افزونه جلالی را نصب کنید. 1 رمضان 1444 Wednesday, 22 March , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

خرید اعتباری آهن چیست، ویژگی‌ها، مزایا و معایب آن

شناسه : 71898 14 آبان 1401 - 17:00
نحوه خرید آهن آلات از فروشندگان یکی از دغدغه‌های مشتریان می‌باشد. با توجه به اینکه میزان حجم خرید چقدر باشد، نحوه خرید نیز می‌تواند متفاوت باشد. معمولا برای خرید آهن آلات در حجم بسیار زیاد از خرید اعتباری استفاده می‌شود. آیا با خرید اعتباری آهن آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید این روش شامل چه مراحلی است؟ آیا مزایا و معایب آن را می‌شناسید. برای اینکه با این نحوه خرید آهن آلات بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم حتما در ادامه با آرتان پرس همراه باشید.
خرید اعتباری آهن چیست، ویژگی‌ها، مزایا و معایب آن
پ
پ

خرید اعتباری آهن یکی از روش‌هایی است که برای خرید محصولات فولادی و آهن آلات بصورت قراردادی بین خریدار و فروشنده برقرار می‌شود. اگر شما جزء کسانی هستید که خواهان خرید محصولات فولادی در حجم بالا هستید، اما برای خرید آن نقدینگی کافی ندارید؛ خرید اعتباری بهترین راه برای شماست. البته این شرایط بستگی به فروشنده دارد که آن را بپذیرد یا خیر. برخی از فروشندگان فروش اعتباری را به دلیل ریسک بالای آن نمی‌پذیرند. برای اینکه با این روش خرید و فروش آهن آلات بیشتر آشنا شوید، توصیه می‌کنیم حتما در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

*** خرید اعتباری آهن (LC) چیست؟

آهن آلات و محصولات فولادی از جمله کالاهای نسبتا گران قیمت محسوب می‌شوند. با توجه به اینکه مقطع مورد نظر میلگرد باشد یا تیرآهن و یا سایر پروفیل‌های فولادی، قیمت گذاری محصولات متفاوت می‌باشد. یکی از نکاتی که باعث می‌شود خریداران به سمت خرید اعتباری سوق داده شوند، قیمت بالا و کمبود نقدینگی از جانب آنها می‌باشد. آگاهی از قیمت آهن آلات پیش زمینه‌ای برای ورود به خرید اعتباری می‌باشد.

در بازار آهن آلات اصطلاحی بنام خرید اعتباری آهن یا همون LC وجود دارد که یک اصطلاح مورد علاقه بین خریداران می‌باشد. در حقیقت LC برگرفته شده از عبارت Letter Of Credit است. این کلمه در فارسی اعتبار اسنادی ترجمه می‌شود. این اصطلاح زمانی کاربرد بیشتری پیدا می‌کند که یا حجم خرید بسیار بالاست و یا قیمت‌ها در بازار فولاد به اندازه‌ای بالا رفته که نقدینگی در بین مردم کمتر شده است. پس در چنین شرایطی، تسویه بصورت کاملا نقدی کمی برای خریدار مشکل خواهد بود. بنابراین خریداران به سمت خرید اعتباری سوق داده می‌شوند.

خرید اعتباری آهن
خرید اعتباری آهن

*** شرایط خرید اعتباری آهن چیست؟

یکی از شرایط اصلی خرید و فروش اعتباری آهن آلات حجم محصول خریداری شده می‌باشد. معمولا برای خریدهای خرد از این روش استفاده نمی‌شود. از طرفی اگر خریدهای خرد را در نظر نگیریم، اغلب پروژه‌های صنعتی و ساختمانی به خودی خود حجم بالایی از انواع میلگرد و پروفیل را نیاز دارد. پس طبیعی است که خرید بصورت LC برای خریداران جذاب تر باشد. اما غالبا ممکن است شنیده باشید که اکثر فروشندگان صنف آهن آلات انجام معامله به صورت اعتباری را قبول نمی‌کنند که آن هم به دلیل ریسک‌های بالای این نوع معامله می‌باشد.

