افزونه جلالی را نصب کنید. 8 جماد أول 1444 Thursday, 1 December , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

ادامه رکود قیمت سنگ آهن در چین

شناسه : 71973 15 آبان 1401 - 14:00
با توجه به رکود در بازار املاک و مستغلات چین و تضعیف اقتصاد چین، قیمت سنگ آهن تا بهبود اوضاع اقتصاد چین به کاهش خود ادامه خواهد داد.
ادامه رکود قیمت سنگ آهن در چین
پ
پ

با توجه به رکود در بازار املاک و مستغلات چین و تضعیف اقتصاد چین، قیمت سنگ آهن تا بهبود اوضاع اقتصاد چین به کاهش خود ادامه خواهد داد.

* بررسی بازار سنگ آهن چین

به گزارش آرتان پرس، سنگ آهن یکی از کالاهایی است که در سال جاری عملکرد ضعیفی داشته و سقوط قیمت ‌ها تنها تا زمانی که اقتصاد چین احیا گردد عمیق ‌تر خواهد شد.

فعالان بازار اعلام کردند معاملات سنگ آهن به مدت هفت ماه متوالی در بورس سنگاپور کاهش یافته است که این هفت ماه بدترین دوره از زمان عرضه قرارداد سنگ آهن در سال ۲۰۱۳ به شمار می رود. منابع خبری اعلام کردند که قیمت این ماده معدنی با حدود ۸۱ دلار در تن، حدود یک سوم از حداکثر قیمت خود در ماه می سال گذشته می باشد.

معامله گران در روز پنج شنبه (۳ نوامبر) اعلام کردند چین تا کنون بزرگترین خریدار سنگ آهن است که عمدتا سنگ آهن مورد نیاز برای تولید سالانه فولاد خود را از استرالیا و برزیل تهیه می کند. باید توجه داشت که میزان فولاد سالانه تولید شده توسط کشور چین در دو سال گذشته به بیش از یک میلیارد تن رسیده است. به این ترتیب، سنگ آهن یکی از مواد خام تعیین کننده در اقتصاد چین است. بررسی ها نشان داده با توجه به کاهش تقاضا برای محصولات فولادی به دلیل رکود بازار املاک و مستغلات چین و محدودیت های سخت گیرانه اعمال شده برای مهار کووید ۱۹ در پکن، بازار سنگ آهن بسیار تضعیف شده است.

در این میان منابع خبری در روز پنج شنبه (۳ نوامبر) اعلام کردند تا پایان کنگره حزب کمونیست در اکتبر، امید معامله گران برای بهبود شرایط در پاییز که فصل اوج فعالیت های ساختمانی چین می باشد، از بین رفته است. باید توجه داشت که کنگره حزب کمونیست در یک دهه دو بار نتوانست حمایت گسترده ‌ای را از بخش املاک و مستغلات ارائه کند و همچنین نتوانست مسیری را برای خروج از قوانین سخت گیرانه کووید ۱۹ ترسیم کند. در نتیجه این امر تقاضا برای محصولات فولادی را مختل کرده و فعالیت‌ ها را از مراکز تجاری گرفته تا کارخانه ‌ها و سایت های ساختمانی با اختلال مواجه کرده است.

گاوین وندت، مدیر مؤسس MineLife Pty مستقر در سیدنی، اظهار کرد:

احتمالاً وضعیت بازار سنگ آهن بدتر خواهد شد، زیرا هنوز هیچ شفافیتی درباره پایان قرنطینه ‌های کووید ۱۹ وجود ندارد و طرح کلی دقیقی از اقدامات اقتصادی برای تقویت اقتصاد چین وجود ندارد. در نتیجه این مورد به معنای پیش رو بودن روزهای سخت است.

گاوین وندت در ادامه تصریح کرد:

به عقیده من احتمالاً فشار اعمال شده روی کارخانه های فولادی ادامه خواهد داشت و حاشیه سود آن ها با روند نزولی مواجه خواهد شد.

نمودار زیر میزان سود و زیان بدست آمده توسط شرکت های فولادی مستقر در چین را از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا اکتبر این سال نشان می دهد.

فعالان بازار در روز پنج شنبه (۳ نوامبر) گزارش دادند که صنعت فولاد چین از تابستان نسبت به یک بحران هشدار داده است و در سه ماهه سوم ۲۰۲۲، کارخانه‌ های فولادی بزرگ چین اولین زیان کل خود را حداقل از سال ۲۰۱۸ که بلومبرگ شروع به جمع‌آوری داده ‌ها کرد، متحمل شدند. بررسی ها نشان داد کارخانه‌ های فولادی بزرگ چین در پاسخ به این زیان متحمل شده، خرید سنگ آهن خود را کاهش داده اند.

تحلیل گران بازار اعلام کردند که کندی رشد جهانی فرصت کمی برای کارخانه ‌های فولادی باقی می ‌گذارد تا راه خود را برای خروج از مشکلات پیدا کنند. با توجه به اعمال محدودیت‌ های مربوط به کاهش آلودگی در عملیات‌ های زمستانی و اعمال محدودیت ‌های دولتی بر تولید سالانه فولاد به منظور محدود کردن انتشار کربن، تصویر تیره ‌ای را برای تقاضا در چند ماه آینده ترسیم می‌ کند.

