افزونه جلالی را نصب کنید. 1 رمضان 1444 Wednesday, 22 March , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

کدام کارخانه میلگرد سبک تر تولید می‌کند؟

شناسه : 72134 23 آبان 1401 - 17:00
میلگرد های تولید شده طبق استاندارد دارای یک بازه وزنی هستند. میلگرد های تولید شده طبق استاندارد دارای یک بازه وزنی هستند. به عنوان مثال هر سایز میلگرد طبق استاندارد میتواند در یک بازه مجاز وزنی قرار بگیرد. حال زمانی که تولیدکننده بر طبق این استاندارد شروع به تولید میلگرد می‌کند. ممکن است میلگرد تولیدی آنها از میانگین بازه سبک تر باشد و یا حتی سنگین تر.
کدام کارخانه میلگرد سبک تر تولید می‌کند؟
پ
پ

میلگرد از مقاطع فولادی پرکاربرد در سازه‌های فلزی است. مهمترین کاربرد سایزهای مختلف این محصول فولادی در ساختمان سازی است. وزن میلگردها در هر شاخه از جنبه تحمل بار ساختمان و رعایت حدود استاندارد آن بسیار اهمیت دارد. پس مهم است که بدانیم میلگرد سبک استفاده می‌کنیم یا میلگرد سنگین. لذا توجه به کنترل کیفی ظاهری میلگرد خریداری شده از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین علت است که همواره یکی از سوالات پر تکرار خریداران این است که میلگرد کدام کارخانه سبک تر است؟

ممکن است از خود بپرسید که اصلا چه زمانی بهتر است از میلگرد سبک‌تر استفاده کنیم؟ یا این موضوع که کدام کارخانه میلگرد سبک میلگردها در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند و کارخانه‌های تولید کننده میلگردهای فولادی بر اساس استانداردهای جهانی موجود اقدام به تولید می‌کنند.

میلگرد های تولید شده طبق استاندارد دارای یک بازه وزنی هستند. به عنوان مثال هر سایز میلگرد طبق استاندارد میتواند در یک بازه مجاز وزنی قرار بگیرد. حال زمانی که تولیدکننده بر طبق این استاندارد شروع به تولید میلگرد می‌کند. ممکن است میلگرد تولیدی آنها از میانگین بازه سبک تر باشد و یا حتی سنگین تر.

در صورتی که میلگرد تولیدی به اعداد ابتدایی بازه وزنی استاندارد نزدیک باشد، میلگرد سبک گفته می‌شود. البته دقت داشته باشید که میلگرد چه سبک باشد چه سنگین باید در بازه مجاز وزنی قرار داشته باشد. زیرا در صورت کاهش بیش از حد وزن، میلگرد نمی‌تواند نیروهای جانبی وارد آمده بر سازه را تحمل کند و ممکن است در آینده منجربه خرابی و مشکلات دیگر شود.

میلگرد سبک

کارخانه های تولید کننده میلگرد سبک در ایران کدامند؟

شاید در برخی منابع با این عنوان روبرو شوید که فلان کارخانه میلگرد سبک تولید می‌کند و فلان کارخانه میلگرد سنگین. این موضوع شاید برای برخی کارخانه ها صادق باشد، اما به طور کلی بهتر است دقت کنیم که در هر سایز میلگرد به صورت مجزا این موضوع بررسی شود.

به عنوان مثال دو کارخانه راد همدان و ظفر بناب در بین کارخانه های تولید کننده میلگرد مطرح در ایران به این معروف هستند که میلگرد سبک تری تولید میکنند.

اما بررسی بیشتر و دقیقتر در سایزهای مختلف میلگرد نشان می‌دهد که میلگرد کارخانه سیرجان در تمامی سایزها نسبت به این دو کارخانه میلگرد سبک تری تولید می‌کند.

تفاوت میلگرد سبک و سنگین در قیمت

یکی از پارامترهای موثر بر روی قیمت محصولات فولادی وزن آنها است. زمانی که شما میلگرد با سایز مشخصی را سفارش می‌دهید، توجه به این نکته ضروری است که اختلاف وزن تولیدی واحدهای مختلف بر روی قیمت نهایی آنها موثر است.  چرا که هر چه وزن میلگرد کمتر باشد، در صورتیکه تمامی پارامترهای تولید یکسان در نظر گرفته شوند، قیمت میلگرد ارائه شده ارزان تر خواهد بود.

در این میان بد نیست که بدانید کارخانه های سیرجان هم میلگردهای سبک به بازار عرضه میکند و هم میلگردهای سنگین. حال چنانچه میلگردی با سایز یکسان از همین کارخانه با دو قیمت متفاوت به شما عرضه شد، اولین پارامتری که باید به آن دقت کنید.

جمع بندی

میلگرد سبک به میلگردی نمیگویند که سایز کمتری دارد بلکه به میلگردی گفته می‌شود که وزن آن ضمن آنکه در بازه استاندارد قرار دارد، در کمترین حد خود نیز باشد. این میلگردها با توجه به وزن کمتر که در نتیجه مصرف شمش کمتر هستند، هزینه نهایی کمتری خواهند داشت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.