اگر شما جزء آن دسته خریدارانی هستید که به دنبال خرید LC هستند، باید بدانید که ابتدا باید توسط بانک و فروشنده اعتبار سنجی شوید. بعد از آن است که فروشنده می‌تواند تا حدی این ریسک را بپذیرد و بار آهن خود را به صورت اعتباری به فروش برساند. بعد از اعتبارسنجی اولیه، ضمانت نامه‌ای از جانب خریدار به فروشنده تحویل داده می‌شود. در نهایت نیز پیش پرداخت و تعداد اقساط هم باید در بانک تعیین شود. نکته مهم در این روش خرید این است که مدت زمان معمولی برای فروش اعتباری ۹۰ روز و یا کمتر است.

*** ضمانت‌نامه بانکی یا اعتبار اسنادی (LC) چیست؟

یکی از مدارکی که برای خرید اعتباری آهن باید آن را تهیه کنید، ضمانت‌نامه بانکی یا اعتبار اسنادی (LC) می‌باشد. ضمانت‌نامه بانکی، سندی است که بانک به فروشنده یک محصول ارائه می‌دهد تا تضمین کند که خریدار در زمان مشخص، مبلغی که باید در ازای خرید محصول پرداخت کند را می‌پردازد. در واقع بانک با ارائه این سند به فروشنده تضمین می‌دهد که اگر خریدار پول را پرداخت نکرد، فروشنده می‌تواند بهای محصول را از بانک بگیرد.

اعتبار اسنادی بعد از درخواست خریدار از بانک، به فروشنده ارسال می‌شود؛ فروشنده نیز می‌تواند سند را به بانک مورد قبول خود ارسال ‌کند و بعد از دریافت تاییدیه از آن، محصول را به خریدار تحویل ‌دهد. خرید اعتباری آهن با استفاده از ضمانت‌نامه بانکی یک روش مرسوم در بین خریداران عمده محصولات فولادی می‌باشد. برای این روش از خرید و فروش ضمانت‌نامه‌های مختلفی وجود دارد.

*** انواع روش‌های LC یا اعتبار اسنادی

روش‌های LC انواع مختلفی دارد که هرکدام کاربرد و زمان استفاده خاص خود را شامل می‌شود. برای اینکه در خصوص خرید اعتباری آهن با این روش اطلاعات کافی داشته باشید،‌ تمام روش‌های اعتبار اسنادی را در ادامه برای شما معرفی خواهیم کرد:

*** اعتبار اسنادی وارداتی یا صادراتی

یکی از انواع LC که در کشور خریداران ایجاد شده و با هدف واردات کالا است. این نوع LC در کشور شما به عنوان اعتبار اسناد صادراتی شناخته می‌شود. این اسناد برای تسهیل واردات و صادرات کالا ارائه می‌شود.

*** اعتبار اسنادی قابل بازگشت

یکی از انواع اعتبار اسنادی، Revocable LC یا اسناد اعتباری قابل بازگشت نام دارد. در این روش خریدار و بانک قادر هستند بدون آگاه کردن فروشنده، در شرایط اعتبار تغییراتی بوجود بیاورند. این روش به دلیل ناپایدار بودن در بسیاری از مراکز مورد تایید قرار نخواهد گرفت.

*** اعتبار اسنادی غیرقابل بازگشت

روش Irrevocable LC یا غیر قابل بازگشت، یکی از روش‌های پر استقبال در این زمینه است. دلیل استقبال زیاد از این مدل LC این است که هم فروشنده و هم خریدار باید از تغییرات آگاه شوند و سر آن به توافق برسند. این مدل ضمانت بالاتری را ارائه می‌دهد.

*** اعتبار اسنادی تایید شده

LC تأیید شده، نامه اعتباری بانکی است که در آن ضمانت پرداخت فروشنده یا صادرکننده توسط یک بانک دوم یا یک بانک تأیید شده نیز پشتیبانی شود. به عبارت ساده، در صورتی که پیش فرض هزینه توسط بانک اول پرداخت نشود، پرداخت آن توسط بانک دوم انجام خواهد شد.

*** اعتبار اسنادی سرگردان

این سندها برای چند تراکنش در یک بازه مشخص کاربرد دارد؛ بعد از کامل شدن هر تراکنش، اعتبار به تراکنش بعدی منتقل می‌شود و تضمینی برای آن خواهد بود.

*** اعتبار اسنادی دیداری

در این نوع اعتبار اسنادی بانک پس از مشاهده اسناد شما و در صورتی که تمام شرایط را رعایت کرده‌ باشید، پرداخت را انجام خواهد داد. در این نوع اعتبار، مبلغی در ابتدای کار همانند پیش پرداخت توسط بانک دریافت می‌شود.

