیشتری توسط غلطک ها باشد، شرایط برای اصلاح بیشتر ساختار و ریز دانه شدن تحت تاثیر انرژی نورد مهیا میشود. بنابراین میتوان در چنین شرایطی فولادی با ساختار میانی بین نورد گرم و نورد سرد داشت که انعطاف پذیری و استحکام بالاتری نسبت به فولاد نورد سرد دارد.

بهترین میلگرد از نظر خواص مکانیکی

برای اینکه از خرید میلگرد خود مطمئن باشید، بهتر است آنالیز خواص مکانیکی و سایز میلگرد های تحویل شده را به ازمایشگاه های مطرح شهر خود بدهید. در این آزمایشگاه ها قطعه ای کوچک از میلگرد را از شما تحویل میگیرند و مطابق با درخواست شما می‌توانند استحکام کششی و میزان انعطاف پذیری آن را بدست آورد. نتیجه ارائه شده اگر با استانداردهای جهانی مطابقت داشته باشد، میتواند برای ساختمان سازی بهترین نوع میلگرد مورد نیاز شما باشد.

تست میلگرد ارتان پرس

بهترین نوع میلگرد در ساختمان سازی از نظر جنس

یکی از مهمترین اقدامات پیش از خرید میلگرد، شناخت کامل انواع موجود در بازار و تفاوت های آن هاست. به عنوان مثال به هنگام بررسی قیمت میلگرد ذوب آهن این نکته را در نظر داشته باشید که چه گریدی از فولاد است و  چه سایزهایی به بازار عرضه میکند. همچنین در مقایسه با جنس های مختلف میلگرد آیا خرید این نوع میلگرد توصیه میشود یا خیر؟

انواع مختلف جنس میلگردهای تولیدی عبارتند از، میلگرد فولاد کربنی، میلگرد گالوانیزه، میلگرد ضد زنگ (استیل) میلگرد اپوکسی، میلگرد کامپوزتی یا فایبرگلاس.

هر یک از انواع میلگرد نامبرده در فوق متناسب با خواصی که ارائه میدهند، میتوانند بهترین نوع میلگرد برای ساختمان سازی باشند. اما این خواص چیست؟

میلگرد زنگ نزن مقاومت ترین نوع میلگرد فولادی در برابر زنگ زدگی و خوردگی است. این نوع میلگرد در بازار با ظاهری براق دیده میشود که به علت حضور عنصر نیکل و کبالت در ترکیب شیمیایی خاصیت مقاومت در برابر خوردگی آن بهبود یافته است. طبیعتا قیمت این نوع میلگرد در بازار بالاتر از قیمت فولاد کربنی معمولی است.

یک میلگرد از جنس فولاد کربنی معمولی برای ساختمان سازی در سایزهای ۸ الی ۳۲ وجود دارد که بنا به محل استفاده سایز انتخابی میتواند متفاوت باشد.

پر کاربردترین میلگرد ساختمانی از جنس فولاد کربنی است. علاوه بر اینکه قیمت میلگرد فولاد کربنی نسبت به سایر جنس ها بهتر است، استانداردهای لازم از نظر استحکامی و خوردگی برای شرایط معمولی آب و هوایی را داراست.

میلگرد اپوکسی نوعی میلگرد است که برای شرایط با رطوبت پایین طراحی شده است. این نوع میلگردها در واقع همان میلگرد سیاه کربنی هستند که با لایه ای سبز رنگ از جنس اپوکسی پوشانده شده اند تا در مواقعی که میزان خوردگی کمی بیشتر از حالت عادی است،

میلگرد کامپوزیتی
میلگرد کامپوزیتی

اما همواره یکی از بهترین نوع میلگرد برای ساختمان سازی میلگرد گالوانیزه است. این نوع میلگرد که با لایه ای روی پوشیده شده است در برابر مقاومت به خوردگی از اپوکسی بهتر اما از فولاد زنگ نزن ضعیف تر است. این نوع فولاد از طرافداران بیشتری نسبت به دو فولاد دیگر برخوردار است که علت آن را میتوان این دانست که تولید و عرضه بیشتری در بازار دارد و عمر مفید این نوع گالوانیزه در شرایط خوردگی آن را به یک گزینه مناسب برای انتخاب بهترین نوع میلگرد برای ساختمان سازی کرده است.

میلگرد فایبرگلاس، میلگردی کاملا متفاوت در رده انواع میلگرد است که کمتر کسی با ان آشناییی کافی دارد. این نوع میلگرد در واقع کامپوزتی از شیشه و رزین است که استحکام فوق العاده ای به میلگرد میدهد. این نوع میلگرد از نظر خوردگی مقاوم است اما مشکلی که دارد کمبود تعداد تولید کننده های آن در ایران است..

بهترین برندهای بازار در میلگرد کدامند؟

در زمانهای مختلف ممکن است ترند بازار تغییرات کمی داشته باشد اما به طور کلی برندهایی که تنوع سایزی بالا و کیفیت شمش خوبی داشته باشند، از نظر کیفیت میلگرد و تقاضا در بازار از رتبه بالاتری برخوردارند. البته فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارد که باعث میشود نتوان به راحتی بهترین برند میلگرد در ایران را نام برد اما همانطور که احتمالا آگاه هستید، ذوب آهن اصفهان یکی از برندهایی است که علاوه بر داشتن فاکتورهای فوق، یکی از بزرگترین صادرکنتدگان مطرح میلگرد از ایران است. بنابراین اعتبار کسب شده توسط این کارخانه تولیدکننده مهر تاییدی بر پر تقاضا بودن و کیفیت قابل قبول آن است.

اما بر اساس تجربه میتوان گفت که میلگرد نیشابور، میلگرد میانه و ظفر بناب در رده های بعدی قرار می‌گیرند.

از نظر ظاهری به هنگام خرید بهترین میلگرد برای ساختمان سازی به چه نکاتی توجه کنیم؟

از نظر ظاهری به هنگام تحویل بار دقت کنید که ظاهر میلگرد سالم و بدون شکستگی، بدون زنگ زدگی باشد، و در عین حال علامت اختصاری میلگرد بر روی بدنه آن حک شده باشد و وزن آن نیز در بازه استاندارد ساختمانی قرار گرفته باشد.

بازار فولاد

سخن پایانی

در پایان برای اینکه بدانیم کدام معیارها را برای انتخاب بهترین میلگرد برای ساختمان سازی باید در نظر بگیریم، به این موارد توجه کنیم که اولا میلگرد خریداری شده بهتر است از روش نورد گرم تولید شده باشد تا روش نورد سرد اصلاح شده و به هیچ وجه از روش نورد سرد تولید نشده باشد. ثانیا خواص مکانیکی میلگرد بررسی و نتایج آن با استانداردها چک گردد. ثالثا به هنگام سفارش خرید میلگرد به چنس مورد نیاز و همچنین به هنگام تحویل بار به ظاهر سالم میلگرد توجه کنید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.