شرکت UBS AG که یک شرکت خدمات مالی مستقر در سوئیس است تخمین می زند که اگر مقامات دولتی چین هدف خود را برای کاهش تولید سالانه فولاد در سال ۲۰۲۲ اعمال کنند، تولید روزانه فولاد در چین در سه ماهه پایانی سال ، در مقایسه با نرخ سپتامبر حدود ۵ درصد کاهش خواهد یافت.

بر اساس گزارش Gavekal Dragonomics  که در روز پنج شنبه (۳ نوامبر) منتشر شد،  بازار املاک چین ۳۹ درصد از فولاد تولید شده توسط این کشور را مصرف می کند. باید توجه داشت که پس از شرع اقدامات کاهش تورم در پکن، بخش املاک و مستغلات چین بیش از یک سال است که در حال کاهش شدید بوده است.

معامله گران در روز پنج شنبه (۳ نوامبر) اعلام کردند وضعیت بازار املاک چین در روزهای پایانی سال ۲۰۲۲ بهتر نخواهد شد و با توجه به آمار، فروش مسکن در ۱۰۰ توسعه دهنده برتر در ماه گذشته ۲۸ درصد کاهش یافته است. طبق آخرین نظرسنجی از مدیران خرید، با اینکه هزینه‌ های زیرساختی دولت برای حمایت از اقتصاد برخی از زیان ‌های فولادسازان را جبران کرده است، اما صنعت فولاد سازی در کنار پایگاه تولیدی گسترده ‌تر چین به شدت تحت فشار می باشد.

در نمودار زیر رکود قیمت سنگ آهن در بازار چین از ۱۵ آگوست ۲۰۲۲ تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۲ نشان داده شده است. باید توجه داشت که در این نمودار قیمت سنگ آهن با آلومینیوم و مس نیز مقایسه شده است.

در این میان چندین منبع خبری اعلام کردند افت شدید قیمت سنگ آهن نسبت به سایر فلزات مورد استفاده در ساخت و ساز، مانند مس و آلومینیوم، که از تقاضای اضافی برای انتقال انرژی بدون استفاده از سوخت های فسیلی سود می برند، در تضاد است. باید توجه داشت که بازار سایر فلزات مورد استفاده در ساخت و ساز، مانند مس و آلومینیوم نه تنها رکود نداشته بلکه مستعد فشارهای عرضه نیز هستند. مس از تأخیر سرمایه گذاری در معدن رنج می برد، در حالی که کمبود برق ناشی از موج گرما و جنگ در اوکراین باعث تقویت بازار آلومینیوم شده است.

فعالان بازار اعلام کردند که سنگ آهن با سایر فلزات مورد استفاده در ساخت و ساز متفاوت است. استخراج ‌کنندگان بزرگ در سال ‌های اخیر در کاهش هزینه‌ ها بسیار موفق بوده ‌اند و تحت فشار زیادی برای توقف عرضه نیستند. به عنوان مثال، هزینه تولید سنگ آهن نوع Pilbara  در گروه ریوتینتو حدود ۲۰ دلار در تن است و تمرکز شدید این گروه بر بهبود کارایی سنگ آهن به این معنی است که وقتی قیمت سنگ آهن در بازار معاملات آتی در سال ۲۰۱۵ به پایین ترین سطح خود یعنی ۳۶ دلار در تن رسید، هنوز هم می تواند درآمد کسب کند.

بررسی اخبار نشان می دهد انتظار می رود که اگر هیچ تغییر عمده ای در سیاست چین ایجاد نشود، قیمت ها در بازار سنگ آهن همچنان تضعیف شوند. آخرین پیش ‌بینی ‌های انجام شده توسط شرکت Citigroup  و گروه Goldman ، نشان می دهد که قیمت سنگ آهن در سه ماه آینده به ۷۰ دلار در هر تن خواهد رسید.

فعالان بازار اعلام کردند در ساعت ۱۰:۱۹ روز پنج شنبه (۳ نوامبر) به وقت محلی سنگاپور، قیمت سنگ آهن به ۸۰.۳۰ دلار در هر تن رسید. این در حالی است که قیمت این محصول نسبت به روز قبل با کاهش ۰.۳ درصدی همراه بوده است. همچنین به نقل از منابع خبری قیمت مس در روز پنج شنبه در بورس فلزات لندن با ۰.۱ درصد کاهش به ۷۶۱۶ دلار در هر تن رسید که برای پنجمین بار در ۶ جلسه اخیر میزان ریسک را کاهش داده است. این اتفاق پس از اشاره فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ های بالاتر از حد انتظار در ماه های آینده رخ داده است. بررسی ها نشان داد قیمت آلومینیوم نیز در روز پنج شنبه (۳ نوامبر) با ۰.۸ درصد افزایش به ۲۲۶۸ دلار در هر تن رسید. باید توجه داشت که قیمت این محصول برای چهارمین روز متوالی افزایش یافته بود.

چندین منبع خبری در روز پنج شنبه (۳ نوامبر) گزارش دادند پست‌ های تایید نشده رسانه‌ های اجتماعی در اوایل این هفته که ناشی از ارزیابی نحوه رسیدن به کووید صفر توسط دولت است، به افزایش قیمت‌ ها کمک کرده است. با این حال، بسیاری از معامله گران از این که سیاست امضا شده ی رئیس جمهور شی جین پینگ می تواند به راحتی ظرف چند ماه لغو شود، تردید دارند و این امر هیجان در بازار را نشان می دهد که تقریباً به طور کامل به آینده پکن بستگی دارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.