*** اعتبار اسنادی مدت دار

این نوع LC در زمان طولانی (معمولا یک سال) رخ خواهد داد. به گونه‌ای که بانک برای پرداخت وجه خریدار به فروشنده می‌تواند تا انتهای یک سال صبر کند. در این سندها، اگر خریدار پول فروشنده را نپردازد، بانک تضمین‌کننده، مدت مشخصی برای پرداخت هزینه فروشنده فرصت خواهد داشت.

*** مزایا و معایب استفاده از LC برای خرید

خرید اعتباری آهن با استفاده از روش LC دارای مزایایی است که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • یکی از مهم‌ ترین مزایای روش اعتبار اسنادی این است که انجام مبادلات توسط بانک صورت می‌گیرد.
 • این روش به دو طرف قرارداد ایمنی مناسبی را ارائه می‌دهد.
 • حمل و تحویل کالا در زمان معین و مشخص شده توسط طرفین قرارداد صورت می‌گیرد.
 • بانک به جای فروشنده تعهد پرداخت بها را ارائه می‌دهد.

روش اعتبار اسنادی دارای معایبی نیز می‌باشد که دانستن آن اهمیت بالایی دارد. از جمله این معایب عبارتند از:

 • خرید اعتباری خدماتی است که توسط تعداد محدودی از فروشندگان مقاطع فولادی ارائه می‌شود.
 • خطر کلاهبرداری. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که شخص ذی نفع، اسناد جعلی در اختیار شما گذاشته و بدون ارائه کالا پول را از خریدار دریافت کند.
 • وجود محدودیت‌های حکومتی. زمانی که در یکی از کشورهای مبدا یا مقصد مشکلاتی مانند تحریم و یا جنگ رخ دهد. در این شرایط بهتر است بدانید که احتمال توقف روش LC وجود دارد.
مزایا و معایب خرید آهن
مزایا و معایب خرید اعتباری آهن

*** مراحل گشایش و خرید اعتباری (LC) آهن آلات

برای باز کردن یا گشایش اعتبار اسنادی در هنگام خرید اعتباری آهن باید چهار مرحله طی شود. این مراحل به صورت زیر هستند.

 • در مرحله اول، فروشنده و خریدار اعتباری آهن باید بر سر معامله با یکدیگر به توافق رسیده و پس از آن اسناد مربوطه را آماده کرده و در اختیار بانک گشاینده قرار دهند. دلیل توافق این است که بانک نیاز دارد از وجود معامله توسط طرفین اطمینان حاصل کند. پس از ارائه اسناد مربوط به معامله خریدار می‌تواند برای گشایش اعتبار اقدام کند.
 • در مرحله دوم، تمام اسناد مربوط به خریدار از طرف بانک در اختیار فروشنده قرار گرفته تا محصول یا خدمت مورد نیاز وی آماده شود. ارائه این اسناد به فروشنده این اطمینان را می‌دهد که کالای درستی را در دست آماده‌سازی دارد.
 • در مرحله سوم پس از آماده سازی کالا، این محصول از طریق بانک به خریدار ارائه داده می‌شود. مبلغ مورد نظر فروشنده نیز از طریق بانک به حساب وی واریز خواهد شد.
 • در آخرین مرحله، خریدار کالا و خدمت خود را دریافت کرده و اسنادی که مرتبط به دریافت آن هستند را به رابط بانک ارائه می‌دهد.

*** نتیجه گیری

یکی از روش‌های مبادلات محصولات فولادی، خرید اعتباری آهن یا به اختصار LC می‌باشد. این روش زمانی کاربرد دارد که حجم خرید بالا و نقدینگی کم باشد. برای انجام چنین خریدی نیاز به ارائه ضمانت‌نامه یا اعتبار اسنادی می‌باشد. این ضمانت‌نامه دارای انواع مختلفی است که هر کدام کاربرد و زمان خاص خود را می‌طلبد. این روش خرید آهن آلات ریسک‌هایی برای طرفین در پی خواهد داشت که باید حین عقد قرارداد به آنها توجه داشت. امیدواریم تا با مطالعه این مقاله پاسخ سوال‌هایتان را دریافت کرده باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.