چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ 15 ذو القعدة 1445 Wednesday, 22 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

میلگرد صادراتی ترکیه در سراشیبی سقوط نرخ

شناسه : 71946 15 آبان 1401 - 11:00
کاهش بهای میلگرد صادراتی ترکیه همچنان ادامه دارد که این موضوع موجب تضعیف بهای قراضه وارداتی به این کشور شده است. در حالی قراضه تحت فشار کاهش حاشیه سود فولادسازان ترکیه ارزان می‌شود که سنگ‌‌‌آهن ظرف روزهای پایانی هفته به مسیر رشد نرخ بازگشت و تا روز جمعه چهارم نوامبر تا مرز ۹۰ دلاری شدن نیز پیش رفت.
میلگرد صادراتی ترکیه در سراشیبی سقوط نرخ
پ
پ

کاهش بها یا قیمت میلگرد صادراتی ترکیه همچنان ادامه دارد که این موضوع موجب تضعیف بهای قراضه وارداتی به این کشور شده است. در حالی قراضه تحت فشار کاهش حاشیه سود فولادسازان ترکیه ارزان می‌شود که سنگ‌‌‌آهن ظرف روزهای پایانی هفته به مسیر رشد نرخ بازگشت و تا روز جمعه چهارم نوامبر تا مرز ۹۰ دلاری شدن نیز پیش رفت.

* میلگرد صادراتی ترکیه در سراشیبی سقوط نرخ

به گزارش آرتان پرس، سنگ‌‌‌ آهن دریایی آسیا روز پایانی هفته را در مرز ۹۰ دلاری شدن به پایان رساند، این در حالی بود که این محصول در روز ابتدایی هفته به کانال قیمتی ۷۰ دلاری سقوط کرد. بهبود قیمتی در بازار محصولات فولادی چین ظرف یک‌ هفته اخیر باعث شد تا سنگ ‌‌‌آهن از کف قیمتی سه‌ سال اخیر خود که روز دوشنبه ۳۱ اکتبر به ثبت رسیده بود فاصله گیرد و تا روز جمعه چهارم نوامبر تا ۸۸ دلار به ازای هر تن افزایش نرخ داشته باشد. 

بلومبرگ‌ نیوز روز جمعه چهارم نوامبر به نقل از یک‌منبع آگاه از تسهیل محدودیت‌های کرونایی در چین خبر داد. این احتمال اگرچه از سوی مقامات دولتی چین تایید نشد، اما باعث شد بر نرخ کالاهای پایه در بازارهای جهانی افزوده شود و از بهبود قیمتی در بازار سنگ‌‌‌آهن نیز حمایت کرد.

ظرف روزهای پایانی هفته، به‌خصوص روز جمعه بر نرخ سنگ ‌‌‌آهن افزوده شد؛ اما برخی تجار این رشد نرخ را عمدتا شامل حال معاملات آتی دانسته و اعلام کردند بهبود قابل ملاحظه قیمتی در بازار سنگ‌‌‌آهن فیزیکی تحویل بنادر چین حاصل نشده است؛ چرا که همچنان فولادسازان این کشور با انباشت محصول و زیان در تولید مواجه هستند و بعید به نظر می‌رسد که رشد محدود قیمتی در بازار محصولات فولادی بتواند به افزایش قابل ملاحظه قیمتی در بازار آنها منجر شود.

* راند کاهش نرخ زغال به پایان نزدیک می‌شود

راند کاهش قیمت در بازار زغال‌‌‌سنگ آسیا طی روز جمعه چهارم نوامبر به پایان رسید. پلتس، بهای هر تن زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو فوب استرالیا را در روز جمعه چهارم نوامبر با رشد روزانه ۷۵/ ۴دلاری برابر ۳۲۰ دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد.

کاهش عرضه زغال‌‌‌سنگ به‌‌‌خصوص در محموله‌‌‌های با عیار متوسط مهم‌ترین دلیل رشد قیمتی در بازار زغال فوب استرالیا بود، با این حال بسیاری از فولادسازان بر این باورند که بهای فولاد قادر به حمایت از نرخ زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو نبوده و به این ترتیب بعید است که قیمت زغال‌‌‌کک‌شو فوب استرالیا در کانال ۳۲۰دلاری تثبیت شود.

ظرف هفته ابتدایی ماه نوامبر زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شوی استرالیا تحویل بنادر چین کاهش ۴ دلاری داشت و در روز جمعه چهارم نوامبر تا کف کانال قیمتی ۳۰۰ دلار به‌ازای هر تن عقب نشست. کاهش فولادسازی در چین به دلیل افت حاشیه سود ادامه‌‌‌دار است و این موضوع با کاهش تقاضا برای زغال کک‌‌‌شو موجب افت بهای این محصول شده است.

* مقاومت فولادسازان ترکیه، قراضه را ارزان کرد

مقاومت فولادسازان ترکیه در مقابل خرید قراضه با نرخی بالاتر از قیمت پیشنهادی آنها باعث شد تا بهای این محصول تا روز جمعه چهارم نوامبر تا نرخ ۳۵۰ دلار به ‌ازای هر تن عقب‌‌‌نشینی داشته باشد. به این ترتیب این محصول ظرف بازه زمانی یک‌ هفته‌‌‌ای افت نرخ ۷دلاری را به ثبت رساند.

پلتس به نقل از یک منبع آگاه از کاهش تمایل فولادسازان هندی برای خرید قراضه خبر داد. وی معتقد است از هیجان خرید قراضه میان فولادسازان هندی کاسته شده و این موضوع می‌‌‌تواند به سود فولادسازان ترکیه در خرید قراضه ارزان‌‌‌تر باشد. البته ظرف هفته‌‌‌های گذشته بسیاری از فولادسازان ترکیه از خرید قراضه اجتناب کرده‌‌‌اند و در شرایط کنونی برای استمرار تولید چاره‌‌‌ای جز خرید ندارند که این موضوع می‌‌‌تواند مانع کاهش قیمت بیشتر در این بازار باشد. 

پلتس بهای میلگرد صادراتی ترکیه را روز چهارم نوامبر با کاهش ۵ دلاری نسبت به‌روز قبل خود برابر ۶۴۰دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. کاهش مستمر بهای محصولات فولادی صادراتی ترکیه باعث می‌شود تا مانعی جدی در مقابل رشد بهای قراضه وجود داشته باشد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.